9mm Luger vs. medved


Ostatní debaty mimo zaměření, vtipy, když se prostě chcete vykecat :-)

Příspěvky: 2

Registrován: čtv 29.3.2007, 11:51

Příspěvek od svalbard » čtv 29.3.2007, 12:00

Tole forum mne docela zaujalo. Plánuju na letošek Špicberky a jednou z podmínek je účinná obrana před ledním medvědem. Někdem jsem četl, že .357 je postačující (což by bylo super), ale můj známej nimrod mi doporučoval na ledního medvěda nejít pod .308 Win.

Nechtěl bych zde působit, že si jednu na Svalbard zastřelit ledního medvěda, ale jít mimo Longyearbyen neozbrojen je téměř hazardování se životem.

Vzhldem k tomu, že kulovnici nevlastním bych chtěl znát Váš názor, jak by mohla být .357 účinná nebo fakt jít do účinější kulovnice nebo brokovnice, slugy by méďu snad zastavily ?
Uživatelský avatar

Příspěvky: 68

Registrován: ned 27.8.2006, 15:51

Bydliště: Středočech

Příspěvek od kukurap » čtv 29.3.2007, 12:03

Celkem úsměvná debata chlapci, já ale musím souhlasit s CMK. Ono opravdu nejnižší hranice na méďu v případě útoku na člověka je 357.mag(tu dokonce používá i jeden český polárník) a pak už jen 44.mag,500S&W a samozřejmě Cašůůl - tej je nejlepší :D a samozrějmě že v pistoli by to mohl být 1OmmAuto(kuscha bude mít radost).
STI Lawman,HK USP Match,Ruger KGP161,S&W 340MP
Uživatelský avatar

Příspěvky: 206

Registrován: úte 22.8.2006, 10:56

Příspěvek od Andy » čtv 29.3.2007, 12:20

svalbard:
Ochranu at ti zajisti profesionalni pruvodce.

Ja tenhle thread beru s rezervou. Pac strilet po medvedovi z kratke, je v kazdem pripade o zivot... a o zivot by to bylo i s tou 308Win jelikoz jak uz bylo napsano, medved toho po rane jeste dost zvladne.

Příspěvky: 257

Registrován: pon 30.1.2006, 16:20

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Jižní čechy

Příspěvek od karel73 » čtv 29.3.2007, 12:52

Radowan- i já se ti pokusím odpovědět. Kdyby to šlo, vem G17 s sebou, alespoň něco je lepší než nic. A když už kulovnici? .308 Win. jakž takž, nemastná neslaná, ale daleko vhodnější jsou- 9,3x62, 9,3x64 Brenneke 8x68S atd. A já osobně bych volil.416 Rigby. Ta už platí. A zpětný ráz je ještě snesitelný- mám 70 kg a střelba byla v klidu. A v USA je ekvivalent této ráže .416 Remington magnum. A mrkni se v knihkupectví, vyšla knížka Medvědi zabijáci(nebo tak nějak), je zajímavá a poučná.

Příspěvky: 36

Registrován: pát 26.1.2007, 16:27

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Radowan » čtv 29.3.2007, 13:46

svalbard: ty Spicberky jsou zajimavy, tam bych jel hned. chapu-li to spravne tak Norsko nic nenamita proti dovozu zbrane pro osobni ochranu? Ale mozna to plati jen pro Spicberky a na ledni medvedy, ze? Kdyby clovek jel rybarit do fjordu, tak ma asi smulu...

karel73: dekuju za tipy. po knizce se poohlednu. ohledne razi je fakt, ze medveda 9mm luger nezastavi a jelikoz ho tam ani nemuzu legalne dovezt, tak je to stejne jedno. Na forech se tu resilo, ze lidi na Slovensko se zbranema normalne jezdi, ale asi nikdo ji tam jeste pro obranu nepouzil, takze to neni moc informativni. Slovensky zakon hovori jasne - jen pro lov a sport a nechci mit maler a treba vyhosteni. Jinak planuju koupi 858 tacticala, sice se svymi 2000 J nevyrovna 4600 J u 9,3x62 ale zase to dohani poctem ran a rychlosti strelby. Toho si ovsem nekupuju na medvedy ale na terc. Ale tactical uz by mozna pri ceste na sever dostacoval.

Příspěvky: 36

Registrován: pát 26.1.2007, 16:27

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Radowan » čtv 29.3.2007, 13:48

Nebo v nejhorsim vzit na sever tatovu 7x64. Sice jenom na pet ran, ale je slusne ovladatelna a vytecne presna

Příspěvky: 2

Registrován: čtv 29.3.2007, 11:51

Příspěvek od svalbard » čtv 29.3.2007, 14:10

Radowan píše:svalbard: ty Spicberky jsou zajimavy, tam bych jel hned. chapu-li to spravne tak Norsko nic nenamita proti dovozu zbrane pro osobni ochranu? Ale mozna to plati jen pro Spicberky a na ledni medvedy, ze? Kdyby clovek jel rybarit do fjordu, tak ma asi smulu...
Dovoz zbraní na Špicberky není problém, nejhorší to je asi na Ruzyni přesvědčit P ČR. Zbraň se musí aerolinkám dopředu nahlásit a pochopitelně cestuje jako zapsané zavazadlo a nikoliv jako spoluzavazadlo. V Oslu na přestupu a v Tromso stačí říci kouzelné slůvko Svalbard a člověk by pomalu převezl i samohybnou houfnici :D

Jak jsem psal, útok ledního medvěda není na Svalbardu výjimkou (sice poslední smrťák tam byl myslím v roce 1995) a proto každá výprava mimo sídelní město Longyearbyen musí být ozbrojena. Samozřejmě, že lední medvěd se může zastřelit jen v případě krajní nouze (je ode mne třicet metrů, vystřílel jsem pár varovnejch a furt se blíží...) a potom údajně následuje nechutný vyšetřování. Určitá cesta je, jak bylo uvedeno najmout si místního průvodce, ale to nechci 1) uvidím jen to co chce průvodce 2) cena za průvodce převýší cenu G 17 :-)

Spíš by mne zajímal Váš názor na to, jestli moje .357 má na ledního medvěda dostatečnej zastavovací účinek nebo fakt mám koukat po něčem výkonějším a bohužel i těžším :-( protože čtyři kila navíc jsou čtyři kila navíc.

Příspěvky: 20

Registrován: pon 12.2.2007, 22:22

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Vysočina

Příspěvek od tome » čtv 29.3.2007, 19:09

Medvěda jsem nestřílel. Taky vím, že 9 je slabá na něco těžšího než 100 kg, ale zasažení životně důležitých orgánů u zvěře je nutností. Dočasná dutina funguje pouze u střízlívého člověka.V diskuzi o EFMJ byl odkaz na testy, ke se střílely 70 kg prasata z 5 metrů na komoru různýma nábojema. Prasata se snažila utéct ( byla přivázána ) i po zásahu 223 REM. Nepadlo ani po 45 AUTO + P JHP HS, a tím trefit člověka na srdce, tak má dost.
To STAROSTA: Medvěd útočí po čytřech ne po dvou zadních ( jak je to vidět ve filmech ). Prostřelit lebku nebo přední tlapy a zasáhnout organy, tak střela musí projít i půl metru.

to svalbard: 357 je opravdu slabá, lední medvěd je těžší než hnědý ( 600 kg ) a taky útočnější. Pokud nemáš nic silnějšího tak je lepší než nic.
Na druhou stranu útok není až tak pravděpodobný, jinak už by je turisté ( ozbrojení ) vystříleli.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 575

Registrován: ned 21.5.2006, 20:17

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Praha

Příspěvek od gewarosse » čtv 29.3.2007, 19:14

Jaký prasata dělali takový testy na čunících?Určitě ty svině z USA. :mad:
Zakropíme,uvidíme.
CZ 27,CZ 75 SP-01,CZ 91S,CZ 858,P38,P7M13,Krieghoff K-80
Uživatelský avatar

Příspěvky: 68

Registrován: ned 27.8.2006, 15:51

Bydliště: Středočech

Příspěvek od kukurap » čtv 29.3.2007, 19:48

Nesouhlasím s Tomem a jak už jsem psal český polárník na Spicberky létal s Astrou 357.mag a dle jeho vyjádření mu stačí jako spodní hranice k odvrácení útoku.Samozřejmě že Ruger Alaskan bude lepší a o dlouhé zbrani většina polárníků,turistů,vědců ani moc neuvažuje.Chtějí relativně pohotovou a snadno ovladatelnou zbran a taky skladnou.
STI Lawman,HK USP Match,Ruger KGP161,S&W 340MP
Uživatelský avatar

Příspěvky: 352

Registrován: sob 11.3.2006, 16:57

Bydliště: Č.Budějovice

Příspěvek od Lala » čtv 29.3.2007, 20:19

Co já vím, tak jsem viděl že medvěd se dá zvládnout nějakým slušným bowiákem, útočným nožem, jste neviděli Vinetoua? :wink:

Příspěvky: 20

Registrován: pon 12.2.2007, 22:22

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Vysočina

Příspěvek od tome » čtv 29.3.2007, 20:24

Netvrdil jsem že je 357 nepoužitelná, ale slabá. Pokud bych měl pouze 357 tak bych s ní jel taky a nekupoval nic silnějšího. Dotyčný polárník taky nemá zkušenost praktickou a nikde jsem nečetl, že se někdo ubránil nebo neubránil, ale slyšel jsem o legendárním ruském pilotu A. Meresjevovi a ten zastřelil medvěda Tokarevem 7,62 x 25, a to by 357 dokázala snad taky.
Takový RUGER SUPER REDHAWK 44Mag a víc, by ve mě vzbuzoval větší pocit jistoty.
Vinetou byl neporazitelný a skoro nesmrtelný, já ne.

Příspěvky: 345

Registrován: stř 06.4.2005, 22:33

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Brno

Příspěvek od Ivoshek » čtv 29.3.2007, 23:08

Když jsme u toho Vinetoua http://www.coastmountainoutfitters.com/ ... 05-029.jpg. Na sebeobranu nejsou ovšem lučištnické nástroje příliš vhodné...

Příspěvky: 36

Registrován: pát 26.1.2007, 16:27

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Radowan » pát 30.3.2007, 7:58

Prijmeme-li 357 magnum jako minumum, stacila by i z 2palcoveho revolveru? SaB by mela tak 600J, jiny laborace treba Fiocchi by mohly mit kolem 750J.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2996

Registrován: ned 12.3.2006, 10:18

Zbraň: G17 a další

Bydliště: Praha Západ

Příspěvek od Starosta » pát 30.3.2007, 8:49

tome: Ja prece vim, ze po ctyrech. Lebka cela ma mozna tak pul metru a nestrilel bys skrz tlapy, ale prsa/hrud. A to k vnitrnim organum taky neni pulmetr... Ale to je putna, uz to radsi nebudu rozebirat, beztak je to bezpredmetny.
Starosta
-- Si vis pacem, para bellum --
Uživatelský avatar

Příspěvky: 206

Registrován: úte 22.8.2006, 10:56

Příspěvek od Andy » pát 30.3.2007, 10:47

Radowan:
Pro tvoji informaci z meho Tauruse 3" 357Mag leti Magtech 158gr SJSP 300m/s . Coz je cca 450J. Nic moc.

SB strilim ale zatim jsem je nemeril. Maji rychlejsi prach nez Magtech, tak nevim jak to bude vypadat.

Příspěvky: 476

Registrován: stř 03.1.2007, 8:47

Zbraň: G19

Bydliště: Slovensko

Příspěvek od JAKLA » pát 30.3.2007, 11:12

Pokud to bylo někde v horách v lese tak nevidím jedinej důvod proč by se měl strílet ....
Je to jednoducho tak ja som to nevymyslel. Tento týždeň dávali v správach, že poľovníci požiadali o predľženie povolenia na odstrel medveďa ktorý v 2006 napadol človeka, lebo sa im ho ešte nepodarilo zastreliť. Pokiaľ viem tak u nás sa to rieši vždy tak. Možno preto, lebo si maco môže uvedomiť že človeka sa netreba báť, je celkom ľahká korisť a možno aj dobre chutí :wink:
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2453

Registrován: stř 10.8.2005, 15:33

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Brno

Příspěvek od pitt » pát 30.3.2007, 11:23

svalbard: pokud ti jde o to aby jsi opravdu přežil,tak snad 4kg nebudou hrát roli,ne?Pokud je to tak jak říkáš,tak bych radši koupil tu houfnici a po nárvatu ji prodal.Možná proděláš,ale taky díky tomu možná přežiješ. :twisted:
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1277

Registrován: stř 05.7.2006, 17:10

Zbraň: Glock 17 Gen4

Bydliště: Praha

Příspěvek od para » pát 30.3.2007, 11:38

JAKLA píše:Je to jednoducho tak ja som to nevymyslel. Tento týždeň dávali v správach, že poľovníci požiadali o predľženie povolenia na odstrel medveďa ktorý v 2006 napadol človeka, lebo sa im ho ešte nepodarilo zastreliť. Pokiaľ viem tak u nás sa to rieši vždy tak. Možno preto, lebo si maco môže uvedomiť že človeka sa netreba báť, je celkom ľahká korisť a možno aj dobre chutí :wink:
No jo, ale je to trochu zcestný, nemyslíš? To by se potom museli vystřílet všechny šelmy která dokážou zabít nebo zranit člověka a tudy asi cesta nevede. Spíš by měl člověk respektovat tyhle zvířata a prostě jim jít z cesty aby nedocházelo ke konfliktům :idea:
To mi příjde stejně "logické" jako já když pojedu autem jako hovado, vylítnu ze silnice, trefim strom a zabiju se. A pak příjde nějakej chytrák a řekne: "porazíme ten strom a nejlépe všechny co jsou podél silnic, aby se lidi nemuseli bát, když budou jezdit jak hovada a nebudou respektovat fyzikální zákony, že se o nějakej takovej strom rozmáznou" :roll:

To je prostě špatně :wink:
"Only the dead have seen the end of war."
Uživatelský avatar

Příspěvky: 579

Registrován: úte 19.4.2005, 12:50

Zbraň: ruzne

Bydliště: Praha

Příspěvek od Scout » pát 30.3.2007, 11:42

Para: ne, rec je konkretnich exemplarich selmy, ktera uz zautocila na cloveka. Ta uz zjisti, ze se ho bat nemusi a mohla by ho zaradit do jidelnicku, kdeto ostatni se ho jeste stale boji. Vsichni vychazi z predpokladu, ze selma ostatnim selmam nedokaze vyzvestlit "tohle je taky jedly a bezbranny", takze neni potreba strilet vsechny.
Scoutův teorém hledání ponožek: Pár neexistuje.

Zpět na „OFF TOPIC - BEZ ZAMĚŘENÍ“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz