Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je úte 30.11.2021, 21:43Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 
 „Aby se mi u pasu houpalo pořádný dělo.“ 
Autor Zpráva
VIP člen
Uživatelský avatar

Registrován: 10/2006
Příspěvky: 562
Příspěvek „Aby se mi u pasu houpalo pořádný dělo.“
KOMENT: kdo tohle sakra psal - taková chujovina ?


Zbraň snadno a rychle. Získání zbrojního pasu je překvapivě jednoduché

Získat v Česku zbrojní pas není podle ministerstva vnitra vůbec nic jednoduchého. Zkouška je prý náročná a mnoho uchazečů ji nesloží. Jaký je ale ve skutečnosti proces zajištění oprávnění držet zbraň, si vyzkoušel na vlastní kůži reportér MF DNES. A realita se od teorie občas zásadně liší.

Na co ten zbroják chcete?“ ptá se policistka za pultem oddělení služby pro zbraně v Teplicích. Myslí tím, pro jaké účely – sběratelské, sportovní nebo lovecké, neboť podle toho se na žádosti o zbrojní průkaz zaškrtne příslušné písmeno A až F.

Chci si udělat zbrojní průkaz, abych zjistil, co všechno po mně stát bude chtít a jak důkladně si mě prověří. Schválně působím maximálně výstředně, abych zkusil, co všechno mi projde. A tak na otázku policistky odpovím největší pitomost, která mě v tu chvíli napadá.

„Aby se mi u pasu houpalo pořádný dělo.“

Policistku by taková odpověď nejspíš měla zarazit a varovat, ale ona jen hrábne do regálu pro formulář a suše utrousí: „Takže pro ochranu zdraví a majetku, písmeno E.“

Mezi lidmi v České republice je přes 800 tisíc zbraní a každým rokem jejich množství narůstá. Stejně jako počet držitelů zbrojních průkazů, jimž stát umožnil legálně se procházet po ulici s pistolí na opasku. Je jich přes 300 tisíc a neustále přibývají další.

V poslední době politici čím dál častěji mluví o tom, že je třeba občany silněji zapojit do obrany vlasti. Jenže zároveň se v poslední době několikrát ukázalo, jak tragicky to může dopadnout, když stát dovolí vlastnit zbraň nesprávným lidem.

V Chomutově na konci května zastřelil sedmatřicetiletý muž řidiče v dodávce. Vzbudila ho hádka, ruply mu nervy, vyběhl před dům a hluk ukončil střelbou. Stejně řešil dlouhodobé spory jiný muž v Bělé pod Bezdězem. V červnu nevydržel psychický tlak, zastřelil sousedku, jejího syna i sebe. Začátkem září vešel muž na služebnu městské policie v Českých Budějovicích, vytáhl pistoli a střelil se do hlavy.

Ti všichni měli zbraň legálně, všem stát povolil ji nosit, všichni získali zbrojní průkaz. Na to, že jsou rizikoví, nikdo nepřišel.

Sám při testu zjišťuji, že to nikdo ani moc nezkoumá. Psychotesty nejsou povinné, zdravotní prohlídka je spíš jen formální. Stačí se naučit manipulovat se zbraní, nabiflovat se odpovědi na 511 otázek a cesta k legální zbrani je volná. Je to snazší, než jsem si myslel.


Původní odkaz:
:arrow: http://zpravy.idnes.cz/zbrojni-pas-zbran-povoleni-ddt-/domaci.aspx?c=A170921_185950_domaci_mok

-----------

pro zajímavost z diskuse pod článkem:
Tomáš Trávníček píše:
Uff, zajimal by me zbytek clanku, ale par faktu:

1. Neni to zbrojni pas ale prukaz.

2. Ne vsech 300k drzitelu ma E a zdaleka ne vsichni Eckari pravidelne nosi.

3. Jako stejny psychopat se zjevne pan u sveho lekare nechoval, jinak by sel na psychotesty nebo vubec potvrzeni nedostal (neni-li doktor jeste vetsi psychopat).

4. Umrtnost podobnych exemplaru (co chtej mit u pasu delo) je kolem 40%, takova prirozena selekce.

5. Rozsoudit pripad driv nez soud je preslap i na zurnalistice, natoz v praxi.

6. Vas sef by se mel opravdu zamyslet nad tim, zda jste svepravny psat do jednoho z nejvetsich deniku v CR. Pokud je ovsem mentalne zraly to vubec posoudit.

Kdyz o tematu nic nevite, laskave o nem nepiste, delate ostudu vsem bezuhonnym drzitelum ZP.


pát 22.9.2017, 1:51
Profil

Registrován: 12/2005
Příspěvky: 330
Příspěvek Re: „Aby se mi u pasu houpalo pořádný dělo.“
Čichám čichám zadání z Brusele. A nebo od MV, aby se lépe zdůvodňovalo utažení šroubu. Nebo kombinace obého.

(na svou omluvu dodávám: To, že jsi paranoidní neznamená, že po tobě nejdou! :lol: )

_________________
Korty

"... jen z mých mrtvých rukou!"


pát 22.9.2017, 8:44
Profil

Registrován: 03/2008
Příspěvky: 104
Bydliště: kolem Ostravy
Příspěvek Re: „Aby se mi u pasu houpalo pořádný dělo.“
Reakce Ministerstva vnitra na článek MF Dnes Zbraň snadno a rychle

Článek Zbraň snadno a rychle (22. září 2017) je od začátku do konce tendenční, manipulativní a v rozporu se skutečností. Pan redaktor se za každou cenu a bez ohledu na fakta snažil dokázat, že se ke zbrani v České republice dostane každý.

Nejlépe je jeho úporná snaha vidět u popisu zkoušky odborné způsobilosti. Ta je prý velmi snadná. Je tedy s podivem, že z jedenácti uchazečů složí tuto „snadnou zkoušku“ jen pět osob. Někteří navíc neuspějí opakovaně.

To, co pan redaktor považuje za benevolentní chování policie vůči jeho výstřednímu jednání, pokládá Ministerstvo vnitra za profesionální reakci policistky. Naznačuje snad pan redaktor, že mají být hloupé a rádobyvtipné řeči důvodem pro rozhodnutí správního orgánu o zamítnutí vydání zbrojního průkazu? A co třeba dlouhé vlasy nebo kroužek v nose?

Stát je prý dle autora shovívavý k těm, kdo nosí zbraně pod vlivem alkoholu. Tato údajná „shovívavost“ se nicméně ve skutečnosti projevuje pokutou až do výše 50 tisíc Kč a odejmutím zbrojního průkazu, pokud alkohol požívá prokazatelně nadměrně nebo pokud již spáchal i jiný přestupek. Panu redaktorovi se Ministerstvo vnitra snažilo tato fakta důkladně vysvětlit, ale on to buď nechápe, nebo se mu pravda prostě nehodila do článku.

Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a public relations


Původní odkaz:
:arrow: http://www.mvcr.cz/clanek/reakce-minist ... ychle.aspx


pát 22.9.2017, 13:42
Profil
VIP člen
Uživatelský avatar

Registrován: 03/2005
Příspěvky: 13292
Bydliště: mám
Příspěvek Re: „Aby se mi u pasu houpalo pořádný dělo.“
Mediální manipulace o zbraních na první stránce - dopis šéfredaktorce

To: nadezda.petrova@idnes.cz Vážená paní šéfredaktorko, dovolte mi krátké zhodnocení dnešního článku o tom, jak „snadné“ je získat ZP.

Jako zkušební komisař v oboru zbraně a střelivo, dlouholetý střelec (mimo jiné několikanásobný vítěz dlouhodobého hodnocení i několikanásobný mistr republiky), instruktor střelby a pořadatel závodů, včetně závodů ve sportovním pojetí služební střelby pro členy ozbrojených složek.

Předem musím říct – v článku není žádná záměrná lež a věřím, že vše se stalo tak, jak pan Janoušek popisuje.

O tom, jak moc je „náhoda“, že tento tendenční protizbraňový (nebo spíše protisystémový) článek vyšel teď, když se stanovilo datum hlasování v senátu o novele ústavního zákona 110/1998 můžeme vést diskuzi. Já Vám neprokážu, že to byl záměr, vy mě nepřesvědčíte, že to byla náhoda.

Ale k těm věcným argumentům.

Článek obsahuje několik nepravd, několik polopravd, 1 špatně pochopenou informaci, několik chybných závěrů, několik zavádějících tvrzení a naopak chybí několik podstatných informací. Popíšu je tedy detailně:

Nadpis: „Zbraň snadno a rychle“.

Jestli jsem pochopil článek správně, pan Janoušek skončil u vykonání zkoušky a kontroly u lékaře. Když si ale ten proces projdeme celý, zjistíme, že ta časová náročnost je poměrně velká. Od přihlášky ke zkoušce ke zkoušce samotné je pouhý 1 měsíc spíše výjimka, standardně to bývají v průměru měsíce tak 2. Po samotné zkoušce a podání žádosti o vystavení ZP je čeká od 2 týdnů do 1 měsíce na vystavení ZP. Následně se řeší nákupní povolení na pistoli (pakliže se bavíme o zbraních zmiňovaných v článku), to také může trvat 14 dní a následně registrace – také klidně 14 dní. V součtu – 2 měsíce čekání na zkoušku, 1 měsíc na zbrojní průkaz, 1 měsíc na možnost jít si zastřílet. Celkem 5 měsíců. Když to někdo stihne opravdu extrémně rychle, bavíme se o 3 měsících. Tím jsem snad vyvrátil pojem rychle.

Nyní ono snadno. Nevím, jak Vám, ale mě 4.500 Kč nepřijde úplně levné, navíc to obnáší několikrát návštěvu kurzu a učení se všech těch věcí. A až teprve po-té, co se to všechno naučíte, ano, pak je snadné projít zkouškou z manipulace. Ale to je snad v pořádku, nebo ne? Takže říct, že je něco snadné po-té, co jsem absolvoval poměrně důkladný kurz je zavádějící. Protože to bylo cílem kurzu. Tím jsem snad vysvětlil pojem „snadné“. Pokud by to nestačilo, jsou tu ještě náklady. Pan Janoušek by platil 100 Kč za přihlášku, 4.500 Kč za kurz, 1.600 Kč za střelnici, kolem 300 Kč za doktora, 1.400 Kč za vystavení zbrojního průkazu, 200 Kč za nákupní povolení ke zbrani, 10.000 Kč za použitou bazarovou zbraň ve slušném stavu, 300 Kč za její registraci a 500 Kč za prvních 100 nábojů, aby zbraň alespoň vyzkoušel. To je celkem 18.900 Kč, než si prvně vystřelí. Při vší úctě – kdo chce spáchat sebevraždu, nebude utrácet skoro 20.000, aby ti udělal takto. Kdo chce loupit, nebude si na to pořizovat legální zbraň. Nehledě na to, že to jsou věci, které člověk dělá ne proto, že má zbraň, ale proto, že má (domnělý) důvod.

Odpověď: „Aby se mi houpalo u pasu pořádný dělo“.

Lidi jsou různí, mají různý smysl pro humor, různé důvody pro ledasco a různé povinnosti. A zatímco žadatel není povinen nevtipkovat, policistka na oddělení střelných zbraní a bezpečnostního materiálu je povinna se chovat profesionálně. Tudíž z žadatele dostat adekvátní informace. Věřte mi, že si asi v danou chvíli nepomyslela nic hezkého, ale ona tam není od toho, aby na to reagovala, nebo to řešila. Z té, podle mě hloupé rádoby vtipné odpovědi dovodila, že žadateli jde o zbraň pro nošení u sebe a podle toho vyplnila skupinu ZP.

Možnost „reagovat“ má až později – při žádosti o vydání ZP, k tomu se teprve dostanu.

Věta: „Množství zbraní narůstá stejně jako počet držitelů zbrojních průkazů, jimž stát umožnil legálně se procházet po ulici s pistolí na Opasku. Je jich více než 300.000 a neustále přibývají další.“

Už samotné dvojí zopakování toho, že „počet roste“ dává tušit jistou tendenčnost článku, nehledě na to, že je, řekl bych, stylisticky špatně. Ale mám jen stejné gymnázium, jako autor článku a češtinu jsem po maturitě již nestudoval, takže pojďme k té věcné části.

V porovnání s jakým rokem autor tvrdí, že počet držitelů roste? Počet držitelů ZP už 15 let stagnuje kolem 300.000 s různými výkyvy souvisejícími třeba s ekonomickou situací v zemi apod... Ale skutečný dlouhodobý průměr je kolem těch 300.000.

Ano, počet zbraní roste. Ale to z jednoho prostého důvodu. Je poměrně složité zbraň „vyřadit“. Neexistuje něco, jako zbraňo-vrakoviště, odkud si přijedou, zaplatí za vrak zbraně a zbraň zlikvidují. Není to jako s auty. Pokud by to takto u aut fungovalo, výrazně by rostl počet aut u nás. A proto, že dochází, jako v každém odvětví k nákupu nových výrobků, ale nedochází k vyřazování starých, počet zbraní zákonitě roste. Mimochodem roste rychlosti 1 zbraň na průměrného držitele 1x za 12 let. „Sorry jako“, to není žádný zásadní růst.

A ještě k samotnému počtu lidí, kteří „mohou nosit zbraň u sebe“. Jednak jich není 300.000. Toto oprávnění zdaleka nemá každý držitel zbraně. A jednak si zbrojní průkaz musí udělat i strážníci Městské policie, kteří si v rámci toho udělají rovnou i pro sebe skupinu E (tedy na nošení zbraně). Mimochodem – z vlastní zkušenosti mohu říct, že kromě měst, kde mají plně pod kontrolou přípravu strážníka do služby včetně střeleckotaktické přípravy (např. Praha), tak všude jinde nejsou strážníci jakkoliv lepšími žadateli než běžní civilní žadatelé.

Výčet střeleb za poslední rok – Chomutov, Bělá, České Budějovice

Pan Janoušek hezky vypsal seznam civilních problémů se zbraněmi – kterých je 800.000 v držení 300.000 lidí a vynechal tu druhou skupinu – služební/pracovní zbraně v rukou policistů, kterých je méně, ale těch problémů s nimi je úplně stejně. Praha Holešovice, Olomouc, Bohumín, Česká Lípa. A to ti Policisté a Strážníci procházejí pravidelným výcvikem a psychotesty.

Nehledě na to, že Vy tu popisujete případy, které ještě nejsou uzavřené a píšete o tom jako o hotové věci. Což je opět manipulativní.

Tvrzení: „Psychotesty nejsou povinné“.

Ano, to máte pravdu, nejsou povinně předepsané. Ale pokud má ošetřující lékař podezření na to, že člověk „není normální“, má povinnost jej na psychotesty poslat. Stejně tak, ve chvíli, kdy žadatel přijde a požádá o vystavení ZP, má Policie pravomoc požádat o opakované doložení zdravotní způsobilosti. A tady se dostávám k tomu, co jsem psal výše. Pan Janoušek již nešel požádat o vydání ZP a tak i přes tu hloupou větu o děle u pasu nebyla šance jej poslat na psychotesty. Možná, kdyby šel o ZP požádat, byl by na ně poslán. Ale Policie neměla pravomoc jej na ně poslat dříve!

Stejně tak může policie chtít opakované doložení zdravotní způsobilosti kdykoliv, kdy má člověk zbroják. A dokonce mu v tom mezidobí může zabavit zbraně a násilím kvůli tomu vstoupit do obydlí. Jenže to v článku jaksi chybí.

Jeden ze závěrů: „Stát rozdává povolení ke zbrani celkem snadno“.

No ano i ne. Každý, kdo svým způsobem života prokáže, že je zodpovědný (bezúhonnost, spolehlivost dle zákona), zdravý (zdravotní způsobilost s možností kdykoliv psychotestů) a odborně způsobilý (zkouška odborné způsobilosti) by opravdu měl mít tu možnost relativně snadnou. Naopak – problémoví lidé páchající přestupky nebo dokonce trestné činy, psychicky nemocní lidé, lidé neschopní se soustředit a učit (on totiž ten test ze znalostí zákona je i tak trochu psychotest kognitivních funkcí člověka) se k ZP nedostanou. A pokud jej mají a zdravotní stav se jim změní, přijdou o zbraně téměř okamžitě. Proto se dělala změna zákona o zbraních po střelbě v Uherském Brodě.

Instruktor učil „špatné věci“ (ztráta ZP vs. krádež, střílejte do vzduchu apod...).

Při vší kolegiální úctě, já bych toto neučil. Ale řekněme si proč to asi ten člověk říkal. Podmínky pro udržení si zbrojního průkazu jsou natolik přísné, že stačí například 2x během 3 let ztratit zbrojní průkaz (tzn. tu kartičku, se kterou nikdo jiný nezmůže vůbec nic) a člověk o něj na několik let přijde. Stačí dostat 2 pokuty za kouření na zastávce autobusu nebo za nesebrání hovínka po psu při venčení a člověk přijde o ZP. Stačí 2x slavit (beze zbraně samozřejmě) něčí svatbu, přehnat to s alkoholem a dostat se do křížku např. se strážníky jen kvůli rušení nočního klidu a člověk přijde o ZP.

Co se týče toho střílení do vzduchu – těžko říct, jestli si kolega instruktor chtěl připadat zajímavý. V reálu beztak obranu posuzuje soud na základě nalezených důkazů, svědeckých výpovědí a odborných posudků. Tam ta střelba do vzduchu ex post může být spíše k tíži.

Každopádně tu do systému zařazujete nesystémovou věc. To není chyba v procesu, ale chyba konkrétního člověka.

Nadpis: „Druhý termín pro opilce“.

To je opět zavádějící celý odstavec. To není „pro opilce“. Ano, i to se může stát, že právě po nějaké oslavě žadatel přijde na zkoušku, zcela regulérně se omluví s tím, že včera pil a tudíž může být pod vlivem alkoholu a policie mu určí jiný termín. Co myslíte, že se stane, když to udělá 3x za sebou? No policie to vyhodnotí tak, že má problémy s alkoholismem a na základě nesplnění podmínek spolehlivosti ZP vůbec dostat nemusí, může být odeslán na psychotesty, apod... Takže jste zde uvedli jen malou část pravdy a neuvedli ty podstatné důvody. A těmi není primárně ani alkohol, ale spíše třeba zdravotní problémy.

Pojem: „Formální prohlídka“.

Opět naprosto tendenčně napsaný pojem. Ve skutečnosti – žádný psychiatr Vás na obecném osobnostním testu nepozná lépe, než Vás zná Váš obvodní lékař za ta léta, kdy je u něj člověk registrován. Vystavení posudku o zdravotní způsobilosti se naprosto přesně řídí vyhláškou ministerstva zdravotnictví. Lékaři to tak mají dělat a dělají. Při podezření na duševní poruchu pošlou člověka na psychologické vyšetření. Pokud lékař pojal prohlídku formálně (a zajímalo by mě, jaké má vzdělání pan redaktor Janoušek, že si dovolí hodnotit, je-li to formalita, nebo ne), pak něco zanedbal. Lékař. Ne systém.

Znovu opakuji – článek je tendenční, plný mýtů, polopravd, chybných závěrů a nedůsledného popisování skutečného stavu. Vybral jsem jen to nejkřiklavější.

Sám jsem již absolvoval několik rozhovorů do médií (ať už tištěných, elektronických, nebo do TV Nova, případně do dokumentárních pořadů). A vždy mě udivilo, jak se redaktoři mají snahu ptát jen na některé konkrétnosti z tématu. Vždy mlčí o tom, kam má článek směrovat a málokdy si nechají vysvětlit podstatu a pozadí problému. Díky Vašemu článku jsem pochopil proč. Je to proto, že na základě útržkovitých informaci lze postavit příběh, který se sice „tak nějak stal“, ale ve skutečnosti je celá jeho podstata úplně jiná.

Proto Vám nabízím pomocnou ruku – pokud budete psát o podmínkách držení zbraní v ČR, o statistikách, o právních předpisech a souvislostech s evropským právem apod... Nebojte se ozvat. Rád si s některým z vašich redaktorů domluvím schůzku a rád mu podám nějakou celistvou informaci, aby nešířil bludy a pokřivené informace.

S pozdravem Jan Korecký

Střelec, sportovec, instruktor, pořadatel, rozhodčí, zkušební komisař.

PS: oficiální rakce Ministarestva vnitra zde: http://www.mvcr.cz/clanek/reakce-minist ... ychle.aspx


Puvodni odkaz:
:arrow: http://korecky.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=625015

_________________
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek


pát 22.9.2017, 18:27
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky

Registrován: 03/2017
Příspěvky: 1
Příspěvek Re: „Aby se mi u pasu houpalo pořádný dělo.“
Velmi pěkně napsáno, klobouk dolů.


pát 22.9.2017, 20:04
Profil
VIP člen
Uživatelský avatar

Registrován: 10/2006
Příspěvky: 562
Příspěvek Re: „Aby se mi u pasu houpalo pořádný dělo.“
Honzo díky


sob 23.9.2017, 1:18
Profil

Registrován: 09/2016
Příspěvky: 65
Bydliště: Ústí nad Labem
Příspěvek Re: „Aby se mi u pasu houpalo pořádný dělo.“
U.I. souhlas pěkně napsané. Doufám že to k něčemu bude, protože ten článek je opravdu hodně tendenční. Píše akorát co se mu hodí a zbytek se tam jaksi už nevešel. Na druhou stranu tomu rozumím, už takhle je to nekonečné čtení.

_________________
Jarda


sob 23.9.2017, 20:02
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: 10/2005
Příspěvky: 6790
Bydliště: EU :-(
Příspěvek Re: „Aby se mi u pasu houpalo pořádný dělo.“
Vzhledem k tomu, ze dneska kampan iDnes proti zbranim pokracovala, tak vuci iDnes to nebylo k nicemu.
Snad se to dostame k senatorum. Aspon ta zkratka: "iDnes jede kampan, drzitele trpelive vyvraci".

Kazdopadne - komunilacni argumentacni trenink, ktery si obcas strihmu na foru se hodil :-)

_________________
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.


sob 23.9.2017, 22:16
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 8 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  Powered by phpBB © phpBB Group, designed by STSoftware, český překlad – phpBB.cz

Doporučujeme: XBMC KODI