Agresivní motorkář v protisměru srazil cyklisty...


Události o zbraních ve světě i u nás, trestné činy se zbraní, apod.

Uživatelský avatar

Příspěvky: 1240

Registrován: úte 11.9.2007, 6:41

Bydliště: Kvérov

Re: Agresivní motorkář v protisměru srazil cyklisty...

Příspěvek od Nikdo » úte 13.8.2013, 20:54

Máňa říkala, že je to směroplatný tagdle:
§ 2
Vymezení základních pojmů
Pro účely tohoto zákona
...
l) nesmět ohrozit znamená povinnost počínat si tak, aby jinému
účastníku provozu na pozemních komunikacích nevzniklo žádné nebezpečí,

m) nesmět omezit znamená povinnost počínat si tak, aby jinému účastníku
provozu na pozemních komunikacích nebylo nijak překáženo,
...
q) dát přednost v jízdě znamená povinnost řidiče nezahájit jízdu nebo
jízdní úkon nebo v nich nepokračovat, jestliže by řidič, který má
přednost v jízdě, musel náhle změnit směr nebo rychlost jízdy,
Pro zajímavost definice z vyhl. 100/1975 (platila před dnešním zákonem):
(19) "Dát přednost v jízdě" se rozumí povinnost řidiče počínat si tak, aby řidič vozidla, který má přednost v jízdě, nemusel náhle změnit směr nebo rychlost jízdy.
Ve výkladu pak bylo, že mírná změna směru nebo rychlosti jízdy je přípustná, jinak by na některých křižovatkách nebylo vůbec možné se z vedlejší připojit.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2453

Registrován: stř 10.8.2005, 15:33

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Brno

Re: Agresivní motorkář v protisměru srazil cyklisty...

Příspěvek od pitt » úte 13.8.2013, 22:23

Nikdo: přesně tak.....to že budeš muset přibrzdit,nebo ho krapet objet neznamená že jsi ho omezil/ohrozil,takže instruktor až takovej kokot nebyl :wink:

Příspěvky: 80

Registrován: stř 24.7.2013, 0:48

Re: Agresivní motorkář v protisměru srazil cyklisty...

Příspěvek od Phil » úte 13.8.2013, 22:39

361čka, vymezení základních pojmů
§ 2 píše: q) dát přednost v jízdě znamená povinnost řidiče nezahájit jízdu nebo jízdní úkon nebo v nich nepokračovat, jestliže by řidič, který má přednost v jízdě, musel náhle změnit směr nebo rychlost jízdy,
Tzn že když mi tam vjede a já kuli němu musím zasáhnout do řízení, tak mi překáží = čili že omezuje.

Jediné co jsem zaznamenal k tomuto je judikát NSS (sp. zn. 11 Tdo 639/2008), že řidič nemá povinnost dát přednost absolutně všem vozidlům, která v libovolné vzdálenosti od křižovatky vidí, ale pouze těm, která jsou již natolik blízko, že vjetí jím řízeného vozidla do křižovatky by u řidičů jedoucích po hlavní komunikaci vyvolalo nebezpečí nutnosti náhlé změny směru nebo rychlosti jízdy.

*6*
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2453

Registrován: stř 10.8.2005, 15:33

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Brno

Re: Agresivní motorkář v protisměru srazil cyklisty...

Příspěvek od pitt » úte 13.8.2013, 23:36

víš,ale tam je to NÁHLE, takže podle výkladu, mohl předpokládat že tam vjede a bla,blabla,......

Příspěvky: 380

Registrován: pon 05.11.2012, 17:30

Zbraň: vícero

Re: Agresivní motorkář v protisměru srazil cyklisty...

Příspěvek od Piggy » stř 14.8.2013, 11:25

Phil píše:
Tzn že když mi tam vjede a já kuli němu musím zasáhnout do řízení, tak mi překáží = čili že omezuje.
Přesně tak. A to právě smí, jak vyplývá z definic a jak správně říkal pittův instruktor.

Shi

Příspěvky: 685

Registrován: ned 04.3.2007, 13:13

Re: Agresivní motorkář v protisměru srazil cyklisty...

Příspěvek od Shi » stř 14.8.2013, 13:43

Cyklista podle článku původně stál a chystal se rozjet se. Takový cyklista se rozjíždí zatraceně pomalu. Něco jiného by byl cyklista, který rychlostí 50 km/h vlítl z vedlejší na hlavní. Ale tento se rozjížděl, zřejmě se do pruhu nezařadil ke kraji, jak čekal řidič, ale zůstal v prostředku jízdního pruhu (třeba kvůli kanálům).

Když mi někdo vjede z vedlejší do křižovatky náhle, tak ho nesejmu zezadu, ale z boku, nebo případně alespoň zešikma. A pokud ho sejmu zezadu, tak budu brzdit už před nárazem, a ne až po něm. I podle řidiče v okolí nebyla jiná vozidla, to se ani nepokusil o vyhýbací manévr ? Z toho mi plyne - díval se řidič, když projížděl křižovatkou, vůbec před sebe ?
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1240

Registrován: úte 11.9.2007, 6:41

Bydliště: Kvérov

Re: Agresivní motorkář v protisměru srazil cyklisty...

Příspěvek od Nikdo » stř 14.8.2013, 13:52

Piggy píše:
Phil píše:
Tzn že když mi tam vjede a já kuli němu musím zasáhnout do řízení, tak mi překáží = čili že omezuje.
Přesně tak. A to právě smí, jak vyplývá z definic a jak správně říkal pittův instruktor.
Už jsme trochu OT...
Pokud je to okreska, kde jedeš 90 (nebo i víc), a řidič z vedlejší vjede a z nějakého důvodu nedá z 0 na 100 za 4 sekundy (třeba veze Formanem čtvrt tuny popperů a půl kubíku terčů :lol: ), je docela možné, že budeš muset chvíli pustit plyn, přibrzdit, nebo jej předjet, bude-li možnost.
Pokud to vidíš včas a daleko předem, není to náhle. Aspoň tak tomu rozumím já.

Příspěvky: 80

Registrován: stř 24.7.2013, 0:48

Re: Agresivní motorkář v protisměru srazil cyklisty...

Příspěvek od Phil » stř 14.8.2013, 17:16

Já končim. Jednak je to OT a jednak nemám dneska chuť vyvracet takovou koninu, že člověk z vedlejší může omezovat auto na hlavní. Pak se už nedivím, že mi auta z vedlejší skáčou před čumák, když to tady tak slyším..

Takže třeba tohle je podle Vašeho názoru a názoru "instruktora" ok, jo? Tak to pěkně děkuju.
http://www.youtube.com/watch?v=CgFESBGvwvg
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2453

Registrován: stř 10.8.2005, 15:33

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Brno

Re: Agresivní motorkář v protisměru srazil cyklisty...

Příspěvek od pitt » stř 14.8.2013, 17:24

Phil: to jsi udělal pro dnešek výbornou věc, protože evidentně nejsi moc tolerantní řidič,když tě takový video rozhodí...a jestli je to tvoje video, tak jsi vůl že to vůbec řešíš.........od druhé vteřiny videa je jasný že ten Yaris tam vjede
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1240

Registrován: úte 11.9.2007, 6:41

Bydliště: Kvérov

Re: Agresivní motorkář v protisměru srazil cyklisty...

Příspěvek od Nikdo » stř 14.8.2013, 17:45

Není nic špatného na tom, projíždět křižovatku pomalu a nechat přednostnímu jezdci místo na projetí, ale tohle skutečně není dání přednosti v jízdě.

Shi

Příspěvky: 685

Registrován: ned 04.3.2007, 13:13

Re: Agresivní motorkář v protisměru srazil cyklisty...

Příspěvek od Shi » stř 14.8.2013, 20:18

Phil píše:Já končim. Jednak je to OT a jednak nemám dneska chuť vyvracet takovou koninu, že člověk z vedlejší může omezovat auto na hlavní. Pak se už nedivím, že mi auta z vedlejší skáčou před čumák, když to tady tak slyším..
Dát přednost neznamená, neomezit. Znamená to nedonutit k náhlé změně směru nebo rychlosti. Řidič jedoucí z vedlejší na hlavní omezit řidiče na hlavní může. Nesmí ho ohrozit a nesmí ho nečekaně donutit k prudké změně směr nebo rychlosti.

Pokud někdo považuje každou změnu rychlosti a směru za náhlou, tak to má v životě na silnici fakt těžký a hodně se za volantem navzteká.
----

Ten Yaris to podělal hned několikrát, nicméně stačilo by sundat nohu z plynu a celá situace mohla být prakticky bez stresu. Ostatně kdo to za volantem nikdy nepodělal, ať hodí kamenem. Přednost (z prava) je mi upřena snad každých 14 dní a nehoda z toho ještě nebyla - možná proto, že nejsem líný sundat nohu z plynu, když vidím, že to ten druhý řidič duševně nezvládá a myslí se, že je na hlavní.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 3091

Registrován: ned 21.11.2010, 12:57

Re: Agresivní motorkář v protisměru srazil cyklisty...

Příspěvek od reddog » stř 14.8.2013, 20:29

Shi:
Svata slova o dusevnim nezvladnuti toho druheho. Uvazovat za ostatni ma byt preci jen zaklad kazdeho ridice. Kdyz "zaspim" ta to jsem panecku rad, ze to ten druhy dusevne zvladl lepe ;-)

Zpět na „Černá kronika“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz