Bezpecnostni agentury - skryte noseni


Vše o právu, zákonech, zbrojním průkazu a souvisejících věcech

Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Bezpecnostni agentury - skryte noseni

Příspěvek od S474N » úte 14.2.2012, 8:44

Repast k tematu odvedle:
KITTbx píše:Takže odpověď na můj dotaz na MV:

Dobrý den,
dovoluji si vás požádat o zodpovědný právní názor na viditelné nošení zbraně členem soukromé bezpečnostní služby.
Již několikráte jsme byl svědkem, toho, když pracovníci ochranek nosili viditelně střelnou zbraň a to nejen na ulici, parkovišti, ale i například uvnitř obchodů, marketů = v prostorách veřejnosti přístupných.
Zbraň byla buď v pouzdře = krátká zbraň, nebo v ruce dlouhá zbraň (například brokovnice), ale vždy zřetelně viditelná, zda nabitá nevím.
(připouštím, že by se mohlo jednat i o držení = mají souhlas vlastníka, ale jsou na veřejnosti přístupném místě)
Děkuji Jiří K.

odpověď:

Ministerstvo vnitra
odbor bezpečnostní politiky
oddělení obecní policie, zbraní a dopravního inženýrství

Praha 7. února 2012

Stanovisko odboru bezpečnostní politiky MV
k viditelnému nošení zbraně


U zaměstnance soukromé bezpečnostní služby lze předpokládat, že je držitelem zbrojního průkazu skupiny D – k výkonu zaměstnání nebo povolání, který je oprávněn při výkonu zaměstnání nebo povolání nosit na veřejnosti nebo na místě veřejnosti přístupném nejvíce 2 zbraně kategorie A, B nebo C, na které má jeho zaměstnavatel vydán průkaz zbraně k účelům, pro které byla vydána zbrojní licence, a střelivo do těchto zbraní; zbraň a střelivo do této zbraně nesmí nosit viditelně.

Ze zákazu nosit zbraň viditelně vyplývá, že zbraň lze nosit skrytou pod oděvem nebo v neprůhledném obalu; zbraň uloženou v průhledném obalu by bylo nutné skrýt pod oděvem. Zákon o zbraních blíže nestanoví, jakým způsobem musí mít držitel zbrojního průkazu uzavřený obal při sobě. Je tedy na jeho rozhodnutí, zda tento obal bude mít skrytý pod oděvem, viditelně na těle nebo zda jej bude přenášet pouze v ruce.

V případě držení zbraně je nutné mít zbraň při sobě nenabitou a uloženou v uzavřeném obalu. I při držení zbraně lze dovodit, že její držitel by ji měl mít v uzavřeném neprůhledném obalu. Pokud by byla zbraň uložena v průhledném uzavřeném obalu, musel by ji její držitel mít nikoli viditelně, ale opět skrytou pod oděvem. Tento závěr podporuje skutečnost, že v praxi není možné pouhým pohledem rozpoznat, zda držitel zbraně má zbraň u sebe v režimu držení nebo nošení a viditelné držení zbraně na veřejnosti tak neodpovídá záměru sledovanému v zákoně o zbraních, pokud jde o bezpečnou manipulaci se zbraní na místech veřejnosti přístupných.

Držitel zbrojního průkazu skupiny D, který porušuje zákaz viditelného nošení zbraně, se svým jednáním dopouští přestupku podle zákona o zbraních.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1240

Registrován: úte 11.9.2007, 6:41

Bydliště: Kvérov

Re: Bezpecnostni agentury - skryte noseni

Příspěvek od Nikdo » úte 14.2.2012, 16:57

Podle mne na viditelném nošení není nic špatného. Že se na to náš současný zákon dívá jinak neznamená, že já budu měnit názor. Takže když vidím někoho nosit viditelně, nic proti tomu nemám.

Pravděpodobně má ZP, takže má vědět, co má dělat. Jestli to ví, jestli a jak to dodržuje, to už je jeho boj. Asi k tomu má nějaký důvod, a já to budu respektovat.

On se mě na můj názor neptá, nevím, proč bych se mu měl vnucovat. Sousedovi také nejdu vykládat, jaký je debil, že si koupil určité auto v určité barvě (raději nepíšu jaké :lol: ).
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2996

Registrován: ned 12.3.2006, 10:18

Zbraň: G17 a další

Bydliště: Praha Západ

Re: Bezpecnostni agentury - skryte noseni

Příspěvek od Starosta » úte 14.2.2012, 17:09

Nikdo: I vražda je ospravedlnitelná.
Nikdo píše:Že se na to náš současný zákon dívá jinak neznamená, že já budu měnit názor.
To není trollovací udička, to je jen pro kontrast toho, cos řekl :)
Samozřejmě nemusíme se všemi zákony souhlasit, ale měli bychom je dodržovat...?
Starosta
-- Si vis pacem, para bellum --
Uživatelský avatar

Příspěvky: 992

Registrován: pon 28.9.2009, 19:00

Zbraň: Glock

Bydliště: Morava-sever

Re: Bezpecnostni agentury - skryte noseni

Příspěvek od panvrabec » úte 14.2.2012, 19:55

I kdyby bylo možné nosit neskrytě (já jsem sice proti tomu), tak bych se cítil jak debil jít po městě s bouchačkou za opaskem, už jen to zbytečné tahání pozornosti na sebe. Ale s jednou věcí s ministerstvem nemůžu souhlasit, a to je neprůhledný obal v případě přepravy zbraně ve stavu držení. V zákoně je stanoveno, že obal musí být uzavřený, ale o skrytosti nebo průhlednosti není zmíňky, tzn. že klidně můžu přenášet zbraň v igelitovém průhledném uzavřeném obalu.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 332

Registrován: čtv 13.1.2011, 13:08

Zbraň: Remington 870

Bydliště: EU

Re: Bezpecnostni agentury - skryte noseni

Příspěvek od tuareg » úte 14.2.2012, 20:40

Tady už se o tom napsalo mnoho a nejen tady.
Ale jak je to třeba v Americe, tam je nošení skryté zbraně nezákonné.
Tak jak je vlastně nosí. ještě si dovedu představit někde na ranči v Texasu že nosí kolty proklatě nízko ale jak je to se zbraněma normálně ve městě?
Pokud by byl můj dotaz modum připadal jako OT, klidně to dejte jako téma" Nošení v USA"
Mě chrání Bůh a Remington 870
Cynik je ten, kdo za vůní květin hledá někde poblíž rakev.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1573

Registrován: stř 26.12.2007, 23:24

Zbraň: 2x HK USP 9x19, 2xM4

Bydliště: Plzen

Re: Bezpecnostni agentury - skryte noseni

Příspěvek od admix » stř 15.2.2012, 8:48

Lisi se to stat od statu, casto plati, ze opencarry je volne (nekde musi byt zbran vybita), na concealed carry potrebujes CCW permit. Nekde je to naopak, CCW je volne a na open carry potrebujes permit. Najdi si, kde te to zajima :)
"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
Obrázek
Dual HK USP 9x19mm + Colt M4A2 5.56x45mm + PAR15/Dlask A3 .223Rem/5.56x45mm NATO, EOTech 512.A65/1
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1240

Registrován: úte 11.9.2007, 6:41

Bydliště: Kvérov

Re: Bezpecnostni agentury - skryte noseni

Příspěvek od Nikdo » stř 15.2.2012, 9:21

Starosta: Vražda je zpravidla nelegální a nelegitimní způsob zabití člověka (o právních a morálních jemnostech tato diskuse není). To je čin, který někoho konkrétního poškozuje. Viditelné nošení fakticky nepoškozuje nikoho, jedná se tedy o victimless crime, uměle kriminalizované neškodné jednání.

Panvrabec: Já neříkám, jak bych nosil já, kdyby bylo povolené viditelné nošení. Jen říkám, že proti viditelnému nošení nic nemám. Pokud chci být konzistentní v názorech, musím tvrdit to samé nezávisle na momentálním vrtochu zákonodárců v kterékoliv zemi na světě.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Bezpecnostni agentury - skryte noseni

Příspěvek od S474N » stř 15.2.2012, 9:30

Nikdo: netusim jak tebe, ale me (jak jako osobu, tak i jakozto drzitele zbrani) poskozuje. Proto jsem uz par takovych vylupku osobne resil.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2996

Registrován: ned 12.3.2006, 10:18

Zbraň: G17 a další

Bydliště: Praha Západ

Re: Bezpecnostni agentury - skryte noseni

Příspěvek od Starosta » stř 15.2.2012, 9:48

Nikdo píše:Starosta: Vražda je zpravidla nelegální a nelegitimní způsob zabití člověka (o právních a morálních jemnostech tato diskuse není). To je čin, který někoho konkrétního poškozuje. Viditelné nošení fakticky nepoškozuje nikoho, jedná se tedy o victimless crime, uměle kriminalizované neškodné jednání.
Pro mě za mě, ať si nosí skrytě. Většina lidí je považuje za "ozbrojenou složku s odpovídajícím výcvikem", takže to považují za totéž, jako otevřené nošení u PČR. Mně osobně samotné nošení nevadí. Vadí mi, že to není povoleno, když už je to relativně běžná praxe.

Dostáváme se k tomu, že některé psané zákony se ignorují (otevřené nošení BA) a jiné se zas zákonům "vkládají do úst", aniž by tam byly zapsány (např. u soudu se vyšetřuje, zda mohl obránce utéct a vyhnout se tak pokračování útoku, ačkoli mu to žádný zákon neukládá).

Sbírka zákonů je vždycky o etice a morálce. Někde je možná ještě legální sekat ruce, může se nám to líbit, nebo nemusí - ale aby byly zákony k něčemu, musí se dodržovat, trestat jejich porušení a hlavně rozumně aktualizovat. To je asi to, co nám chybí nejvíc.
Starosta
-- Si vis pacem, para bellum --
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1240

Registrován: úte 11.9.2007, 6:41

Bydliště: Kvérov

Re: Bezpecnostni agentury - skryte noseni

Příspěvek od Nikdo » stř 15.2.2012, 10:22

S474N: Mohl bys prosím trochu rozvést, jak konkrétně Tebe viditelné nošení druhé osoby poškozuje?

Starosta: Jo, prostřední odstavec to přesně vystihuje. Přímo se nabízí otázka, zda porušování zbytečných a hloupých omezení je chyba porušitele nebo chyba toho omezení :wink:
Uživatelský avatar

Příspěvky: 332

Registrován: čtv 13.1.2011, 13:08

Zbraň: Remington 870

Bydliště: EU

Re: Bezpecnostni agentury - skryte noseni

Příspěvek od tuareg » stř 15.2.2012, 11:34

Tak minimálně je to nerespektování zákona.
A mělo by to být jako na silnici , nerespektuješ zákon- papíry do čistírny a třeba dvacka k tomu navrch jako bonus.
Mě chrání Bůh a Remington 870
Cynik je ten, kdo za vůní květin hledá někde poblíž rakev.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1240

Registrován: úte 11.9.2007, 6:41

Bydliště: Kvérov

Re: Bezpecnostni agentury - skryte noseni

Příspěvek od Nikdo » stř 15.2.2012, 11:38

Zákon je vždy vzorem správného jednání?

Ubytuješ Žida a nenahlásíš to, šup do Osvětimi...
Uživatelský avatar

Příspěvky: 332

Registrován: čtv 13.1.2011, 13:08

Zbraň: Remington 870

Bydliště: EU

Re: Bezpecnostni agentury - skryte noseni

Příspěvek od tuareg » stř 15.2.2012, 11:39

Zákon je zákon , já ho nepsal.
Mě chrání Bůh a Remington 870
Cynik je ten, kdo za vůní květin hledá někde poblíž rakev.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Bezpecnostni agentury - skryte noseni

Příspěvek od S474N » stř 15.2.2012, 12:21

Nikdo: porusovani zakona, spatna vizitka pred normalnimi obcany a o vysi IQ prevozniku bych nerad mluvil.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 332

Registrován: čtv 13.1.2011, 13:08

Zbraň: Remington 870

Bydliště: EU

Re: Bezpecnostni agentury - skryte noseni

Příspěvek od tuareg » stř 15.2.2012, 12:29

S474N
Souhlas a podpis :mrgreen:
Mě chrání Bůh a Remington 870
Cynik je ten, kdo za vůní květin hledá někde poblíž rakev.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1240

Registrován: úte 11.9.2007, 6:41

Bydliště: Kvérov

Re: Bezpecnostni agentury - skryte noseni

Příspěvek od Nikdo » stř 15.2.2012, 12:31

S474N:
Já se ptám na skutečné poškození konkrétního poškozené osoby, nějaké formální porušení (btw. chybného) předpisu mne nezajímá.

Špatná vizitka před "normálními" občany se občas v náznaku v nějaké diskusi objeví, a na první pohled to vypadá i odůvodněně. S dovolením rozeberu po obědě :wink:

IQ převozníků peněz poškozuje koho a jak?
Uživatelský avatar

Příspěvky: 332

Registrován: čtv 13.1.2011, 13:08

Zbraň: Remington 870

Bydliště: EU

Re: Bezpecnostni agentury - skryte noseni

Příspěvek od tuareg » stř 15.2.2012, 12:39

Myslím že to není "předpis" ale zákon :mrgreen:
Předpis se používá třeba u nájemnýho, skryté nošení nařizuje zákon :mrgreen:
Mě chrání Bůh a Remington 870
Cynik je ten, kdo za vůní květin hledá někde poblíž rakev.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1305

Registrován: stř 30.3.2011, 10:22

Zbraň: G19 4.gen

Bydliště: Praha

Re: Bezpecnostni agentury - skryte noseni

Příspěvek od kolaCZek » stř 15.2.2012, 12:44

tuareg: neboli pravni predpis? :wink:
Kazdopadne jsem taky proti tomu, aby kdejakej bezpecak pobihal s narachanou brokarnou po obchodaku. Dela to zbytecnej rozruch a haze to spatne svetlo na nas ukaznene. Proc by meli vsichni dodrzovat zakon o zbranich, kdyz ho nedodrzuje ani clovek, u ktereho se predpoklada, ze by ho mel velice dobre znat a ridit se jim... :roll:
Never argue with an idiot, they drag you down to their level and then beat you with experience.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Bezpecnostni agentury - skryte noseni

Příspěvek od S474N » stř 15.2.2012, 13:01

Nikdo: tve pravo je souhlasit, me zase nesouhlasit. Ani jeden z nas urcite neni povinny vuci druhemu jakkoliv vysvetlovat sve nazory ci duvody. Pokud ti nestaci me duvody, tak smula, ja to dal rozebirat nejenom, ze nemusim, ale ani nechci.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 332

Registrován: čtv 13.1.2011, 13:08

Zbraň: Remington 870

Bydliště: EU

Re: Bezpecnostni agentury - skryte noseni

Příspěvek od tuareg » stř 15.2.2012, 13:12

A pokud se někomu dnešní zákony nelíbí, je potřeba :dopít,tipnout jointa, vylézt z knajpy, ostříhat dredy, sundat vlněný svetr, vstoupit do politiky a zkusit to nějak dát "do pořádku" :mrgreen:
Mě chrání Bůh a Remington 870
Cynik je ten, kdo za vůní květin hledá někde poblíž rakev.

Zpět na „Právní koutek“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz