Časové omezení platnosti ZP sk. E


Vše o právu, zákonech, zbrojním průkazu a souvisejících věcech

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Re: Časové omezení platnosti ZP sk. E

Příspěvek od cmk » pon 24.5.2010, 15:46

Uz se to tu cele proste jednou probtralo, neminim to znova cele argumentovat.
Psal uz jen vysledek. At si to dotycny najde.

Jinak - pokud se bavime o "prebijenem strelivu", tak jaksi samozrejme predpokladam "strelivo, ktere jsem si prebil ja sam doma", nikoliv strelivo, ktere je tovarne prebijene - to ma samozrejme statut normalniho oCIPovaneho streliva a ac je prebijene, lze jej samozrejme nosit.
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.

Příspěvky: 1556

Registrován: pon 04.4.2005, 10:02

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Kraj Vysočina

Re: Časové omezení platnosti ZP sk. E

Příspěvek od Selag » úte 25.5.2010, 6:53

Davidek182 píše: No, aby jste viděli, že vám nevěším bulíky na nos, přiložím ke svému příspěvku tu výše zmíněnou odpověď z ministerstva. Je tam vysvětleno, proč nemůžeme se sk. E přebíjet a taky je tam odpověď na otázku, jestli může držitel sk. E použít přebíjené náboje pro osobní ochranu.
Kde odpovídající dáma přišla na to, že držitel skup. "E" nemůže nakoupovat prach a zápalky? Copak to nejsou díly nábojů? :-) :-)
Zák 119:
Oprávnění držitelů zbrojních průkazů
(4) Držitel zbrojního průkazu skupiny E je oprávněn
a) nabývat do vlastnictví a držet, popřípadě nosit zbraň kategorie A, na kterou mu byla udělena výjimka, zbraň kategorie B, na kterou mu bylo vydáno povolení, nebo zbraň kategorie C,
b) nabývat do vlastnictví střelivo nebo jednotlivé díly nábojů pouze do zbraně, kterou je
oprávněn držet, a to po předložení průkazu zbraně, a
c) nosit nejvýše 2 zbraně, které nesmí nosit viditelně.
Glock 17, CZ 75 TS konfigurator, Sig 226 X-Five, DD M4, CZ 75 TS2 Depp Bronze, Ruger SP 101, KMR L-02 Spectra

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Re: Časové omezení platnosti ZP sk. E

Příspěvek od cmk » úte 25.5.2010, 7:24

Cti poradne :-)

Je tam psano: muze nabyvat do vlastnictvi, ale nemuze prebijet. Nikoliv, ze nemuze nabyvat do vlastnictvi.

Zbytek uz se tu probiral :-(
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.

Příspěvky: 1556

Registrován: pon 04.4.2005, 10:02

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Kraj Vysočina

Re: Časové omezení platnosti ZP sk. E

Příspěvek od Selag » úte 25.5.2010, 7:27

Já pořádně čtu. :-) Prosím o dkaz na odstavec a paragraf zákona 119, případně citaci, kde je napsáno, že nemůže přebíjet. :-)
Pokud se nepletu, tak jestli může, nebo nemůže není uvedeno :-)

Citace z odpovědi p. Bačkovské :-)

Tím je zákon
č. 119/2002 Sb., o zbraních, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o zbraních“). Oprávnění nabývat do vlastnictví bezdýmný prach, černý prach nebo zápalky je stanoveno pouze pro držitele zbrojního průkazu skupiny B nebo C a držitele zbraně kategorie D. Protože držitel zbrojního průkazu skupiny E není oprávněn uvedené prachy ani zápalky nabývat, není také oprávněn přebíjet náboje (přebíjet náboje nebo nabývat do vlastnictví jednotlivé díly nábojů smí jen osoba starší 18 let). Jednotlivé díly nábojů může držitel zbrojního průkazu skupiny E nabývat do vlastnictví například za účelem jejich předání držiteli zbrojní licence
Naposledy upravil(a) MujGLOCK.com dne úte 25.5.2010, 8:53, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Sloučeny dva po sobě jdoucí příspěvky!
Glock 17, CZ 75 TS konfigurator, Sig 226 X-Five, DD M4, CZ 75 TS2 Depp Bronze, Ruger SP 101, KMR L-02 Spectra

Příspěvky: 584

Registrován: úte 13.5.2008, 16:44

Re: Časové omezení platnosti ZP sk. E

Příspěvek od Steiner » úte 25.5.2010, 7:56

Selag: přebíjení je de iure výroba střeliva. Vyrábět střelivo bez povolení zakazuje trestní zákoník - nedovolené ozbrojování. Toto povolení má jen držitel příslušné zbrojní licence a v případě přebíjeného střeliva také držitel ZP sk B a C. Nikdo jiný. Kapišto?

Příspěvky: 1556

Registrován: pon 04.4.2005, 10:02

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Kraj Vysočina

Re: Časové omezení platnosti ZP sk. E

Příspěvek od Selag » úte 25.5.2010, 8:17

Nekapišto :-) Opět tvůj vlastní výklad "přebíjení je de iure výroba střeliva." Zanechme domněnek a vlastních výkladů a interpretací zákona. Prosím o jasnou citaci, kde je to zakázáno :-)
A neplatí nahodou, že co není zákonem zakázáno, je povoleno? :-)
Glock 17, CZ 75 TS konfigurator, Sig 226 X-Five, DD M4, CZ 75 TS2 Depp Bronze, Ruger SP 101, KMR L-02 Spectra

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Re: Časové omezení platnosti ZP sk. E

Příspěvek od cmk » úte 25.5.2010, 8:18

Selag > jak rikam, cti poradne :-)

a) odpovidal jsem na vetu "ukaz mi, kde je psano, ze nesmi nakupovat prach a zapalky?" - smi...

b) budouci "preklopeni" otazky z nakupovat na prebijet jsem predpokladal a uz jsem psal "zbytek se tu probiral"...

A ze se tu dokolecka rozebehne flame na tema prebijeni vs. E vs. noseni - to bylo zrejme, proto jsem se uz vcera nebo kdy nenechal vyprovokovat citysharkem, abych sem hodil paragrafove zneni a snazil se upozornit, ze se to uz (ne)jednou resilo.

Takze "cti poradne" neni placnutim do vody :-)
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.

Příspěvky: 1556

Registrován: pon 04.4.2005, 10:02

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Kraj Vysočina

Re: Časové omezení platnosti ZP sk. E

Příspěvek od Selag » úte 25.5.2010, 8:22

Dovolím si nesouhlasit. Zatím sem nedostal odpověď na svou žádost - odkaz na paragraf kde je to zakázáno :-) Ne Vaše domněnky, výklady zákona, dovozování a složité dedukce z jiných vyhlášek a podobně. Prosím o stručnou a jasnou odpověď. :-)
cmk píše:Selag > jak rikam, cti poradne :-)
a) odpovidal jsem na vetu "ukaz mi, kde je psano, ze nesmi nakupovat prach a zapalky?" - smi...
b)
Taktéž doporučuji přečíst mou citaci vyjádření p. Bačkovské.

Tady je myslím shoda.... Smí
Naposledy upravil(a) MujGLOCK.com dne úte 25.5.2010, 8:56, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Sloučeny dva po sobě jdoucí příspěvky!
Glock 17, CZ 75 TS konfigurator, Sig 226 X-Five, DD M4, CZ 75 TS2 Depp Bronze, Ruger SP 101, KMR L-02 Spectra

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Re: Časové omezení platnosti ZP sk. E

Příspěvek od cmk » úte 25.5.2010, 10:49

Tak po seste :-)

Na tom, ze drzitel Ecka smi nabyvat do vlastnictvi zapalky a prach, na tom jsme se shodli a byla to spis spatne napsana veta od tebe "ukaz mi, kde zakon zakazuje nakup zapalek a prachu" - to nikdo nikdy nezpochybnoval.

Pak je tu druha vec - smi majitel pouze E prebijet?
Na tu je tu vyklad z MVCR, ktery ale neni pravne zavazny, je to proste jejich vyklad a v pripade problemu se s nimi lze soudit.
Ja se s Tebou nehadam, ze nemas pravdu. Ja netvrdim "majitel E nesmi prebijet", ja to totiz nevim na 100%. A muj nazor bude jeste mene relevantni, nez nazor pani Backovske z MVCR.
Ale to cele neni dulezite.
Dulezite je, ze: UZ SE TO TU CELE RESILO, tak permanentne odkazuju na tu predchozi diskusi, aby se to tu cele nepsalo porad zas a znova dokolecka !!!
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.

Příspěvky: 1556

Registrován: pon 04.4.2005, 10:02

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Kraj Vysočina

Re: Časové omezení platnosti ZP sk. E

Příspěvek od Selag » úte 25.5.2010, 11:08

Ano, řešilo. Já jen reaguju na blábol p. Bačkovské z MVČR. Doporučuji její vyjádření přečíst pozorně. Zvláště poslední odstavec je moc pěknej zmatek.
To ona ve své dpovědi tvrdí, že na "E" nemůžeš nabývat prach a zápalky.

A pak další dedukce zdejších členů...... můžeš nabývat, ale musíš předat ke kompletaci osobě s licencí :-),..... dopouštění se trestného činu nedovoleného ozbrojování.......
Prostě zmatek nad zmatek.

Já tady tvrdím jedno: Nabývat komponenty můžu a přebíjení - kompletaci nábojů - na "E" nemám zákonem zakázanou. Na druhé straně ani výslovně povolenou, jako např na "B"
Nedokonalost zákona, různé výklady.

A máš pravdu, už tady o tom bylo napsáno spousta. Každý si to vykládá po svém.
Tak že taky končím.
Glock 17, CZ 75 TS konfigurator, Sig 226 X-Five, DD M4, CZ 75 TS2 Depp Bronze, Ruger SP 101, KMR L-02 Spectra

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Re: Časové omezení platnosti ZP sk. E

Příspěvek od cmk » úte 25.5.2010, 11:14

Ale - kdyz uz jsme u toho...

Ten bansky zakon, kterym se pani Backovska ohani pravi:

§1, odst. 3, písm. c:
Tento zákon se nevztahuje na střelivo, pyrotechnické výrobky a vojenskou munici (pozn. 1h)

Pozn. 1h: Zákon č. 119/2002 Sb., o střelných zbraních a střelivu a o změně zákona č. 156/2000 Sb., o ověřování střelných zbraní, střeliva a pyrotechnických předmětů a o změně zákona č. 288/1995 Sb., o střelných zbraních a střelivu (zákon o střelných zbraních), ve znění zákona č. 13/1998 Sb., a zákona č. 368/1992 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, a zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů, (zákon o zbraních), ve znění pozdějších předpisů.

Takze ja z toho tak nejak citim, ze argumentace pani Backovske tim, ze Bansky zakon neco upravuje, se nezaklada na pravde.
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.

Příspěvky: 1556

Registrován: pon 04.4.2005, 10:02

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Kraj Vysočina

Re: Časové omezení platnosti ZP sk. E

Příspěvek od Selag » úte 25.5.2010, 12:27

Naprostý souhlas :-) Paní tu odpověď pěkně odflákla a navíc moc pěkně zamotala. V posledmím odstavci má zmatek ve skupinách..... :-)
Glock 17, CZ 75 TS konfigurator, Sig 226 X-Five, DD M4, CZ 75 TS2 Depp Bronze, Ruger SP 101, KMR L-02 Spectra
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1240

Registrován: úte 11.9.2007, 6:41

Bydliště: Kvérov

Re: Časové omezení platnosti ZP sk. E

Příspěvek od Nikdo » úte 25.5.2010, 17:39

Selagu, máš hilzny, zápalky, střely, prach.
Provedeš nějakou činnost.
Teď máš náboje.
Co jiného je ta činnost, než výroba nábojů? Pokud termín není definován v zákoně, tak se chápe v běžném slova smyslu. Jinak by každý zákon na začátku obsahoval tolik definic, kolik je v něm unikátních slov.

Například zákon o provozu na silničních komunikacích nedefinuje pojem cyklista, přesto jej běžně používá např. pro vymezení povinností cyklistů. Argumentovat policajtovi, že sice zrovna jedu na kole, ale jinak nejsem žádný cyklista by Ti asi taky neprošlo :lol:

Pokud bych zastupoval Éčkaře s přebíjenkama, tak bych obhajobu směřoval spíše na nutnost prokázat, že ty náboje vyrobil (tj. střely fyzicky natlačil do hilzen) zrovna on. A na dotaz, kdo je tam teda natlačil, obžalovaný odmítá vypovídat :lol:

Příspěvky: 1556

Registrován: pon 04.4.2005, 10:02

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Kraj Vysočina

Re: Časové omezení platnosti ZP sk. E

Příspěvek od Selag » stř 26.5.2010, 6:39

Nechápu, proč by mě měl někdo jako "E"čkaře obhajovat. Porušil sem nějaký zákonný zákaz přebíjením nábojů? Neporušil!!! To že to má držitel jiné skupiny ZP výslovně povioleno je jedna věc. To že to nemá držitel jiné skupiny ZP zakázáno je věc druhá. Co není zákonem zakázáno je povoleno. Já chápu, že v této oblasti je zákon 119 paskvil, který do toho vnáší pouze chaos, ale je to platný zákon, tak se jím řídím. Tak jak má kolega odpověď od p. Bačkovské z MVČR, já mám odpovědi z okresního a krajského ředitelství PČR, že jako držitel ZP skup. "E" přebíjet náboje pro vlastní potřebu a pouze do zbraně na kterou mi bylo vydáno povolení, můžu. Tak že každý vykládá zákon, jak se mu to hodí, mě nevyjímaje. Až soud by dal jasnou odpověď. Tak že zatím na "E" vesele přebíjím a neřeším to. Až dojde k novelizaci zákona a bude jasně stanoveno kdo může, a kdo nemůže, nejspíš budu nucen ZP rozšířit. Ale zatím nevidím důvod......


A ještě bych doplnil příměrem ze zákona o provozu na pozemních komikacích, který si tady vzpomenul. V tom zákoně je psáno, že řidič je povinnen..... plně se věnovat řízení..... a v dalším paragrafu zákon taxativně zakazuje řidiči činnost, která odvadí jeho potornost od řízení a to používání mobilního telefonu a jiných komunikačních prostředků pokud nejsou používány společně se spec. zařízením.....
Když za volantem jíš, piješ, nebo někteří kouří, věnuješ se plně řízení vozidla? Řekl bych že ne. Tak že to nesmíš? Zákon to výslovně nezakazuje, tak že je to povoleno a běžně se tak činí. Zatím sem neslyšel o nikom, kdo by za tuto činnost byl nějak sankcionován. Nevidíš v tom trošku paralelu s naší debatou o přebíjení? :-) :-)
A ještě k tomu vymezení pojmů "výroba" a "přebíjení" - rozdíl v tom je a to podstatný. Ale naprosto souhlasím, že vymezení veškerých pojmů v zákoně není možné. :-)
Glock 17, CZ 75 TS konfigurator, Sig 226 X-Five, DD M4, CZ 75 TS2 Depp Bronze, Ruger SP 101, KMR L-02 Spectra
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1240

Registrován: úte 11.9.2007, 6:41

Bydliště: Kvérov

Re: Časové omezení platnosti ZP sk. E

Příspěvek od Nikdo » stř 26.5.2010, 8:54

Docela by mě zajímalo jak to zdůvodnili PČR, nechceš to naskenovat a postnout nebo aspoň mě mailem?

Přebíjení je způsob výroby, kdy použiješ jetý hilzny, to imho neokecáš. Není nad to kouknout do zákona, zas tak horký to nebude:
40/2009 Sb., Trestní zákoník píše:§ 279
Nedovolené ozbrojování
(1) Kdo bez povolení vyrobí, sobě nebo jinému opatří nebo přechovává střelnou zbraň nebo její hlavní části nebo díly nebo ve větším množství střelivo nebo zakázaný doplněk zbraně, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.
Ono povolení je právě licence nebo ZP skupiny opravňující přebíjet.
Tedy můžeš vyrábět, sobě a dokonce i jiné osobě menší než větší množství, to zakázáno není. Akorát to nesmíš dělat moc pravidelně a ve velkým, bo by ti přišili neoprávněné podnikání.
Zatím nevím o prováděcím předpisu, který by stanovil, co se rozumí větším množstvím střeliva.

Příspěvky: 1556

Registrován: pon 04.4.2005, 10:02

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Kraj Vysočina

Re: Časové omezení platnosti ZP sk. E

Příspěvek od Selag » stř 26.5.2010, 11:36

Důrazně se ohrazuji proti tomu, že chci něco "okecat"!

Jinak jsem rád, že na tom dalším jsme se shodli :-). Vyjádření ti nepošlu, neb bylo provedeno ústně na našem OŘ PČR, ti vznesli dotaz na kraj a odpověď mi byla opět tlumočena telefonicky. Ale i kdybych to měl na papíře, není to nic platné. V konečném důsledku by rozhodl až soud. Všchno ostatní, co tady píšeme jsou jen naše domněnky, přání a irelevantní výklady.
Glock 17, CZ 75 TS konfigurator, Sig 226 X-Five, DD M4, CZ 75 TS2 Depp Bronze, Ruger SP 101, KMR L-02 Spectra

Příspěvky: 1523

Registrován: stř 02.8.2006, 14:14

Zbraň: GLOCK

Re: Časové omezení platnosti ZP sk. E

Příspěvek od Mistral » stř 26.5.2010, 12:06

Nikdo: Ve větším než malém množství je to TČ, není to v menším bez povolení přestupek?
Mysli globálně, střílej lokálně. Nejsi kompetentní!
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1240

Registrován: úte 11.9.2007, 6:41

Bydliště: Kvérov

Re: Časové omezení platnosti ZP sk. E

Příspěvek od Nikdo » stř 26.5.2010, 13:32

Nemůžeš být postihován za něco "co se asi nemá dělat". Aby to byl přestupek, muselo by být uvedeno v zákoně o přestupcích nebo ve zvláštním předpisu (v tomto případě nejspíše Zákon o zbraních a střelivu), že se o přestupek jedná.
V zákoně o přestupcích už o zbraních a střelivu není ani zmínka. V zákoně o zbraních a střelivu je seznam přestupků, pouhá výroba přestupkem není.
http://zbranekvalitne.cz/legislativa/119-2002#p76
Teoreticky je možné, že by uvedená formulace byla v úplně jiném zákoně formou přílepku, ale to bychom o tom asi věděli.
Je to tedy jednání, které není zakázané (s podmínkou nedosáhnutí "většího množství"), ergo je povolené.

PS: povšimněte si, že níže uvedených přestupků se mohou dopustit jenom béčka a céčka. My "jenéčkaři" jsme v klidu :lol:
§76a zákona 119/2002 Sb. píše:(6) Držitel zbrojního průkazu skupiny B anebo C, držitel zbrojního průvodního listu pro tranzit zbraně anebo střeliva nebo držitel evropského zbrojního pasu se dopustí přestupku tím, že

a) nosí zbraň v rozporu s § 28 odst. 2 písm. a),

b) přebíjí náboje v rozporu s § 28 odst. 2 písm. b),

c) jako osoba mladší 18 let přebíjí náboje anebo nabude do vlastnictví jednotlivé díly těchto nábojů, nebo

d) přechovává větší množství bezdýmného prachu než 3 kilogramy nebo více než 1000 zápalek anebo neukládá zápalky v samostatné schránce.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1240

Registrován: úte 11.9.2007, 6:41

Bydliště: Kvérov

Re: Časové omezení platnosti ZP sk. E

Příspěvek od Nikdo » stř 26.5.2010, 13:45

Selag: Pokud souhlasíš s tím, že nesmíš vyrobit "větší množství", tak se shodnem.
Pak se předpokládám shodnem na tom, že pojem "větší množství" je v případě střeliva extrémně vágní. Pacifistický JUDrošmejd může považovat za větší množství 50 ks, zatímco někteří kropiči to spotřebují za dvě stage, tedy asi za minutu :lol:

Příspěvky: 1556

Registrován: pon 04.4.2005, 10:02

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Kraj Vysočina

Re: Časové omezení platnosti ZP sk. E

Příspěvek od Selag » stř 26.5.2010, 14:05

Shodnem se, že můžu přebíjet :-) :-) A malé množství je pro mě všechno pod 1 500 nábojů. Jak pod tohle množství klesne zásoba, jsem hodně nervozní a koukám ji urychleně doplnit. :-)
Glock 17, CZ 75 TS konfigurator, Sig 226 X-Five, DD M4, CZ 75 TS2 Depp Bronze, Ruger SP 101, KMR L-02 Spectra

Zpět na „Právní koutek“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz