Češi na odstřel


Události o zbraních ve světě i u nás, trestné činy se zbraní, apod.

Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Češi na odstřel

Příspěvek od S474N » pon 31.10.2005, 11:52

229 737 lidí s oprávněním nosit zbraň pro vlastní potřebu evidovala česká policie k 26. říjnu 2005. Někteří z nich se možná brzy proslaví tím, čím "lesní vrah" Kalivoda. Vytáhnou bouchačku a odprásknou člověka jako zajíce. Chybějí totiž páky, které by mezi žadateli o zbrojní průkaz odhalily vyšinuté jedince. Co hůře: nedostatečná jsou v tomto směru i psychologická vyšetření policistů.

Viktor Kalivoda ze Slaného, zvaný lidově "lesní vrah", zastřelil podle policie manžele na Brněnsku a podnikatele u Kladna. Použil legálně drženou pistoli Glock 34 ráže 9 mm para. Zbraň rakouské výroby je lehká, vyrobená částečně z plastu, dobře se tudíž nosí. Má zásobník s devatenácti náboji. Jana Nováková z berounského obchodu Petrik se zbraněmi a střelivem říká, že taková pistole může stát kolem šestnácti tisíc korun. Pachatel získal zbrojní průkaz skupiny B a E, který ho opravňoval vlastnit zbraň ke sportovním účelům a k ochraně života, zdraví nebo majetku.
O motivu vrah mlčí a odborníkům se jej zatím nepodařilo nalézt. Plzeňan Jiří Jelen je soudním znalcem v oboru psychologie. Vysvětluje, že motiv má každé lidské jednání, může však být skryt hluboko v podvědomí. Kalivoda ani nemusí vědět, proč zavraždil právě tyto tři osoby, a ne případně nějaké jiné. Jde zřejmě o disociální, tedy protispolečensky zaměřenou osobnost. Při žádosti o zbrojní průkaz by člověka takto vyšinutého odhalilo výhradně důkladné posouzení mentální a psychické způsobilosti. Zákon o zbraních z roku 2002 však nic takového nepožaduje. Stačí způsobilost obecně zdravotní, tedy razítko od praktického lékaře. Kalivoda navštívil obvodního doktora kvůli zbrojnímu pasu 5. dubna loňského roku. Prošel bez potíží.

Psychotesty pro kočku

Kalivoda úspěšně absolvoval dokonce policejní psychotesty. Podrobil se jim při přijímacích zkouškách na policejní školu v Praze-Hrdlořezích roku 1996. Podle psychologa Jelena jde o povrchní hromadné vyšetření. V "zasedačce" rozdají papíry celé skupině adeptů, ti zaškrtnou odpovědi a většina jich uspěje. Skutečné osobnostní uspořádání zkoumané osoby tak ovšem nemůže vyjít najevo. Proto prý je také tolik policistů, kteří páchají trestnou činnost. Jde zkrátka o lidi, kteří se k práci u policie nehodí.
Jelen vzpomíná na plzeňský případ známý jako "střelba při přechodu na červenou". Policista Radomír Mecner v červenci loňského roku vypálil ze služební pistole několik ran na chodce, který přecházel na červenou plzeňskou křižovatku Na Belánce. Jedna střela trefila projíždějící škodovku těsně vedle řidičovy hlavy. Mecner se u soudu hájil tím, že v chodci rozpoznal hledaného zločince. Jelen vypráví: "Vyšetřoval jsem jej. Ten člověk nikdy neměl být policistou. Rodiče, oba učitelé, syna odmala cepovali k plnění povinností za každou cenu. Mecner na chodce zavolal, vystřelil do vzduchu, a když se ten zděšený chudák dal na úprk, začal pálit po něm. Akt zatčení se snažil dotáhnout ad absurdum."
Také Mecner úspěšně vyplnil přijímací policejní psychotesty, stejně jako Kalivoda. V prvním případě nevhodnou, v druhém psychopatickou osobnost by přitom podle Jelena odhalilo individuální hloubkové psychologické vyšetření. Odborníci začínají mluvit o novele zákona o zbraních. Zevrubným posouzením mentální způsobilosti by pak povinně procházeli ti, pro něž je ke střelbě připravená zbraň součástí profese. Policisté, strážníci, detektivové a ozbrojenci z bezpečnostních agentur. Totéž by čekalo všechny žadatele o zbrojní pas skupiny E: občany, kteří chtějí nosit pistoli či revolver kvůli ochraně života, zdraví nebo majetku. Ředitel služby správních činností na policejním prezidiu Antonín Kreml zdůrazňuje, že policie měla stejný požadavek už před rokem 2002, kdy se vytvářel současný zákon o zbraních. Rozohňuje se: "Ti lidé mají oprávnění nosit zbraň připravenou ke střelbě. S nábojem v nábojové komoře. To je nesmírně nebezpečné. Chtěli jsme angažovat psychology už tenkrát, ale zákonodárci nás nevyslyšeli."

Muž a zbraň

Jelen vyšetřoval zájemce o zbrojní průkaz na začátku devadesátých let. Zákon nic takového nevyžadoval, ale policie tlačila na osvědčení o psychické způsobilosti budoucích střelců. "Měl jsem jich v ordinaci tak padesát, asi deset jsem jich neuznal," říká psycholog. Skóre prý odpovídá klasické Gaussově křivce. Pas by obdržela průměrná polovina a nadprůměrná čtvrtina adeptů, podprůměrná čtvrtka by měla propadnout.
Co psychology při posuzování mentální způsobilosti budoucích nositelů zbraní zajímá? Takzvané výkonové metody zjišťují vlastnosti dobrého střelce, třeba postřeh, bleskovou reakci, umění koncentrace nebo schopnost rychlé orientace ve složitých situacích. Jiné metody, diagnostické, rozpoznávají rizikové osobnostní rysy: impulzivitu, zbrklost jednání, práh agrese. "Každý člověk je agresivní, ale někoho podnítí k útoku maličkost," poznamenává Jelen. Psychologové odhalují také rysy psychopatologické, například chorobnou žárlivost, paranoickou podezřívavost nebo senzitivní vztahovačnost. Lidé, u nichž vycházejí najevo taková rizika, by zbraň nosit neměli.
Mezi žadateli o zbrojní průkaz je většina mužů, ženy touhu spát s pistolí pod polštářem nemívají. Zbraň je symbolem dominance a průbojnosti. Nositeli dává pocit jistoty, vyrovnává jeho komplexy, muž s pistolí se cítí větší a silnější. Ženy jsou obecně citlivější, mírnější a tolerantnější. Nemají touhu tasit a pálit po všem, co se hýbe, šílených střelkyň je málo. To se ostatně týká i myslivosti, ani lovkyň není mnoho.

Pas pro každého

Podle platného zákona musí být zájemce o zbrojní průkaz, zvaný též pas, starší jedenadvaceti let a bydlet v České republice. Nejprve vyplní přihlášku ke zkoušce a podá ji na policejním ředitelství okresu, v němž má trvalé bydliště. Pak absolvuje kurs na střelnici a složí zkoušku. Její součástí je test, na nějž se připraví nastudováním příručky Zbraně a střeliva. V praktické části musí prokázat schopnost zbraň rozebírat, čistit a udržovat. Nakonec střílí na terč.
S osvědčením o zkoušce zažádá o vydání zbrojního průkazu. Aby jej dostal, musí se těšit dobrému zdraví. Potvrdí je razítko od obvodního lékaře. Pokud případy šílených střelců nakonec povedou ke schválení novely zákona o zbraních, bude povinné také hloubkové psychologické vyšetření. Zbrojní pas by se tím zřejmě prodražil. Na začátku devadesátých let stálo vyšetření mentální způsobilosti 1250 korun, teď by vyšlo na dvojnásobek.
Konečné síto nastavuje policie, zkoumá trestní rejstřík žadatele. Jsou-li všechny náležitosti splněny, vydá zbrojní průkaz. S ním může střelec vyrazit do obchodu a udělat si radost vysněnou bouchačkou. Její koupi oznámí policii posledním formulářem, policejní češtinou půvabně nazvaným Nabytí zbraně. A to je opravdu vše. Pak už se může, jako Kalivoda, věnovat střelbě na živé terče.


Případy šílených střelců
(Jen za září a říjen roku 2005)

13. září. David Lubina nejprve obtěžoval ženu na Karlově náměstí v Praze: když se jí střihač TV Nova Michal Velíšek pokusil pomoci, postřelil ho. Zraněný muž po šesti hodinách zemřel. Pachatel střílel z pistole, kterou kdosi legálně vlastnil, pak však ohlásil její krádež.
Policie dopadla Lubinu 4. října.
28. září. Neznámý muž střelil do pánve podnikatelku, která si u Řevničova odskočila od silničního odpočívadla do lesa na toaletu. Lidé v přijíždějícím voze střelce vyrušili.
18. října. Kriminalisté z Přerova zadrželi muže, který měl dva dny předtím opilý bezdůvodně střílet na mladou ženu a muže středního věku. Pachatelem byl, jak uvedla policie, zaměstnanec bezpečnostní agentury, ta však svým lidem nosit zbraň nepovoluje. Její původ je zatím neznámý.
20. října. Policie zatkla Viktora Kalivodu ze Slaného, který týden předtím zastřelil v Nedvědici na Moravě manžele Boženu a Františka Ludvíkovy a na Kladensku pak 16. října podnikatele Jaroslava Lendóciho.
Muž použil legálně drženou pistoli.
-toč-

Také načerno

Nelegálně držených střelných zbraní v Česku stále přibývá, zřejmě jich ale není tolik jako těch, které byly zakoupeny oficiální cestou.
Naznačují to policejní statistiky. Od roku 1989 vyhlásili policisté tři "amnestie", při nichž mohli občané beztrestně odevzdat nelegálně držené zbraně. Podle ředitele služby správních činností Policie ČR Antonína Kremla odevzdali lidé při první amnestii v roce 1990 téměř 500 kusů zbraní, v roce 1996 šlo už o 3200 a v roce 2003 o 4100 zbraní.
Kolik "černých" zbraní je mezi lidmi, však policie netuší a nedisponuje ani žádným kvalifikovaným odhadem.
Nelegálně se zbraně dají sehnat na místech, kde se shromažďují příslušníci podsvětí. Nejnižší cena se podle neoficiálních informací pohybuje kolem deseti tisíc korun. Zbraně nejčastěji pocházejí z krádeží v bytech, firmách nebo skladech, část tu koluje ještě od dob odchodu Sovětské armády. Vojáci se tehdy před cestou domů ilegálně zbavili velkého množství zbraní.
-vrak-

Pistole, nebo revolver

Laik se většinou domnívá, že pistole a revolver jsou synonyma. Nikoli. Pistole má zásobník, zatímco revolver otáčivý bubínek. V pistoli, i té nejlepší, se občas vzpříčí náboj. V revolveru se to stát nemůže.
Jana Nováková, prodávající v Berouně zbraně, rozděluje zákazníky na střelce, kteří mají touhu se učit a zlepšovat, a na jiné, již luxusní zbraní zvyšují svoji prestiž. Začátečníci si často pořizují pistole, které prodejna vykupuje od policie. Do komisního prodeje jdou vysloužilé policejní bouchačky i zbraně zabavené při trestné činnosti. Je tedy možné, že si někde někdo koupí glock, jímž Kalivoda "složil" tři lidi.
Nejlevnější jsou použité pistole například ČZ 83 ráže 7,65 mm Brw. (browning) nebo třeba ČZ 75 ráže 9 mm luger, jež stojí do pěti tisíc korun.
Kalivodův glock, stejně jako pistole podobná té, již nosí čeští policisté, totiž ČZ 75 D Compact 9 mm luger, už stojí více, kolem šestnácti tisíc korun. Stejnou cenu zaplatí dámy za příjemný maličký revolver do kabelky, který jako by vypadl z detektivek Agathy Christie. Například Smith & Wesson Ultra Light model 386 Airlite Scandium váží 496 gramů, tedy ani ne půl kila. A je pětiranný, takže ženy mohou při střelbě na dotěravce čtyřikrát minout.
Chce-li muž zvýšit svoji společenskou prestiž, koupí si dražší auto, kolo, lyže nebo také pistoli. Do této kategorie může patřit třeba americký Springfield 45 ACP, který stojí padesát tisíc korun. Zbraň lze dále vylepšovat a "domazlovat", takže nakonec vyjde na dvojnásobek.
-toč-

Mrtvoly na střelnicích

Nechodí tam jen vášniví milovníci pistolí, ale také sebevrazi. Jeden až dva lidé za rok využijí pro svůj sebevražedný plán možnosti, kterou nabízejí soukromé střelnice; totiž dostat do ruky - legálně a bez zbrojního průkazu - nabitou zbraň.
Na střelnici v Hodoníně-Pánově přišla v dubnu 2001 mladá žena.
Místo střelby na terč si nečekaně přiložila pistoli ke spánku a zmáčkla spoušť. Kulka jí proletěla hlavou a pokračovala dál: těžce zranila vedle stojícího instruktora, který jí v sebevražedném pokusu nedokázal zabránit. Podle dostupných údajů, jež má k dispozici Česká tisková kancelář a policisté, spáchají na střelnici sebevraždu jeden až dva lidé ročně.
"Každá střelnice má svůj vnitřní řád. Zájemce o střelbu nemusí mít zbrojní průkaz. V tomto případě by měl být neustále pod dozorem instruktora," vysvětluje generální sekretář Asociace praktické střelby v ČR František Humpolec. Na "palebnou čáru" by rovněž zaměstnanci střelnice neměli pustit nikoho, kdo je pod vlivem alkoholu či jiných drog. A také osobu, jejíž duševní stav se jim nezdá.
Instruktoři však jen stěží mohou stoprocentně poznat, jestli někdo skutečně trpí psychickou poruchou. A třebaže trénují bleskurychlé reakce, občas neštěstí nezabrání.
"To není v lidských silách," říká Humpolec.
Loni na podzim například zazvonil instruktorovi na karlovarské střelnici Magnum telefon. Na chvíli odešel a v tom okamžiku jeho šestačtyřicetiletý svěřenec obrátil zbraň proti sobě. Šlo již o třetí případ sebevraždy v této střelnici. Jedna z předchozích sebevražd v areálu karlovarského Magna měla kuriózní dohru: v roce 1996 se tam zastřelil šestnáctiletý student Martin Jiráček. Majitel střelnice následně zažaloval jeho otce za ušlý zisk.
-vrak-

Americké právo střílet

V americkém Wisconsinu jsou pušky k dostání v supermarketech Wal-Mart. V Evropě se většinou držení zbraní přísně reguluje; v Británii je dokonce zakázáno používat pepřový sprej.
"Regulace zbrojení je nezbytná pro ochranu svobodného státu, nesmí však být porušeno právo občanů zbraň nosit a vlastnit," přikazuje druhý dodatek americké ústavy. Tuto formulaci lze interpretovat různě a různě také interpretována je. Zákony státu Kalifornie či New York jmenují dlouhý seznam střelných zbraní, které je zakázáno držet: nepřijatelné jsou například automatické zbraně. Naopak stát Vermont v Nové Anglii je rájem příznivců pistolí i pušek všeho druhu, neboť se řídí pouze vágním federálním zákonem.
Ve srovnání s Amerikou má Velká Británie jeden z nejpřísnějších zákonů na světě. K získání zbrojního průkazu (platnost se prodlužuje po pěti letech) nestačí jako důvod ani osobní ochrana či prevence. Zbraně tak většinou končí v rukou úředně uznaných bodyguardů, zaměstnanců ostrah či sportovních střelců. Policisté pečlivě kontrolují jejich bezpečné skladování v domácnosti a mají pravomoc majiteli průkaz odebrat. Ze statistik vyplývá, že ve Velké Británii je zastřeleno pouze 1,5 člověka na sto tisíc obyvatel (viz TÝDEN č. 42/05). Podobných výsledků však dosahuje i Švýcarsko, kde převládá opačný postoj ke zbraním.
Policisté či vojáci nosí služební pistole či pušky domů. Plnoletí občané mají právo zakoupit bez zbrojního průkazu loveckou brokovnici či funkční historické repliky včetně střelného prachu.
Největšími evropskými "milovníky" zbraní jsou však Finové. Ve více než čtvrtině domácností mají minimálně jednu legálně drženou loveckou pušku. Podle studie Stockholm International Peace Research Institute dalších zhruba tři čtvrtě milionu nezákonných zbraní pochází ze sousedního Ruska nebo jde o relikty z dob druhé světové války. -jpn-

Puvodni odkaz:
:arrow: http://www.tyden.cz/text.asp?show=text&rid=4&tid=17954
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Příspěvek od S474N » pon 31.10.2005, 12:03

Soudruh Kreml se nam zase rozzohnuje *24**71**3**47**40*

Jeste by me zajimalo, co je tak extremne nebezpecne na naboji v komore. *71*

Zpět na „Černá kronika“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz