Chraňte si majetek i zbraní, řekl soud


Události o zbraních ve světě i u nás, trestné činy se zbraní, apod.

Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Chraňte si majetek i zbraní, řekl soud

Příspěvek od S474N » ned 11.12.2005, 14:47

Zloděje, který vlezl za plot, zranil samostříl. Soudkyně: „Musel počítat, že se mu někdo postaví na odpor.“

Téma DNES

Plzeňský soud včera poslal zlodějům jasný vzkaz: Nechte cizí majetek na pokoji, jinak riskujete. Osvobodil Oldřicha Doskočila, jenž na zloděje nastražil ve své chatě samostříl. Zbraň při vloupání postřelila recidivistu.

Plzeň, Praha - Jak si ochránit chatku na samotě v lese, když plot, mříže, železa na dveřích i v oknech lupiče nezastaví? O tom před pěti lety často přemýšlel Oldřich Doskočil. Zloději sedmasedmdesátiletému invalidnímu důchodci z Plzně totiž chatu vykradli patnáctkrát a policisté nikdy nikoho nevypátrali. Nastražil tedy v chatě samostříl, který lupiče postřelil. Doskočilovo jednání včera označila soudkyně za přiměřenou obranu a zprostila ho obvinění.

Důchodce: Měl jsem strach

„Ukradli mi i invalidní vozík. Strach jsem začal mít, když se pokusili chatu vykrást v době, kdy jsem v ní byl,“ vysvětluje Doskočil. K nekompromisní obraně svého majetku před zloději se ale Doskočil odhodlal až poté, kdy lupič v Plzni těžce pobodal jeho nevlastní dceru s manželem. Ze zbytků železa vyrobil čtyři samostříly a rozmístil je v chatě. Vždy tak, aby spustily jen v okamžiku, kdy si nezvaný host otevře okno či dveře.

Na vynalézavost důchodce doplatil loni recidivista Ladislav Grunza, jenž skončil s prostřeleným stehnem v nemocnici.

„Otočil jsem kličkou ve dveřích a bouchlo to. Ucítil jsem bolest v pravém stehně, sáhl si na něj a měl ruku celou od krve. Utíkal jsem přes plot k autu,“ popisoval před soudem Grunza.

Policisté obvinili majitele chaty Doskočila z nedovoleného ozbrojování a ublížení na zdraví, za což mu hrozily až dva roky vězení.

Doskočilův případ soudkyně plzeňského okresního soudu Helena Przybylová ukončila včera. Uznala, že důchodce spáchal trestný čin nedovoleného ozbrojování. „Od potrestání Oldřicha Doskočila ale upouštím. Muž neměl na pozemku u chaty co pohledávat a cokoli z něj odnášet. Pokud chtěl krást, musel počítat s tím, že se mu někdo postaví na odpor. Byl jen lehce zraněn, jde o přiměřenou obranu,“ vysvětlila soudkyně. Případ by prý posuzovala přísněji, kdyby zařízení zasáhlo člověka, jenž by se na pozemek dostal omylem.

Právě tím argumentoval žalobce Vladimír Círek a proti verdiktu se odvolal: „Chtěli byste, aby vaše dítě přišlo k chatě, vzalo za kliku a bylo postřeleno?“

Doskočilovo osvobození přijali včera advokáti i politici s povděkem. „Je dobře, že soudkyně se při odvážném rozhodnutí řídila selským rozumem. Jde o důležitý signál lupičům: Při krádeži musíte počítat i s ,překvapením‘,“ míní advokátka Dagmar Raupachová.

Politici: Zákon postačuje

Podle stínového ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila z ODS je rozsudek inspirativní pro rozhodování ostatních soudů.

„Ten případ vůbec neměl skončit u soudu,“ zastává se důchodce Ivan Langer z ODS a připomíná, že zákon umožňuje občanovi obranu, aniž mu hrozí riziko potrestání. A stejně tak lidovec Pavel Severa je pro to, aby se soudci přikláněli na stranu lidí, kteří před útočníky chrání své zdraví a majetek.

Tvrdší postoj slibují před volbami Nezávislí demokraté Vladimíra Železného, podle kterých musí lupič počítat s tím, že jej majitel nemovitosti zastřelí. „Lupič, který vniká do cizího auta či na cizí pozemek, si musí být vědom smrtelného rizika,“ píše se v jejich programu.

O autorovi| PETR JEŽEK, JAN GAZDÍK, s přispěním Josefa Kopeckého

Autor: PETR JEŽEK, JAN GAZDÍK


Puvodni odkaz:
:arrow: http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=288 ... a&c=387612
Uživatelský avatar

Příspěvky: 308

Registrován: úte 19.7.2005, 0:27

Zbraň: GLOCK

Příspěvek od Jiří-Mek » ned 11.12.2005, 16:06

Kdyby takhle reagovala vetsina soudcu,ono by ty previty za chvili prestalo bavit lezt na cizi pozemek.
Life On The Edge
Uživatelský avatar

Příspěvky: 166

Registrován: stř 09.11.2005, 19:56

Zbraň: GLOCK

Bydliště: BK

Příspěvek od Gamba » ned 11.12.2005, 19:14

Už bylo načase. Doufám, že soudci už nebudou mít strach takto rozhodovat. Jenom nesouhlasím s tím, co řekl Langr, že se to vůbec nemělo dostat k soudu. Kdo jinej to má rozhodnout než soudce.
Lepší je mít zbraň a nepotřebovat ji, než potřebovat zbraň a nemít ji.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 26

Registrován: sob 22.10.2005, 12:19

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Studenka

Příspěvek od bajos » úte 13.12.2005, 15:35

hura vitezil zdravy rozum jen by to chtelo aby to tak bylo poazde on uz by si to kazdy zlodejicek pak rozmyslel

Zpět na „Černá kronika“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz