Dvě přepadení se špatným koncem


Události o zbraních ve světě i u nás, trestné činy se zbraní, apod.

Uživatelský avatar

Příspěvky: 1573

Registrován: stř 26.12.2007, 23:24

Zbraň: 2x HK USP 9x19, 2xM4

Bydliště: Plzen

Re: Dvě přepadení se špatným koncem

Příspěvek od admix » pát 23.12.2011, 14:49

john.hawk: a co jinyho budes delat? Cekat, jestli se na nej blbe podivas a dostanes kouli do kvetaku? To samozrejme muzes, ja bych asi vyuzil prvni prilezitosti, a nevidim problem ve vysypani zasobniku do zmrda, kterej na mne vytahne pistoli kvuli par korunam. A pokud by tebe jako vysetrovatele zajimalo, proc jsem si dovolil zastrelit ozbrojeneho lupice, tak doufam, ze te brzo vylejou :mrgreen:
"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
Obrázek
Dual HK USP 9x19mm + Colt M4A2 5.56x45mm + PAR15/Dlask A3 .223Rem/5.56x45mm NATO, EOTech 512.A65/1

Příspěvky: 716

Registrován: čtv 16.11.2006, 17:48

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Teplicko - Osek

Re: Dvě přepadení se špatným koncem

Příspěvek od Kmoch Vladimír » pát 23.12.2011, 16:31

I když to bude těžko "stravitelné",ale přesto platí,že §29 NO Tz,nehovoří JEN o odvrácení útoku,ale ve své druhé části hovoří i o "zcela zjevné nepřiměřenosti"k útoku který hrozil.Kdyby nebyla dána NO tato omezení,a přiměřenost byla ponechána na libovůli obránců,potom by život člověka byl v rukou toho,kdo lépe a rychleji ovládá svoji zbraň,a na jeho soudu!!To byl "divoký západ"!Byl jsi vyprovokován bránit pistolí svoji čest,ale nebyl jsi dost rychlý oproti tomu,kdo tě urazil!A nebo šlechtické souboje na pistole.Byly zakázány,protože se šlechta málem vystřílela!
Proto jsou dána určitá přísná pravidla,která mají zajistit,aby za danných podmínek,byla NO přiměřená útoku který hrozil.
Je ovšem také pravda,že OČTŘ vidí často "pouze"literu zákona,tedy jeho formální ustanovení,a subjektivní hodnocení pouze "využívají"k podpoře svého formálního stanoviska k OBVINĚNÍ!!Subjektivní hodnocení (výpověď),by měla být brána v potaz stejně objektivně,jako formální litera zákona!Potom by i tresty byly spravedlivé,a měly by být postihováni současně i útočníci,kteří svým jednáním situaci zavinili,neboť zde vzniká příčinná souvislost mezi jejich útokem,a jejich případnému zranění.A na základě této PŘÍČINNË souvislosti a trestu obou za následek(poškození zdraví)útočníka,by si oba dali pozor na to co a jak dělají,a že je čeká stejný díl viny a trestu!Tak to vidím jako schůdné a spravedlivé řešení!Když jsme jako děti z bráchou nechtěli přiznat žádný vinu za koninu,dostali jsme lískovkou OBA!Stejným dílem! :) Zdravím.
V nouzi poznáš -Jericho FB!
Uživatelský avatar

Příspěvky: 20

Registrován: pon 25.8.2008, 8:05

Re: Dvě přepadení se špatným koncem

Příspěvek od gespa » pát 23.12.2011, 17:04

Tohle by šlo aplikovat, pokud mi někdo bude vyhrožovat fackou a já ho za to picnu - to bych bral jako "zcela zjevně nepřiměřené", ale pokud mi někdo bude vyhrožovat chladnou či střelnou (nejen palnou) zbraní, tak bych měl mít plné právo ho složit jako první (a to klidně celým zásobníkem), aniž by mě potom za to chtěli poslat státní orgány do chládku.

Jinak z toho tady bude "divokej západ" v jiném gardu - zločinci si budou dělat, co budou chtít, protože svoje případné práva, ty oni znají vždy velmi dobře.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Dvě přepadení se špatným koncem

Příspěvek od S474N » pát 23.12.2011, 17:27

Kmoch Vladimír: tak teda nevim, ale prijde mi, ze bud nectes nektere prispevky nebo trpis selektivni ztratou pameti. Vzdycky reknes to o "zcela zjevne neprimerenosti" a ja ti uz asi po tricate napisu, ze je to nesmysl a ze to vytrhavas z kontextu cele vety a tim padem i rapidne menis vyznam. Rikam si, konecne to pochopil a ted po par tydnech, mesicich to napises zase znova.

Takze tu znova budu opetovne pastovat, co se pise v trestnim zakoniku:
(2) Nejde o nutnou obranu, byla-li obrana zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku.
Neni tam nic psano o "zcela zjevne neprimerenosti utoku", ale o "zcela zjevne neprimerenosti ZPUSOBU utoku".

gespa: pokud ti nekdo vyhrozuje pesti, tak "zpusob utoku" = "uder vedeny pesti". Takovy uder vedeny pesti muze byt neslucitelny s zivotem a tim padem i obrana kratkou palnou zbrani muze byt v souladu s NO.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Příspěvky: 85

Registrován: čtv 30.6.2011, 18:26

Zbraň: G26,Taurus 85 multi

Re: Dvě přepadení se špatným koncem

Příspěvek od garf » pát 23.12.2011, 17:28

To se musí citovat...
"Když jsme jako děti z bráchou nechtěli přiznat žádný vinu za koninu,dostali jsme lískovkou OBA!Stejným dílem! Zdravím."

měl jste na mysli ...s bráchou ? :lol: nebo trváte na "z bráchou "?
takže za loupežné přepadení se zbraní si půjde sednout i oloupený... :lol: ,předpokládám ,že oloupený by podle Vás měl dostat víc ... :lol: :mrgreen: :angry:
...,že bych si preventivně,jako slušný občan šel sednout protože mám ZP skupinu E ... :crazy:
nádhera, další exotický přizzpěvatel :lol: ....zpívá příspěvky...a přizzpívá sspěvníkem :lol:

+"Vyšetřovatel" :mrgreen: ,co v teplých měsících pod tričkem s krátkým rukávem nosí obuch a v zavřené místnosti s bankomaty použije kasr :lol: ,a situaci ozbrojené loupežné přepadení řeší...no nemá to cenu,... další ideal, asi instruktor akademie pčr... :inlove:
vyšetřovatel by se měl nechat vyšetřit,třeba Dr Hořec mu ho řadně vyšetři...

bože chraň nás od všeho zlého :roll:
ještě že jsou vánoce,tak ať jsou klidné
a není potřeba "dublovat" :D
Uživatelský avatar

Příspěvky: 20

Registrován: pon 25.8.2008, 8:05

Re: Dvě přepadení se špatným koncem

Příspěvek od gespa » pát 23.12.2011, 17:51

@Satan: no proto jsem úmyslně napsal "fackou" - když ti nějakej strejda na dědine řekne ať nekéruješ do jeho starý nebo že ti jednu vlepí, tak tady bych jeho sesmahnutí opravdu považoval za "nepřiměřené", takže to ustanovení v zákoně podle mě může mít svůj smysl.

Ale pokud to někdo používá, aby si zjednodušil práci a zvedl statistiku obviněnosti, jako že svoji práci dělá dobře, tak to je chyba, kterou by systém neměl tolerovat a nejpozději soudce by takovému "ochránci zákona" měl dát přes prsty...

Jinak to, že potrestáni musí být oba, že napadený musí počítat, že ho čeká stejný díl viny a trestu, to mě fakt dostalo! :crazy:

BTW: ostatně dost dobře nechápu, proč mi stát vydává papír s povolením bránit palnou zbraní svůj "život, zdraví a majetek", když jeho pohunci mi pak minimálně ty dvě poslední možnosti automaticky odepírají a snaží se mě za to trestat, jak jen to jde.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Dvě přepadení se špatným koncem

Příspěvek od S474N » pát 23.12.2011, 18:22

gespa: vsak majetek se zbrani v ruce branit muzes, ale ne za cenu lidskeho zivota. Je to naprosto proste, pokud nacapes zlodeje v aute, jak ti montuje ven radio, tak ho zastrelit nemuzes. Pokud se lekne a zautoci na tebe s tim sroubovakem, tak se zmenil utok vuci majetku na utok vuci zivotu/zdravi a potom ho muzes smaznout. Vzdy je to o konkretni situaci. *4*
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 20

Registrován: pon 25.8.2008, 8:05

Re: Dvě přepadení se špatným koncem

Příspěvek od gespa » pát 23.12.2011, 18:40

V tom případě ale přeci tou zbraní už nebráním svůj majetek, ale svůj život!

Pokud by tam ta zmínka o majetku nebyla, tak Tebou popsaná situace by probíhala naprosto stejně.

Jestliže je to pak myšleno jakože bránit svůj majetek se zbraní v ruce, ale nemoci ji použít, tak potom ji prostě k obraně majetku nemám, protože její funkce je palná a tu já použít nemůžu.

Edit: a ještě k tý "hodnotě lidského života" - pánové ruku na srdce - lidí je jako sraček a svoji přemnožeností dusíme tuhle planetu. Ještě bych souhlasil, že život čestného, pracovitého a hodného člověka má větší hodnotu než jakýkoliv majetek, ale proč má mít stejnou hodnotu i život nějakého hajzlíka, co parazituje na ostatních a otravuje jim jejich bytí?
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Dvě přepadení se špatným koncem

Příspěvek od S474N » pát 23.12.2011, 20:24

gespa: vsak ano a vo vo vo tom to je.

Jinak pouziti zbrane je dost siroky pojem - pouzit ji preci muzes i jakozto vyhruzku a to i na obranu toho majetku. Pripadne treba takovy varovny vystrel. Podle me je nejdulezitejsi protivnika "presvedcit", ze ses dost rapl na to, abys to pustil do nej.

BTW naprosto s tebou souhlasim. Pokud nekdo stavi muj zivot/zdravi vuci treba petistovce, tak neco takoveho nelze ani oznacit lidskou bytosti. To je proste spina, povl a jeho hodnota byti (zamerne nepisu zivota) je limitne se blizici nule.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 513

Registrován: sob 29.12.2007, 12:32

Zbraň: GLOCK

Re: Dvě přepadení se špatným koncem

Příspěvek od VEIKO » pát 23.12.2011, 22:42

Každá událost co se stane je jiná. Je hezké nad tím debatovat. Jakmile půjde člověku o život (situace šroubovák autorádio) stanou se tři věci.

1. Bude ubodaný-(moc přemýšlí málo jedná-nevycvičen)
2. Borce smázne (vycvičen nebo štěstí) dobrá výpověd dobrý právník dobrý konec
3. Borce smázne spatná výpověd šetří na právníkovy jde sedět.

Až někomu opravdu půjde o život tak to bezpečně počká a to je nejlepší nešetřit na právníkovi. Jinak použití zbraně rovná se střelba. Mávání není použití. Clovek který páchá elpaso musí počítat s rizikem. Já ho litovat nebudu protože lítost má krvavě rudou barvu. Lítost rovná se gumový nebo brokový náboj.

Přemnožení bych vůbec nevytahoval. To smrdí tou bílou mikinou co se zavazuje vzadu.
Střílíš až v krajní možnosti kdy vlastně ti je znemožněn útěk a hrozí ti vážná újma na zdraví nebo jsi ohrožen na životě a střílíš v krajní možnosti protože víš že tě to bude stát kupu práchů a problému. Pokud půjde utéct uteču nebo to vyřeším jinak. Ta přiměřenost jde vysvětlit mnoha způsoby, obrana přiměřená ale borec bude mít v sobě 60 ran tak to taky není dobré.

Uspěch celé akce v bodech:
1.žádný svědek
2.žádný kamerový ani jiný záznam
3.jen vaše tvrzení
4.eliminovaný útočník
5.vynikající právník

To s těma ovcema je pravda.
Šest ran do klobouku, sedmá do hlavy. (Smrt rozdává karty)

Heckler & Koch USP Compact

Příspěvky: 716

Registrován: čtv 16.11.2006, 17:48

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Teplicko - Osek

Re: Dvě přepadení se špatným koncem

Příspěvek od Kmoch Vladimír » sob 24.12.2011, 2:33

S474N:Píši o"zcela zjevné nepřiměřenosti" k útoku který hrozil.Máš pravdu v tom,že cituješ zákon doslovně(ke způsobu útoku).Tím zkrácením které jsem použil,však smysl zákona porušen není.Půjde o to,co si kdo představuje pod pojmem"zcela zjevné nepřiměřenosti ke způsobu útoku"!Nauka (J.Jelínek - Trestní právo hmotné) k tomuto praví:Způsob útokuzahrnuje i to,co za dané situace bezprostředně hrozí (arg. slov "přímo hrozící"na př.že statný útočník po počátečním neůspěchu použije větší síly či silnějšího prostředku,že se k jeho útoku připojí osoby jej doprovázející apod.K charakteristice způsobu útoku jistě patří i chráněné hodnoty,proti nimž útok směřuje a jejich ohrožení útokem.Pro posouzení přiměřenosti obrany je nepochybně významné,zda útok směřuje proti životu napadeného,či proti jeho majetku,či obojímu aj.Pojem "způsob útoku"je tedy nutné interpretovat extenzivně.
Výrazně hrubý nepoměr ŠKODY hrozící z útoku,a ŠKODY způsobené v obraně,však může vést k závěru že obrana byla způsobu útoku "ZCELA ZJEVNĚ NEPŘIMĚŘENÁ".
Při posuzování přiměřenosti NO srovnáváme i prostředky,jaké použil útočník a obránce,ALE I ZPÚSOB POUŽITÍ prostředků a jeho výsledek.
Podle prostředk,kterého používá útočník,může obránce odhadnout hrozící nebezpečí.Atd.
To ostatní jsem asi neměl psát,i když je tam smajlík,nebylo to pochopeno,a opravdu mě nestojí za to se s někým dohadovat jen proto,že má rád smajlíky. Zdravím.
V nouzi poznáš -Jericho FB!

Shi

Příspěvky: 685

Registrován: ned 04.3.2007, 13:13

Re: Dvě přepadení se špatným koncem

Příspěvek od Shi » sob 24.12.2011, 9:16

Způsob útoku zřejmě byla hrozba, podmínka, že útok přímo hrozil byla podle mě splněna a tedy obránce byl v režimu nutné obrany. Čím konkrétně útočník hrozil z videa není zřejmé, ale pravděpodobně hrozil použitím nějaké zbraně.

A teď citace soudního znalce (Náhlovský, Z.: Nebojte se bránit):

"... důležité pro objektivní posouzení ... zda způsob obrany v momentu střetu zcela zjevně nepřiměřený způsobu útoku..."

"Obrana produkovaná napadeným nepřiměřená a intenzivnější být musí. Pokud by tomu tak nebylo, pak by zcela logicky útok nebyl odražen a taková obrana by byla zbytečná. Způsob obrany musí tedy být takový, aby zcela spolehlivě a s minimálním rizikem útok odvrýtil a ukončil. Nepřípustná je tedy taková obrana, která stanovené meze přiměřenosti přesnáhne zcela zjevně."

"Rozhodující je je vždy poměr mezi způsobem vedeného útoku a způsobem obrany napadeného a to v momentě střetu. Způsobený následek je při jednání v nutné obraně sekundární záležitostí."

Z videa je jasné že se zastřelený útočník u bankomatu choval dost nestandardně a že střelec ho dokázal zastřelit, až když pozornost zastřeleného zaměstnal další příchozí. Pokud se neprokáže, že se střelec a zastřelený znali, tak nechápu co by vyšetřovatel chtěl ještě zkoumat.

Shi

Příspěvky: 685

Registrován: ned 04.3.2007, 13:13

Re: Dvě přepadení se špatným koncem

Příspěvek od Shi » sob 24.12.2011, 9:19

Fox4077 píše:cmk: no dobrý :lol:
admix: samo, že s tebou souhlasím, ale my tu máme, tak zmršenou legislativu, že ty jako slušná oběť prostě nemůžeš využít pachatelovu nepozornost pro jeho smáznutí. Bohužel.
Ale kulový, legislativu máme zatraceně dobrou, jenom vyšetřovatele, státní zástupce a soudce máme otřesný a nekompetentní.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Dvě přepadení se špatným koncem

Příspěvek od S474N » sob 24.12.2011, 9:20

Presne tak, teorie je super, jenom ta aplikace v praxi.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 20

Registrován: pon 25.8.2008, 8:05

Re: Dvě přepadení se špatným koncem

Příspěvek od gespa » sob 24.12.2011, 9:38

Podle prostředku, kterého používá útočník, může obránce odhadnout hrozící nebezpečí.

Nemůže! Už když na mě půjde borec i jen se zaťatými pěstmi, tak nemůžu odhadnout, zda mi udělá "jen" monokl pod okem anebo dá takovou šupu, že už se z toho neproberu (i kdyby třeba jenom proto, že po ní spadnu hlavou na hranu chodníku). Stejně tak si nemůžu být jist, jestli nemá v ruce schovanou např. břitvu (obzvláště oblíbený to způsob jisté komunity).

Výrazně hrubý nepoměr ŠKODY hrozící z útoku a ŠKODY způsobené v obraně, však může vést k závěru že obrana byla způsobu útoku "ZCELA ZJEVNĚ NEPŘIMĚŘENÁ".

Což by ale taky neměl - obránce je ten nevinný a měl by mít možnost se bránit proti útočníkovi veškerými svými možnostmi a pokud budou výrazně silnější nežli útočníkovi, tím líp! Ve stresové situaci není čas přemýšlet nad takovými věcmi!

A pokud svým jednáním způsobím škodu výrazně vyšší nežli by vznikla dokonáním útočníkova činu, tak za to musí nést odpovědnost útočník, neb ten mě k tomuto mému konání přinutil.

Jestliže se nebudeme mít možnost účinně a razantně bránit různé verbeži, tak dopadneme tak, že budeme chodit se šrajtoflí v ruce, abysme je při našem okrádání příliš nezdržovali, neb jejich čas je drahej a musí stihnout obrat ještě další...

Příspěvky: 584

Registrován: úte 13.5.2008, 16:44

Re: Dvě přepadení se špatným koncem

Příspěvek od Steiner » sob 24.12.2011, 10:44

Ad "zcela zjevně nepřiměřená" obrana. Jak toto sousloví chápat?

Útok úderem pěstí směřující do oblasti hlavy versus zastřelený útočník. Byla to nepřiměřená obrana?
Zcela jistě ano.

Byla to zjevně nepřiměřená obrana?
Naprosto drtivá většina případů útoků pěstí na oblast hlavy končí jen zhmožděninami, případně otřesem mozku nebo lehčími zdravotními následky, pokud útok neprobíhá zároveň i jinými prostředky.
Tedy ano, byla to zjevně nepřiměřená obrana.

Byla to zcela zjevně nepřiměřená obrana?
Co vlastně znamená to slůvko ZCELA ? Sice je to neslušné, ale odpovím otázkou: Existují případy, kdy po úderu pěstí oběť zemřela?
Pokud ano, nemohlo se jednat o ZCELA zjevně nepřiměřenou obranu, protože obránci není ZCELA zjevné, že takový útok nemůže mít pro něho vážné zdravotní následky včetně smrti..

Aby to nebylo úplně offtopic, v tom videu u bankomatu bude záležet na posouzení soudce (resp soudního znalce), jestli šlo o trvající nebo hrozící útok, tedy určení kdo z nich a ve kterém okamžiku byl útočníkem. A cesty boží a myšlenkové pochody soudců jsou nevyzpytatelné ...

Příspěvky: 716

Registrován: čtv 16.11.2006, 17:48

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Teplicko - Osek

Re: Dvě přepadení se špatným koncem

Příspěvek od Kmoch Vladimír » sob 24.12.2011, 11:01

Shi píše:Způsobený následek je při jednání v NO sekundární záležitostí.
To je jistě pravda v případě,že OČTŘ Tvojí NO opravdu uznají,a nebudou Tě proto stíhat!Pokud Tě stíhat začnou,a obviní Tě z Tč,potom je způsobený následek velice relevantní k výši Tvého trestu.

gespa:Argumentuješ z pohledu obránce dobře,v obou případech které uvádíš(hrana chodníku,skrytá zbraň,nepřiměřená síla kterou útočník může použít a pod.).Avšak stále bude platit,že posouzení těchto Tvých hledisek na které máš právo,bude shodné s OČTŘ,které mají "právo objektivního posouzení"!A to se velice často liší v neprospěch obránců.A zvláště při použití střelné zbraně,nože a předmětů schopných způsobit těžká,či smrtelná zranění.V takových případech je použití zbraně zvláště pečlivě zkoumáno!A Ty to víš,tak jako já vím,že Tvůj názor není patrně pohledem laika(argumentace - styl).Určité okolnosti v postupech OČTŘ mě někdy mrzí.Ale rozepisovat se nebudu.Nechci být oštemplován smajlíky těch,kteří by se měli ještě hodně učit a držet své emoce na uzdě!Zvláště pokud vlastní třeba střelnou zbraň.Zdravím.
V nouzi poznáš -Jericho FB!
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Dvě přepadení se špatným koncem

Příspěvek od S474N » sob 24.12.2011, 11:45

Steiner: znovu upakuji, zakon nic nerika o "zcela zjevne neprimerene obrane", ale o "obrane zcela zjevne neprimerene ZPUSOBU utoku". Jinak ve zbytku mas pravdu.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Příspěvky: 584

Registrován: úte 13.5.2008, 16:44

Re: Dvě přepadení se špatným koncem

Příspěvek od Steiner » sob 24.12.2011, 12:03

S474N: jasně, omlouvám se za nepřesnou formulaci a použítí zkratky, myšlenka a argumentace ale plně odpovídá liteře zákona, tedy obrana "zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku".

Mimochodem, na tom videozáznamu chybí záznam verbální komunikace mezi útočníkem a obětí. Jen z toho videa lze těžko vyvodit pravý stav věcí.

Příspěvky: 716

Registrován: čtv 16.11.2006, 17:48

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Teplicko - Osek

Re: Dvě přepadení se špatným koncem

Příspěvek od Kmoch Vladimír » sob 24.12.2011, 16:11

K tomu druhému videu bych měl jednu velkou výtku na střelce.Směr střelby přímo ohrožoval zdraví a život třetí osoby,na konfliktu nezůčastněné!Zdravím.
V nouzi poznáš -Jericho FB!

Zpět na „Černá kronika“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz