Glass Bedding


Vše o Taktické malorážce, aneb o novém směru v malorážné střelbě u nás

Moderátor: Grinch

Příspěvky: 23

Registrován: ned 08.1.2012, 8:54

Zbraň: zkm456

Re: Glass Bedding

Příspěvek od komisar » ned 08.1.2012, 14:54

Vsechny upravy pazby u malorazek ktere jsem delal,byly take z duvodu borceni dreva(zespoda pazby) pri dotahovani.A vetsina z nich bylo dotazeno pouze sroubovakem v ruce (pochybuju ze vice nez 3Nm).Proste at se to vezme tak nebo tak,pokud uz venuji cas bedingu,tak je rozumne instalovat dva duralove sloupky.Pak vim,ze vzdy utahnu na 5,5Nm a nebude zadny problem.Narocnost prace se temer nezvysi a efektivita prace je o mnoho vyssi.
Ono ac je se Shivou nekdy problem vyjit,tak vi o cem mluvi.

rx6

Příspěvky: 121

Registrován: čtv 26.3.2009, 19:35

Re: Glass Bedding

Příspěvek od rx6 » ned 08.1.2012, 15:01

...přesně jak říká Haness, pokud použiješ větší, než-li normální sílu, tak budeš mačkat i duralové sloupky :D

Příspěvky: 23

Registrován: ned 08.1.2012, 8:54

Zbraň: zkm456

Re: Glass Bedding

Příspěvek od komisar » ned 08.1.2012, 15:12

...no proc myslis ze se pouziva momentovy klic?...Kdo nechce slyset,neslysi...Jednou, uz je to davno,za mnou prijel kamarad v trabantu,ukazal mi jaky si vzadu pridelal kridlo a rika "dobrej sportak vid"...casem i on dostal rozum a pochopil ze z auta neudela sportak jen to kridlo..
Uživatelský avatar

Příspěvky: 226

Registrován: ned 27.2.2011, 20:35

Zbraň: Suhl 150,CZ SP-01

Re: Glass Bedding

Příspěvek od Haness » ned 08.1.2012, 15:15

Komisar: máš pravdu že nejlepší je bedding jak pillar tak glass dohromady, nicméně jak jsem řekl, ještě se mi netalo aby se mi vytlačilo dřevo pažby zespoda u šroubů i když jsem zprvu dotahoval bez momentového klíče co to jen šlo.
Určitě jde o dřevo z jakého je pažby vyrobena, zatím jsem měl 3 pušky s různými pažbami a ani u jedné se to nestalo, u SM-2 bylo dřevo pažby opravdu hodně tvrdé, u Suhlky méně, ale i tak se mi to nestalo, stejně tak u anči.

rx6

Příspěvky: 121

Registrován: čtv 26.3.2009, 19:35

Re: Glass Bedding

Příspěvek od rx6 » ned 08.1.2012, 17:09

to komisař: věř, že momentový klíč používám skoro denně. S návrhy a výpočty šroubových či jiných spojů se zaobírám v práci.Pokud si myslíš, že dotažení šroubu momentovým klíčem či zaručí, vždy stejný moment, tak to se sakra mýlíš. Ano, blížíš se ideálu, respektive požadavku, ale výsledný moment (dotažení) se vždy bude mírně odlišovat. Pak už bychom zabředly opravdu do malicherností...

Příspěvky: 23

Registrován: ned 08.1.2012, 8:54

Zbraň: zkm456

Re: Glass Bedding

Příspěvek od komisar » ned 08.1.2012, 17:51

zbytecne se v tom placas..ja reagoval na tvuj termin "vetsi nez normalni silu"..pri pouziti momentoveho klice nemusim premyslet jestli je prave mnou pouzita sila vetsi nez normalni.Proste si nastavim a dotahuji porad stejne.(temer stejne)Jak jsem psal,toto jsou jen zbytecne reci.Pokud jak pises pouzivas momentovy klic denne (to ale pouzivaji i chlapci v pneuservisu),tak bys mel vedet ze 5,5Nm nemuze poskodit duralovy sloupek narozdil od dreva pazby.

rx6

Příspěvky: 121

Registrován: čtv 26.3.2009, 19:35

Re: Glass Bedding

Příspěvek od rx6 » ned 08.1.2012, 18:04

řekl bych, že se v tom neplácám. Rozdíl je jen v podávání informací. Spousta lidí, odborníků jež má co říci k tématu (všeobecně) pro svůj neomalený způsob podání docílí akorát toho, že je podruhé nebude nikdo poslouchat. Škoda, nemyslíš?
Bavíme se tu opravdu o malichernostech, které tu nevyřešíme.

p.s. V pneuservisu opravdu nepracuji :D
p.p.s. Ještě bych rád doplnil... Přemýšlel jsem i u pillaru, zavrh jsem ho ale z důvodu, že pro sloupky není prostě dostatečné "maso", které by zajistilo stabilitu sloupků. Z tohoto důvodu jsem zvolil variantu bez sloupků, protože železo bude mít kontakt s daleko větší - stabilní plochou.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 169

Registrován: pon 27.12.2010, 2:42

Re: Glass Bedding

Příspěvek od katana » úte 10.1.2012, 7:54

Každopádně se posléze pochlub s výsledkem, určitě nebudu zvědavej jen já :wink:

rx6

Příspěvky: 121

Registrován: čtv 26.3.2009, 19:35

Re: Glass Bedding

Příspěvek od rx6 » úte 10.1.2012, 9:35

určitě to sem hodím. Jen si budeme muset počkat, planuji to až na jaře, ba teď v garáži je zima jak prase a obývak pro to není zrovna vhodný. :D

Příspěvky: 23

Registrován: ned 08.1.2012, 8:54

Zbraň: zkm456

Re: Glass Bedding

Příspěvek od komisar » úte 10.1.2012, 10:05

To je samozrejme nesmysl aby tam bylo malo materialu.Sroubky nemusi byt z 20 kulatiny kdyz tam davas 5 srouby. Asi jsi to cele moc nepochopil.Luzko bude stejne jako u "glass" a navic tam zapracujes jeste sloubky "pillar".Haness to chape.

rx6

Příspěvky: 121

Registrován: čtv 26.3.2009, 19:35

Re: Glass Bedding

Příspěvek od rx6 » úte 10.1.2012, 12:18

Nazdar. Prosímtě, mrkni se pořádně, ale opravdu pořádně na foto, které jsem zde vložil. Mluvíme o této pažbě! Pak poznáš, že zde je opravdu málo materiálu. Materiálu, kde by bylo dřevo kolem celého pillaru je málo, v řádech mm, krásně je to vidět u šroubu předního. Ohledně průměru šroubů, věř, že žádné M5 na mc12 nejsou. Pokud jsi takový odborník, měl bys vědět, že zde jsou M8 a to je už trochu rozdíl.
Pokud bys chtěl pažbu vidět v reálu, nebráním se tomu.

p.s. žádný "sloubek" u pillaru není, myslel jsi asi sloupek :D

Příspěvky: 23

Registrován: ned 08.1.2012, 8:54

Zbraň: zkm456

Re: Glass Bedding

Příspěvek od komisar » úte 10.1.2012, 14:22

ano myslel jsem sloupek pochopitelne.Je to jedno,i kdyz tam budou 8 srouby stejne tam nebude sloupek z 20.kulatiny.Koukal jsem na foto ktere jsi sem vlozil a udelat kvalitni bedding vcetne sloupku by nebyl zadny problem.A jak jsem psal jeho efektivnost by byla daleko prevysujici samotny "glass".Pokud to sam nezvladnes,tak to nech udelat nekomu kdo s tim ma zkusenosti.Je uplne jedno jesli se bavime o MC 12 nebo treba APOLO 18.Proste misto tam je i kdyby jsi tam chtel dat 10 sroub.Mozna by jsi mel vic premyslet nad podstatou veci o ktere je rec,nez poukazovat na preklepy v pismu.To jen ukazuje ze debata je zbytecna,protoze nejsi schopen pochopit "PROC SE BEDDING PROVADI",ani po tom co ony duvody (bod 2,3) napsal Shiva na predesle strance.
ps:pokud si myslis ze odbornika na to jestli je lepsi kvalitni "pillar"bedding,nebo jen "glass"dela znalost sroubu na MC 12 tak to je debata uz naprosto o nicem.
Naposledy upravil(a) komisar dne úte 10.1.2012, 18:05, celkem upraveno 1 x.

rx6

Příspěvky: 121

Registrován: čtv 26.3.2009, 19:35

Re: Glass Bedding

Příspěvek od rx6 » úte 10.1.2012, 16:51

pánové, děkuji moc za pomoc :)
Uživatelský avatar

Příspěvky: 226

Registrován: ned 27.2.2011, 20:35

Zbraň: Suhl 150,CZ SP-01

Re: Glass Bedding

Příspěvek od Haness » sob 14.1.2012, 20:21

Popravdě musím říct že také nevídím žádný problém v tom uložit tam pillary, jde jen o to jakým způsobem by to bylo provedeno. Dřeva je tam očividně dost. U předního šroubu by neměl být vůbec problém, u zadního taky ne. Samozřejmě na to nesmíš nahlížet pouze jako na objímku šroubu.

Příspěvky: 34

Registrován: čtv 07.4.2011, 11:11

Zbraň: G23

Re: Glass Bedding

Příspěvek od Shiva » ned 15.1.2012, 0:17

Dokopal jsem se k tomu udelat par fotek jak vypada profesionalne provedeny pillar bedding.

http://spelare.rajce.idnes.cz/Pillar_bedding

2 komisar
docela jsi mi pobavil. lepe bych to asi nenapsal. nicmene je dost rozdil kolik tam sroubu je. cim vic sroubu, tim hure se to dotahuje tak aby to proste strilelo dobre. 2013 napr. se svym 4 srouby je dost oser. Nejlepe by bylo to tam vlepit, jenze to ti znemozni pak vymenu hlavne bez toho abys to z toho musel vylamat.
Ono tech "beddingu" je nekolik. Glueing, glass bedding, pillar (glass) bedding, block ulozeni a urcite jsem na neco zapomnel.

rx6

Příspěvky: 121

Registrován: čtv 26.3.2009, 19:35

Re: Glass Bedding

Příspěvek od rx6 » ned 15.1.2012, 16:36

díky, ok, dám na vás. Promyslím to ještě jednou :D jisté ale je, že mi bude chybět min. 1/4 prostoru kolem celého komínku-pillaru.Kdyby dřevo bylo z prvopočátku určené pro danné železo, tak neváhám ani minutu ale takto? Když to celé předělávám...hýbalo se snad se vším, roztečí děr konče (mimochodem, obě díry jsou skloněné pod 4° směrem k lícnici)

to Shiva: Co soudíš o tom, kam má až bedding zasahovat? Chystám se ho protáhnout tak, jak zmiňoval Hannes o stránku zpět... Na tvých fotkách bedding končí s pouzdrem závěru.
Nechci ale rozpoutávat další debatu, kam až s beddingem zajít, zvlášť, když se toto probíralo. :D

"...Epoxidové lůžko pro pouzdro závěru zasahuje o 1-11/16 palce (1,5-17,5 mm) dopředu před opěru (opěrou myslí recoil lug) přední části závěru a podpírá těžkou hlaveň. Zbytek zůstává volný, aby hlaveň mohla kmitat. Někteří civilní puškaři se domnívají, že přesnost zbraně je lepší bez tohoto dodatečného lůžka. Bez něj však těžká hlaveň roztřásá pouzdro závěru a může přivodit problémy s přesností, neboť způsobuje nestejné vibrace hlavně a pouzdra."

Příspěvky: 34

Registrován: čtv 07.4.2011, 11:11

Zbraň: G23

Re: Glass Bedding

Příspěvek od Shiva » ned 15.1.2012, 17:34

Nechci se poustet do prihlouplych debat. dal jsem sem obrazek jak vypada bedding (pillar) od puskare co stavi BR zbrane.
Nektere lovecke zbrane maji bedding treba jeste 15-20cm v predpazbi. Ale lovecka zbran je urcena predevsim k zasazeni letalni zony zvere, coz (kdyz pominem lisku) tzv. komora, coz je terc o velikost 15 - 25cm (zalezi od zvere a jeho velkosti, srnci az po 150kc jelena). a vetsinou vse do max 150m. takze na nejake vibrace se nehraje.

Pokud mas malo materialu u nejakeho sroubu, tak preci muzes frezou vyfrezovat kolik poterebujes, pokud je to u hlavne, tak pri usazovani proste na hlaven natocis nekolik vstev nejake izolacky ci jineho tejpu, tim ziskas potrebnou mezeru a zoroven ti tam bude sloupek v pohode drzet.

rx6

Příspěvky: 121

Registrován: čtv 26.3.2009, 19:35

Re: Glass Bedding

Příspěvek od rx6 » úte 17.1.2012, 15:22

Ještě přidám fota této debatě, nedá mi to. Snad to Shivou nebude nazváno přihloupou debatou. Budu tě citovat a pevně doufám, že udržíš své emoce na uzdě.

Napsal jsi: Pokud mas malo materialu u nejakeho sroubu, tak preci muzes frezou vyfrezovat kolik poterebujes....


Tomu nerozumím vůbec. Pokud frezuji, tak materiál bude ubývat...ano, ale já řeším problém, že materiálu je opravdu málo a pillarem bych si ubral ještě více.Na fotce je zřejmá konečná pozice šroubu a dodatečným vrtáním díry pro pillar (řekněmě díra pr.13mm)mi materiálu bude zcházet ještě víc. Více než celá polovina pr.šroubu - pillaru by byla bez opory (ve spodní části je "plný mat. pouze v TL 10mm). Pokud jsi myslel oním frézováním vytvořit zcela nové díry v jiné rozteči, tak to bohužel také nejde. Už jen proto, že by se výrazně změnila vzdálenost prstu na napínáček, spoušť. Prostě bych nedosáhl. Já tu vidím pouze jedno řešení pro provedení plnohodnotného pilllaru. Celý prostor pro pouzdro závěru vyfrézovat, vlepit plný kus materiálu a až poté opět, znovu obrábět dle daného železa. Ani tato varianta neskýtá plnou výhru, ale nebudu tu tahat další zajíce v pytli.
Pak jen, zcela nová pažba, ale tu to neřešíme.

Díky
Přílohy

[Přípona jpg byla deaktivována a nadále nebude zobrazována.]

[Přípona jpg byla deaktivována a nadále nebude zobrazována.]

Uživatelský avatar

Příspěvky: 226

Registrován: ned 27.2.2011, 20:35

Zbraň: Suhl 150,CZ SP-01

Re: Glass Bedding

Příspěvek od Haness » ned 22.7.2012, 15:50

Rx6 už vím co myslíš. Podle toho jak vypadá ten zádlab bych to řešil tak že bych vzal šrouby, uřezal hlavičky a našrouboval je do pouzdra závěru, udělal klasicky tmel, vylil pažbu a část je dobré namáznout i na pouzdro, potom to vložil do pažby tak aby tmel vyplnil ty "nepotřebné zadní díry".

Já dělal před týdnem beddign znovu novým tmelem, už pořádným - Devconem Plastic Putty, který je opravdu super, zároveň jsem upravil postup podle předchozích zjištění a chyb a musím říct že výsledek je perfektní a jsem opravdu spokojený.

Ty šmouhy vepředu jsou od plastelíny kterou jsem měl zadělané díry, navíc ještě nejsou pořádně zabroušené všechny hrany.

PS díky Rimfire BRovi za tmel, práce s ním je naprosto suprová;-)
Přílohy

[Přípona jpg byla deaktivována a nadále nebude zobrazována.]

[Přípona jpg byla deaktivována a nadále nebude zobrazována.]

Příspěvky: 36

Registrován: úte 26.1.2010, 9:24

Zbraň: vybírám

Re: Glass Bedding

Příspěvek od colormen1 » ned 22.7.2012, 20:41

Ahoj, nezbyl někomu epoxid na jednu pažbu. Nechce se mě kupovat celé balení

Zpět na „Taktická malorážka“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz