GLOCK A LES


Debata o pistolích GLOCK

Uživatelský avatar

Příspěvky: 1240

Registrován: úte 11.9.2007, 6:41

Bydliště: Kvérov

Příspěvek od Nikdo » pát 31.10.2008, 8:45

Jen bych podotknul (já vím, stokrát omleté a nikoho to tu nezajímá), že správné řešení obranné situace je vrhnout po medvědovi svačinu a mazat pryč. Když už vidíte medvěda běžet na Vás, nestihnete tasit a zasáhnout ho do přední tlapy, nanejvýš Vám povolí svěrač. A i kdyby, zraněný hladový na*raný medvěd není to, co bych chtěl v lese potkat...
Medvěd hnědý (ursus arctor) člověka nenapadá, zato považuje za svou veškerou potravu, kterou cítí, včetně té uvnitř turistova batohu. A to na základě práva silnějšího. Všechny "útoky" medvěda v poslední době byly způsobeny tím, že se člověk snažil zabránit medvědovi sežrat to, co medvěd považuje za své. Naopak jsem neslyšel o případu, že by se u nás (ČR, SR) člověk medvědovi ubránil střelbou.
S jinýma zvířatama co je to stejné. Dvakrát jsem potkal v lese hodně zblízka bachyni s mladýma (nejsem myslivec, běhal jsem orienťák a jezdím na kole). Pokaždé jsem jen změnil směr pohybu tak, abych jim nekřížil cestu a byl hodně hlasitý, aby ji nezkřížili oni mě. Strach jsem měl, jsem městské dítě, ale nic mě zatím nesežralo...

Příspěvky: 120

Registrován: čtv 22.2.2007, 22:01

Zbraň: GLOCK

Bydliště: SR

Příspěvek od Blade » pát 31.10.2008, 8:56

Ja by som tiez radsej vsadil na obranny sprej, ale potrebujes toho riadnu flasu (tak 0,5l). Tiez som si kedysi myslel, ze by moj glock v razi 9L mohol pomoct aj proti medvedovi, ale ked som nad nim stal v ZOO (bol to taky riadny kus, starsi medved) tak som zmenil nazor. Celkovo strelna zbran asi moc nepomoze, kedze dlhu zbran clovek nestihne ani pripravit k strelbe pri bezprostrednom kontakte a kratka zase nebude mat taky vykon.
Nezabijaju zbrane, ale ludia.

Příspěvky: 252

Registrován: ned 16.7.2006, 11:27

Příspěvek od Kusha » pát 31.10.2008, 8:58

Za prve, neviem aky malo vyznam pisat latinsky nazov pre medveda :lol:
A za dalsie myslis sa tym dovodom napadnutia. Len si dobre prestuduj ake boli tie posledne pripady napadnutia o ktorych hovoris. Ako dalsie hovoris o strelbe. No a kolko ludi nosu zbran na obranu z tych co idu do lesa? Dovolim si povedat, ze mizive percento. Mozme sa spytat aj, ze kolko z napadnutych by sa bolo ubranilo ak by malo zbran. Len dodam, ze je rozdiel ak medved napadne ujca s puskou cez pleco a cloveka s kratkou zbranou. Samozrejme ak na Vas medved vyskoci z krikov 2m vedla, tak tam stihnem asi len tu zatku uvolnit :lol:
Pozri ako som uz pisal, ja mam skusenost aj priamu s medvedom (chvalabohu nie utok) a ak by sa v tej chvili medved rozhodol zautocit na nas mal som dostatok casu mu aj na tie laby mieirit.
Haha, viem si predstavit ako davam medvedovi elektrosoky :) Ale mozno, nieco ako Tazer.
No a dalsia vec, medvede u nas nemaju velkost Kodiakov preboha. To co je u nas relativne bezne ma okolo 150-200kg a na takehoto by som si s 10kou trufol.

JWK

Uživatelský avatar

Příspěvky: 390

Registrován: pon 18.2.2008, 20:39

Zbraň: RUGER GP100, vz.58

Bydliště: České Budějovice

Příspěvek od JWK » pát 31.10.2008, 9:38

moje rada... revolver :o))) do lesa revolver... do mesta pistole
Glock 19

Příspěvky: 181

Registrován: úte 31.7.2007, 11:37

Příspěvek od Georgus » pát 31.10.2008, 9:40

Souhlasím s Kushou ,ale hlaví je si uvědomit ,že je lepší mít u sebe něco než nic ,navíc někdy jde spíš o to vědět ,že mám něco s čím se mohu bránit o o to myslím ,že theplakovi šlo.No abych to shrnul:Jesli skutečně je poždadavek na glock ,tak jednoznačně 10mm ačkoli .357 je dobrý náboj tak myslím ,že medvěd si zaslouží větší párádu(bez ohledu na to jesti vyrhaje či ne),ale jesli budeš dál trvat na subcompaktu tak si uvědom ,že i ta nejsilnější ráže může být k ničemu pokud nemáš zbraň která její sílu nejen spoutá ,ale i patřičně využije.

Příspěvky: 252

Registrován: ned 16.7.2006, 11:27

Příspěvek od Kusha » pát 31.10.2008, 9:47

JWK, dnes uz nikde nie je priroda a vsetko su to v podstate len mestske lesy, takze vsade pistol :lol:

Příspěvky: 10

Registrován: čtv 30.10.2008, 10:37

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Trnava (SR)

Příspěvek od theplaky » pát 31.10.2008, 10:01

Georgus: myslim, ze si to tymi poslednymi dvoma riadkami celkom pekne vystihol. ale ma potom teda existencia zbrane ako je G29 opodstatnenie? nechce sa mi verit, ze by GLOCK vyrabal zbran, ktora nedokaze vyuzit potencial tak silnej raze? je potom teda v praxi rozdiel medzi subcomoactom v 40SW a 10mm?

JWK: suhlasim, ale mne jednoducho revolver "nesadne" :mad: mam velku ruku, dlhe prsty a subjektivny pocit, ze tu zbrane jednoduchi nedrzim pevne a ze spustam druhym clankom ukazovaku. pri pistoli tento pocit nemam.

Blade: asi si kupim ten pol litrovy sprej a pojdem ho otestovat do ZOO :-)

ALL: v podstate sa asi zhodneme, ze proti medvedovi sa tasit moc nevyplaca (clovek fakt asi skonci lepsie, ked medzi neho a seba hodi batoh a jednoducho vycuva). Ale predstavte si situaciu, ze ste na ture v lese s priatelkou, zbada vas medved, aj vy jeho, ona sa stremhlavo rozbehne, v nom sa prebudi lovecky instinkt, skoci po nej a 10 metrov od vas sa do nej pusti - co robit vtedy?

Příspěvky: 181

Registrován: úte 31.7.2007, 11:37

Příspěvek od Georgus » pát 31.10.2008, 11:28

No pokud má G20 cca 800J a G22 600J tak u subcompaktů by to mohlo být G29 asi 680J a u G27 480cca,samozřejmě jakákoliv laborace váha střely to může posunout o kategorii jinam.

Příspěvky: 181

Registrován: úte 31.7.2007, 11:37

Příspěvek od Georgus » pát 31.10.2008, 11:40

No s tím medvědem bych to viděl asi tak (aspoň v mém případě) ,samozřejmě bych začal střílet ,ale doufám ,že i v téhle stresové situaci bych si dal záležet a trochu mířil ,protože můžu trefit kamaráda nebo trefit medvěda z pozice kdy kůlka proletí a já toho kámoše stejně trefím.Jak říkám "jsem rád že tu medvědy nemáme ,takže to nemusím řešit".Ale občas řeším bachyni s těmi pruhovanými dětmi když je vidím tak jen hledám strom na který vylézt ,v případě medvěda je to k ničemu protože medvěd umí lézt na stromy ,že?

Příspěvky: 252

Registrován: ned 16.7.2006, 11:27

Příspěvek od Kusha » pát 31.10.2008, 11:56

Ja som cital,z e len mlade medvede vylezi na strom,stare vraj to uz nevedia, ale neoveroval by som to :)
Mne sa uz stalo tolko krat, ze kanec predo mnou vyskocil z pola, alebo z krikov jelen a to ani nehovorim ked sme tuto jesen pocas ruje pozorovali v horach jelene, to bol zazitok :)
S tymi hodnotami energii uvadzanimi Glockom to berte vyslovene len orientacne. Pride mi to dost hlupe to takto pisat kedze neuvedu o aku laboraciu sa jedna, nic. CO je standardna laboracia pre 10auto? Ja o nej neviem. Nevieme s akou strelou, akym prachom, proste nic a preto ma ten udaj pre mna hodnotu ako informacie v nasich bulvaroch :)
Je jasne, ze ak by v drahe letu strely bol medved aj kamarat tak by som nezacal palit ako na divokom zapade, no ak uz by situacia sa vyhrotila tak, ze by som raz zacal strielat nan a samozrejme mimo nebezpecenstva zasahu cloveka tak skor predpokladam,ze vzhladom na psychicky
u extremnost danej situacie by som asi ten zasobnik vyprazdnil ako z gatlingu :D Neviem ci by som nasiel ten chlad v sebe a na ruciaceho a na mna sa rutiaceho sa medveda dokazal zamierit. Skor by som to nan namieril orientacne a hned palil co to da a kde to da a az v pripade ak by povedzme spomalil, tak trosku aj domieroval. Tazko povedat, ale ako som povedal asi najskor by som ho odlakal obsahom svojich nohavich ,ktory by som vytvoril v tom momente :)
Jeden polovnik mi raz hovoril ako niekolko polovnikov vyliezlo na strom pred stadom kancov ktore sa na ne rozbehli :D
Nik nevie ako sa zachovame a snad ani nebudeme vediet a preto hovorit o miereni je sice pekne ale je to len idealny pripad o ktorom som presvedceny,ze nenastane :)

Příspěvky: 10

Registrován: čtv 30.10.2008, 10:37

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Trnava (SR)

Příspěvek od theplaky » pát 31.10.2008, 12:43

znamy polovnik mi hovoril, ako utoci diviak:
- jeho unik je aj utokom - preto bezi priamo na cloveka - vraj ani neje zlozite sa mu elegantnym ukrokom vyhnut - vtedy bezi dalej a v utoku nepokracuje, ponevadz v podstate uz nejde o utok, alo o unik
- ak vsak cloveka, na ktoreho "unika" trafi a zrazi na zem, tak sa okamzite vrati a hryzie a para klami

Příspěvky: 120

Registrován: čtv 22.2.2007, 22:01

Zbraň: GLOCK

Bydliště: SR

Příspěvek od Blade » pát 31.10.2008, 12:45

Toto je spray, ktory som predtym myslel:

http://www.youtube.com/watch?v=-O7aTNBwnQw

Kdesi som videl aj video ako to realne skusali na dospelom medvedovi a ten sa hned otocil ked na neho bola vystrelena davka. Kedze medved ma ovela citlivejsi nos ako ma pes, asi mu to moc prijemne nebude. Ale nosit taku flasu stale do lesa :roll:
Nezabijaju zbrane, ale ludia.

Příspěvky: 252

Registrován: ned 16.7.2006, 11:27

Příspěvek od Kusha » pát 31.10.2008, 12:47

Ja by som tento sprej urcite bral ale co som sa pytal nan tak vraj u nas (SR) sa neda zohnat. AK viete niekto kde sa da kupyt, objednat tak napiste prosim vas. Minimalne mat Glocka a spray je lepsie ako nic, alebo len jedno z toho a o to viac ak ideme dvaja a jeden sprejuje a druhy to istu knedlikmi :D
Tento vykend idem zas do hor tak zas mi bude Gcko robit partaka :)

Příspěvky: 181

Registrován: úte 31.7.2007, 11:37

Příspěvek od Georgus » pát 31.10.2008, 13:11

No já bych to shrnul takhle:"Kdo se bojí nesmí do lesa." :wink:

Příspěvky: 10

Registrován: čtv 30.10.2008, 10:37

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Trnava (SR)

Příspěvek od theplaky » pát 31.10.2008, 13:24

da sa ten sprej aplikovat aj ako kolinska, alebo deostick? - v ramci preventivky :wink:

Příspěvky: 252

Registrován: ned 16.7.2006, 11:27

Příspěvek od Kusha » pát 31.10.2008, 13:41

Vies co, ja mam pocit, ze takuto kolinsku ale proti ludom pouziva dost muzov :D
Skus len tak zastavit nejakeho s takou a spytat sa ho, mam pocit, ze je sanca,ze reakcia bude este vacsia ako od toho nasho macka :lol:

Příspěvky: 476

Registrován: stř 03.1.2007, 8:47

Zbraň: G19

Bydliště: Slovensko

Příspěvek od JAKLA » pát 31.10.2008, 19:08

Ja by som tento sprej urcite bral ale co som sa pytal nan tak vraj u nas (SR) sa neda zohnat.
Tento má cca 2x vyššiu koncentráciu ako je u nás dovolené predávať. Takže jedine zo zahraničia.

Napr.: http://www.udap.com/

UPDATE: Čo som pozeral v tom odkaze, tak nemá koncentráciu nad limit (asi 11%). Pozri aj toto.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 394

Registrován: stř 23.8.2006, 20:00

Bydliště: Praha

Příspěvek od yokyto » pon 03.11.2008, 18:56

Tak se musím také vložit do diskuse. Především na méďu pokud útočí z 20ti 30ti m je fakt každá rada drahá. Podívejte se na youtube a zadejte útoky medvěda. A pochopíte, že krátká zbraň i byť kanon na blízko je zbytečný. Na 50m lovec trefil medvěda, ale ten nic rovnou běžel na lovce. Ten ještě stačil do něj vystřelit 3x a výsledek méďa ztuhnul, ale ještě stačil lovce zabít. Nedávno byl v TV nějaký pořad o Špicberkách a tam ukazovali rekonstrukci případu, kdy průvodce s pořádným revolverem a skupinou turistů narazil na 50ti m na medu. Vyšichni začali pomalu couvat. Jenže medula se rozběhl rovnou na tu skupinu. Průvodce vystřelil 3x a medula ho zacal okusovat. Teprve když jeden z turistů sebral tu zbraň a z cca 1 m trefil medu 3x do hlavy tak meda ztuhl, jenže po průvdci už toho moc nezbylo. Takmže osbně nevidím proti medovi kratkou zbran jako účinou.
jinak tady je útok lva na člověka a výsledek střelby z revolveru

http://www.youtube.com/watch?v=xqSLWMnc8-c
Glock 17 MOS, Sig P 320 FS, Remington 870 Tactical, Par Mk 3

Příspěvky: 252

Registrován: ned 16.7.2006, 11:27

Příspěvek od Kusha » pon 03.11.2008, 19:56

No yokoto myslim, ze je ta az prilis ale na take striktne tvrdenie. Jednak sa s 10kou lovia aj cierne medvede v USA, jednak pri tom linku co si dal to moze byt revolver na nejaky 38 Special, boh vie aku gulu to ma, ak po nom pali s olovom makkym pre Special tak to je upne mimo misu.
Navyse som nenasiel strelbu na medveda s kratkou zbranou, mozes sem dat ked pises, ze je tolko toho na youtube?
Suhlasim s tebou samozrejme, ze kratka zbra povacsinou je malo ucinna na divu zver, no co vsetko je kratka zbra - tak 6,35Br ako aj 454 Casull. Nechce sa mi verit, ze pri plnej laboracii 10ky ak by som vypallil na toho leva na hlavu a samozrejme sa aj dobre trafil, ze by este sa mu chcelo viac utocit. Tazka, nedeformujuca strela by mu mala lebku prerazit urcite, ved zas ta lebka nie je z ocele. To je vsak tiez len myslienka. USA lovcov sa treba pytat :)

Příspěvky: 10

Registrován: čtv 30.10.2008, 10:37

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Trnava (SR)

Příspěvek od theplaky » úte 04.11.2008, 8:57

yokoto mas pravdu, s kratkou zbranou sa medvedovi neubranis - urobi to do neho dieru, mozno do stvrt hodky aj zhebne, co je pekne, ale za tu stvrt hodku ta rozvlaci po celom lese. cca pred tyzdnom davali tusim na STV2 dokumentarny film o medvedoch a to mi stacilo. je to asi ako strielat po ninjovi vzduchovkou ...

balisticke tabulky vykonnejsich razi vyzeraju sice zaujimavo, ale ked si vedla nich clovek polozi tabulky pre raze puskove, tak si mozno uvedomi vela veci. Aj ked v tabulkach je 10 auto / 357mag radovo vyssie nez bezne sebeobranne raze, tak si myslim, ze ich vykon je na odvratenie utoku medveda nedostacujuci. este pred tyzdnom som si hovoril, ze "musi exiswtovat kratka palna, ktora to dokaze".

pomohlo mi, ked som sa zamyslel nad zymslom slova "odvratenie utoku" - v kontexte s medvedom. predsa len ma clovek proti sebe naadrenalinovanu 200-kg selmu, ktora je od neho rychlejsia, silnejsia, vacsia, tazsia a obratnejsia. - ono je sice pekne, ked niekto najde tu odvaku a nez po nom maco chnapne tak raz/dvakrat vystreli, pricom mozno aj trafi - ale co mu to pomze? nieje jedno, ci ma rozsape maco jednooky, alebo neposkodeny?

rozmyslal som takisto kam strielat:
- hlava: ta lebka je vraj jak z betonu
- srdce: na kratke palne je prislis hlboko
- chrbtica: traf 10cm pruh kosti ktrory sa na teba ruti 60km rychlostou (ked stoji na zadnych tak si ju kryje)
- krk: krk mi pripada ako vdacny ciel - je tam vela ciev plnych krvi, ktorou zasobuje hlavu - ale ako rychle vykrvaca 250kg maco?

este k tym razam: vacsina tych silnych/priebojnych ma zas maly priemer strely (mala dierka, maly odtok krvi), naopak tie s vacsim stop efektom zas nema dostatocnu priebojnost.

po malej uvahe pomaly dospievam k nazoru, ze kratka palna naozaj utok medveda nedodvrati - (v tom zmysle, ze sa vecer vratim domov). mozno keby malo zbrane viacej ludi (3-4) tak by sa to podarit mohlo.

ten sperej sa mi ale fakt paci :-) ked uz nic, tak ma najdu v kaluzi krvi s tym medvedim Biolitom v ruke :-)

Zpět na „Pistole GLOCK“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz