Glock a zaměstnavatel.


Vše o právu, zákonech, zbrojním průkazu a souvisejících věcech

Uživatelský avatar

Příspěvky: 440

Registrován: pát 04.3.2011, 21:13

Bydliště: Opava

Glock a zaměstnavatel.

Příspěvek od Fox4077 » pát 06.4.2012, 10:33

Ještě než se pustím do křížku se svým zaměstnavatelem, rád bych zde poprosil o Vaše názory.
Pracuji ve fabrice, kde maj v pracovním řádu zákaz vnášení jakýchkoli :roll: zbraní. Samozřejmě vnáším i vynáším celkem pravidelně hlavně na odpolední a noční směně. Teď u nás ale zavedli novinku: ruční detektor kovu, kterým ojedou náhodně vybranou oběť a je jen otázkou času, kdy budu muset Mloka vytáhnout na světlo boží :bomb:
Proto se chci zeptat, jestli mám třeba povinnost nahlásit zaměstnavateli, tedy vlastníku pozemku a budov, že ponáším Mloka a žádat o zvláštní povolení?
Nebo je to pouze moje osobní věc a nikomu do toho nic není?
Byť se mi dostane jíti roklí šeré smrti, nebudu se báti ničeho zlého. Neboť já budu ten nejhorší bastard, který v tom zatraceným údolí bude.
Jsem zlej, hnusnej a unavenej. Žeru ostnatej drát, chčiju napalm a trefím dávkou bleší řiť na 200 metrů.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Glock a zaměstnavatel.

Příspěvek od S474N » pát 06.4.2012, 11:03

Fox4077: je to takove "vošajtlich". Pokud mas celou dobu zbran u sebe a neodkladas ji, tak by to mela byt tva vlastni vec. Samozrejme i zalezi na tom, co delas - jestli k tomu potrebujes nejaky specialni ubor nebo podminky, atd.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1305

Registrován: stř 30.3.2011, 10:22

Zbraň: G19 4.gen

Bydliště: Praha

Re: Glock a zaměstnavatel.

Příspěvek od kolaCZek » pát 06.4.2012, 11:20

Fox4077: To muzou do pracovniho radu napsat, ze zamestanec, ktery prijde pozde do prace bude na miste popraven. Myslim, ze pracovni rad nemuze byt nadrazen zakonu. A zakon ti noseni povoluje. Ale ruku do ohne bych za to nedal. Kazdopadne, jestli jsi takovy pracovni rad podepsal, tak jsi s nim souhalsil. :? A jestli nepodepsal, tak ho muzes mit klidne napsanej nad stolem a nic te nenuti se jim ridit. :wink: Proste reknes, ze jsi ho nikdy necetl a nevidel. (Taky mi spadl provozni rad prostor firmy do spamu a nikdy jsem ho nevidel. :twisted: )
Never argue with an idiot, they drag you down to their level and then beat you with experience.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 751

Registrován: stř 14.9.2011, 18:56

Bydliště: Praha

Re: Glock a zaměstnavatel.

Příspěvek od maja » pát 06.4.2012, 11:21

Na druhou stranu, pokud mu na to přijdou, tak může přijít varování a pak ho i z nějakého důvodu (nemusí to být kvůli zbrani) propustit.

Povinnost hlásit to, nemáš, ale měl by jsi respektovat přání vlastníka pozemku/budovy, pokud je to možné. Ostatně diskuzí, jestli smím nosit do míst, kde si to nepřejí a není to zakázáno zákonem, těch je tu už několik. V rámci dobrých pracovních vztahů je lepší, když se dohodneš.

Edit: Beru tento případ, kdy musí projít namátkovou kontrolou. Pokud se nic nekontroluje, tak není co řešit, dokud na to nepřijdou :)
Uživatelský avatar

Příspěvky: 440

Registrován: pát 04.3.2011, 21:13

Bydliště: Opava

Re: Glock a zaměstnavatel.

Příspěvek od Fox4077 » pát 06.4.2012, 11:30

S474N: Makám normálně na dílně, takže nejdřív jdu na šatnu, tam hodím kvér do orig. kufříku, obleču si montérkový úbor :) a jdu na dílnu, kde mám svou dílenskou kříňku, kam Mloka uložím a zamknu. Práci vykonávám asi 5m od této skříňky. Takže se dá asi tvrdit, že ji mám pod dozorem.
Samozřejmě by bylo ideální, kdyby byl na vrátnici třeba samoobslužný úschovný sejf, abych nemusel kvér tahat po dílně. Uvažuju, že se toho budu u zaměstnavatele dožadovat, ale hrozí, že pro něj bude schůdnější se mě zbavit, než zřizovat sejf *257*
Byť se mi dostane jíti roklí šeré smrti, nebudu se báti ničeho zlého. Neboť já budu ten nejhorší bastard, který v tom zatraceným údolí bude.
Jsem zlej, hnusnej a unavenej. Žeru ostnatej drát, chčiju napalm a trefím dávkou bleší řiť na 200 metrů.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Glock a zaměstnavatel.

Příspěvek od S474N » pát 06.4.2012, 11:33

Fox4077: je uplne jedno, jestli ji mas nebo nemas pod dozorem. Zakon ti dava moznost "nosit", bez vedomi zamestnavatele, nikoliv vsak uz moznost "drzet". Coz prave tim, ze ji mas ve skrince delas.

Osobne bych zatim nikomu nic nerikal, protoze jak se rika "kdo se moc pta, moc se dozvi". Az by se na to prislo, tak bych to resil operativne.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1305

Registrován: stř 30.3.2011, 10:22

Zbraň: G19 4.gen

Bydliště: Praha

Re: Glock a zaměstnavatel.

Příspěvek od kolaCZek » pát 06.4.2012, 12:48

Kazdopadne je detektor moc pekna vec, ale je jim k nicemu. Sice pekne zapipa, ale nikdo te nemuze prohledat. A na otazky "Co to tam mate?" odpovidat nemusis. Pokud nebudes vpusten na pracoviste, tak se zcela jiste jedna o problem na strane zamestnavatele, takze muzes za svou absenci pozadovat nahradu mzdy v plne vysi. :wink:
A zcela urcite bych nenechaval Mloka v kufriku a nosil ho u sebe. Nebude se jednat o drzeni, ale noseni. A do toho uz ti nemuze vlastnik / najemce / zamestanavatel kecat. :wink:
Never argue with an idiot, they drag you down to their level and then beat you with experience.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2996

Registrován: ned 12.3.2006, 10:18

Zbraň: G17 a další

Bydliště: Praha Západ

Re: Glock a zaměstnavatel.

Příspěvek od Starosta » pát 06.4.2012, 13:05

No tak ty kontroly budou asi probíhat při cestě z práce a ne cestou do rachoty.
Aby se jim "neztrácelo" nářadí nebo materiál (předpokládám).

A bude-li se po pípání chovat takto divně, je to na dlouhý (nebo spíš krátký) rozhovor se svým šéfem, když ani pak nepípne božskou, zavolají prostě PČR a bude to dlouhý, složitý a nepřátelský.

Já bych to v případě provalení popsal (moje zbraň, ze zákona, tady jsou papíry), příp. i ukázal tomu, kdo to prohledává, aby viděl, že nekecám. Když to neuzná a bude to hnát vejš, ukecat toho dalšího a dalšího v řadě až po generálního.
Slepě to hnát jako "nemáte právo mě prohledávat a co tam mám vám neřeknu" mi přijde dost nerozum, lepší je zkusit to shodit ze stolu a vyřešit to rozumně mezi co nejméně lidma.
"Nahoru" se to ani nemusí dostat, když bude ten kontrolor rozumnej.
Starosta
-- Si vis pacem, para bellum --
Uživatelský avatar

Příspěvky: 332

Registrován: čtv 16.3.2006, 21:42

Zbraň: GLOCK

Re: Glock a zaměstnavatel.

Příspěvek od coffee » pát 06.4.2012, 13:11

Jste na velkém omylu. Jestli je to uvedeno v pracovním řádu, tak jednou z povinností zaměstnance je dodržovat nařízení a příkazy svého zaměstnavatele. Navíc tato povinnost vyplývá již ze zákoníku práce, takže tvrdit, že jsem něco nečetl a navíc schválně může být velice rychle vyřešeno. Tvrdit, že něco spadne do spamu, obávám se, nebude příliš hodnověrné. Zvláště pokud o tom víš. V pracovním poměru jsou významnější pracovně právní předpisy než občanské. Zaměstnavatel může "kecat" do spousty věcí, protože pracovní smlouvu podepisují dvě strany a již tam bývá zpravidla něco o dodržování pracovních povinností uvedeno.
Stejně tak může být uvedeno, že je zaměstnanec povinen strpět kontrolu (tedy spíše se řeší při odchodu než příchodu, ale to je věcí konkrétního případu). Jestli si myslíte, že je zaměstnavatel povinen si nechat rozkrást svůj majetek, tak se vraťte na zem.
Vždy je to lepší řešit předem a dohodou.

Starosta: přesně tak. Navíc kontrolor nebude zrovna ten, kdo by to mohl povolit. A ten se zase nebude chtít nechat vyhodit za nedodržování pracovních povinností - kontroly.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1305

Registrován: stř 30.3.2011, 10:22

Zbraň: G19 4.gen

Bydliště: Praha

Re: Glock a zaměstnavatel.

Příspěvek od kolaCZek » pát 06.4.2012, 13:22

Ja myslel, ze pipatko je kvuli zbranim a kontroluje se zamestanec pri prichodu. Pri odchodu je samozrejme blbost delat ramena, ze me nemuzou prohledat. :D To by byl asi rychlej konec.

S pracovnim radem se omlouvam. Jako zamestnanec asi tuhle povinost opravdu mas. Ja jako ICOman se zakonikem prace neridim. Pracovni rad firmy, pro kterou zrovna delam, neresim a je mi fuk (pokazde se nejak zahadne smaze nebo nedorazi). :wink:
Never argue with an idiot, they drag you down to their level and then beat you with experience.

HV

Uživatelský avatar

MujGLOCK fotograf

Příspěvky: 1793

Registrován: pát 04.5.2007, 12:52

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Praha 10 - Horní Měcholupy

Re: Glock a zaměstnavatel.

Příspěvek od HV » pát 06.4.2012, 15:30

Např. ČEZ má přeškrtnutou pistolku na vstupních dveřích do elektráren. Zřejmě objekt veřejného zájmu. Co jsem slyšel, když u tebe najdou zbraň, můžeš obdržet plošný zákaz vstupu do objektů ČEZu.
Jednou se mi poštěstilo, že jsem takový objetkt navštívil. No co jsem mohl dělat? Nikomu jsem nic neřekl a nikdo mě naštěstí neprohledával.
Obávám se ale, že zaměstnavatele můžeš v tomto případě pouze požádat o výjimku či možnost uložení. Pokud to zdůvodníš obavou o svůj život a navrhneš řešení, teoreticky by ti mohl vyhovět, tedy pokud bude nakloněn držení/nošení zbraně.
Jakkoli je nám to proti srsti, mám pocit, že v tomto tě tvůj zaměstnavatel omezit může. Předpokládám, že se po šichtě sprchuješ, občas odejdeš pro pití, na WC atp. Zbraň nemáš pod neustálým dohledem. A držení v prostorách zaměstnavatele bez jeho povolení není přípustné.
...zbraně, mám zbraně
Uživatelský avatar

Příspěvky: 440

Registrován: pát 04.3.2011, 21:13

Bydliště: Opava

Re: Glock a zaměstnavatel.

Příspěvek od Fox4077 » pát 06.4.2012, 16:39

Díky chlapi za Vaše reakce. Je to zhruba tak, jak jsem předpokládal.
Takže když chodím denně večer na noční nebo z odpolední, tak mi asi bude muset stačit teleskop, svítilna a podlitbička.
A když si jednou za 14 dní v poledne, výjdu do města, tak si obřadně vezmu Mloka a budu doufat, že mě přepadení zastihne právě v této situaci.
Byť se mi dostane jíti roklí šeré smrti, nebudu se báti ničeho zlého. Neboť já budu ten nejhorší bastard, který v tom zatraceným údolí bude.
Jsem zlej, hnusnej a unavenej. Žeru ostnatej drát, chčiju napalm a trefím dávkou bleší řiť na 200 metrů.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 751

Registrován: stř 14.9.2011, 18:56

Bydliště: Praha

Re: Glock a zaměstnavatel.

Příspěvek od maja » pát 06.4.2012, 20:08

Doufej, že tě nezastihne vůbec.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 440

Registrován: pát 04.3.2011, 21:13

Bydliště: Opava

Re: Glock a zaměstnavatel.

Příspěvek od Fox4077 » pát 06.4.2012, 20:29

maja: jo to samozřejmě doufám, já jen kdybych si mohl vybrat :wink:
Byť se mi dostane jíti roklí šeré smrti, nebudu se báti ničeho zlého. Neboť já budu ten nejhorší bastard, který v tom zatraceným údolí bude.
Jsem zlej, hnusnej a unavenej. Žeru ostnatej drát, chčiju napalm a trefím dávkou bleší řiť na 200 metrů.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2996

Registrován: ned 12.3.2006, 10:18

Zbraň: G17 a další

Bydliště: Praha Západ

Re: Glock a zaměstnavatel.

Příspěvek od Starosta » pát 06.4.2012, 20:33

Fox4077: A než to úplně vzdáš, zkus pozvat šéfa na střelnici a POTOM ho zkus ukecat.
Když Ti to schválí (byť slovy "ok, ale já o ničem nevím"), můžeš pak zkusit ukecat kontrolu a bude to v pohodě.

Samozřejmě je možné, že to nepůjde a min. jeden z nich se kousne, nebo se kousne někdo výš, komu to předají k posouzení.
Ale zkusit to můžeš.

Asi jde hodně o to, k čemu ty kontroly slouží - jestli je výstup z fabriky, kde se kontroluje úbytek materiálu, nebo státní instituce, kam kontrolují vstup se zbraní a Ty tam chodíš dělat nějakou IT činnost - to jsou diametrálně odlišné věci.
V prvním případě bych se zkusil dohodnout, ve druhém to možná ani nemá cenu zkoušet.
Starosta
-- Si vis pacem, para bellum --
Uživatelský avatar

Příspěvky: 440

Registrován: pát 04.3.2011, 21:13

Bydliště: Opava

Re: Glock a zaměstnavatel.

Příspěvek od Fox4077 » pát 06.4.2012, 21:07

Starosta: Jo, jde čistě o výstup z fabriky. Ještě si zkusím pokecat s chlapama z ochranky, vypadá to, že s něma bude řeč. Protože jak jsem minulý týden odcházel z podniku a ukázal jsem jim brašničku přes rameno se slovy: tady v té kapse nic nemám a v té mám jen teleskop, tak na mě jeden jen s úsměvem mrknul.
Určitě pak dám vědět, jak to dopadne.
Byť se mi dostane jíti roklí šeré smrti, nebudu se báti ničeho zlého. Neboť já budu ten nejhorší bastard, který v tom zatraceným údolí bude.
Jsem zlej, hnusnej a unavenej. Žeru ostnatej drát, chčiju napalm a trefím dávkou bleší řiť na 200 metrů.

Příspěvky: 694

Registrován: stř 11.1.2012, 21:13

Zbraň: Glock 26, Steyr L9A1

Bydliště: Ostravsko

Re: Glock a zaměstnavatel.

Příspěvek od Lars » sob 07.4.2012, 1:44

Fox - možná si s tím děláš jen moc velkou hlavu. Copak nenosíš po kapsách klíče, nůž, nemáš opasek s kovovou sponou? Tohle všechno přece zapípá taky a už Tě kvůli tomu někdy chtěl někdo šacovat?
Uvedu takový případ - svého času jsem navštívil spousty rockových koncertů. Na všechny bez výjimky je zákaz vnášení jakýchkoliv zbraní, včetně nožů. Chápu, proč tomu tak je, leč někdy jsem věděl, že po koncertě jdu domů cestou, kde bych ten nůž u sebe raději měl. Takže jsem si před lety pořídil ocvočkovaný opasek (takový ten "metalový" - to se na tyhle koncerty docela hodí :)), nůž si dám pod něj, pípám při kontrole (pokud tedy nějaká je) o stošest - a když pípám, s úsměvem ukážu na ocvočkovaný pásek, případně ještě vytáhnu z kapsy klíče na kovové karabině.
Takže tolik asi k detektorům - pokud na té vrátnici nemají rovnou skener, nedělal bych si z toho moc hlavu, neříkej mi, že Tě ten vrátný bude "objíždět" detektorem nějak těsně, to už bych si pak stěžoval na sexuální harašení...:)
Uživatelský avatar

Příspěvky: 440

Registrován: pát 04.3.2011, 21:13

Bydliště: Opava

Re: Glock a zaměstnavatel.

Příspěvek od Fox4077 » sob 07.4.2012, 10:16

Nejprve snad toto: Sice jsem to tu nechtěl nijak zvlášť rozpitvávat, ale budiž:
Dle mého vrozeného citu pro právo, někým nazývaný také selský rozum :) je veškeré prohledávání tašek či dokonce ojíždění detektorem, civilními osobami, neamerické *3004* A to že jsem podepsal pracovní řád to nijak neospravedlňuje, to by tam taky mohlo být uvedeno, že třeba vražda v areálu podniku není trestný čin(zločin), ale jen přestupek. Pozemek soukromé firmy prostě není ve vakuové bublině, ve které si pan generální vytváří své vlastní nařízení, které jsou nadřazeny zákonům ČR.
Ono sice stále platí, že co není zákonem výslovně zakázáno je vlastně povoleno, tedy ochrankář(civil) mě sice může vyzvat k prohlídce(třeba na základě podepsaného prac. řádu), ale já jako svobodná lidská bytost můžu toto odmítnout. V takovém případě by to mohlo pokračovat asi tak, že by ochranka zavolala PČR(tedy úřední osobu) a ta by mohla provést prohlídku, ale zase pouze a jen na základě důvodného podezření, např. že bude přítomen svědek, který mě viděl, že něco kradu. Protože i policista Vás nemůže jen tak bezdůvodně na ulici prošacovat, vždy by to mělo být na základě důvodného podezření, opakuji důvodného, a né namátkového, jak je tomu na vrátnicích.
Problém je neexistence zákona o bez. službách, tedy i v tomto panuje džungle jako ve všem tom našem bordelu, kterému se říká ČR.
Lars: no ojíždí nás dost těsně, pokud něco pípá, tak vše vyndat z kapes apod. a G17 fakt pod okovaný opasek neschovám :o
Dokonce jeden vrátný se v tom docelá vyžíval a čuměl ženským i do kabelek :evil: Než ho vyhodili za krádeže. Pracuji se svou partnerkou, a když jsme odcházeli tak chtěl po ní nahlédnout do kabelky, ona mu sice vyhověla, ale to už mi nepříjde jako jenom přitáhnuté za vlasy, ale spíše za celé kadeřnictví. Od nadřízených pak slyším takové hlášky, že vrátní mohou pouze nahlédnout, ale nesmějí jí v té kabelce hrabat, to už fakt nevím jestli mám brečet a nebo s nepřítomným pohledem jít do polí. Nevím proč by musel nějaký jouda, vědět, kdy má moje partnerka jahodový týden do haj..u!
Byť se mi dostane jíti roklí šeré smrti, nebudu se báti ničeho zlého. Neboť já budu ten nejhorší bastard, který v tom zatraceným údolí bude.
Jsem zlej, hnusnej a unavenej. Žeru ostnatej drát, chčiju napalm a trefím dávkou bleší řiť na 200 metrů.

Příspěvky: 1596

Registrován: stř 21.3.2012, 9:17

Zbraň: 3 kusy

Bydliště: Praha

Re: Glock a zaměstnavatel.

Příspěvek od Carloss » sob 07.4.2012, 10:27

Pracovní smlouva, stejně tak pracovní řád je smlouva mezi dvěma subjekty. Oboustranná. V důsledku to znamená, že jakékoli (v zákoníku práce jsou vyjmenovány podrobněji jisté podmínky) porušení těchto dohod může být důvodem k rozvázání prac. poměru. Porušení pracovního řádu může být porušením pracovní kázně. Opakuje-li se do 6 měs. jde o opakované porušení pracovní kázně a může být důvodem ke zrušení prac. poměru. A je úplně jedno, co v prac. řádu je. Prac. řád by se měl sestavovat ve spolupráci s odbory (mno.. o odborech si taky myslím své, ale to je jiná diskuse).

Obdobně o kontrolách. Pokud maj v prac. řádu napsáno, že organizace může provést kontrolu (vnášení a vynášení čehosi), pak nepodrobení se této kontrole je porušením pracovního řádu. Samotná volba, jestli se jí podrobím nebo ne je volba moje a svobodná. Jestli s takovým ustanovením nesouhlasím, mohu dvě věci: Změnit zaměstnavatele, nebo tlačit na změnu takového ustanovení (třeba prostřednictvím odborů).

Já bych se snažil zaměstnavateli vysvětlit co a jak a buď to z prac. řádu dostat pryč, nebo zapracovat nějaké podmínky, jak nosit (třeba zajištění - uložení v zaměstnání, apod.). Na nějaké "tiché dohody" bych moc nedal.
ČZ 85, ČZ 50, Walther PPK, NP22, Auto-Ordnance 1911A1 WWII, SIG P239, BARK9

Příspěvky: 138

Registrován: úte 03.4.2012, 2:48

Re: Glock a zaměstnavatel.

Příspěvek od Alci » pon 09.4.2012, 14:57

Carloss má pravdu. Porušením pracovního řádu, ať je jakýkoliv se vystavuješ reálnému riziku, že tě vyhodí. V podstatě nic jiného ti nehrozí. Odkládání zbraně do skříňky už snad není nošení. Jinak se to s tím provozním řádem nijak neliší od toho, že ti zaměstnavatel nařizuje nosit ochranné brýle, zakazuje nosit sandály a nutí tě během pojídání svačiny opustit dílnu.

K detektorům.. pokud někoho nechají projít z kovovým páskem, tak jsou tam k ničemu :) Detektorem pravidelně procházím jen na jednom místě a tam budu procházet tak dlouho, dokud to prostě pípat nepřestane. Sponu na pásku a drobný v kapse to neregistruje. Klíče, mobil (to nevim proc) jo. Možná kdybych měl železo v noze, tak mě objedou ručním detektorem, že to je opravdu jen v noze.

Přemýšlels o té nejjednodušší variantě, totiž nechávat zbraň při vstupu na recepci a při odchodu si ji zase vzít? Já jen, že tak to funguje zatím na všech chráněných místech, kde se pohybuji. Uložíli by ji do trezůrku mezi svoje a pak by mi ji vrátili. Jinak povolení od zaměstnavatele, což mi v tomhle konkrétním případě rozhodně nepřipadá odůvodněné.

PS. pokud jde o zákony, tak se na "selský rozum" ani neohlížej. To není sarkasmus, to je vyjádření faktu, že v zákoně je to co tam je. Snažit se domýšlet něco rozumem nefunguje.

Zpět na „Právní koutek“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz