Grammar nazis aneb jazykový koutek


Ostatní debaty mimo zaměření, vtipy, když se prostě chcete vykecat :-)

Příspěvky: 664

Registrován: čtv 29.5.2008, 20:57

Bydliště: Praha

Re: Grammar nazis aneb jazykový koutek

Příspěvek od cityshark » stř 03.7.2013, 1:12

Nojo, ale hlavne ze "Mi" na zacatku vety :-)

Příspěvky: 694

Registrován: stř 11.1.2012, 21:13

Zbraň: Glock 26, Steyr L9A1

Bydliště: Ostravsko

Re: Grammar nazis aneb jazykový koutek

Příspěvek od Lars » stř 03.7.2013, 1:41

Umíš předložit i nějaký konkrétní argument a ne jen kecy o tom, co dělá Tvoje séstra? Ten předchozí (argument) jsem Ti vyvrátil, protože zájmeno se v mnou formulované větě nepojí s žádnou předložkou, jak o tom hovoří Tebou citovaná věta.


Starosta - pokud máš něco k míře používání spisovné češtiny, můžeme to probrat. Ale to tom, co se Ti zdá, nebo nezdá, o tom s Tebou diskutovat nemíním.

Příspěvky: 664

Registrován: čtv 29.5.2008, 20:57

Bydliště: Praha

Re: Grammar nazis aneb jazykový koutek

Příspěvek od cityshark » stř 03.7.2013, 12:41

Hele s demagogem tvyho formatu se fakt bavit neda. Terminy jako nespisovny a hovorovy placas jeden pres druhej a z ty vety z my citace (a jasne jsem ti to napsal) je podstatnej prizvuk, duraz. Ten u "Mi" neni. Na zacatku vety tudiz nema stat. Kazdej, kdo mluvi normalne cesky to citi, jasne jsem ti dal popis, v cem mluvis ty jako prase. Tak si dal mluv moravsky nebo z kterych prdelkovic jsi a vztekej se na "ej" na konci slov...

Tak ci onak, psat chyby ve vyjmenovach slovech neni to samy, jako psat hovorove a ani jako mit spatnej slovosled, nepouzivat interpunkci nebo psat v ASCII. Tak si to urovnej a prestan se bit v prsa.

Příspěvky: 664

Registrován: čtv 29.5.2008, 20:57

Bydliště: Praha

Re: Grammar nazis aneb jazykový koutek

Příspěvek od cityshark » stř 03.7.2013, 12:43

A propos, kdyz jsme u toho zametani pred vlastnim prahem: sestra se nepise s dlouhym e.

Příspěvky: 664

Registrován: čtv 29.5.2008, 20:57

Bydliště: Praha

Re: Grammar nazis aneb jazykový koutek

Příspěvek od cityshark » stř 03.7.2013, 12:46

A pojedem dal:
Lars píše: To co máš na mysli, milý "Dřevokaze", je zřejmě dysgrafie,takže...
Spravne je: To, co mas... Tedy chybejici carka.
Za tou se ale vzdycky pise mezera ("dysgrafie, takze")
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Grammar nazis aneb jazykový koutek

Příspěvek od S474N » stř 03.7.2013, 12:52

*40* *3*
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2996

Registrován: ned 12.3.2006, 10:18

Zbraň: G17 a další

Bydliště: Praha Západ

Re: Grammar nazis aneb jazykový koutek

Příspěvek od Starosta » stř 03.7.2013, 13:51

Lars píše:Starosta - pokud máš něco k míře používání spisovné češtiny, můžeme to probrat. Ale to tom, co se Ti zdá, nebo nezdá, o tom s Tebou diskutovat nemíním.
OK, tak abych se vyjádřil k tématu...

Taky mi občas padne do oka kdejaká nevydařená formulace, jako třeba "cítit na řeč hrdost".
Ale taky se mi to občas nevydaří.

Moc se mi nelíbí, když někdo píše bez diakritiky.
Ale taky to občas dělám, protože z mobilu se to v rozumném čase fakt nedá.

Taky můj zrak občas upoutá nějaká "über-slušnost", kdy se někdo snaží mluvit tak striktně bezvadně, že tím zcela komolí spisovnou češtinu a rody (např. všechny-všechna, rozumný-rozumní, přechodníky vůbec...)

Dost mě nadzvedává neumětelie v používání holt-hold.
Ale taky používám občas nespisovnou češtinu, pražské/středočeské/bůhvídojakéškatulkyzařaditelné "ej", dál používám zhrzující novotvary, zkratky a rádobyvtipný bastly, složeniny a slangy, či verbež jiného charakteru...

Což konečně a nevyhnutelně vyúsťuje v to dlouho očekávané sdělení:
1) Češtinu mám docela rád, ale dokud někdo nepíše jako totální ichtyl, nebo se naopak nebije v prsa (jak tu někdo trefně poznamenal), že jeho čeština je super a že k zblití hejtuje ty, kdož hanobí češtinu, neb píšou jak asociálové, a přitom dělá v každém druhém příspěvku podobný eklhaft, tak mi to nevadí.

2) Nevadí mi dokonce, pokud si někdo postěžuje, že už je to na něj moc - každý máme tu hranici jinde.

3) Co mi ale vadí, je, když někdo (Ty) hned na někoho hledá/kydá špínu namísto normální argumentace.
(A špínou v tomto případě myslím hledání historie inzerátů, počtu příspěvků a vyvozování závěrů o jeho zabedněnosti na základě těchto podkladů - například.)

Konec zamýšleného sdělení.

PS. Mojí úchylky v tvorbě monstrózních souvětí jste si asi všimli už dávno. "Jak řikám, je to šport."
Starosta
-- Si vis pacem, para bellum --
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1251

Registrován: pát 07.9.2007, 13:47

Bydliště: LKPR

Re: Grammar nazis aneb jazykový koutek

Příspěvek od Biggles » pát 05.7.2013, 9:21

Jo souvětí........... taky mi dělá potíž, vobčas fláknout místo čárky tečku :D No a s tím MI, holt to je severomoravskej patvar na začátku věty. Mladou jsem to taky musel vodnaučit, protože mne to tahalo za uši, nicméně když si někdo na češtinu nehraje až moc, zvlášť když mu samotnýmu dělá potíže, tak je mi to relativně jedno. A jestli si nevážím jazyka? Já myslím, že jo, už tím, že používám (dle situace) víc jeho variant. Košatění řeči není jen pojem literární, ale je to využívání co nejvíc slov, tvarů, slovních spojení.......Mluvit mezi známejma, jak profesor, bych si připadal jak trotl, stejně tak při oficiální příležitosti mluvit, jak mi zobák narost, by nebylo úplně košer. Jestli někdo nedokáže rozlišit různý prostředí a situace pro použití vhodný nebo dostatečný úrovně jazyka, je mi ho upřímně líto........
Jinak musím říct (napsat), že co mi vadí, je nepoužívání diakritiky, chápu to při psaní z mobilu, ale z toho mne voči fakt bolej.....nu což, když si to chci přečíst, tak to zkousnu...........zvlášť když taky nejsem bez chyby :-)
edit: Zdaleka nejhorší ovšem je, když je někdo funkčně negramotný, tedy nerozumí danému textu, byť číst (písmenka, slova) umí. S takovým se dosti těžko diskutuje, když není schopen pochopit význam slov mu sdělených. Klasický případ je, zde o češtinu se deroucí Lars. Jasně, v tomto threadu (strana 1), má danou citaci z wiki ohledně zájmena "MI". Nicméně není schopen pochopit celý smysl sdělení (byť má část i zvýrazněnou) a otáčí se jen na půlce informace. Takže milý Larsi, nejen, žes nevyvrátil argument ti předložený (nemluvě o citu pro jazyk), ale ještě jsi za vola (nebo za ola? :-D ).

Příspěvky: 265

Registrován: pon 28.5.2012, 14:59

Zbraň: HK P30S

Re: Grammar nazis aneb jazykový koutek

Příspěvek od nico » sob 06.7.2013, 1:08

Kluci, na desktopu jasne, i na tabletu se to s diakritikou jeste da, ale z mobilu musite ocenit, kdyz nekdo trefi spravna pismena. Nicmene, kde jsou ty stare zlate casy ...
Uživatelský avatar

Příspěvky: 169

Registrován: pát 08.6.2012, 19:21

Zbraň: Alfa 641

Bydliště: Brno-venkov

Re: Grammar nazis aneb jazykový koutek

Příspěvek od Beaver » sob 06.7.2013, 10:54

Ad háčky, čárky - já na pracovním notebooku píšu příspěvky s diakritikou jen tehdy, pokud na to mám dostatek času. Jestliže v mezičase na něčem pracuju, mám přepnuto na PC i v hlavě na angličtinu a na anglickou klávesnici a diakritiku nepoužívám :) Někdo to má možná stejně.
Almighty 6mm
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1251

Registrován: pát 07.9.2007, 13:47

Bydliště: LKPR

Re: Grammar nazis aneb jazykový koutek

Příspěvek od Biggles » sob 06.7.2013, 12:34

Ale jó, já to beru, jak jsem psal, tahá mne to za oči, ale když si to chci přečíst, tak si to přečtu :wink:

Příspěvky: 694

Registrován: stř 11.1.2012, 21:13

Zbraň: Glock 26, Steyr L9A1

Bydliště: Ostravsko

Re: Grammar nazis aneb jazykový koutek

Příspěvek od Lars » sob 06.7.2013, 12:58

Cityshark - má poslední reakce na Tebe a Tebe prosím do budoucna (neboť odpověď si určitě ujít nenecháš) o totéž: vůl zůstane volem, i kdyby s ním diskutoval třeba Cicero..
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1251

Registrován: pát 07.9.2007, 13:47

Bydliště: LKPR

Re: Grammar nazis aneb jazykový koutek

Příspěvek od Biggles » sob 06.7.2013, 13:04

To si vytesej do štítu. Ale nejdřív si to radši nech přežvejkat někým, kdo umí česky (abys měl jistotu, že tomu rozumíš). Ty woe, ty se prostě bez invektiv nevobejdeš. Holt když chyběj argumenty a schopnosti, tak je potřeba aspoň plivnout, co? (A nikoli v jediným případě)
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 3091

Registrován: ned 21.11.2010, 12:57

Re: Grammar nazis aneb jazykový koutek

Příspěvek od reddog » sob 06.7.2013, 18:40

Chvili jsem si rikal, ze reagovat nebudu. Ale myslim si, ze je dobre rict jednu vec. Moc se pise, malo setkava.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Grammar nazis aneb jazykový koutek

Příspěvek od S474N » sob 06.7.2013, 21:29

reddog: myslis jako nejaky uklouznuti ve sprse nebo nehoda na srazu? *3* :lol:
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Příspěvky: 664

Registrován: čtv 29.5.2008, 20:57

Bydliště: Praha

Re: Grammar nazis aneb jazykový koutek

Příspěvek od cityshark » sob 06.7.2013, 23:34

Ano, nenecham. Vul zustane volem, i kdyby s nim diskutoval treba CityShark.
Lars píše:Ten tip na nějaká očistný element mezi současnými politickými stranami by nebyl?
Spravne ma byt: nejaky ocistny...

Zpět na „OFF TOPIC - BEZ ZAMĚŘENÍ“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz