Grammar nazis aneb jazykový koutek


Ostatní debaty mimo zaměření, vtipy, když se prostě chcete vykecat :-)

Příspěvky: 694

Registrován: stř 11.1.2012, 21:13

Zbraň: Glock 26, Steyr L9A1

Bydliště: Ostravsko

Grammar nazis aneb jazykový koutek

Příspěvek od Lars » pát 21.6.2013, 22:08

Tohle je dokonale OT a jak už tak mám své zkušenosti s adminem, tak to tu nejspíše moc dlouho nevydrží.
Ale nedá mi to - ku°rva chlapi, co to jsou ty "nejty"?
Já už jsem oproti dřívějšku v lecčem slevil z nároků na nějaké inteligentní vyjadřování u ostatních, nicméně získání ZP předpokládá určitou inteligenci a takhle prznit češtinu, to je fakt moc.
Na tohle prostě zareagovat musím, jelikož když si jen představím fonetickou podobu tohohle patvaru, tak mi z koutků začíná ukapávat pěna . :mad:

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Re: Doporučte pouzdro

Příspěvek od cmk » pát 21.6.2013, 22:17

To, ze nekdo pouzije sprosty slovo (kurva, pica, prdel, kokot,...) nebo hovorovy vyraz (hnusnej, plastovej, cernej, nejt,...) nema nic spolecneho (ci spolecnyho) s inteligenci, nybrz s tim, jak moc chce mluvit spisovne nebo hovorove, pripadne sproste.
A predevsim ve stredni a zapadni casti republiky je "...ej" jako nahrada "...y" uplne bezna hovorova vec.
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 783

Registrován: stř 17.2.2010, 22:28

Zbraň: glock 17

Re: Doporučte pouzdro

Příspěvek od kuba » pát 21.6.2013, 22:37

jasně a ještě se vedle budem hadat že svár není správně spisovně ani technicky a měl by to být svar ne? deer lord!!!
My only worry about death is that my girl will sell my gear for what I SAID I paid for it...
http://www.facebook.com/severoceskygteam

Příspěvky: 694

Registrován: stř 11.1.2012, 21:13

Zbraň: Glock 26, Steyr L9A1

Bydliště: Ostravsko

Re: Doporučte pouzdro

Příspěvek od Lars » pát 21.6.2013, 23:15

Cmk -s tou náhradou to nebyla zrovna trefa do černého, on by totiž klidně mohl někdo argumentovat třeba tím, že v určité části populace je pobírání dávek úplně běžnou věcí a je to tudíž vcelku normální náhradou za chození do práce většinovým zbytkem populace.. :)

Mi osobně je jasné, že úroveň vyjadřování a míra používání (alespoň trochu) spisovné češtiny poklesla ve společnosti natolik, že když pak někdo upozorní na nějaký exces, je za exota.
Navíc díky sdělovacím prostředkům jsem na leccos už zvyklý, takže nějaké "hnusnej", "plastovej", "černej", už mě moc nerozhodí. Ale slova jako "nejt", "rejže", "mejdlo" - to už je fakt moc, tady už si prostě o prznitelích jazyka myslím své.

Příspěvky: 664

Registrován: čtv 29.5.2008, 20:57

Bydliště: Praha

Re: Doporučte pouzdro

Příspěvek od cityshark » sob 22.6.2013, 0:43

Nema bejt "mi osobne", ale "mne osobne"... ...kdyz uz budem grammar nazis. :)

Příspěvky: 265

Registrován: pon 28.5.2012, 14:59

Zbraň: HK P30S

Re: Doporučte pouzdro

Příspěvek od nico » sob 22.6.2013, 6:22

kuba píše:deer lord!!!
Deer je jelen, pokud bychom to gramaticke okenko rozsirili o anglictinu.

A kdyz uz jsme v tom, tak jeste nekdo opraste standard a holt vs. hold. :)

Příspěvky: 694

Registrován: stř 11.1.2012, 21:13

Zbraň: Glock 26, Steyr L9A1

Bydliště: Ostravsko

Re: Doporučte pouzdro

Příspěvek od Lars » sob 22.6.2013, 9:18

cityshark píše:Nema bejt "mi osobne", ale "mne osobne"... ...kdyz uz budem grammar nazis. :)
On je to v té větě 3. pád, víme pane Žraloku? Takže "mi" (popřípadě mně) je tam správně :P
http://e-skola.sweb.cz/zajmena_sklonova ... ajmen.html

P.S. Admin má buď volno, nebo nějakou těžko uvěřitelnou trpělivost :lol:

Příspěvky: 664

Registrován: čtv 29.5.2008, 20:57

Bydliště: Praha

Re: Doporučte pouzdro

Příspěvek od cityshark » sob 22.6.2013, 13:35

Pokud je na zacatku vety, tak se "mi", ani "ti" nepouziva, ale pouziva se tobe/mne. Alespon tak nas to ucili a tak se hlavne spisovne mluvi ;)

(to jsem fakt jedinej, koho to taha za usi?)

Příspěvky: 694

Registrován: stř 11.1.2012, 21:13

Zbraň: Glock 26, Steyr L9A1

Bydliště: Ostravsko

Re: Doporučte pouzdro

Příspěvek od Lars » sob 22.6.2013, 18:11

cityshark: Asi jako já jsem jediný, koho tahá za uši ta vaše "čecháčkovština" :lol:

A jinak - nevím, co Tě učili, stejně tak nevím kdy a kde, ale já jsem dal o něco výše odkaz na skloňování osobních zájmen.
Pokud nemáš něco podobného, nemůžu bohužel brát Tvé zdůvodnění jinak, než jako plácnutí do vody :lol:
Ale zase to neber osobně, jakkoliv si troufnu říci, že my na Moravě se spisovněji vyjadřujeme psanou formou, tak foneticky jsme na tom zase hůře.

Příspěvky: 664

Registrován: čtv 29.5.2008, 20:57

Bydliště: Praha

Re: Doporučte pouzdro

Příspěvek od cityshark » sob 22.6.2013, 21:15

Lars, ono to prave ma co do cinenim s mluvenim (kde vy Moravaci davate spatne durazy a prizvuky). "Mi" nema na rozdil od "mne/me" duraz, tudiz:
V některých pádech jsou možné krátké tvary, které se však nemohou pojit s předložkami. Tyto tvary jsou nepřízvučné, tvoří příklonky k předchozímu slovu, nemohou tedy stát na začátku věty. Příklady:
Nedávej mi to.
Mně to nedávej. (důraz na mně)
Přijď ke mně.
http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesk% ... C3%A1jmena

Mam se trapit tim, ze to budu hledat v nejakym pro Tebe relevantnejsim zdroji nez je Wiki? Nebo jestli ti staci potvrzeni my segry, toho casu lingvistka z pedaku?

Příspěvky: 694

Registrován: stř 11.1.2012, 21:13

Zbraň: Glock 26, Steyr L9A1

Bydliště: Ostravsko

Re: Doporučte pouzdro

Příspěvek od Lars » ned 23.6.2013, 11:01

Shark - cituji: "které se však nemohou pojit s předložkami"...
Věta, kvůli které vedeme diskuzi začínala: "Mi osobně je jasné..."
Nevím jak Ty, ale já tam žádné pojení se s předložkou nevidím, tudíž se tento argument našeho "učeného sporu" netýká.. :wink:

Ale nechme toho, už je to stejně jenom o tom, kdo má na pískovišti větší bábovičku, nebo kdo v pozdějším věku dále dočůrá..
Já chtěl jen upozornit na některé, z mého pohledu opravdu neuvěřitelně ohavné, případy prznění českého jazkyka, kdy jsou čecháčci schopni to vaše "ej" nacpat i tam, kde by jeden neřekl, že je to vůbec možné.
U některých jedinců bych se nad tím nejspíše nepozastavil, zrovna u Cmk, který působí dojmem určité kultivovanosti vyjadřování, mě to překvapilo, proto ta reakce..
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 3091

Registrován: ned 21.11.2010, 12:57

Re: Doporučte pouzdro

Příspěvek od reddog » ned 23.6.2013, 11:22

Tak co, chlapci, kdo z vas docural dal? Nechcete si tady nekde zalozit vlakno na honeni ega s gramatikou?? Kdo bude mit ucelovy zajem se dozvedet, jak blbe gramaticky pise, se tam prijde podivat a mozna si to uvedomi lepe a hlavne na jednom miste, nez kdyz si to bude musit hledat vsude na foru.

Příspěvky: 664

Registrován: čtv 29.5.2008, 20:57

Bydliště: Praha

Re: Grammar nazis aneb jazykový koutek

Příspěvek od cityshark » ned 23.6.2013, 14:47

Ja mam vetsi babovicku, protoze Nemuze stat na zacatku vety je jasny. To slovo nema prizvuk/duraz. Ze vy to zpivate jinak, je stejna obhajoba jako nejt u CMK. Proste spravne to neni.

Poukazuju na to jen proto, ze tu kazes spisovnost a sam podle toho nemluvis.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Doporučte pouzdro

Příspěvek od S474N » ned 23.6.2013, 15:23

cityshark píše:...potvrzeni my segry...
Spisovnost tu dostava na zadek ze vsech stran. *3*
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Příspěvky: 664

Registrován: čtv 29.5.2008, 20:57

Bydliště: Praha

Re: Grammar nazis aneb jazykový koutek

Příspěvek od cityshark » ned 23.6.2013, 16:46

...ja se tu ale nebiju v prsa, ze nepisu hovorove.

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Re: Grammar nazis aneb jazykový koutek

Příspěvek od cmk » ned 23.6.2013, 19:45

Vyrazy s EJ jsou naprosto beznou formou obecne cestiny - a to pres 500 let.
Jestli to nekoho taha za usi nebo oci, necht si je zacpe, nebo at necte, co napisu... I nadale budu ej pouzivat.

Obycejnej Cmk
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.

Příspěvky: 51

Registrován: čtv 01.7.2010, 23:38

Bydliště: Hned vedle sousedů

Re: Doporučte pouzdro

Příspěvek od Andy_cz » ned 23.6.2013, 20:37

cityshark píše:(to jsem fakt jedinej, koho to taha za usi?)
Nejsi...
Audaces Fortuna Ivuat
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 3091

Registrován: ned 21.11.2010, 12:57

Re: Grammar nazis aneb jazykový koutek

Příspěvek od reddog » ned 23.6.2013, 21:01

Heh, vlastne si ani neumim predstavit, ze bych nektere z mistnich musil cist jinak, nez jsem zvyknut ;-) . Docela by mi to svym zpusobem i dost vadilo. Zvlast kdyz si tak uvedomim, ze i sam obcas pisu spise vice tak, jak mluvim. No, snad se mnou kvuliva tomu Lars na strelnici neprestane mluvit ;-) a prenese se pres to :)

Příspěvky: 694

Registrován: stř 11.1.2012, 21:13

Zbraň: Glock 26, Steyr L9A1

Bydliště: Ostravsko

Re: Grammar nazis aneb jazykový koutek

Příspěvek od Lars » úte 25.6.2013, 23:09

Víš Tomíku - ať si každý mluví jak chce, je to na každém jednotlivci na kolik mu záleží na kultivovanosti jeho projevu a jak ho vnímá jeho okolí.
Nicméně - sám za sebe prostě nemám rád týpky, co se snaží ostatní ohromovat a působit na ně tím, co dělají, čím jsou.. atd, a na druhé straně se vyjadřují jako někde v nádražním bufetu z 80. let.
Asi nejlépe to vystihuje věta (spíše taková slovní hříčka), kterou si budou pamatovat jen "pamětníci" jako já, je to věta z dávných "Sešlostí" Luďka Nekudy: lidé by měli být, jací se zdají, anebo nejsou-li, se nezdát...
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Grammar nazis aneb jazykový koutek

Příspěvek od S474N » úte 25.6.2013, 23:22

Lars: na jednu stranu mas urcite pravdu a ja souhlasim. Na stranu druhou, i v realu clovek nejak pusobi na ostatni lidi a to jeste drive, nez vubec promluvi (tedy, ze nekteri lide si uz ho mohou "zaskatulkovat" jeste drive). Tim chci rici, ze to co pises plati nejenom na mluveny projev, ale i na cloveka jako takoveho (aneb "saty delaji cloveka") a take nesmime zapomenout na pisemny projev.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Zpět na „OFF TOPIC - BEZ ZAMĚŘENÍ“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz