"Instruktori" strelby


Ostatní debaty mimo zaměření, vtipy, když se prostě chcete vykecat :-)

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

"Instruktori" strelby

Příspěvek od cmk » pát 31.7.2015, 22:16

V posledni dobe jsem na internet nekolikrat zaznamenal hlasku ve smyslu "hraje si na instruktora", je to "samozvany instruktor" apod...

Tak jsem se nad tim tak zamyslel a napadlo me vic otazek nez odpovedi... Tak ac chapu, ze zalozim tema, ktere patrne bude tak trochu flame, tak me zajimaji nazory (konec koncu jsme v OT diskuzi).

- Kdo je vubec instruktor?
- Jsou na to nejake kurzy/skoleni/skoly/certifikaty? Verejne? Uzavrene? Pro koho otevrene/uzavrene? Neco uznane ministerstvem školství? Nebo vnitra?
- Nebo se jim muze nazyvat jen nekdo, kdo to dela pro ozbrojene slozky CR? Bez ohledu na to, jak je dobry? Ze od nekoho odchazej lidi schopni manipulace na urovni nejlepsich IPSC strelcu a od nekoho lidi, kteri maji problem dokoncit IPSC ci LOS zavod kvuli bezpecnosti?
- Jake jsou tak predpoklady stat se instruktorem? Sportovni uspechy? Sluzebni uspechy? Jak velke? Jak dlouho? Jakeho typu?
- Jak se z dnesnich uznavanych instruktoru vubec stali instruktori? Jak zacali ucit? Jak si v te dobe rikali? Jake zkusenosti meli za sebou?
- Podle ceho se vlastne pozna "dobry" instruktor?

Zajimaji me odpovedi, nazory...
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.

Příspěvky: 39

Registrován: pon 26.9.2011, 11:12

Zbraň: G19

Bydliště: Brno

Re: "Instruktori" strelby

Příspěvek od eschaia » sob 01.8.2015, 9:51

Asi záleží na tom, čeho jsou to instruktoři. V AČR máme přímo instruktora střelby, který na to musí mít náležitý kurz, splnit zkoušky atd. Pokud si někdo udělá svůj systém třeba Monkey Super Skill Shooting a nazve se instruktorem, tak je to jeho věc. Pokud je někdo instruktorem nějakého zavedeného systému - ICS např., tak by měl mít asi taky nějaký instruktorský kurz...

Příspěvky: 1596

Registrován: stř 21.3.2012, 9:17

Zbraň: 3 kusy

Bydliště: Praha

Re: "Instruktori" strelby

Příspěvek od Carloss » sob 01.8.2015, 10:23

Podle mě by instruktor čehokoli měl mít tři základní věci: 1. prokazatelné zkušenosti s tím, co instruuje obecně (certifkát jakéhokoli výcviku v oboru), 2. prokazatelné zkušenosti s konkrétním programem (certifikát daného vvýcviku vyšší třídy - pokud existují - než to, co školí) Tyto dvě věci zajistí jak konkrétní kvalitu konkrétní dovednosti, tak sovislosti s dalšími věcmi v oboru. 3. prokazatelné zkušenosti se školením obecně (zase nějaký certifikát, který prokazuje schopnost předávat zkušenosti a informace ferkventantům). Ono totiž není zcela pravdoou, že to, že nkdo problematice oboru, neno věci rozumí má schopnosti je dále předávat méně zkušeným, natož úplně neznalým dalším lidem.

Toť můj názor. Z vlastní zkušenosti (ve zcela odlišných oborech).
ČZ 85, ČZ 50, Walther PPK, NP22, Auto-Ordnance 1911A1 WWII, SIG P239, BARK9
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1842

Registrován: čtv 13.3.2014, 13:38

Bydliště: Plzensko

Re: "Instruktori" strelby

Příspěvek od Int1m1thy » sob 01.8.2015, 13:41

cmk: podle toho jak uci a co uci...
G17gen4

Příspěvky: 32

Registrován: úte 04.11.2014, 13:43

Zbraň: G19

Bydliště: Praha Zbraslav

Re: "Instruktori" strelby

Příspěvek od imperator_cz » pon 03.8.2015, 8:53

Mám trochu pocit, že tady v ČR jsme trochu ujetý na různý certifikáty. Na všechno je potřeba mít certifikát a přitom nikdo moc nezkoumá jak kvalitní je vydavatel toho nebo onoho certifikátu.

Zrovna o kvalitě instruktorů střelby by měla vypovídat spíše kvalita jejich žáků a také samotné hodnocení od těch žáků.

Příspěvky: 1596

Registrován: stř 21.3.2012, 9:17

Zbraň: 3 kusy

Bydliště: Praha

Re: "Instruktori" strelby

Příspěvek od Carloss » pon 03.8.2015, 9:51

Certifikát, nebo jiné reference.. to je vcelku fuk. Samozřejmě, že vydavatel certifikátu by měl mít taky nějaké jméno. Ale jak jinak laik má poznat, nebo získat informace o daných subjektech? Na certifikátu se dá najít i kdo jej vydal a podle toho pak hledat co všechno certifikoval a získat další reference. O nic jiného v podstatě nejde. Já když koukám, jak se u nás třeba dělá certifikace ISO 9002 (nebo kolik to je dneska), tak se mi chce zvracet. A certifikáty od tohodle konkrétního subjektu jsou pro mě horší, než záchodovej papír. Takže ano, certifiáty, ale je třeba si mezi nima taky vybírat.

Nebo jinak: Jde o to, aby takový instruktor byl schopen ty tři věci, co jsem popsal nějak prokázat, doložit... A ne těmi klasickými referencemi. To bývají informace neověřitelné a vyfiltrované.
ČZ 85, ČZ 50, Walther PPK, NP22, Auto-Ordnance 1911A1 WWII, SIG P239, BARK9
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2453

Registrován: stř 10.8.2005, 15:33

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Brno

Re: "Instruktori" strelby

Příspěvek od pitt » pon 03.8.2015, 10:07

- Nebo se jim muze nazyvat jen nekdo, kdo to dela pro ozbrojene slozky CR? Bez ohledu na to, jak je dobry? Ze od nekoho odchazej lidi schopni manipulace na urovni nejlepsich IPSC strelcu a od nekoho lidi, kteri maji problem dokoncit IPSC ci LOS zavod kvuli bezpecnosti?

tak zrovna podle toho jestli někoho vyloučili z důvodů bezpečnosti na IPSC, nebo na LOSu, bych kvalitního instruktora neposuzoval.
pokud někdo vyučuje (cviří, trénuje, preferuje) bojovou střelbu, tak je téměř 100% že bude i uvedených soutěží vyloučen :wink:
Uživatelský avatar

Příspěvky: 804

Registrován: pon 20.3.2006, 13:09

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Brno

Re: "Instruktori" strelby

Příspěvek od 4mike » pon 03.8.2015, 13:35

pitt píše: ......
pokud někdo vyučuje (cviří, trénuje, preferuje) bojovou střelbu, tak je téměř 100% že bude i uvedených soutěží vyloučen :wink:
to asi nemyslíš vážně ??
Hi, my name is Mike. I'm a Saigaholic
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2453

Registrován: stř 10.8.2005, 15:33

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Brno

Re: "Instruktori" strelby

Příspěvek od pitt » pon 03.8.2015, 13:48

dobře, tak na 99% :wink:
Uživatelský avatar

Příspěvky: 804

Registrován: pon 20.3.2006, 13:09

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Brno

Re: "Instruktori" strelby

Příspěvek od 4mike » pon 03.8.2015, 14:19

už jsem pár DQ viděl a zaregistroval od lev1 po lev3, nevybavuju si že by někdy šlo o instruktora střelby, natož instruktora od ozbrojených složek
zřejmě dokážou přepínat do "sportovního modu" nebo se na LOSu "dějou věci"
(holt už to pár let nestřílím, tak jsem mimo)

můžeš to doložit výsledkovkama ???
Hi, my name is Mike. I'm a Saigaholic
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2453

Registrován: stř 10.8.2005, 15:33

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Brno

Re: "Instruktori" strelby

Příspěvek od pitt » pon 03.8.2015, 14:24

ježiš.......nepochopeno........myšleno tak že když "nepřepne" (nezná pravidla, atd...) a pojede podle svého naučenýho......
Uživatelský avatar

Příspěvky: 804

Registrován: pon 20.3.2006, 13:09

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Brno

Re: "Instruktori" strelby

Příspěvek od 4mike » pon 03.8.2015, 14:57

pitt píše:.........
pokud někdo vyučuje (cviří, trénuje, preferuje) bojovou střelbu, tak je téměř 100% že bude i uvedených soutěží vyloučen :wink:
soráč, ono to jde pochopit i jinak než je psáno ?
komentuju to, protože ta teorie praxi zásadně odporuje
Hi, my name is Mike. I'm a Saigaholic
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2453

Registrován: stř 10.8.2005, 15:33

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Brno

Re: "Instruktori" strelby

Příspěvek od pitt » pon 03.8.2015, 15:11

ale já se bavím o tom že člověk je prostě tou "jinou" disciplínou nepolíben.

Jinak
máš instruktora(trenéra) sálového fotbalu, plážového fotbalu a nohejbalu, jejich studenti se přihlásí na turnaj v běžném fotbalu.........můžou pak běžní fotbalisté o nich říct že jsou to špatní fotbalisté a jejich instruktoři/trenéři stojí za vyliž prdel?
Uživatelský avatar

Příspěvky: 804

Registrován: pon 20.3.2006, 13:09

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Brno

Re: "Instruktori" strelby

Příspěvek od 4mike » pon 03.8.2015, 15:35

pomalu se oklikou dostanem k CMK :D
vím prd na základě jakých kriterií se kdo stane instruktorem u ozbr. složek (nás na vojně učili střílet mazáci - díky bohu)
na komerční střelnici má nášivku střeleckýho instruktora kdekdo bez ohledu na to jak je "dobrej"
prostě třeba jen učí základy pro ZP a je jako instruktor proškolen a zaměstnán
s výběrem kouče pro dynamický disciplíny to bude asi zásadně o referencích, v ostatních popř. o trenérských zkouškách
Hi, my name is Mike. I'm a Saigaholic
Uživatelský avatar

Příspěvky: 783

Registrován: stř 17.2.2010, 22:28

Zbraň: glock 17

Re: "Instruktori" strelby

Příspěvek od kuba » pon 03.8.2015, 16:45

asi nebudou tak dobří, ale i tak to budou dávat a rozhodně nepropadnou :) takže to není úplně ideální přirovnání. rozhodně je nevyhodí protože budou lámat ostatním kosti...
My only worry about death is that my girl will sell my gear for what I SAID I paid for it...
http://www.facebook.com/severoceskygteam
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1251

Registrován: pát 07.9.2007, 13:47

Bydliště: LKPR

Re: "Instruktori" strelby

Příspěvek od Biggles » pon 03.8.2015, 18:22

No, hlavně mi přijde, že pokud není dotyčnej "instruktor" schopnej pobrat pravidla soutěže (natož bezpečnostní) do který se hlásí, tak by se na to měl nejspíš vys.at, natož někoho učit :lol:
Uživatelský avatar

Příspěvky: 485

Registrován: ned 01.10.2006, 19:36

Bydliště: Sev. Morava

Re: "Instruktori" strelby

Příspěvek od daveG17 » pon 03.8.2015, 18:41

Nemyslím, že by byl Pitt tak mimo. Organizujem pravidelně level I v IPSC a stalo se nám, že profíci z ozbrojených složek měli problém s bezpečností a úhly. Mají zažitý "prst mimo spoušť", ale namířit nad val při přebití bylo v zápalu boje k vidění. Stejně tak pohyb a "vykrajování prostoru". Přepnutí služební/sportovní mód funguje zjevně jen ve chvíli, kdy mají ten sportovní taky aspoň trochu zažitý.
STI Edge, Kimber Gold Match II, K100, Ruger LCP, Remington 870 Action Express, Vostok SM2 - pacifista od kosti!
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1842

Registrován: čtv 13.3.2014, 13:38

Bydliště: Plzensko

Re: "Instruktori" strelby

Příspěvek od Int1m1thy » pon 03.8.2015, 19:33

ooooooooooohhh so much danger namirit nad val :D

Bigglesi asi nechapes ze kdyz ma nekdo neco nauceny tak to proste delat bude...
G17gen4
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1251

Registrován: pát 07.9.2007, 13:47

Bydliště: LKPR

Re: "Instruktori" strelby

Příspěvek od Biggles » pon 03.8.2015, 19:50

Tak by asi se neměl hlásit někam, kde se to nedělá, když to nedokáže přepnout (nicméně u "běžného jedince" jsem schopen pochopit, že v zápalu "boje" přehlédne "drobnost"). Nicméně téma je "instruktoři", to by měl (podle mne) bejt člověk na takový výši, že by měl bejt tak dobrej, že přepne nebo tak soudnej, že tam nepoleze.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2453

Registrován: stř 10.8.2005, 15:33

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Brno

Re: "Instruktori" strelby

Příspěvek od pitt » pon 03.8.2015, 20:03

Bigllesi, sorry ale patrne jsi v navalu dokonalosti nepobral na co jsem odpovidal. Precti si to jeste 2x pomalu a to vsechny prispevky. Rozumny clovek si myslim ze pochopi co jsem tim chtel rict. Jen mala napoveda nejedna se o konkretniho cloveka ani o konkretni soutez.
Aby jsi to lepe pochopil instruktor letani se stihackou - postavis ho pred dopravni letadlo a reknes mu " tak me ukaz jak se s tim lita" myslis ze je to odpovidajici pro urceni jeho schopnosti?

Zpět na „OFF TOPIC - BEZ ZAMĚŘENÍ“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz