Jak čistit?


Debata o pistolích GLOCK

Uživatelský avatar

Příspěvky: 358

Registrován: čtv 17.11.2005, 10:12

Bydliště: Kolín

Jak čistit...

Příspěvek od Dydla » čtv 15.12.2005, 16:33

Nemáte, prosím, někdo ,pokud možno objektivní poznatek o přípravku Militec-1 u Glocka ? Teorie vypadá příznivě ,ale protže mám sám nedobrou zkušenost u vlastního Glocka s tzv. vypadáváním vývrtu, chci získat co nejvíce informací a na serveru mojezbran.cz jsou názory opravdu různorodé a zřejmě silně subjektivní. Díky, D.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 97

Registrován: úte 06.9.2005, 9:32

Zbraň: GLOCK

Bydliště: LN

Re: Jak čistit...

Příspěvek od vrabi » pát 16.12.2005, 8:27

U aut se militec používal jako "tekutá generálka motoru" a mohu říct že to je pěkný podvod. Asi pan prodejce už neměl u automobilistů kšefty tak to začal propagovat do zbraní. Na šupinky v hlavni ani zlepšení soustřelu to určitě nepomůže. Nicméně mohl by fungovat tzv. placebo efekt (když už to stojí tolik peněz tak to přece musí fungovat :) ) Žádná vodička nemůže v hlavni přečkat víc jak 10 výstřelů. Sloučeniny chlóru sice fungují jako vysokotlaké mazadlo, nicméně fungují jenom jednou a pak se vytvoří tvrdá vrstva která už neklouže. Navíc způsobují hloubkovou korozi a jsou zdraví škodlivé. Můžeš si o tom něco přečíst na www.skoda.panda.cz , je tam článek o přípravcích do oleje kde se vysvětluje proč nefungují, v pistoli jde v podstatě o obdobný mechanismus použití, tuším že se tam, ten militec dokonce jmenovitě uvádí i s vysvětlením, ty články jsou tam asi tři.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 97

Registrován: úte 06.9.2005, 9:32

Zbraň: GLOCK

Bydliště: LN

Příspěvek od vrabi » pát 16.12.2005, 12:20

Zde výtah ze škoda webu o militecu:
Militec 1 a Metaltec 1 – dva výrobky, kterým byla dána obrovská reklama v tisku s tím, že se jedná o „Přelom v technice mazání nebo podvod?“ (přesný název článku). V tomto případě musím odpovědět, že se jedná o velmi těžký podvod. Po přečtení článku v „časopise“ Auto Štangl pod tímto názvem jsem začal pátrat po podrobnostech. Postupně jsem zjistil, že autor článku, obalený tituly zepředu i zezadu (kdyby to šlo, tak ještě shora a zespodu), na žádné naší Vysoké škole ani v odpovídajícím výzkumném ústavu v naší republice nepracuje, a to ani externě, pravděpodobně vůbec neexistuje. Po dotazu na zadavatele článku mi nebyl na tuto otázku schopen odpovědět. Potvrzuje to i můj dojem, protože odborník by se nikdy pod takovou snůšku nesmyslů nemohl podepsat. V článku není nic konkrétního, pouze reklamní kecy. Štangl potřebuje také vydělávat…
Vysvětlení funkce v propagačních materiálech: jde o syntetické hydrokarbony vyrobené patentovanou technologií, které ošetří povrch beze změny vůlí, na rozdíl od přípravků obahujících teflon a jiné látky. „Syntetické hydrokarbony proniknou i do nejmenších mezer a pevně k nim přilnou, tím se vytvoří ochranná vrstva, bránící a zajišťující…“ – jste z toho nějak moudří? Ví někdo z vás, co je to „syntetický hydrokarbon“? (Hydrokarbon je něco jako uhlovodík (přeložíme-li si toto slovo do češtiny), když budu hodně benevolentní, tak „syntetický hydrokarbon“ je třeba syntetický olej. Pro toto označení můžeme vymyslet tisíce dalších „uplatnění“.)
V článku se jaksi „zapomnělo“ na to, že výrobek obsahuje chlórové sloučeniny ve formě chloresterů. Zadavatel článku mi na můj dotaz zaslal „zaručené“ testy, provedené v Brazílii a s podpisem profesora tamnější univerzity. Obsah testu mi opět potvrdil, že byl vyroben firmou Militec a zcela jistě onen odborník nemá s tímto testem nic společného. (Proč v Brazílii? Předpokládá se, že odtud nebudeme schopni ověřit pravost tvrzení – časový posun, španělština, drahé spojení…)
Zprávu jsem nechal (oklikou) konzultovat s prof. Kovářem a mimo jiné i s jedním zahraničním odborníkem na chemii maziv. Dozvěděl jsem se následující:
„Předmětný test, jak je uveden ve zprávě, je účelový. Ani chlorparafin, ani chlorester netvoří chlorovodík nebo kyselinu chlorovodíkovou při smíšení s vodou. Samozřejmě nedochází ke změně pH, protože nejsou ani kyselé, ani zásadité. Pokud by k ní došlo, vylučovalo by to použití těchto přísad (chlorparafinů a chloresterů) do řezných kapalin, kde jsou tyto látky používány (pokud je ještě tato technologie aplikovaná a povolena). Autoři článku si zahrávají s nevědomostí zákazníků v oblasti maziv a chemie.
Závěrečná poznámka ze zprávy je rovněž účelová, protože zde nejsou obsaženy v potřebné míře údaje o teplotních poměrech. Nicméně problém s použitím chlórových aditiv v motorových olejích narůstá tím víc, čím víc je motor netěsný a dochází k profuku kolem pístních kroužků a olej s touto přísadou se dostane do spalovacího prostoru a následně do katalyzátoru, který postupně zničí. To je hlavní problém, který významné olejářské společnosti objevily při výběru vhodných technologií pro výrobu olejů. Chemické složení Militecu není nic nového a unikátního. Jedná se o zcela běžnou a levnou záležitost (laicky řečeno, smíchá se olej s chlórem, obě dvě složky jsou velmi levné). Podívejme se pravdě přímo do očí. Pokud by ta technologie byla tak unikátní, proč ji výrobci olejů již dávno nepoužili? (Pozn.: řeči o konkurenčním boji a patentových právech necháme lidem s IQ tykve.)
Pouhým přidáním vody nebo oleje do těchto přísad neovlivní jejich stabilitu. Pokud se však setkají s EP přísadami v oleji, jsou jejich stabilita a korozivní faktor výrazně urychleny. Zvýšení stability výrobci těchto látek přisuzují účinkům chloresterů. Ve skutečnosti je tomu naopak. Chlorparafiny mají výrazně vyšší stabilitu než chlorestery. Chlorparafiny vážou 40-60% chlóru, zatímco chlorestery 30-35%.
Závěr technického bulletinu je napsán zcela jistě firmou Militec a nenabízí žádné technické skutečnosti, nýbrž jen reklamní žvásty. Tento typ přísad je dobrou EP přísadou určenou pro řezné kapaliny. Současný trend ve vývoji těchto kapalin však odstoupil od těchto přísad díky jejich ekologické závadnosti. Ty jsou již v současné době zakázány a každá firma, která je ještě používá je musí vést jako zvláště nebezpečné odpady se všemi problémy, které z toho vyplývají.“ Takže prof. Kovář odborně potvrdil to, co jsem uvedl výše.

Tolik kolem přísady Militec a Metaltec. Tyto údaje se ve skutečnosti týkají veškerých chlórových přísad všeobecně. Chlórové přísady zejména napadají barevné kovy obsažené v kompozicích, způsobí vytvoření „tvrdé krusty“ na povrchu kompozice, její postupné praskání a následný rozpad. Rovněž tak napadají ocelový povrch.
Jak jsou tyto výrobky prezentovány? V televizi vidíte třecí brzdu, u ní pár „žasnoucích odborníků“, kteří demonstrují to, že po přidání přísady lze mnohonásobně zvyšovat zatížení a nedojde k zadření testovacího válečku. Tato prezentace může ohromit pouze laika, který nerozumí podstatě problému. Ve skutečnosti tato demonstrace nemá nic společného s tím, co se v motorech děje. Látka, která maže na demonstračním přístroji, nemusí v motoru vůbec fungovat.
Jak to tedy ve skutečnosti funguje? Nejdříve si musíme uvědomit, že v praxi neexistuje třecí dvojice válec – deska, protože každý student průmyslovky ví, že taková dvojice je nesmyslem se vším všudy, válec se může po desce odvalovat a ne se na ní protáčet. Zatížení je tedy téměř bodové (nebo přesněji přímkové). Měrný tlak je extrémní, proto se nepodaří tuto dvojici normálním olejem i nejvyšší kvality řádně namazat, olej je ze styčné plochy okamžitě vytěsněn, stačí malá zátěž a hnací motor se vlivem velkého tření prakticky suchých materiálů zastaví (vydřená plocha, která je ihned ukazována jako výsledek zákonité „neschopnosti“ oleje mazat, je toho důkazem). Po přidání chlórové přísady dojde v třecí ploše desky vlivem vysoké teploty a tlaku k vytvoření oddělovací vrstvy některé z chlórových solí, které jako vysokotlaká přísada skutečně fungují. Ovšem tato vrstva funguje pouze jednorázově, jakmile se zkouška ukončí zastavením z přetížení („až desetkrát větší zatížení“ blablabla), vrstva chlórových solí se rozpadne, pokud by jedno (nebo i více) závaží odejmuli a zkusili znovu motor zapnout, už by se nerozběhl.

Příspěvky: 393

Registrován: pát 09.12.2005, 18:09

Zbraň: GLOCK

Příspěvek od Sobull » pát 10.3.2006, 11:24

Chtel bych se zeptat jestli a jak casto rozebirate G na cisteni kompletne. Neco tu bylo napano ale moc moudrej z toho nejsem. Ja po strelbe vycistim hlaven, hadrem utru bordel kterej je videt, naolejuju co se ma podle navodu a uplne se stydim jak to mam rychle hotovy :oops: . Mam odstrileno asi 600 ran a pozoruju uvnitr ramu na mistech kam se nedostanu nejakej sedej film, ci co. Je na case to rozebrat a vycistit? A jen otrit nebo nejak mazat? Nikdy sem to nerozebiral tak se mi moc nechce. abych to dal zase dohromady...

tom

Uživatelský avatar

Příspěvky: 843

Registrován: čtv 26.1.2006, 21:46

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Praha 10

Příspěvek od tom » pát 10.3.2006, 11:38

Sobull: Glock s jeho minimem součástek rozebereš velmi lehce, možná i do minuty. :D

Příspěvky: 393

Registrován: pát 09.12.2005, 18:09

Zbraň: GLOCK

Příspěvek od Sobull » pát 10.3.2006, 13:18

Rozeberu ho urcite. Abych ho ale i slozil. Mam z detstvi spatny zkusenosti s budikem :D. A mam se tada do te kompletni ocisty poustet? A jak casto?
Uživatelský avatar

Příspěvky: 287

Registrován: stř 06.4.2005, 14:47

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Rakovnicko

Příspěvek od Jonny » pát 10.3.2006, 13:26

To neznamená, že ho musíš rozebírat po každých 50 nebo 100 ranách (po každém závodě). :lol:

Normálně čistím pouze ližiny a hlaveň. Dnes již po každé střelbě. Když už je moc zahnojený, tak ho rozeberu kompletně (2-3 x do roka).

Příspěvky: 59

Registrován: čtv 16.2.2006, 23:23

Zbraň: 3dlhe,4kratke

Bydliště: Bratislava - Senica

Příspěvek od skemro » pát 10.3.2006, 13:30

znamemu sa podarilo G17 (bez zasobnika) vyprat v pracke spolu z vecamy na cunder a potom sa divil kolko karbonu ma na bunde,ale G nemal v zivote cistejsie :twisted:
Uživatelský avatar

MujGLOCK team

Příspěvky: 2411

Registrován: úte 29.3.2005, 15:34

Zbraň: G17, G43, CZ858

Bydliště: doma

Příspěvek od Jasik » pát 10.3.2006, 14:37

Sobull: Kompletní očistu jsem dělal cca po tisíci a pár dalších ranách a to ještě kvůli nějakým dalším úpravičkám. Myslím, že jednou za 1000 ran to bohatě stačí.
Jinak se nemusíš bát rozborky a sborky. Já se taky bál, ale nakonec s pomocí manuálku jsem vše zvládnul a pištolka vesele dál střílí 8)
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1190

Registrován: pát 05.8.2005, 15:16

Bydliště: Slovensko

Příspěvek od cybernetic » pát 10.3.2006, 15:13

čistím po každej strelbe,ak nestrielam dlhšie,tak raz za 2 týždne ho vyčistím od prachu a bordelu z mikiny a raz za rok komplet rozborka glocku aj zásobníkov
Glock 17 3rd., sa.24, sa.58V,sa.58P, sa.61

mth

Příspěvky: 36

Registrován: sob 07.1.2006, 20:31

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Olomouc

Příspěvek od mth » ned 12.3.2006, 0:21

no, já jsem mého glocka čistil jen občas, tak jednou dvakrát do měsíce a to většinou saně a skluzavku do hlavně. Komplletní rozborku s čištěním ráímu ve vodě s jarem jsem dělal až dnes, resp. včera - po ca 3000 ranách - a myslímn, že to nutné nebylo. Ale alespoň jsem si vyzkoušel, jak je snadné glocka rozebrat a byl jsem tím příjemně překvapen. K mazání používám konkor a pohoda. :) :)
"Přebujelá vášeň pro lidská práva zatěžuje civilizaci na úkor prosté spravedlnosti." - JUDr. Jiří Bernát

Příspěvky: 34

Registrován: pon 27.3.2006, 10:28

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Slovensko

Příspěvek od ronnieb » pon 27.3.2006, 22:31

celkom interesantny clanok o cisteni
http://www.f-r-i.com/glock/FAQ/FAQ-clean.htm

takze ak som spravne pochopil z predoslej diskusie-ocelovu kefku na cistenie hlavne sa neoplati pouzivat,ak nestrielam olovene naboje? a otazka pre spolubojovnikov zo slovenska-kde sa da zohnat ta medena pasta na zaver?resp ta spominana molybdenova pasta?
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1190

Registrován: pát 05.8.2005, 15:16

Bydliště: Slovensko

Příspěvek od cybernetic » úte 28.3.2006, 5:13

kludne použi mosadznu budeš sa diviť :)
S pastou ti viem pomôcť.
Glock 17 3rd., sa.24, sa.58V,sa.58P, sa.61

Příspěvky: 38

Registrován: pát 03.2.2006, 10:50

Příspěvek od jozef » úte 28.3.2006, 11:51

Tak tá pasta zaujíma aj mňa. Pri kúpe G17 predávajúca sa na mňa len usmievala, ale odpovedať nevedela ( na čistenie ) tak, že po dvoch čisteniach je už preč :oops:
Uživatelský avatar

Příspěvky: 804

Registrován: pon 20.3.2006, 13:09

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Brno

Příspěvek od 4mike » úte 28.3.2006, 13:01

v produkci Loctite se taková pasta vyskytuje, kat.č. si nepamatuji
dodávají to pro mazání součástí pracujících na vysokých teplotách
Uživatelský avatar

Příspěvky: 352

Registrován: sob 11.3.2006, 16:57

Bydliště: Č.Budějovice

Příspěvek od Lala » pát 14.4.2006, 21:32

Zajima me ta medena original pasta , da se neco podobneho nekde sehnat? Ne ze bych to teraz potreboval, ale myslim do budoucna, zatim mam vystrileno malo na me G17.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 4

Registrován: sob 15.4.2006, 12:24

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Dunajská Streda, Slovenská republika

Příspěvek od Karol » sob 15.4.2006, 13:44

Pozdravujem každého, mohli by ste mi poradiť s čistením predného tritiového mieridla, lebo mi už nesvetielkuje. Pravdepodobne je zanosený od kompenzátora, ale to voľným okom nevidieť. Doteraz som to čistil WD40-kou ale nepomáha. Ďakujem.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1190

Registrován: pát 05.8.2005, 15:16

Bydliště: Slovensko

Příspěvek od cybernetic » sob 15.4.2006, 18:26

Karol
máš novšie tritia,alebo staršie?Novšie sú zaliate zarovno s muškou-nie je tam priehlbina.
Skús Cillit bang naniesť na handričku,malo by to pomôcť. :wink:
Glock 17 3rd., sa.24, sa.58V,sa.58P, sa.61
Uživatelský avatar

Příspěvky: 4

Registrován: sob 15.4.2006, 12:24

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Dunajská Streda, Slovenská republika

Příspěvek od Karol » ned 16.4.2006, 19:55

cybernetic: mám tie staršie, ale nepomáha ani cilit. ináč ďakujem za radu

Příspěvky: 302

Registrován: ned 19.3.2006, 11:12

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Praha

BoreSnake

Příspěvek od Willy » pát 30.6.2006, 14:41

Přátelé, po mých zkušenostech kdy jsem se snažil všude možně po Praze sehnat "čistícího hada" BoreSnake pro ráži 9mm a vždy mě poslali do háje že nejsou a nevědí kdy budou, se mi povedlo na ně narazit v tomto obchodě na Koněvově ul. http://www.hqh.cz/zbrane/lovecPraha.php . Pokud máte podobnou zkušenost a také ho nemůžete sehnat, tak vězte že tady mají poslední 2ks v naprosto příjemné ceně á 521,- Kč.
Dobrý úsudek pramení ze zkušeností. Zkušenosti bohužel pramení ze špatného úsudku.

Zpět na „Pistole GLOCK“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz