Příspěvek od Starosta » pát 14.4.2006, 16:50

Jen shrnuti: Skutecne jde o hybnost soustav. Vystrelim-li ze zbrane, pohybuju se stejnou hybnosti v opacnem smeru nez strela. Vzhledem k me mnohanasobne hmotnosti je to malou rychlosti. Hybnost soustavy zustava.
Pri dopadu je to naprosto stejne, pokud je energie strely zcela pohlcena, tzn. zustane v tele. Jinak dostane "catcher" impulz hybnosti mensi o energii, ktera zustala projektilu po opusteni tela. Samozrejme vynechavam ztraty po ceste k cili apod. Pokud me tedy odhodi strilejici zbran rychlosti X a cil ma stejnou hmotnost (brano vc. zbrane), brzdenim strely dostane stejnou hybnost, jen ve smeru strely.

Nevim, jakou rychlosti se roztoci v hlavni dle vyvrtu strela - ale co kdyz behem padu na zem jeste rotuje? To pak dopadne bud spickou, nebo zcela nestabilne (kdyz se toci uz moc pomalu). Odpor vzduchu je velky (a odporova sila roste s mocninou rychlosti) - tagze pochybuju, ze se ustali strela v stabilni "poloze" plackou napred, spis bych tipl spickou napred, nebo jeste spis nestabilni rotace.

Odpor vzduchu pri vyssich rychostech: http://www.kpo.cz/dokument/odpor_vzduchu.htm
Starosta
-- Si vis pacem, para bellum --