Jugoslávie - jak to bylo a kdo je ten špatný?


Ostatní debaty mimo zaměření, vtipy, když se prostě chcete vykecat :-)

Shi

Příspěvky: 685

Registrován: ned 04.3.2007, 13:13

Re: Jugoslávie - jak to bylo a kdo je ten špatný?

Příspěvek od Shi » pon 27.1.2014, 10:53

kregan píše:Já to vidim tak, že Srbové měli svoje území, pak přišli cikáni (nebo nějaká jejich obdoba) a řekli : "vy tady máte hodně místa a tak tu budem bydlet" a Srbové souhlasili.
Po letech řekli cikáni: "my už tady po generace bydlíme a tak je to vlastě naše, chcem nezávislost". A bůhví proč dokázali přesvědčit i západ, aby jim trochu v tý nezávislosti pomoh (v tom má prsty i náš všemi obdivovaný knížepán).
Já bych si dpovolil přomenout, že v rámci dělení Jugoslávie napřed došlo k útoku na Slovinsko, pak na Chorvatsko, pak na Bosnu a až pak došlo na Kosovo. Motorem přitom byla ve všech případech Srbská snaha udržet co největší území. Přijde mi to v mnoha ohledech stejné, jako kdyby se v rámci dělení ČSFR rozhodla česká republika vojensky napadnout Slovensko.

Aniž bych měl tendenci naprosto zmatenou situaci v jugoslávii vnímat nějak černobíle, tak mi nepřijde normální, když se nějaký národ podílí na vyvolání čtyř válek po sobě.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 186

Registrován: stř 03.10.2012, 20:02

Bydliště: Rychnov n.K., Hradec Králové, Praha

Re: Jugoslávie - jak to bylo a kdo je ten špatný?

Příspěvek od ataman » pon 27.1.2014, 11:35

Shi: Ve Slovinsku a Chorvatsku to probíhalo najednou, pak přišla Bosna. Nechci nikoho hájit ale podle toho co znám z vyprávění je problém Jugoslávie v tom, že Srbové žili ve značném počtu a na dost rozsáhlém území každého z celků, který se chtěl trhnout. No a ti samozřejmě napřed chtěli setrvat buď ve staré dobré Jugoslávii, nebo ve státě vlastním. To se ovšem nelíbilo, ani Slovincům, ani Chorvatům, ani Bosenským muslimům. Konec konců v Bosně to pak bylo jasně vidět ve válce všech proti všem. A Kosovo, to už byl jen důsledek toho všeho opepřený novodobým "Mnichovem" USA a EU proti Srbsku.
Buď rád, že to u nás bylo jak bylo a že naše enklávy nebyly až v tak hojných počtech promísené. Co kdyby bylo v době rozdělení Čechů na Slovensku ne 40000, ale milion a chtěli by zůstat součástí Československa, a když ne tak mít taky vlastní stát a chtěli by si nechat třeba západní Slovensko? Co myslíš jak by reagovali Slováci? Jak by potom reagovali v Čechách a na Moravě? A co kdyby se najednou chtěla trhnout i Morava a při těchto třenicích by si Poláci vzpomněli,že Těšínsko patřilo a bude patřit jim a Maďaři na jihu Slovenska by si vzpomněli na Horthyho a cestu domů? Zas taková utopie to být nemusela - je to jen o lidech, o první hádce, první ráně pěstí, nožem, prvním výstřelu. Nebo si myslíš, že tam to bylo jinak? Hádky, třenice, novinářské senzace a mediální masáž, zase hádky, rvačky, první krev, další rvačky a první mrtví, pak pušky a vojáci a zničená zem. Konec konců vždyť tahle zem to zná z let 37-38 ze svého pohraničí také. Sám jsem vyrostl na Šumavě, ve městě kde si byli donuceni si postavit vlastní školu, pak byl klid než přijel Henlein a skončilo to regulérní válkou mezi zfanatizovanými Nmci a ČS branou mocí (u nás jen oddíly SOS a obrněný vlak, v CK už dokonce i armáda a tanky). V čem je rozdíl?

Zpět na „OFF TOPIC - BEZ ZAMĚŘENÍ“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz