Malý průzkum - jak byste se zachovali?


Ostatní debaty mimo zaměření, vtipy, když se prostě chcete vykecat :-)

Příspěvky: 694

Registrován: stř 11.1.2012, 21:13

Zbraň: Glock 26, Steyr L9A1

Bydliště: Ostravsko

Malý průzkum - jak byste se zachovali?

Příspěvek od Lars » sob 24.3.2012, 19:35

Včera jsem se doslechl o incidentu, který proběhl ve středu 21.03., okolo 21. hodiny, před Domem kultury města Ostravy.
Chci hned na začátku zdůraznit, že incidentu jsem nebyl přítomen, a tudíž nemohu ručit za správnost níže popsané situace. Nicméně jsem o incidentu slyšel od člověka, který přítomen byl a policií České republiky je veden jako svědek té události. Onen svědek je v důchodovém věku a díky tomu je na podobné události citlivější a vnímavější, než kupříkladu nějaký mladší ročník - už i proto nemám žádný důvod o realitě popsané události pochybovat.
V uvedenou večerní dobu šel dotyčný člověk na tramvajovou zastávku před kulturákem, najednou slyšel nějaký křik, na druhé straně vozovky ve vzdálenosti cca 20 metrů viděl polosedět/pololežet na zemi - částečně ve vozovce! - vozíčkáře, kolem něj 3-4 postavy, vozíčkář nahlas co jen mohl, křičel: pomoc, pomoc, kradou!!! V bezprostředním okolí se nikdo další nepohyboval, nějací lidé prý stáli na zastávce opodál, ale jak je zřejmě v našem národě zvykem, tvářili se že se jich to netýká.
Svědek sám mi pak říkal, že v danou chvíli měl takový strach, že nebyl schopen ani vytočit 158, což se mu povedlo až následně v tramvaji. Pro upřesnění podotýkám, že svědkem byla žena ve věku 65-70 let, ne zrovna dobře chodící i na její věk...

A teď to hlavní pánové - jak by jste se zachovali v danou chvíli na daném místě? Použili by jste svou zbraň, doufaje v uznání Krajní nouze? Pokud ano, tak zřejmě varovným výstřelem - ale co dál? Co když by se na Vás útočníci, či alespoň jeden z nich, vrhli?
Nebo je naše důvěra v právo a zákony této země natolik mizivá, že bychom si řekli: zbraň mám pouze na obranu sebe a svých nejbližších, do tohohle se raději plést nebudu?
Přiznávám, že tuhle otázku mám od včerejška v hlavě a po pravdě - nejsem si na 100% jistý, jak bych se sám zachoval..
A prosím - nechci slyšet odpovědi typu: mých 190 cm a 120 kg živé váhy by se s těmi sviněmi poradilo i beze zbraně....
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Malý průzkum - jak by jste se zachovali?

Příspěvek od S474N » sob 24.3.2012, 19:54

Lars: tak prvne, pokud je tam utok, tak to nikdy nemuze byt krajni nouze. Krajni nouzi se odvraci nebezpeci, ovsem ne utok. Dovedu si predstavit vystrel do vzduchu, cimz clovek prilaka pozornost na sebe (a prestanou se "venovat" vozickari) a dat jim asi moznost vycouvat bez ztraty kyticky (aneb lepsi kdyz zmizi, nez eskalovat konflikt). Pokud toho nevyuziji, tak potom je to na nich, bud poslechnou jasne definovane prikazy, ktere je treba doslova rvat - kleknout, ruce na temeno a proplest prsty nebo lehnout, nohy pres sebe a ruce opetovne na temeno a proplest prsty. No a nebo je druha varianta, kdy to holt bude pokracovat bohuzel jinak. Jinak obecne, pro takove pripady je vhodne mit pripraveny stahovaci pouta - daji se nosit treba v opasku nebo nenapadne pridelane na popruhu brasnicky apod. Jinak s partakem ci partackou je takova situace "veselejsi", protoze zatimco clovek pritahne pozornost, muze ho bud druhy jistit nebo okamzite volat 112/158.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Příspěvky: 694

Registrován: stř 11.1.2012, 21:13

Zbraň: Glock 26, Steyr L9A1

Bydliště: Ostravsko

Re: Malý průzkum - jak by jste se zachovali?

Příspěvek od Lars » sob 24.3.2012, 20:00

SATAN - Myslel jsem tou Krajní nouzí to, že varovným výstřelem bych odvrátil nebezpečí hrozící vozíčkáři (ze setmění na dálku 15-20 metrů prostě nevidím, nejsou-li útočníci ozbrojeni a neohrožují-li vozíčkáře na životě).
Samozřejmě, že tím strhnu pozornost útočníků na sebe a těžko říci, co bude dál.... :mad:
Ty povely a vůbec celá taková modelová situace - dá se to pro začátečníka nacvičit na nějakém kursu, školení, výcviku.. apod.?
Uživatelský avatar

Příspěvky: 513

Registrován: sob 29.12.2007, 12:32

Zbraň: GLOCK

Re: Malý průzkum - jak by jste se zachovali?

Příspěvek od VEIKO » sob 24.3.2012, 20:19

Jako civilista se takovéto situace řeší dost blbě. Určitě hned volat ideálně 156, v Ostravě nejrychlejší dojezd Operativního oddílu MP. Jsou to borci. Zmastili by je. Sám do toho asi nechodit. Možná ve dvou ale to smrdí teleskopickým nářezem. Takže tak.
Šest ran do klobouku, sedmá do hlavy. (Smrt rozdává karty)

Heckler & Koch USP Compact
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Malý průzkum - jak by jste se zachovali?

Příspěvek od S474N » sob 24.3.2012, 20:50

Po pravde bych rozhodne NEDOPORUCOVAL volat 156. A uz vubec ne nejaky radoby-bouchace, co si hrajou na specializovane utvary.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1573

Registrován: stř 26.12.2007, 23:24

Zbraň: 2x HK USP 9x19, 2xM4

Bydliště: Plzen

Re: Malý průzkum - jak by jste se zachovali?

Příspěvek od admix » sob 24.3.2012, 21:24

Zalezi jak kde, jsou mesta kde maj lepsi mestaky nez MPLB :D
"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
Obrázek
Dual HK USP 9x19mm + Colt M4A2 5.56x45mm + PAR15/Dlask A3 .223Rem/5.56x45mm NATO, EOTech 512.A65/1

Příspěvky: 57

Registrován: ned 29.1.2012, 20:48

Zbraň: Taurus 85UL + 1911

Re: Malý průzkum - jak by jste se zachovali?

Příspěvek od Huck Finn » sob 24.3.2012, 21:37

Jak už řekl Satan, NENÍ to krajní nouze, jednalo by se o nutnou obranu a ta nesmí být zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku, takže pokud vozíčkáři nešlo o život či zdraví, můžeš dát maximálně varovný výstřel. Ten bych ovšem nedával do vzduchu, ale do země, zhruba metr před sebe. Je to bezpečnější, není taková šance, že někoho trefíš.

Jinak je v takové situaci každá rada drahá, asi bych nedával ani varovný výstřel, spíše z krytu se zbraní v pohotovostní poloze řvát a volat policii.

Příspěvky: 694

Registrován: stř 11.1.2012, 21:13

Zbraň: Glock 26, Steyr L9A1

Bydliště: Ostravsko

Re: Malý průzkum - jak by jste se zachovali?

Příspěvek od Lars » sob 24.3.2012, 22:57

Veiko - ano, rozum by zřejmě velel něco podobného. Ale svého času jsem docela poslouchal D. Landu a vzpoměl jsem si na slova jedné jeho písničky: ...poprvé a navždy už se vzdal, dneska naposledy rovně stál... Nevím, ale asi bych si nechtěl nést v sobě do konce života myšlenku na to, jak jsem něco udělat, měl-mohl-ale neudělal..
Huck - myslíš, že šance trefit někoho při varovném do vzduchu je vyšší, než šance na zásah odrazem střely? Myslím, že víš, jak to před Městským domem kultury (bývalý DK Vítkovic) vypadá - samý asfalt, případně betonové a mramorové dlaždice.

Jo a tu 156 bych vážně asi neměl důvěru - jednou jsem s měšťáky řešil z jejich pohledu špatné parkování, parkoval jsem v místě, kde jsem přechodně svého času bydlel v podnájmu, parkování tam bylo povoleno těm, co v dané lokalitě bydleli. Já ale neměl oficiální papír a přesto že jsem jim nabízel, ať se přijdou podívat, že v tom bytě opravdu bydlím a mám tam všechny svoje věci, nějaké jejich vyšší šarži to ale bylo jedno a neustále si opakoval svou a nutnosti trvalého bydliště. Tak jsem si to nechal napsat jako přestupek a na městkém úřadě byli rozumější. Nicméně od té doby mešťáky raději "nebrat".. :mad:
Naposledy upravil(a) Lars dne ned 25.3.2012, 0:44, celkem upraveno 1 x.

Příspěvky: 57

Registrován: ned 29.1.2012, 20:48

Zbraň: Taurus 85UL + 1911

Re: Malý průzkum - jak by jste se zachovali?

Příspěvek od Huck Finn » sob 24.3.2012, 23:49

Jo, vím jak to tam vypadá. Pokud střelíš pod úhlem nějakých 45°, střela by se měla do asfaltu zavrtat. Do vzduchu je to loterie, kam to dopadne a v takto hustě osídleném místě je slušná pravděpodobnost, že to bude do obydlené oblasti a to už je blízko k průseru.
Uživatelský avatar

STD člen

Příspěvky: 215

Registrován: stř 09.1.2008, 7:05

Zbraň: G19 (3gen), GP K100

Bydliště: Praha

Re: Malý průzkum - jak byste se zachovali?

Příspěvek od Fredouch » ned 25.3.2012, 10:37

Zdravím,

docela zajímavá situace na přemýšlení. Asi bych zkusil zvolit zavolat 158čku a maximálně monitorovat situaci (jak už tu někdo psal z krytu, případně zařvat) a snažit se co nejvíc zapamatovat (kolik jich je, jak vypadají - nějaké nápadné znaky, kam případně zdrhají apod.).
Kdyby docházelo na nejhorší tak zkusit vytipovat jejich "Alfu" (nemyslím jako na LOS terči :D ). Pak by se asi vidělo, kam by situace směřovala.
G19; GP K100
- Zkušenost je jméno, které dáváme svým chybám a omylům.
- Život je jako rozkvetlá louka. Ohneš se pro kytičku a hned tě někdo kopne do prdele.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 440

Registrován: pát 04.3.2011, 21:13

Bydliště: Opava

Re: Malý průzkum - jak byste se zachovali?

Příspěvek od Fox4077 » ned 25.3.2012, 10:40

Já jsem asi před dvěma lety zažil toto: Šel jsem s partnerkou na odpolední šichtu, tedy asi hodinu po poledni, a tu jsem si všimnul téměř v centru města, jak čtyři hnědoobčani stojí okolo jednoho študáka, něco po něm pořvávali a občas přilítla i facka. No prostě normální loupežné přepadení s lidskou tváří. Pro kolemjdoucí nic moc zajímavého až skoro neškodného.
Moje reakce: Partnerku jsem zastavil asi 15m od nich a hned ať volá MP. MP proto, že mají služebnu hodně blízko. Já si sundal bundu, aby byl mlok u boku vidět. Neponáším v komoře, tak jsem si normálně nadrc, vidělo to asi 15 lidí :shock: strčil zpět do pouzdra, v levé ruce otevřený nůž a v pravé zatím ještě zavřený teleskop.
Zůstal jsem stát asi 3m od nich, abych měl aspoň nějaký reakční distanc. Samozřejmě jsem stál tak, abych byl mezi nimi a partnerkou. Partnerka byla v této situaci, zvláště když volá policii, mou achillovou patou.
No a pak už to bylo rychlé, klidným hlasem jsem jim řekl, že ta paní za mnou s mobilem na uchu, právě mluví s policií a oni mají asi 3 minuty než sem dorazí policajti. Ti opálení kluci byli asi překvapení, protože mu dokonce vrátili i ten jeho bágl, se kterým původně asi plánovali odejít. A v momentě zbyl po nich jen smrad.
No a nakonec to dopadlo tak, že ten kluk ze strachu z odvety to nechal být. Že prej to byla jen taková klukovská žduchanice, ani se mu moc nedivím, ještě tu musí dva roky ve zdraví študovat. Já jsem dostal v práci zdupec, že jsem přišel pozdě a musel jsem to naddělat v sobotu.
Tak takhle jsem to řešil já, určitě to není zrovna učebnicový příklad, ale bylo to to jediné co mě během té chvíle, než jsem k nim došel, napadlo.
Byť se mi dostane jíti roklí šeré smrti, nebudu se báti ničeho zlého. Neboť já budu ten nejhorší bastard, který v tom zatraceným údolí bude.
Jsem zlej, hnusnej a unavenej. Žeru ostnatej drát, chčiju napalm a trefím dávkou bleší řiť na 200 metrů.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Malý průzkum - jak byste se zachovali?

Příspěvek od S474N » ned 25.3.2012, 12:02

Fox4077: jak jsem psal vyse, myslim si, ze u takovych situaci je vhodne dat volbu opustit misto bez ztraty kyticky - oni toho obvykle radi vyuziji, neeskaluje se situace a clovek si je jeste muze v klidu prohlidnout a potom popsat dorazivsi hlidce. Nejhorsi co muze clovek udelat, je zahnat krysu do kouta, potom samozrejme zautoci.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

vsw

Příspěvky: 100

Registrován: čtv 24.11.2011, 17:50

Re: Malý průzkum - jak by jste se zachovali?

Příspěvek od vsw » ned 25.3.2012, 12:41

Huck Finn píše: Pokud střelíš pod úhlem nějakých 45°, střela by se měla do asfaltu zavrtat.
Asi pred mesicem jsem z gloka vystrelil 9mm Luger do zeme (travnaty, spise udusany, povrch) pod uhlem takovych 50-60 stupnu. Strela zem jen lehce skrabla a odletela nekam dopryc. Tak ti nevim, s tim asfaltem.
Čím více z nás bude nosit zbraň, tím méně z nás ji jednou bude muset použít.

tmx

Příspěvky: 206

Registrován: čtv 12.1.2012, 20:58

Re: Malý průzkum - jak byste se zachovali?

Příspěvek od tmx » ned 25.3.2012, 12:59

otazkou je, jestli bych v dane chvili chtel, aby nekdo utikal. pokud vidis vozickare na zemi jak ho okrada banda cikanu, minimalne bych se pokusil jednoho nasilim zatknout, at to stoji co to stoji...tim nemam na mysli strileni do zad. jsou chvile, kdy uz neni cesty zpet a tohle je presne ten cas. lidi se nesmeji bat uplatnovat tisice let platne moralni zakony.

mit zbran, videt tohle, stat nekde bokem a divat se jak nekolik lidi verejne ponizuje nemohouciho cloveka... uff, to je hodne silne kafe, to se neslucuje s moji cholerickou povahou a asi bych to nezvlad jen koukat.

kazdy ma svoje svedomi a zalezi na nem, jak se do toho pusti. misto teoretizovani kazdopadne doporucuji navstivit nejake hodiny a seminare krav magy.

vsw

Příspěvky: 100

Registrován: čtv 24.11.2011, 17:50

Re: Malý průzkum - jak byste se zachovali?

Příspěvek od vsw » ned 25.3.2012, 13:08

.. a casem se dozvis, ze vozickari vypadla pri jizde na nerovne dlazbe penezenka a minorita mu ji chtela jen podat. Svedkove nic nevideli, bo maji rodiny, vozickar si to uz moc nepamatuje a invalidizovana cikorka po tebe chce dozivotni rentu... Je to smutne, kam jsme to dopracovali. Pravdepodobne bych take neutikal, snazil se nejak pomoct a pak na to mozna doplatil.
Čím více z nás bude nosit zbraň, tím méně z nás ji jednou bude muset použít.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 187

Registrován: pon 11.8.2008, 21:39

Zbraň: Glock 17

Bydliště: Praha 8

Re: Malý průzkum - jak byste se zachovali?

Příspěvek od Pancho Kid » ned 25.3.2012, 13:32

1/ Dle mého názoru si, kdokoli kdo přepadne vozíčkáře, nota bene ve 4 násobné přesile, nezaslouží nic jiného než zastřelit. Bohužel soudci mají jiný názor...
2/ Jsem srdcař, takž bych do řešení situace/ konfliktu šel, nejlépe v součinnosti s někým, kdo volá policii.
3/ Nejsa právník se domnívám, že pokud se vložím do konfliktu "řevem" a upoutáním pozornosti na sebe, může dojít zabránění pokračování agrese vůči vozíčkáři. V okamžiku kdy mne kterýkoli z útočníků napadne (strčí do mne, jde ke mně s nožem apod.) je případná střelba v souladu s NO neb se můžu oprávněně domnívat, že 4 násobná přesila bude aplikována i na mne.
4/ Každopádně zbraň bych tahal/ukazoval až v okamžiku, kdy bych byl přesvědčen, že jsem připraven ji "legálně" použít.
5/ Jedná se o bohapustou teorii a taky bych se mohl v reálu pos... a dělat, že jsem nic neviděl...a snad u té teorie jen zůstane.
Glock 17, CZ 75B, Remington 870, 858 Tactical, Drulov 75, manželka 152

Příspěvky: 1596

Registrován: stř 21.3.2012, 9:17

Zbraň: 3 kusy

Bydliště: Praha

Re: Malý průzkum - jak byste se zachovali?

Příspěvek od Carloss » ned 25.3.2012, 14:43

Obávám se, že zde bys s NO neuspěl, protože jestliže oni kradou a Ty na sebe upoutáš pozornost, protože máš zbraň (proto si to dovolíš, byť ve šlechetném zájmu), bude se jednak o útok na Tebe Tebou taky vyprovokovaný. Ty budeš ten, který dal vzniknout situaci, kdy bylo nutno použít zbraň. Myslím, že sice budeš hodnocen na dolní hranici sazby, ale budeš vinen. Nezapomínej, že reálná spravedlnost není to, co si představujem, ale to, co stanoví zákon. A soud nemůže posuzovat skutky s představami, ale jen a pouze s literou zákona.

K tomu, co není NO jsem někde četl na jiných fórech a má to přímo oporu v zákoně. Tedy o NO nejde tehdy, pokud bych útok proti sobě sám vyvolal. Je to blbý, ale je to tak.
ČZ 85, ČZ 50, Walther PPK, NP22, Auto-Ordnance 1911A1 WWII, SIG P239, BARK9

Příspěvky: 694

Registrován: stř 11.1.2012, 21:13

Zbraň: Glock 26, Steyr L9A1

Bydliště: Ostravsko

Re: Malý průzkum - jak byste se zachovali?

Příspěvek od Lars » ned 25.3.2012, 19:44

Carloss - podle Tvé argumentace bych útok na sebe vyvolal třeba i tím, že bych nějakým hajzlíkům odmítl dát svoje peníze, "půjčit" přítelkyni - prostě bych jim nevyhověl a poté, co jsem je poslal do "někam", takže jsem tím sám vyvolal jejich útok na sebe?
Tohle nemyslíš vážně, že ne?

Fox - myslím, že jsi to zvládl nejlépe, jak to v dané chvíli šlo.

Tmx - absolutní souhlas s Tvým názorem, jsou prostě věci a chvíle, kdy člověk - chce-li se dál tímto slovem nazývat - nemůže zůstat lhostejný k tomu, co vidí.

Pancho - k něčemu podobnému jsem dospěl sám, než jsem to dal sem na fórum a než jsem se na radu zeptal Vás zkušenějších.

Příspěvky: 1596

Registrován: stř 21.3.2012, 9:17

Zbraň: 3 kusy

Bydliště: Praha

Re: Malý průzkum - jak byste se zachovali?

Příspěvek od Carloss » ned 25.3.2012, 20:03

Tak to myšleno není. Bych musel pohledat tu diskusi o tom.. ale možná to bude na LEXu. Jde o to, že někam přijít, někoho se zastat je OK. Ale pořád to není důvod k užití zbraně a to ani k zastrašení. Kdybych tak našel, kde jsem o tom četl. Je to myšleno tak, že pokud někdo někoho okrádá, já se rozhhodnu jej zastrašit zbraní, on vytáhne zbraň a já vystřelím, asi se NO nedovolám. Protože tu situaci nevyvolalo to okrádání, ale příčinou toho, že zloděj vytáhl zbraň je to, že já mu zbraní už hrozím. A právě na to jeho předcházející konání nemá vlivu.

Já vím, že to je špatně.
ČZ 85, ČZ 50, Walther PPK, NP22, Auto-Ordnance 1911A1 WWII, SIG P239, BARK9

Příspěvky: 694

Registrován: stř 11.1.2012, 21:13

Zbraň: Glock 26, Steyr L9A1

Bydliště: Ostravsko

Re: Malý průzkum - jak byste se zachovali?

Příspěvek od Lars » ned 25.3.2012, 20:26

Jsem rád, že je to myšleno jinak, protože pak by jakýmkoliv grázlům stačilo se domluvit, že byli vlastně verbálně/křikem vyprovokováni a všichni obránci by byli namydlení... :mad:

Jinak myslím, že pokoušet se někoho zastrašit zbraní je hloupost, snad 100x jsem všude četl tu nejzákladnější zásadu: tahat až když jsem opravdu připraven (hlavně asi psychicky) střílet.

Ale situace, jak ji popisuje Fox, je myslím něco jiného - on jen velmi výmluvně ukázal, že zbraň má a že je připraven ji použít, nicméně dal ji zpátky do pouzdra a nikoho tak přímo neohrožoval. A jak píše SATAN, útočníci tak dostali možnost vybrat si, budou-li situaci dále hrotit, nebo jestli z toho vycouvají. Takový princip odstrašení bez přímé hrozby - docela bych na to použil výraz "klidná síla".

Zpět na „OFF TOPIC - BEZ ZAMĚŘENÍ“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz