Myslivost je na seznamu kulturního dědictví


Ostatní debaty mimo zaměření, vtipy, když se prostě chcete vykecat :-)

Uživatelský avatar

Příspěvky: 992

Registrován: pon 28.9.2009, 19:00

Zbraň: Glock

Bydliště: Morava-sever

Re: Myslivost je na seznamu kulturního dědictví

Příspěvek od panvrabec » čtv 16.2.2012, 16:43

Samozdřejmě že zvířata si v přírodě poradí sama, ve velkém prostoru v divočeně, říká se tomu přírodní rovnováha. To ale platí na obrovské plochy, třeba na Aljašku, my se bavíme o malé čr. Dneska, kdy u nás obydlí lidí značně zasahuje do přírody to není tak jednoduché, příroda instinktivně roste všemi směry a zvířata mnohdy už nemají kam, proto se občas stane, že potkáte srnky u dálnice, nebo u železnice, v horším případě (u sousedů) medvěda v popelnici. A proto se zvěř nějakým způsobem musí regulovat, je to buď člověk, nebo zvíře, a protože člověk ustupovat nebude, nezbýva jiná možnost, než regulovat počty zvěřě. Stát by tohle nezvládl uhlídat a proto je tady prostor pro dobrovolníky, kteří toto dělají (myslivci). Osobně komerční lov pro zábavu nesnáším, ale kdo má prachy a potřebuje si honit ego, tak si za střílení zvířat prostě platí, to ale není případ většiny myslivců. Blbci jsou všude, o tom žádná, takže jsou taky mezi myslivci, ale tak jak střílení a štvaní zvířat nemusím, tak musím konstatovat, že bez myslivců to prostě nebude fungovat.

To co popisuje Shi je ovšem úplně neco jiného, poničený pozemek a výhružky zastřelením psa jsou už dost vážná věc a osobně bych to tvrdě řěšil (právně).

Příspěvky: 148

Registrován: ned 05.2.2012, 2:06

Re: Myslivost je na seznamu kulturního dědictví

Příspěvek od ZrušenýUživatel » čtv 16.2.2012, 19:18

Panvrabec: popravdě nerozumím, čím mě ohrožuje liška, kuna, lasička, vlk, opeření dravci atd., že je nezbytná jejich soustavná likvidace? Snad aby neubylo pracně pestěných, z pohledu daného ekosystému těžce přemnožených (v zimě by bez pomoci chcípli) zvířat na dně potravní pyramidy? Čím to, že jinde v Evropě to i v mnohem víc zalidněných regionech funguje samo? Omlouvám se, pokud jsem tvůj příspěvek nepochopil, ale tohle pěstování bizarních monokultur pro potěchu malého společenství je pro mne úchylné. Z toho pohledu je mi už sympatičtější samotný lov pro zábavu.

Sent using Tapatalk
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1305

Registrován: stř 30.3.2011, 10:22

Zbraň: G19 4.gen

Bydliště: Praha

Re: Myslivost je na seznamu kulturního dědictví

Příspěvek od kolaCZek » čtv 16.2.2012, 19:32

Az se na dalnici potkas s kancem, tak budes mluvit jinak... :lol:
Never argue with an idiot, they drag you down to their level and then beat you with experience.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 240

Registrován: stř 22.6.2011, 21:16

Zbraň: G17,CZ75,858

Re: Myslivost je na seznamu kulturního dědictví

Příspěvek od lo3k » čtv 16.2.2012, 19:54

kolaCZek : Souhlas,podepisuju kazde slovo.
Oderint,dum metuant.

Příspěvky: 148

Registrován: pát 04.11.2011, 19:21

Re: Myslivost je na seznamu kulturního dědictví

Příspěvek od Honza.S » čtv 16.2.2012, 19:56

Jestli ma byt regulace,tak at je,oni tomu rozumi,ja ne.Spis mne zarazeji informace v reportazich typu - “protoze je velky podstav takove a makove zvere,bylo streleno jen tolik a tolik kusu“ To pak postrada logiku regulace,kdyz se lovi i kdyz je zvere malo....
G17 3.gen. Olive

PaF

Příspěvky: 272

Registrován: pát 18.4.2008, 21:39

Zbraň: GLOCK

Bydliště: BRNO

Re: Myslivost je na seznamu kulturního dědictví

Příspěvek od PaF » čtv 16.2.2012, 20:13

Pravda je, ze mne prudi existence nejruznejsich seznamu ochrany a zvyhodneni : OSN, UNESCO, OECD, EU a kdejaka banda ko..tu ma patent na rozum.

Kdo ale zil nejakou dobu na ceske vsi vi, ze hasici a myslivci jsou fenomen, bez ktereho by radu vesnic spravoval krajsky urad, protoze jsou to krome komancu jedine dve skpiny schopne postavit kandidatku a zvolit starostu. Taky by bez nich nebyly plesy, taboraky, benatske noci atd.... Staci shlednout Slavnosti snezenek... je to jen mirna nadsazka. :D

O samostatnou zivotnost myslivosti nemam strach, fenomen to je a svoje misto v nasi kulture ma i bez seznamu :roll:

Takze nic proti myslivosti ve spolecenske rovine. Jinak nikde v Evrope a podobne zahustenych oblastech se zver "neregluje sama". U nas to delaji myslivci, jinde lesni spravci ci urednici ministerstva zemedelstvi prostrednictvim sokromych firem v komercnich honitbach. Kazdy, komu uz divocaci preorali zahradu nebo golfove hriste, vi sve :lol:

P.S. nejsem myslivec :D
PaF
Uživatelský avatar

Příspěvky: 240

Registrován: stř 22.6.2011, 21:16

Zbraň: G17,CZ75,858

Re: Myslivost je na seznamu kulturního dědictví

Příspěvek od lo3k » čtv 16.2.2012, 20:17

“protoze je velky podstav takove a makove zvere,bylo streleno jen tolik a tolik kusu“
Abych rek pravdu nerozumim tomu ani ja,ono je to diskutabilni co si kdo predstavuje pod slovama malo zvere,v okamziku kdy jde myslivec na srnce a za celej tejden ho ani nezahlidne,jeste nemusi znamenat ze je zvere malo,ale on to uz tak prezentovat povecinou bude.
Kousek za hranicema v nemecku tusim ze letos vypustli dva pary vlku,uvidi se casem co to te prirode a zveri vubec prinese do budoucna,trochu se to ve me pere,ale popravde tomu projektu fandim.Nejcic proti vypusteni neproestovali myslivci,nybrz statkari - farmari,jak se mi doneslo jsou za vlci kuzi ochotni vyplati 50litru,pokut je to pravda,tak potes koste,urcite se najde nejake hovado ktere si rado privydela.
Oderint,dum metuant.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 992

Registrován: pon 28.9.2009, 19:00

Zbraň: Glock

Bydliště: Morava-sever

Re: Myslivost je na seznamu kulturního dědictví

Příspěvek od panvrabec » čtv 16.2.2012, 22:15

Rimmer132: Nevěř tomu, že se jinde v Evropě "reguluje" zvěř sama. Díky člověku tady nežijí predátoři, kteří by tuhle práci odváděli, šelmy jako např. velké kočkovité šelmy, medvědi, psovité šelmy a podobně. Ani tady žít nemůžou, když je tu mezi jednotlivými vesnicemi max 5 km lesa a to v lepším případě. Tyto predátory příroda potřebuje, aby si mohla sama vytvořit rovnováhu a jestliže zde díky člověku nežijí, tak se člověk nějakým způsobem musí o regulaci postarat. Teď někdo jistě řekne, že na slovensku šelmy žijí, ano .. 5 vlků a 2 malí medvědi, kteří jsou monitorováni a žijí jen v přísně chráněných oblastech. Např. v Rakousku má zvěř pod kontrolou stát, osobně nevěřím tomu, že by to bylo možné u nás, jednak z důvodu finančních a taky než ti naši zákonodárci něco vymyslí, tak by nám mezi slepicema běhali jeleni. Tohle je realita.

Mě připadá že si to někteří představujete jako na severu Severní Ameriky. V oborovském lesním ekosystému tam žije obrovské množství zvířat, tam je ta pravá divočina, příroda se o sebe dokáže postarat, jsou tam velcí medvědi, vlci, pumy, velcí bíložravci a já nevím co ještě, ale ty zvířada se taky netlačí nikam do měst, protože mají svůj obrovský prostor. Občas se přiblíží ke srubu, kde v okruhu 50ti mil nic není, ale tam je povinná výbava pořádná kulovnice.

My jsme zvěři ubrali velkou část jejich přirozeného výběhu a pokud někdo nechce zvěř regulovat, tak bude potřeba vyčlenit kus republiky pro zvířata a nechat je tam volně žít. Než někteří zase něco vyplodíte, tak zkuste taky zapojit mozek.

Příspěvky: 16

Registrován: sob 09.7.2011, 16:59

Re: Myslivost je na seznamu kulturního dědictví

Příspěvek od David5 » čtv 16.2.2012, 22:22

panvrabec: přesně tak :lookround:
Uživatelský avatar

Příspěvky: 109

Registrován: čtv 19.5.2011, 8:28

Zbraň: ČZ 75 Compact

Re: Myslivost je na seznamu kulturního dědictví

Příspěvek od Self-Def-Enthusiast » čtv 16.2.2012, 23:32

Predesilam, ze moc osobnich zkusenosti s myslivcema nemam, ale ty, co mam (at uz osobni nebo doslech od rodiny a kamosu), nejsou kladne.

Navic me stve, ze se snad kazdej pul rok nebo mozna i ctvrt rok umre myslivec na blbost svoji (leze z posedu a ustreli si kebulu) nebo kolegovu (zabije ho kolega pri lovu). Nechapu, co blbnou furt - i kdyz podle historek naseho spravce strelnice o myslivcich to do sebe zapada :roll:

Na druhou stranu ale musim rict, ze jejich prace je v nasich podminkach proste potreba, to se na me nezlobte. Lesy jsou v Cechach proste maly, ta zver tam nemuze zit ve vyvazenym pomeru predatoru vs. konzumentu. Umite si predstavit, ze by v tech nasich malejch lesich zily smecky vlku nebo medove? To by byla hlina docela - osobne jsem potkal kance uprostred 60tisicovyho mesta a pak rodinku kancu na okraji tehoz mesta. Rozhodne bych nerad, aby po tech lesikach pobihali skutecni predatori, protoze by byli proste prilis blizko obci a ani na propitomely houby byste nemohli jit bezpecne.

Mimochodem ona ta regulace ani neni tak skvela v tech severoamerickejch podminkach. Mel jsem ucitele na univerzite z Ohio(a) v USA a vypravel, ze pravidelne asi 2 mesice v roce je tzv. volny odstrel jelenu, protoze jsou premnozeny - jdete prej do lesa a valej se tam mrtvy jeleni, protoze jich je moc, tak je lidi chodi strilet pro zabavu. Zadni myslivci strilejici "skodnou" tam nejsou, tak jakto, ze ta "skodna" to neudrzi v rovnovaze - medvedi, vlci a jiny legracky tam jsou???

Shi

Příspěvky: 685

Registrován: ned 04.3.2007, 13:13

Re: Myslivost je na seznamu kulturního dědictví

Příspěvek od Shi » pát 17.2.2012, 9:51

kolaCZek píše:Az se na dalnici potkas s kancem, tak budes mluvit jinak... :lol:
Já se s ním potkal, škoda na vozidle byla 65 000 Kč. Posílal jsme na právní oddělení jakéhosi mysliveckého svazu dotaz, zda je možné získat odněkud finanční kompenzaci. Nestál jsem jim ani za odpověď.

Jediné kladné co na adresu myslivců v tomto směru mohu říct, je, že se myslivec, který si pro skolené prase přijel, se choval slušně.

Myslivci zvěř dokrmují, čímž se nenápadně starají o nadnormativní stavy zvěře, aby na honu bylo do čeho střílet. Za to jim snad máme tleskat ? Že mnohé spolky úmyslně udržují nadnormativní stavy zvěře je veřejným tajemstvím.
PaF píše: Takze nic proti myslivosti ve spolecenske rovine. Jinak nikde v Evrope a podobne zahustenych oblastech se zver "neregluje sama". U nas to delaji myslivci, jinde lesni spravci ci urednici ministerstva zemedelstvi prostrednictvim sokromych firem v komercnich honitbach. Kazdy, komu uz divocaci preorali zahradu nebo golfove hriste, vi sve :lol:

P.S. nejsem myslivec :D
Jenomže v Německu, Polsku a dalších evropských zemích s podobnou hustotou osídlení se asi neregulují stavy dravců odstřelem s cílem pokud možno je vyhubit (je to škodná, tak co jiného s tím). Lišky se tam taky loví s podobnými argumenty jako u nás (pomáháme přírodě), jenomže na celkovou populaci lišek (v Německu) má odlov minimální vliv, protože liščí komunita na zvýšený odlov reaguje zvýšením počtu mláďat. Takže při lovu lišek jde jen o zábavu zahalenou do vznešených keců typu "pomáháme tím přírodě".

Podle ochranářů (čímž nemyslím ekologisty, ale profesionály, včetně ornitologů) jsou největšími odpůrci návratu dravců na naše území právě myslivci. Zdravý selský rozum napovídá, že tady asi nebude něco v pořádku.

Proti lesním správcům a lesním hospodářům, kteří se o les skutečně starají, nemohu říct jediné křivé slovo, protože těch pár, se kterými jsem se setkal, byli profesionálové.

Čím konkrétně škodí lišky, lasičky, kuny ? Neregulují náhodou přirozeným způsobem stavy zvěře ?

„Predátoři, jako jsou sovy a draví ptáci jsou na vrcholu potravního řetězce a jejich stavy kopírují početnost kořisti, kterou se živí. Nemůžou se přemnožit, protože si sami redukují svoji potravu,“ dodal zoolog příbramského muzea David Fischer."
[http://www.denik.cz/z_domova/myslivci_c ... 90315.html]

Prolétl jsme si celé toto lovecké fórum (proč je liška škodná? http://www.loveckeforum.info/viewtopic.php?f=30&t=5094 ) a nenarazil jsem na jedinou racionální odpověď. Dokonce i argument s šířením vztekliny je pitomost, protože se ukázalo, že počet narozených a odchovaných mláďat a následná rychlost šíření vztekliny je přímo úměrná intenzitě odstřelu lišek. Ostatní jsou už naprosté žvásty - liška nemůže být přemnožená, protože pokud se přemnoží a vyžere si v revíru drobnou zvěř, tak následně lišky nemají co do huby a mají méně mláďat a počty lišek se samy zredukují. Dravci se dlouhodobě přemnožit prostě nemohou.
Naposledy upravil(a) Shi dne pát 17.2.2012, 13:11, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Myslivost je na seznamu kulturního dědictví

Příspěvek od S474N » pát 17.2.2012, 10:15

Shi: neni to nahodou tak, ze ten myslivec na miste ti sepise potvrzeni a hradi ti potom CKP?
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Shi

Příspěvky: 685

Registrován: ned 04.3.2007, 13:13

Re: Myslivost je na seznamu kulturního dědictví

Příspěvek od Shi » pát 17.2.2012, 10:22

panvrabec píše: (velké) predátory příroda potřebuje, aby si mohla sama vytvořit rovnováhu a jestliže zde díky člověku nežijí, tak se člověk nějakým způsobem musí o regulaci postarat.
O.K. to stále nevysvětluje, proč jsou za škodnou označováni i malí predátoři a proč jsou myslivci proti návratu velkých šelem (vlk, rys), protože jejich argumenty smysl prostě nedávají.

Ačkoliv nemám k hnutí Duha příliš kladný vztah, tak mi nezbývá než souhlasit s tím, co uvádí na svém webu o velkých šelmách a jejich možném návratu na naše území:

http://www.selmy.cz/povery-a-fakta/velk ... -divocinu/

http://www.selmy.cz/clanky/vlk-i-rys-be ... ka-zoolog/
S474N píše:Shi: neni to nahodou tak, ze ten myslivec na miste ti sepise potvrzeni a hradi ti potom CKP?
To by platilo, kdyby se jednalo o evidovaný hospodářsky kus u kterého bych dokázal prokázat, že utekl z oplocené obory. Pokud "sestřelíš" autem divoce žijící zvěř a nemáš havarijní pojištění, tak si všechno platíš sám.

Divoce žijící zvěř nepatří nikomu a tedy škody tohoto druhu ti nikdo neuhradí. V Francii zavedli, že škody hradí myslivci a rázem byly stavy velké zvěře zregulovány až tak, že hrozilo její vyhubení - tolik k argumentu, že myslivcům jde o přírodu a o zvířátka. :lol:
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1240

Registrován: úte 11.9.2007, 6:41

Bydliště: Kvérov

Re: Myslivost je na seznamu kulturního dědictví

Příspěvek od Nikdo » pát 17.2.2012, 10:32

Úplně přesně je to tak, že v okamžiku, kdy do zvířete narážíš, nepatří nikomu, a škodu si hradíš sám.
Ovšem již v následujícím okamžiku patří místnímu mysliveckému sdružení, a pokud si jej odvezeš na guláš sám, dopouštíš se pytláctví.
To je myslím velmi férové.

Příspěvky: 1523

Registrován: stř 02.8.2006, 14:14

Zbraň: GLOCK

Re: Myslivost je na seznamu kulturního dědictví

Příspěvek od Mistral » pát 17.2.2012, 10:34

Jo, když ti zvíře skočí před auto a udělá škodu, tak nepatří nikomu. Jakmile ho ale pak hodíš do kufru, tak patří myslivcům a je z tebe pytlák.

Mimořádně přemnožená jsou například prasata, v každém zemědělském podniku ročně udělají statisícové až milionové škody. Myslivci je ani neplatí, ani tu havěť dostatečně neodstřelují.
Mysli globálně, střílej lokálně. Nejsi kompetentní!

Příspěvky: 16

Registrován: sob 09.7.2011, 16:59

Re: Myslivost je na seznamu kulturního dědictví

Příspěvek od David5 » pát 17.2.2012, 16:23

Mistral píše:Jo, když ti zvíře skočí před auto a udělá škodu, tak nepatří nikomu. Jakmile ho ale pak hodíš do kufru, tak patří myslivcům a je z tebe pytlák.
já s tímhle zákonem taky nesouhlasím, je to kvůli nemocem (svalovec) co má, protože byste museli poslat vzorky k veterináři. A většina neví co se má dělat, tak za to odpovídají myslivci kteří musí přijít i v 02:00 ráno.

Mistral píše:Mimořádně přemnožená jsou například prasata, v každém zemědělském podniku ročně udělají statisícové až milionové škody. Myslivci je ani neplatí, ani tu havěť dostatečně neodstřelují.
to je pravda ale černá zvěř má tady ideální podmínky a množí se 2x do roka !!! díky slabé zimy co byla za poslední roky (letos nepočítám) na počet odstřelené zvěře najdeš na Mze
aby Myslivci platily tak to je kravina to by myslivost zničilo, mají na ty základní potřeby...

zkuste tomu porozumět, být "myslivec" starat se o zvěř, brigády,hony atd.... ale vy máte velké zkušenosti, takže víte jak by to mělo být... a říkáte že nejste proti Myslivosti ale nechcete máte k tomu odpor...

Příspěvky: 148

Registrován: pát 04.11.2011, 19:21

Re: Myslivost je na seznamu kulturního dědictví

Příspěvek od Honza.S » pát 17.2.2012, 16:40

Já třeba odpor k myslivosti jako takové nemám.Mám ale odpor k těm,co krom ukazováčku na spoušti jinak nehnou ani prstem,k těm,co se sjedou v Q7mičkách,Superbech,X6kách,Tuaregách a podobných kárach,honí si trika kdo má lepší a hlavně dražší flintu,kdo má lepší hadry,čí pes je lepší a že ostatní mají všechno na hovno,po honu se ve svých kárách pod vlivem vrátí domů,do hospody a já nevím kam a machrujou,kolik toho sejmuli a že ten a ten neumí střílet a ten a ten má neschopnýho psa a že on se svým kvérem za 150 litrů nemá konkurenci a podobný sračky - to je realita.To je to co se mi na myslivosti nelíbí.Ti co si to odmakají a dělají vše pro lesy a zvěř na to pak doplácí špatným míněním veřejnosti.
G17 3.gen. Olive
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Myslivost je na seznamu kulturního dědictví

Příspěvek od S474N » pát 17.2.2012, 16:45

Honza.S: ty co popisujes bezpochyby nejsou myslivci v pravem slova smyslu, takze to bych neresil.

BTW jenom pro zajimavost, co mas za auto? *40*
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Shi

Příspěvky: 685

Registrován: ned 04.3.2007, 13:13

Re: Myslivost je na seznamu kulturního dědictví

Příspěvek od Shi » pát 17.2.2012, 16:54

Davide, kdyby si myslivci neprolobovali poměrně nehorázná práva na úkor majitelů pozemků, kdyby se chovali slušně a kdyby nepoužívali naprosto absurdní a demagogické argumenty při prosazování svých zcela soukromých zájmů, tak by k nim lidi asi měli kladnější vztah.

Jen pro ilustraci - ve svém lese v oplocence v podstatě nemám právo nechat volně běhat svého psa. Dobrý ne ?

Zákon o myslivosti:
(1) Je zakázáno vlastníkům domácích zvířat, včetně zvířat ze zájmových chovů a zvířat z farmových chovů zvěře, nechat je volně pobíhat v honitbě mimo vliv svého majitele nebo vedoucího.

Proti odstřelu přemnožené zvěře, která tu nemá predátory, nemám námitek a chápu, že odstřel přemnožené černé je dost komplikovaný. Jsi si jistý, že se v posledních letech černá zvěř nikde v ČR v zimě uměle nedokrmovala ? Já si tím jistý nejsem.

Dokrmování zvěře a léčení zvěře přispívá k decimaci genofondu. Chápal bych to v případě povodní a v případě nějakých extrémních zim, ale jinak se jedná o umělé zvyšování populace a ne o ochranu přírody.
Trofejní kusy jsou (geneticky) ty nejlepší kusy ze stáda, nebo ty nezdravé a nemocné ?

Vládní komise ve Velké Británii konstatovala, že odstřel lišek má prakticky nulový vliv na množství lišek v přírodě. S odstřelem lišek souhlasím v Austrálii, kde je liška zavlečeným druhem, který decimuje místní faunu. Ale v Evropě je odstřel malých přirozených predátorů prakticky neobhajitelný. Stejná komise také dospěla k závěru, že vliv lišek na decimaci ovcí (a další zvěře podobné velikosti) je velmi malý, protože lišky se živí drobnými hlodavci, mršinami a nemocnými kusy. Furt se nějak nemohu dopátrat, proč je liška tak hrozná škodná, když neškodí nikomu a mršiny po sobě (na rozdíl od myslivců) uklízí.

Aby myslivci platili není nesmysl - k nadstandardním právům patří i nadstandardní povinnosti.
Myslivci si prolobovali právo omezovat mě na mém pozemku, začít by měli tím, že když je můj pozemek začleněný do jejich honitby, tak by se mnou měli mít uzavřenou smlouvu o tom, za jakých podmínek na mém pozemku mohou provozovat svého koníčka.

Jestli mají zemědělci milionové škody, nic zemědělcům nebrání platit myslivcům "půl miliony" za odstřel černé. Pokud je odstřel efektivní metoda likvidace, tak se to vyplatí oběma stranám. Pokud odstřel není efektivní metoda, tak je zbytečné ho provozovat a tvrdit, že je potřebný a pro společnost užitečný.

Příspěvky: 148

Registrován: pát 04.11.2011, 19:21

Re: Myslivost je na seznamu kulturního dědictví

Příspěvek od Honza.S » pát 17.2.2012, 17:00

Satane mám starýho Forda,co se týče značek aut,uvedl jsem je,aby bylo zřejmé,o jakou sortu lidí jde(znám některé osobně) a vím,že nejsou myslivci v pravém slova smyslu,ale prezentují se tak před ostatníma,což si myslím myslivost poškozuje,tak jako podle tebe poškozují Rambové z BA nás ostatní držitele svým neskrytým nošením.

Shi:
nemám páru o tom,jak to s pozemkama je,ale to nemůžeš jako majitel žádat o vyčlenění tvého pozemku z honitby?
G17 3.gen. Olive

Zpět na „OFF TOPIC - BEZ ZAMĚŘENÍ“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz