Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je pon 24.9.2018, 16:11Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 
 Na falešné udání souseda ho přepadli policisté, teď mu hrozí 
Autor Zpráva
VIP člen
Uživatelský avatar

Registrován: 03/2005
Příspěvky: 13149
Bydliště: mám
Příspěvek Na falešné udání souseda ho přepadli policisté, teď mu hrozí
Na falešné udání souseda ho přepadli policisté, teď mu hrozí šest let

V kutilské dílničce právě dočistil ředidlem sletované drátky, když se rozrazily dveře, ve kterých stáli dva policisté. Za chvilku už ležel 58letý invalidní důchodce Václav Schneider z Plzně na zemi s želízky na rukou.

Strážci zákona zakročili na žádost souseda, který zřejmě z pomsty oznámil na tísňovou linku, že Schneider fetuje. To se sice nepotvrdilo, přesto muž, jehož dosavadním největším prohřeškem byl neštípnutý lístek v tramvaji, skončil nyní před soudem jako zločinec.

Podle státní zástupkyně Drahomíry Lorencové totiž vzdoroval zasahujícím policistů, kteří se ho snažili zpacifikovat. Tím se měl dopustit trestného činu násilí proti úřední osobě. Sám Schneider přitom po zákroku skončil v nemocnici s pochroumaným ramenem. Pozdější lékařské vyšetření dokonce odhalilo zlomeninu žebra.

Msta souseda
Zásah policisté provedli v domě, ve kterém jsou tři byty. Dva patří rodině Schneidera a ve třetím bydlí Jiří Šampalík. Mezi nimi už delší panují sousedské spory. Loni v listopadu zalarmoval Šampalík policii s tím, že Schneider v domě každý druhý den smrdí ředidlem a že si myslí, že ho čuchá. Když policisté přijeli na místo, Šampalík je dovedl ke Schneiderově dílně, odkud zápach vycházel.

„Slyšel jsem ránu a vzápětí se rozletěly dveře. V mžiku byl u mě policista a křičel něco v tom smyslu, jako co tady smrdí. Snažil jsem se ho vystrčit ven, chvilku jsme se přetahovali. Přitom mi srazil z nosu brýle a rozšlapal krabici s plastikovými modely,“ popsal Právu začátek konfliktu Schneider.

„Vtom druhý policista zařval, že držím šroubovák, který jsem opravdu měl v ruce, jak jsem spojoval kabely svorkovnicí,“ pokračoval starší muž, který je už deset let v invalidním důchodu kvůli neuróze, kvůli níž trpí úzkostí a musí brát uklidňující léky.

Pouta mu sundali, až před matkou
Policistu vytlačil z dílničky na chodbu, kde potom skončil složený na zemi a dostal i želízka.

„Říkal jsem jim, co blbnou. Vtom jsem uviděl na schodech souseda, jak se mi pošklebuje a k tomu si ještě neodpustil posměšné průpovídky. Hned mi bylo jasné, že policajty na mě poslal on. Už mi tím v minulosti vyhrožoval,“ popisoval Schneider další sled událostí. Pouta mu policisté sundali, až když na chodbu přišla jeho osmdesátiletá matka a se slzami v očích je prosila, aby syna pustili, že nic neudělal a že nebude dělat žádné problémy.

Schneidera pak policisté odvezli do nemocnice, protože si stěžoval na bolest ramene. Ukázalo se, že měl zraněnou lopatku a zlomené žebro. Na policisty poté podal stížnost za nepřiměřený zákrok.

Generální inspekce: Bez prohřešku
„Pořád jsem chodil na nějaké výslechy hlavně kvůli jejich zákroku a pak se to úplně obrátilo. Najednou jsem byl obviněný za útok na ně. Koukal jsem jako blázen,“ uzavřel Schneider.

Žalobkyně to ale vidí jinak. „Neuposlechl výzvy, aby vyšel ven z dílny, ve které manipuloval s těkavými látkami a zamořoval ovzduší v domě. Vykročil proti policistům, přičemž v ruce držel šroubovák, který zdvihl nad hlavu a křičel, aby vypadli,“ řekla před soudem státní zástupkyně.

Upozornila také na to, že při použití donucovacích prostředků obviněný kladl aktivní odpor a policistům způsobil drobná poranění.

Na šest let do vězení
Podle závěrů Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) se zakročující policisté žádného protiprávního jednání nedopustili.

„Pro použití donucovacích prostředků měli zákonný důvod. Dotyčný muž jednak neuposlechl opakované výzvy k opuštění dílničky a k podání vysvětlení týkajícího se údajného čichání těkavých látek. A dále svým jednáním se šroubovákem v policistech vzbudil obavu o jejich bezpečnost,“ píše v rozhodnutí GIBS, která prověřovala podezření, že policisté se mohli dopustit zneužití pravomoci úřední osoby.

Schneiderovi teď hrozí v případě odsouzení až šest let vězení, žalobkyně totiž jeho vzdor posoudila podle přísnějšího paragrafu, a to s ohledem na šroubovák, který měl údajně použít proti policistům jako zbraň.

Puvodni odkaz:
:arrow: http://www.novinky.cz/krimi/348962-na-f ... t-let.html

_________________
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek


pát 03.10.2014, 14:22
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky
VIP člen
Uživatelský avatar

Registrován: 03/2005
Příspěvky: 13149
Bydliště: mám
Příspěvek Re: Na falešné udání souseda ho přepadli policisté, teď mu h
Reakce na clanek:

Jak to v té Plzni vlastně s tím „přepadením“ modeláře bylo?

Internetem se šíří zpráva jistého deníku, který uveřejnil informace o případu, jenž nyní putuje k soudu. Článek nese název „Na falešné udání souseda ho přepadli policisté, teď mu hrozí šest let“ a už z tohoto titulku je více než jasné, na čí straně je autor článku.

Kompletní článek si můžete přečíst zde: http://www.novinky.cz/krimi/348962-na-f ... t-let.html

V článku je popisováno, jak zlí policisté na falešné udání vtrhli do dílny k muži, který je v invalidním důchodu a věnuje se modelářství. Muže policisté zmlátili, rozšlapali mu modely a on sám teď může jít ještě do vězení. Nejeden z nás by si řekl – tak tohle ale přehnali. Nedalo mi to a zkusil jsem si k případu zjistit něco málo informací, jak se to na místě mělo přesně odehrávat, proč muž nyní putuje k soudu a podobně.

V domě bydlí muž se svým sousedem. S tím mají dlouhodobě mezi sebou spory. Kdo z nás by to neznal, souseda si prostě nevyberete. Nicméně tento soused učinil oznámení na tísňovou linku 158 s tím, že jeho soused v garáži čichá toulen. Ředidla a barvy muž samozřejmě používal při modelářství.

Nicméně – dvoučlenná policejní hlídka na místo vyrazila oznámení prověřit. Ostatně takto to policistům ukládá zákon a oni musí na takové tísňové volání reagovat. Když policisté dorazili na místo, spatřili v dílně muže se šroubovákem v ruce. Pro nás u počítačů je to možná spíše k smíchu (no tak byl v dílně a stavěl modely, co měl mít asi v ruce, šroubovák je běžná věc). To ano. Ale problém nastal ihned poté. Policisté totiž muže vyzvali, aby šroubovák odložil. Muž však odmítal uposlechnout výzvy a naopak se začal chovat agresivně a policisty napadal. Tuto část ostatně potvrdil sám dotyčný muž v rozhovoru v článku, jehož odkaz jsme uveřejnili na začátku tohoto článku. Sám tam říká doslova: „Slyšel jsem ránu a vzápětí se rozletěly dveře. V mžiku byl u mě policista a křičel něco v tom smyslu, jako co tady smrdí. Snažil jsem se ho vystrčit ven, chvilku jsme se přetahovali. Přitom mi srazil z nosu brýle a rozšlapal krabici s plastikovými modely.“

A já se ptám – proč muž odmítl uposlechnout výzvy? Proč neodložil šroubovák a s policisty si o tom prostě jednoduše nepromluvil? Proč se policisty snažil z dílny ven vystrčit?

V této chvíli už policistům bohužel nezbývá nic jiného, než užít donucovacích prostředků. A je úplně jedno, zda policistu takto napadá opilá žena, starší muž, nebo dvacetiletý svalovec. Všichni se v takovém případě dopouští protiprávního jednání.

Policisté proto užili donucovacích prostředků – hmatů a chvatů a muže omezili na osobní svobodě služebními pouty. Muž si stěžoval na bolest, proto byl převezen do nemocnice, kde mu podle autora onoho článku lékaři přišli na zraněnou lopatku a zlomeninu žebra. Muž okamžitě na policisty podal stížnost.

Zde je nutno podotknout, že na místo vyrazil přímý nadřízený těchto policistů, Odbor vnitřní kontroly Policie ČR a případem se následně zabývali také příslušníci GIBS. Ani jedna z těchto složek nenalezla v tomto případě jakékoliv pochybení ze strany policistů. Odbor vnitřní kontroly rozhodl, že užité donucovací prostředky byly za této situace naprosto oprávněné a v souladu se zákonem.

Muži nyní hrozí až šestileté vězení, a to z důvodu, že žalobkyně (nikoliv policisté) usoudila, že bude muž stíhán pro zpřísněný odstavec násilí proti úřední osobě, a to kvůli šroubováku, který měl v ruce, a kterým měl policisty ohrožovat.

Připomíná mi to případ, kdy rovněž kvůli sousedským sporům vyjížděly nedávno hlídky PČR v jiném městě do jistého domu. Žena tam uváděla, že ji napadl soused. Po příjezdu na místo policisté nejprve mluvili s touto ženou, která jim popsala svou verzi. Poté zaklepali u muže, kterého žena z takového jednání obvinila. Muž s policisty jednal rozumně, uposlechl vše, co po něm chtěli a vše vysvětlil. Policisté mu doporučili, jak má následně postupovat a sami uznali, že vina pravděpodobně nebude na jeho straně, nicméně i přesto vše postoupili k úřadu městské části. Stejně tak dali instrukce oznamovatelce, která nakonec nechtěla ani nic hlásit. Policisté navíc nezjistili, že by na místě došlo k trestnému činu. A vše šlo vyřešit v klidu, bez toho, aby muž policisty někam odstrkoval a podobně.

Policista je také jen člověk. Nezná všechny občany naší republiky a pokud přijede někam prověřit oznámení, musí se s nastalou situací seznámit. Věřte, že pokud budete s policistou jednat v klidu a budete spolupracovat, vždy se vše vysvětlí.

Puvodni odkaz:
:arrow: http://policejnidenik.cz/jak-to-v-te-pl ... lare-bylo/

_________________
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek


pát 03.10.2014, 14:23
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky

Registrován: 01/2012
Příspěvky: 217
Příspěvek Re: Na falešné udání souseda ho přepadli policisté, teď mu h
Nebyl jsem na místě, nevím, jak to bylo. Co vím, je jen to, že tak, jak to je publikováno, nemusí mít nic společného s pravdou. Mohu tedy pouze spekulovat.
Co takhle CD? Modelář na té adrese bydlel, byl to tudíž jeho domov. V kritickém momentě byl v "dílničce" nebo "garáži", kde se věnoval své zálibě. Zda tyto prostory obýval na základě zvláštní nájemní smlouvy, nebo tyto prostory byly z jeho nájemní smlouvy součástí jeho bydlení, či svévolě využíval nějaký kumbál, není až tak v tuto chvíli stěžejní. Každopádně to v tuto chvíli byly prostory jeho domova. Taktéž nikde nebyly zveřejněny fotografie či nákresy místa, kde se celá záležitost odehrála. Předpokládám, že modelář v nějakém malém kutlochu sedí na židličce u stolu a věnuje se své zálibě, třeba natírá modely nějakou rychle schnoucí acetonovou barvou. Pro jiné lidi smrad, pro něj vůně nově vznikajícího modelu. Jak daleko je od zavřených dveří? 2 možná 3 metry? Najednou se dveře rozlítnou a někdo na něj zaútočí. Takový Steven Segal, či Silvestr Stalone by ve filmu asi útočníky instinktivně nejprve eliminovali, v lepším případě by to dotyční přežili, a pak by zjišťovali, o co vlastně jde. Podotýkám, že vše se odehrává ve zlomcích vteřin. A tam není čas na uvažování. Tam pracují instinkty. Opět podotýkám, že modelář se cítil v oněch prostorách doma. Čili jednoznačně CD. Z uvedeného jsem jaksi mezi řádky vyčetl, že se ani doma nenám právo bránit. A to mi už připadá hodně, ale hodně za hranou. To, že to inspekce a GIBS vyhodnotili jako zcela nezávadné, to mně vůbec nepřekvapuje. O této realitě jsem již dost napsal. Není to poprvé, kdy policie někam vtrhla a bezdůvodně někoho napadla. Holt, omyly se stávají. Ale téměř nikdy nepřiznají chybu, natož odškodné. Vždy se to "po česku" něják ututlá. Nepochopil jsem jedno: proč, když přišli policisté ke dveřím kumbálu, prostě nezabušili se slovy: pane XX, policie ČR, otevrěte dveře! Když bez vyzvání zaútočí a vylomení dveří dle mého názoru útok nesporně je, pak také musí počítat s odporem. To, zda za dveřmi někdo fetuje aceton, či natírá něco, není rozhodující, když při tom někoho neohrožuje. Na takovýto útok by policie měla přece mít nějaký příkaz či souhlas. Onehda jsem prodal svou kytaru kamarádovi a tomu tu kytaru ukradli. Shodou okolností se nám podařilo zjistit, že kytara se nachází v bytě obývaném příslušníky určitého etnika. Měli jsme na to svědka a kytara byla identifikována dle výrobního čísla (to uvádím jen pro nedůvěřivé). Vyhledali jsme známého na ostravské kriminálce a obrátili se na něj. A dozvěděli jsme se, že ani na základě takových skutečností nedostane policie příkaz ke vstupu a domovní prohlídce. Toť opět má životní zkušenost. Proto mě ta kauza nějak ani nepřekvapuje. Prostě modelář může být jen další z mnoha obětí této bezprávní žumpy.


sob 04.10.2014, 10:47
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 3 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  Powered by phpBB © phpBB Group, designed by STSoftware, český překlad – phpBB.cz

Doporučujeme: XBMC KODI