Na nošení .357 nebo 9mmLuger


Doporučení, ceny, zkušenosti, přebíjení

Uživatelský avatar

Příspěvky: 26

Registrován: pát 10.11.2006, 18:45

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Brno

Příspěvek od gonias » úte 09.1.2007, 13:17

"Doporucuju nastudovat neco o Marshalove indexu."

Tak to teda taky doporučuji, tyhle materiály jsem pročítal celkem pečlivě a ne jenom ty. Myslím, že tyto fakta jsou jednoznačně na straně 40SW. ¨Na obranu

Ale věc druhá je že mezi 40SW a 45ACP ve skutečnosti nevidím zásadní rozdíly v zastavení útočníka. Těch pár procent pro 40SW v Marshalove indexu si myslím neni rozhodujících

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Příspěvek od cmk » úte 09.1.2007, 16:52

gonias píše:Ale věc druhá je že mezi 40SW a 45ACP ve skutečnosti nevidím zásadní rozdíly v zastavení útočníka. Těch pár procent pro 40SW v Marshalove indexu si myslím neni rozhodujících
Sorry, ze cituju predchozi prispevek, ale odpovidam jen na jednu jeho cast, tak chci, aby bylo zrejmy na kterou...

Jo - samozrejme, ze mas pravdu - jestli ma .40SW rekneme 75% a 45ka s tou samou strelou "jen" 67% pak jo - ty procenta nejsou rozhodujici. To, ze je prvni rozhodujici vec psychicka pripravenost, druha rozhodujici fyzicka pripravenost, treti rozhodujici dobre provedena technika a az 4. rozhodujici ucinnost streliva, o tom se tu samozrejme nikdo nepre...

Otazka znela - co je nejlepsi? A odpoved na ni je. ze z normalnich zvladatelnych razi je nejlepsi 40ka, ALE... viz asi 5x o neco vyse... 40ka je draha, clovek s ni tolik netrenuje -> je horsi strelec -> lepsi je devitka, pac je levna a tetntyz strelec se stejnym rozpoctem strili mnohem vic -> je s 9kou nebezpecnejsi nez se 40kou presto, ze 40ka sama o sobe je lepsi naboj...

A dalsi vec - 45ka - ta je draha jak 40ka a ucinna jak 9ka (opet vychazim z marshallova indexu) - nikde nejak nevidim jeji vyhody pro obranu. Jeji vyhoda je v plavmym prubehu kopance a vysokem faktoru - pripadne v tom, ze je sama od sebe dost presna... Ale to je fajn pro IPSC a mirenku, ne pro obranu... (nechci tim tvrdit, ze by 45ka byla spatna na obranu - neni, ale casto se z ni dela mnohem vic, nez je)
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2996

Registrován: ned 12.3.2006, 10:18

Zbraň: G17 a další

Bydliště: Praha Západ

Příspěvek od Starosta » úte 09.1.2007, 17:01

Jinak receno, nezalezi-li nijak na penezich, ano, je lepsi .40SW.
Starosta
-- Si vis pacem, para bellum --
Uživatelský avatar

Příspěvky: 135

Registrován: stř 22.11.2006, 13:46

Zbraň: GLOCK

Příspěvek od KOLŇAJS » úte 09.1.2007, 17:37

Přesně tak. Plně s Tebou souhlasím. Taky jsem chtěl 40SW nebo 45ACP, prostě jinej kopanec, kapesní kanon atd. Ten pocit. Ale po návratu do reality což je cena, učinek v cíli, pocit ze střelby, počet vystřílených nábojů........ Zaplať Pánbůh jsem procitnul a zůstal u 9mm Luger. Ono 2,50 a 5Kč, je to pořád 2:1 a to je dost. Teda podle mého :wink:
.40 SW má vždy pravdu

Příspěvky: 20

Registrován: čtv 28.12.2006, 17:27

Příspěvek od Utanův stín » úte 09.1.2007, 19:04

Můžete mi poslat odkaz na ten Marshallův index, tedy pokud nemyslíte OSS. Díky.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 135

Registrován: stř 22.11.2006, 13:46

Zbraň: GLOCK

Příspěvek od KOLŇAJS » úte 09.1.2007, 21:39

Přesně nevím kde jsem to četl, ale mrkni sem
viewtopic.php?t=787
.40 SW má vždy pravdu

Příspěvky: 20

Registrován: čtv 28.12.2006, 17:27

Příspěvek od Utanův stín » úte 09.1.2007, 23:11

pro Kolňajse: díky, je to One Shot Stop a Stopping Power.
No četl jsem několik recenzí, viděl pár tabulek, diskusí a četl pár oponentur. Asi, v rychlosti nejucelenější je tahle http://www.firearmstactical.com/marshal ... ancies.htm
Dávám to sem, protože na konci jsou zdroje, z čeho autor čerpal, takže si ty knihy můžete sehnat a nakouknout do kompletní studie.
Já k tomu mám v podstatě stejné výhrady:
1. je to statistika (problematické oblasti jsou použité metody, výběr případů a samozřejmě chybovost vypovídajích, resp. jejich subjektivní pohled)
2. ač uznávám, že je to jakýsi základ, vědomě ohýbají jednotlivé případy, aby z nich mohli vytěžit data pro výpočty
3. pomíjejí fyziku (i když Sanow testoval i na želatině, jeho výsledky 9 vs. ,45 jsou nanejvýš zajímavé, ale dělal to pro armádu, která nepoužívá expanzní střely a zvolila si Berretu v 9 mm. :-)
Shrnuto, divím se cmk, že na subjektivní statistice stavíš obecnou pravdu o účinnosti ráží. Já si zastřílel do cukrových melounů a fakt lituju, že nemůžu nabít Hydra-Shock v ,45. No, a to, že se devítka roztočí, když brnkne o kost se na diskusích k OSS taky objevuje. Přijde mi to jako pověra. Pokud máte odkazy na pitevní nálezy, sem s nimi. Mimochodem, viděl jsem nestabilní devítku, u chlapa, co si přebíjel a zkoušel co nejmenší laboraci, aby se mu pistole v ruce moc necukala. Terče to prosekávalo napříč. :-)
Někde v tom čtení jsem pochytil, že o nějakém větším hydrošokovém efektu se dá uvažovat pouze u dlouhých zbraní, což by odpovídalo už zmiňovanému efektu munice do M16.
Závěrem, podle Marshalla by nemělo cenu, při použití celoplášťových střel, volit vyšší ráži než je 9mm. Což je dobrá zpráva pro devítkáře, ale mám tady před sebou oba náboje, ta devítka vypadá jako malorážka. :-)
To zaprvé. Zadruhé, historie téhle ráže, udržela se přesto, že její používání znamená redukci kapacity, asi je to něčím vyváženo. Střela, která má větší šanci zůstat v cíli je na sebeobranu lepší, pěkně se chová a větší díra, větší účinek. OSS není argument, jen hezká studie.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2996

Registrován: ned 12.3.2006, 10:18

Zbraň: G17 a další

Bydliště: Praha Západ

Příspěvek od Starosta » stř 10.1.2007, 8:56

Utanův stín: No, Ty tvrdis, ze je to jen studie a ucelove ohnuta "subjektivni" statistika. Otazkou vsak je: je nejaka lepsi, ucelena, objektivni a pritom z realnych pripadu?

Musim sarkasticky poznamenat, ze jedine, co ted ze svych pokusu skutecne muzes vyvodit, je, jakej ma ucinek jeden pokus s 9mm v porovnani s jednim s .45 (prip. vic razi ci vic pokusu) - ovsem do cukrovych melounu. A to pouze subjektivne, v malem poctu pokusu (radove jednotky) a bez jakekoli souvislosti s zivou tkani obratlovcu ci skutecnym vlivem na jejich funkcnost (anatomii).

Jinak hydrosokovy efekt je opravdu zalezitosti pusek a musi dojit k razove vlne vody v tele, ktera je zpusobena velmi vysokou rychlosti projektilu - jde vicemene pouze o ostrelovaci pusky, tagze nevim, co s M16 a hydrosokem.

PS. Nikdy never statistice, kterou sis sam nezfalsoval... :wink:
Starosta
-- Si vis pacem, para bellum --

Příspěvky: 20

Registrován: čtv 28.12.2006, 17:27

Příspěvek od Utanův stín » stř 10.1.2007, 9:29

Starosta: jasně, to tvrdím, ale současně říkám, že je to dobrý základ, ale rozhodně ne dogma.
Já ze svých pokusů dovozuju pouze, že .45 udělá větší díru, nic jiného. Ze svých zkušeností je prostě příjemnější střílení s těžkou kulí a menší rychlostí a pokud nemůžu používat šokové střely, nemá cenu honit rychlost. Pokud nepotřebuju major faktor do IPSC. Mimochodem, výpočet toho faktoru je také zajímavý. Ten podle mého stanovuje účinnost střeliva mnohem lépe, než OSS, nebo spíš exaktněji.

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Příspěvek od cmk » stř 10.1.2007, 23:11

Pro me ma statistika zalozena na tisicich "subjektivnich" nazoru odborniku opravdu vyznam...
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.

Příspěvky: 20

Registrován: čtv 28.12.2006, 17:27

Příspěvek od Utanův stín » čtv 11.1.2007, 8:59

CMK: Správně, jednou si člověk udělá názor a má si za ním stát. :-)
Ty tisíce případů vyhodnocovali tři odborníci, ale to je slovíčkaření, svoje jsem uvedl. A už se mi do toho nechce znovu lézt, ale mám pocit, že testovali hlavně šokové střely, tam jsou opravdu tisíce případů a tam jsem s nimi zajedno, .40SW se šokovou střelou je díky vyšší rychlosti účinnější. Protože to logicky tak být musí.
Řekni mi, proč si tedy speciální jednotky US vybírají do své výzbroje ,45, když by pohodlně mohli nosit devítky, což by znamenalo větší pohodu v logistice, větší kapacitu atd., atd. ?
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2996

Registrován: ned 12.3.2006, 10:18

Zbraň: G17 a další

Bydliště: Praha Západ

Příspěvek od Starosta » čtv 11.1.2007, 9:42

Nehajim ted M. zpravu, jen reakce na toto:
proč si tedy speciální jednotky US vybírají do své výzbroje ,45, když by pohodlně mohli nosit devítky
Specialni jednotky ve vsech zemich jsou stizeny vetsi ci mensi mirou patriotismu. Proto u nas muzes videt hodne pistoli CZ navzdory srovnani s "lepsima" a o malo drazsima zbranema. I proto se dost yenkeeu "veze" na zabehnute (a ve Statech velmi oblibene) razi .45" :wink:
Je to proste na osobnich preferencich, stejne tak jako u nas - a to proto, ze tyto raze jsou co do ucinku srovnatelne.
Proto berte kdo chcete co chcete a muzeme se vratit k jine vecne debate, napr. EFMJ :twisted: :roll: :lol:
Starosta
-- Si vis pacem, para bellum --

Příspěvky: 20

Registrován: čtv 28.12.2006, 17:27

Příspěvek od Utanův stín » čtv 11.1.2007, 10:21

No jistě, tradice. :-) Jo, hraje trochu roli, ale evropské jednotky v tendrech rovnou požadují 9mm, zato US (zrovna jsem někde četl, že zas zadali (Amíci) požadavek na .45) Proč, když oficiální zbraní US Army je Berreta v 9mm ? A lokálním patriotismem taky netrpí.
Naše bych do toho netahal, s omezeným rozpočtem toho moc neuděláš. A to jak rozpočet na zbraně, tak střelivo Ale i tak, tradici bych viděl spíš v pistoli (jak uvádíš, číza, HP, Glock).
Jiná debata? To nemůžu, když jsem se uhnízdil v roli ortodoxního zastánce .45. Ale EFMJ v .45, to by mohla být jiná. :-D

Příspěvky: 20

Registrován: čtv 28.12.2006, 17:27

Příspěvek od Utanův stín » čtv 11.1.2007, 10:36

Pokud člověka cokoli nad 9mm včetně zabije po jedné ráně na trup (OSS), tak už pak velké rozdíly mezi jednotlivými rážemi nebudou. Logicky být ani nemůžou, nemáme dva, tři, čtyři životy, aby výkonnější munice odebrala ty dva, tři, nebo všech devět životů. Analogicky pro prostřelení nohy, ruky, ramena. Co dokáze zlomit kost, při šťastném zásahu, stačí. Jenže, při stresu budeme všichni strhávat a pak jsem pro ten knedlík do chodidla.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Příspěvek od S474N » čtv 11.1.2007, 11:14

Utanův stín: strhavat? Spis na G18 prepnout prepinac do full auto, zamirit na nohy a stisknout spoust. O zbytek se postara full auto *40**49**1*
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 1444

Registrován: pon 30.1.2006, 18:18

Zbraň: GLOCK

Bydliště: MATRIX, jako všichni

Příspěvek od Smith » čtv 11.1.2007, 18:37

S474N: Na co G18? Stačí když ti normálně tak jako lehce hrábne a umačkáš to taky.
Ale proč to vykládám zrovna tobě?!? *47* *47* *47*
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Příspěvek od S474N » čtv 11.1.2007, 19:11

Smith: no tak nemuzu tady verejne prece psat, ze mam split na cely suple mensi, nez mirenkar na dve rany *40**47*
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 21

Registrován: pon 30.1.2006, 22:41

Bydliště: Liptov

Příspěvek od Gloch » čtv 11.1.2007, 19:37

Co sa tyka raze, suhlasim s tym, co tu pise Utanuv stin. Neviem, ci je o patriotizme mnozstvo glockov v ozbrojenych zlozkach v USA a na druhej strane pad Coltu na hubu :D
Uživatelský avatar

Příspěvky: 290

Registrován: úte 28.3.2006, 12:30

Zbraň: GLOCK

Příspěvek od koudelka » pát 12.1.2007, 3:22

hlavne dabl alfa pri miereni na nohy! :lol:
lepsie sediet, ako lezat

Příspěvky: 20

Registrován: čtv 28.12.2006, 17:27

Příspěvek od Utanův stín » pát 12.1.2007, 9:09

SATAN: Souhlasím, devět krát pět je čtyřicetpět. :thumbsup: :D

Zpět na „Střelivo“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz