Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je úte 30.11.2021, 22:54Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 
 Nabývání vlastnictví dlouhé střelné zbraně kategorie B 
Autor Zpráva

Registrován: 03/2008
Příspěvky: 45
Příspěvek Nabývání vlastnictví dlouhé střelné zbraně kategorie B
Nabývání vlastnictví dlouhé střelné zbraně kategorie B držitelem zbrojního průkazu skupiny E

Zákon č. 119/2002 Sb., o zbraních, ve znění pozdějších předpisů, rozdělil oproti předchozí právní úpravě nově zbraně do čtyř kategorií a stanovil pro jednotlivé kategorie odlišné obecné podmínky pro jejich nabývání do vlastnictví, držení a nošení. Zjednodušeně lze říci, že nabývat do vlastnictví a držet, popřípadě nosit zbraně
• kategorie A mohou držitelé zbrojního průkazu nebo zbrojní licence, pokud jim byla udělena výjimka (§ 8, § 9 a § 10),
• kategorie B mohou držitelé zbrojního průkazu nebo zbrojní licence, pokud jim bylo vydáno povolení (§ 8 a § 12),
• kategorie C mohou držitelé zbrojního průkazu nebo zbrojní licence (§ 14),
• kategorie D mohou fyzické osoby starší 18 let způsobilé k právním úkonům nebo právnické osoby (§ 15).
Výjimku z uvedených obecných podmínek tvoří např. držitelé zbrojního průkazu skupiny D, kteří nemohou nabývat zbraň kategorie A až C do vlastnictví, ale mohou pouze držet nebo nosit zbraň, na kterou má jejich zaměstnavatel vydán průkaz zbraně.
Při posuzování práva k nabývání vlastnictví a držení, popřípadě nošení zbraně kategorie B držitelem zbrojního průkazu skupiny E k ochraně života, zdraví nebo majetku je třeba především vycházet z těch ustanovení zákona o zbraních, která vymezují kategorie zbraní, nabývání vlastnictví, držení a nošení zbraní a oprávnění držitelů zbrojních průkazů.
Oprávnění k nabývání vlastnictví, držení a nošení zbraní držitelů zbrojních průkazů je upraveno rozdílně pro jednotlivé skupiny zbrojního průkazu v ustanovení § 28 zákona o zbraních.
Podle ustanovení § 28 odst. 4 písm. a) je držitel zbrojního průkazu skupiny E oprávněn nabývat do vlastnictví a držet, popřípadě nosit zbraň kategorie A, na kterou mu byla udělena výjimka, zbraň kategorie B, na kterou mu bylo vydáno povolení, nebo zbraň kategorie C. Vydávání povolení k nabývání vlastnictví a držení nebo nošení zbraní kategorie B upravuje ustanovení § 12 zákona o zbraních, které v odstavci 5 stanoví, že příslušný útvar policie vydá povolení vlastnit nebo držet zbraň kategorie B, pokud k tomu má žadatel řádný důvod. Podle písmene f) tohoto ustanovení se za řádný důvod považuje ochrana života, zdraví nebo majetku. Ustanovení § 12 odst. 6 zákona o zbraních pak upravuje i vydávání povolení k nošení zbraně kategorie B. Vzhledem k tomu, že výše uvedená ustanovení zákona o zbraních hovoří o zbraních kategorie B bez omezení, vyplývá tedy z této právní úpravy zcela jasně, že držitel zbrojního průkazu skupiny E je oprávněn nabývat do vlastnictví a držet, popřípadě nosit zbraně kategorie B na základě vydaného povolení v rozsahu zbraní této kategorie uvedených v § 5 zákona o zbraních bez dalšího omezení na krátkou nebo dlouhou zbraň.
Při vydávání povolení podle § 12 zákona o zbraních nelze např. spekulovat s tím, že dlouhou zbraň není možné nosit skrytě nebo není vhodná k ochraně života, zdraví nebo majetku. Uvedená spekulace nemůže být důvodem pro nevydání povolení k nabytí vlastnictví a držení, popřípadě nošení zbraně kategorie B držiteli zbrojního průkazu skupiny E z důvodu ochrany života, zdraví nebo majetku. Právní úprava jednoznačně umožňuje držiteli uvedeného zbrojního průkazu nabývat do vlastnictví a držet, popřípadě nosit i dlouhé zbraně kategorie B a spekulace o tom, že se dlouhá zbraň nehodí k ochraně života, zdraví nebo majetku je nepodložená, neboť si její využití k ochraně života, zdraví nebo majetku lze velice dobře představit např. na osamocených rozlehlých usedlostech.
-------------------------------------------------------------------------------------
[b][b]Zajímá mě, jestli někdo vlastní dlouhou zbraň (např. brokovnici, pušku Winchester apod.) a má pouze skupinu "E". a co na to PČR při žádosti o povolení.[/b]


pát 12.6.2009, 17:05
Profil

Registrován: 10/2008
Příspěvky: 167
Bydliště: Praha
Příspěvek 
osobni zkusenost nemam, ale co jsem tak slysel tak policajti obcas sice drzkujou, ale zamitnout to nesmi.


pát 12.6.2009, 17:52
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: 12/2005
Příspěvky: 1162
Bydliště: Česká Lípa
Příspěvek 
@Rony: nevím odkud jsi ten text zkopíroval ty, ale s ohledem na to že tvůj dotaz ho de facto zpochybňuje, dovolím si připomenout že to je právě ono vyjádření ministerstva vnitra které ty dohady s různými místními odděleními PČR kde si stavěli hlavu "rozlousklo." Tedy je to tak jak se tam píše a víc neřeš :)

_________________
Obrázek


pát 12.6.2009, 18:59
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: 09/2008
Příspěvky: 193
Bydliště: Ostrava
Příspěvek 
Vydaji ti to, ikdyz nekde se budou snazit presvedcit te, ze to nejde. Ja treba s 858 tactical nemel na E na PCR v Ostrave zadny problem, rekli mi primo "zakon vam to nezakazuje" a vse vstricne a rychle vyridili :)

_________________
"Be nice to America or they'll bring democracy to your country..."


sob 13.6.2009, 10:09
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: 06/2006
Příspěvky: 187
Bydliště: střed Moravy
Příspěvek 
před pár lety u nás trochu držkovali, když jsem přišel s nákupkou na 858 i na nošení, ale dali mi to (trvalo to dva dny, jinak na počkání), teď jsem byl jen přihlásit brokovou pumpu (C čkovou) a jen se mě zeptali, jestli si nechci dodělat B čko.
když se nedáš, prostě musí, jen někde tě mohou prudit tím, že si nechají na vystavení celých 30 dní i když by jsi to měl jinak hned.

_________________
Obrázek


pon 15.6.2009, 16:34
Profil ICQ
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 5 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  Powered by phpBB © phpBB Group, designed by STSoftware, český překlad – phpBB.cz

Doporučujeme: XBMC KODI