Návod na odstranění hermexefektu u klonů sa vz.58


Samonabíjecí a vojenské pušky

Uživatelský avatar

Příspěvky: 235

Registrován: pon 26.3.2007, 15:56

Zbraň: GLOCK

Návod na odstranění hermexefektu u klonů sa vz.58

Příspěvek od Chorche » ned 30.12.2012, 13:45

Chci se s Váma podělit o úspěšný řešení noční můry :D
Podařilo se mi vyřešit problém s hermexefektem u civilních klonů naší oblíbený kosy.
Kdo neví co je hermexefekt měl zřejmě štěstí, že ho zatim nepotkal. A může si o něm něco vygůglovat :D Většina majitelů taktikalů, hermexů, Novohradskejch nebo Gazel se ale s hermexefektem bohužel už setkali. A většinou si s nim nevěděj rady. Existuje jedno komerční řešení od GE, ale já vám teď vysvětlim, jak si můžete pomoct sami a naprosto zdarma :wink:
Takže ve stručnosti, o co při HE vlastně de: Při správným fungování zbraně se při pohybu závěru dozadu spolu se závěrem pohybuje i úderník, v zadní poloze závěru se úderník má zachytit o levej záchyt úderníku (na vobrásku dole je to díl č. 58), závěr se následně pohybuje dopředu, nabírá náboj ze zásobníku, strká ho do laufu a posléze uzamyká v poloze vepředu. Po stisknutí spouště se uvolní záchyt úderníku a úderník se vydá na cestu dopředu, kde majzne do zápalníku, ten odpálí zápaku v náboji, následuje výstřel, plyny z laufu zatlačej na píst, ten majzne do závěru, odemkne ho a závěr se opět vydá na cestu dozadu spolu s úderníkem. Úderník se zase správně zachytí za záchyt úderníku, závěr cestuje dopředu, ale po cestě štrejchne o levej přerušovač (díl č. 51), když ale štrejchne moc dojde k poklesu levýho záchytu úderníku a ten vypustí úderník, kterej následně cestuje dopředu spolu se závěrem. Todle celý se děje při zmáčknutý spoušti (protože po výstřelu nestihnete povolit spoušt, než proběhne cyklus závěru dozadu-dopředu). Výsledkem popsanýho je to, že závěr sice přebije novej náboj, uzamkne se vepředu, ale úderník neni nataženej vzadu. Vy putíte spoušť a znova zmáčknete a nic. K výstřelu nedojde, poněvač úderník je prostě ve předu. Musíte zaverglovat pákou závěru a znova natáhnout. Je to k naštvání. Zvlášť ve válce :lol:
Kdo čet pozorně, všimnul si, že za HE vlastně může přerušovač do kerýho štrejchne závěr při cestě dopředu.

Obrázek
Obrázek

Teď co s tim? Řešení je triviální :lol: Stačí zmenšít votpor, kterej klade přerušovač vracejícímu se závěru ! Toho docílíme jednak tim, že přerušovač zezhora vyleštíme (na obr. tam směřuje šipka zezhora). No a jednak a to je to nejdůležitější - zkrátíme vzpruhu přerušovače (na obr. č. 54 - ukazuje tam šipka). Já mam vyzkoušený, že zkrátit se musí pružinka aspoň o dva závity. Ale je lepší zkracovat postupně a zkoušet ! Tzn. zkrátit o závit a jít střílet. Když se HE projeví, zkrátit o další závit atd. dokuť se HE přestane projevovat. Přidanou hodnotou týdle úpravy je lehčí chod spouště (protože kratší pružina klade menší odpor) :D .

Řešení mam vyzkoušený naprosto úspěšně na 3 různejch flintách (taktikal, FSN a Gazela). Úpravu ale děláte na svý vlastní ryziko ! Pakliže si něco skurvíte, můžete si za to sami, nesvádějte to na mně :twisted:
Uživatelský avatar

Příspěvky: 747

Registrován: sob 14.5.2011, 20:19

Zbraň: víc než 1 :-)

Bydliště: Plzeňský kraj

Re: Návod na odstranění hermexefektu u klonů sa vz.58

Příspěvek od nettik » stř 20.2.2013, 11:02

Chorche diky za navod...zrovna jsem sem po dlouhy dobe zabrousil a rikal jsem si, co bych s kosou provedl(zmensil odpor spouste) a tvym navodem zda se zabiju dve mouchy jednou ranou. HE se mi obcas projevuje a to hlavne pri "sniper modu" kdy si faakt davam bacha na spousteni a neni to zadny tatata :-) Koupit ND - pruzinku pro pripad prilisneho zkraceniasi nebude problem.
Pokud bude nekdo rychlejsi, ja se jen tak na strelnici nedostanu, tak uvitam(a urcite nejen ja) potvrzeni funkcnosti tohoto navodu.

Diky,
H.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 524

Registrován: ned 05.6.2005, 13:51

Re: Návod na odstranění hermexefektu u klonů sa vz.58

Příspěvek od Glockmaniak » stř 20.2.2013, 13:16

Mám FSN od Novohradského a s Hermex efektem jsem se nikdy nestekal. Každopádně kamarád má už nějaký ten pátek 858 Tactical a Hermex efekt ho docela pronásleduje. Návod jsem mu poslal do mailu, tak uvidíme jestli to vyzkouší. Není registrován zde na foru, tak pak sem napíšu, jak po úpravě (pokud se jí rozhodne risknout) dopadl.
Meč a kříž tělo jedno jest.
Moje zbraně: GLOCK 17 3.gen. osazený TLR-1 HL, CZ 75, SA vz.58
Uživatelský avatar

Příspěvky: 235

Registrován: pon 26.3.2007, 15:56

Zbraň: GLOCK

Re: Návod na odstranění hermexefektu u klonů sa vz.58

Příspěvek od Chorche » stř 20.2.2013, 15:05

to sem rád, že se někdo mym návodem konečně zabejvá, sem začal mít pocit, že už HE nikoho netrápí :D Já to ověřil na třech flintách - 858, FSN a gazele, na všech to zafungovalo. 858 sem prodal a nový majitel je spokojenej, sme v kontaktu. Gazelu, když sem koupil, tak při "sniperskym" módu hermexila skoro za každou ránou. Po úpravě ani jednou.
Takže se toho opravdu nebojte :D
Uživatelský avatar

Příspěvky: 747

Registrován: sob 14.5.2011, 20:19

Zbraň: víc než 1 :-)

Bydliště: Plzeňský kraj

Re: Návod na odstranění hermexefektu u klonů sa vz.58

Příspěvek od nettik » sob 09.3.2013, 22:00

Chorche...snazil jsem se to vyzkouset, ale skoncil jsem driv nez zacal. Asi je to zase jen moje zbytecna obava a prilisna mekkost ke kose, ale stejne se radsi ujistim... pro tu upravu musim rozebrat spoustak, pravda ? No a to udelam tak, ze vytlacim cep(y) a ono mi z toho neco vypadne... u Glocka je jeden figl se zachytem zaveru, neni tady neco podobnyho ? Zkousel jsem tupou silou vyrazit cep spouste (zleva doprava) a zaboha mi to nejde, tak jsem radsi prestal. Chce to fakt tolik sily ? :-/ kdyz jsem menil predpazbi, tak jsem cep drzici predpazbi tloukl ven kladivem a od te doby ho musim kontrolovat, nejak tam ne a ne drzet, tak se mi do te spouste moc nechce pokud by to melo mit stejne pokracovani :-/

tmx

Příspěvky: 206

Registrován: čtv 12.1.2012, 20:58

Re: Návod na odstranění hermexefektu u klonů sa vz.58

Příspěvek od tmx » ned 10.3.2013, 10:12

Mrkni na tyhle videa, rozebira se tam cely spoustak.

How a Full Auto VZ-58 Trigger works
http://www.youtube.com/watch?v=oQMh85CnCZE

CZ-858 (vz. 58) Trigger assembly removal and replacement
http://www.youtube.com/watch?v=lEN-mp6sRbI

Je to anglicky, ale neni potreba rozumet, pochopis.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 747

Registrován: sob 14.5.2011, 20:19

Zbraň: víc než 1 :-)

Bydliště: Plzeňský kraj

Re: Návod na odstranění hermexefektu u klonů sa vz.58

Příspěvek od nettik » ned 10.3.2013, 11:52

neni nad nazornou ukazku. diky za odkazy !
Uživatelský avatar

Příspěvky: 235

Registrován: pon 26.3.2007, 15:56

Zbraň: GLOCK

Re: Návod na odstranění hermexefektu u klonů sa vz.58

Příspěvek od Chorche » ned 10.3.2013, 12:37

sem si to přečet až teť, musíš vytočit tu zajištovací páčku pak dou čepy ven jak po másle
Uživatelský avatar

Příspěvky: 747

Registrován: sob 14.5.2011, 20:19

Zbraň: víc než 1 :-)

Bydliště: Plzeňský kraj

Re: Návod na odstranění hermexefektu u klonů sa vz.58

Příspěvek od nettik » sob 23.3.2013, 11:22

tak jsem se k tomu konecne dostal... prerusovac vylestenej jak psi kulky, pruzinka zkracena o 1,5 zavitu a nasucho mi to prijde, ze to jde jak maslicko... obcas mi pripadalo, jako by zaver nechtel dopredu a o neco drhnul - asi to byl ten prerusovac a ted se zaver krasne vraci - myslim pri pomalem natazeni a postupnem uvolnovani.
Ale byl to woser velebnosti... hlavne ta pruzinka na spousti - vlastne obe: jak ta pruzina prerusovace - neprisel jsem na to jak vymlatit ten cep kterej drzi prerusovac a pod tim pruzinu, tak jsem ji musel nasilim dostat ven a pak zase zpatky :-/ a pri zpetne montazi spouste ta pruzinka co sedi na cepu spouste vpravo od prerusovace...ta tam furt ne a ne drzet abych prostrcil cep, ale nakonec se podarilo. Uff 8-) jsem zvedav, jestli se dokopu do te zimy to zajet vyzkouset... kdyz ne dnes, tak nekdy po praci. Snad to pomohlo, dam vedet !

odpoledni edit: tak jsem se dokopal, dal 37 ran velice mirene s pomalym spoustenim, pri kterem mi to "obcas" hermexilo a hermex ani jeden ! Tak asi dobry, snad...za 14 dni budou strilet i jini a vice, tak uvidime, ale verim ze to pomohlo, mohu doporucit.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 235

Registrován: pon 26.3.2007, 15:56

Zbraň: GLOCK

Re: Návod na odstranění hermexefektu u klonů sa vz.58

Příspěvek od Chorche » sob 23.3.2013, 20:01

To sem rát, že seš spokojenej :D
Přesně jak si psal že závěr o něco "drhnul" při vracení mě přivedlo na stopu co je příčinou HE. Stačilo si to na sucho vyzkoušet a bylo jasno.
Jo a to pérko se dá vyndat snadno pomocí šídla nebo tenkýho šroubováčku. Ten čepík mě taky vyndat nešel ani u jedný kosy.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 747

Registrován: sob 14.5.2011, 20:19

Zbraň: víc než 1 :-)

Bydliště: Plzeňský kraj

Re: Návod na odstranění hermexefektu u klonů sa vz.58

Příspěvek od nettik » sob 23.3.2013, 20:27

Chorche: to me na celou operaci stacil glock tool :-D na cepy i na pruzinku ...a stipacky a scotch brush na vylesteni. Klidne bych se do toho pustil zas :-) a ta spoust je fakt lehci...jeste by ji to chtelo kratsi ...nejakej napad ? :-D btw: jak mi tam nesla dat ta pruzina co sedi na cepu vpravo od spouste...tak me napadlo ji tam nedat... co si o tom myslis ? to by pak ta spoust sla jeste vic zlehka ...otazka je, zda by ta ustrizena stihala tlacit spoust dopredu a prerusovac nahoru... :-) no, mozna nekdy zkusim...ale...to uz je asi pitomost.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 235

Registrován: pon 26.3.2007, 15:56

Zbraň: GLOCK

Re: Návod na odstranění hermexefektu u klonů sa vz.58

Příspěvek od Chorche » ned 24.3.2013, 9:59

no soudě podle toho že tam tu pravou s ramínkem máš tak asi nemáš 858 viď? Ty jí tam právě nemaj vůbec, ani to ramínko (na obr. č. 52 - spouštová páka). Vyndat to můžeš, spouť pude lechčejc a vracet se to samozřejmně bude. Jak píšu, 858 to nemá vůbec. Ale má pak na čepu stranový vymezení pro záchyt úderníku, takovou rourkou jestli si to dobře pamatuju. Bohužel se ti nepodivám a nezměřim, páč 858 sem už prodal.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 747

Registrován: sob 14.5.2011, 20:19

Zbraň: víc než 1 :-)

Bydliště: Plzeňský kraj

Re: Návod na odstranění hermexefektu u klonů sa vz.58

Příspěvek od nettik » pon 25.3.2013, 8:35

prave ze mam 858...nafotim a dam to sem az se k tomu zase nejak dostanu
Uživatelský avatar

Příspěvky: 757

Registrován: pon 01.1.2007, 10:31

Re: Návod na odstranění hermexefektu u klonů sa vz.58

Příspěvek od FRENKY » pon 25.3.2013, 8:39

Nettík: Tu pružinu tam taky už nemám. Rozebíral jsem spoušťák už tolikrát, že jsem ju zlomil. Ničemu to nevadí, pružina přerušovače má dost síly aby spoušť vracela dopředu. Dokonce i ta moje, zkrácená o 2 závity.
Mimochodem, to zkrácení mělo na hermex efekt skutečně fatální vliv. Hermexení je pryč.
Jsem jednoznačně pro zavedení povinného psychologického vyšetření ... humanistů.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 235

Registrován: pon 26.3.2007, 15:56

Zbraň: GLOCK

Re: Návod na odstranění hermexefektu u klonů sa vz.58

Příspěvek od Chorche » pon 25.3.2013, 8:50

to je zajmavý, já měl 858 koupený nový tušim v roce 2005 a spoušť měla tu pravou část ufrézovanou, to pravý ramínko tam vůbec nebylo.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 757

Registrován: pon 01.1.2007, 10:31

Re: Návod na odstranění hermexefektu u klonů sa vz.58

Příspěvek od FRENKY » pon 25.3.2013, 9:28

Chorche: Nejde o pravé rameno. U Tactitaclu je ještě jedna pružinka. Je dvouramená s jedním očkem, kterým prochází čep souště.
Tato pružinka není nikde zakreslana (ani v originálním vojenském předpisu ke kose), takže předpokládám, že tam dávána až při úpravě na semiauto.
Ale kosa střílí i bez ní.
Jsem jednoznačně pro zavedení povinného psychologického vyšetření ... humanistů.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 235

Registrován: pon 26.3.2007, 15:56

Zbraň: GLOCK

Re: Návod na odstranění hermexefektu u klonů sa vz.58

Příspěvek od Chorche » pon 25.3.2013, 9:38

tak to se mi vůbec nevybavuje že bych tam měl :shock: Skusim sem nasměrovat maníka, kterýmu sem ho prodal aby na to mrknul a můžem to porovnat.

tmx

Příspěvky: 206

Registrován: čtv 12.1.2012, 20:58

Re: Návod na odstranění hermexefektu u klonů sa vz.58

Příspěvek od tmx » ned 31.3.2013, 15:20

Na me nove gazele se hermex taky objevil, ale po doporucenem zkraceni pruzinky o dva zavity a vylesteni prerusovace to zmizelo. Na gazele jsou pruzinky dve, takze celkovy odpor spouste nijak zasadne nepoklesl. Vubec bych se toho v tomto pripade nebal.

Mam po uprave nastrileno cca 300 naboju a hermex nikde. Takze navod rozhodne doporucuji, je to opravdu jednoduche. Za malo penez hodne muziky. Diky Chorche.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 235

Registrován: pon 26.3.2007, 15:56

Zbraň: GLOCK

Re: Návod na odstranění hermexefektu u klonů sa vz.58

Příspěvek od Chorche » ned 31.3.2013, 15:55

neni zač, potěšení na mej straně :wink:
Uživatelský avatar

Příspěvky: 265

Registrován: pát 21.7.2006, 8:37

Zbraň: GLOCK 38

Bydliště: okres Sokolov

Re: Návod na odstranění hermexefektu u klonů sa vz.58

Příspěvek od bacil.357 » ned 31.3.2013, 20:36

tmx: máš Gazelu s novou úpravou na samonabíječku ( ubroušený úderník ) nebo tu původní?
Glock mit uns...

Zpět na „Samonabíjecí“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz