Nemáte někdo Wright – Rossiho zprávu v češtině?


Ostatní debaty mimo zaměření, vtipy, když se prostě chcete vykecat :-)

Uživatelský avatar

Příspěvky: 504

Registrován: čtv 08.12.2005, 12:57

Bydliště: Č. Budějovice

Nemáte někdo Wright – Rossiho zprávu v češtině?

Příspěvek od icks » pát 19.5.2006, 22:31

Tato tiskovina prý stojí za přečtení, ale googl háže samé neslovanské odkazy a na angličtinu si netroufnu.

Exot fóra
Exot fóra

Příspěvky: 978

Registrován: pon 10.4.2006, 21:56

Příspěvek od Stepan » sob 20.5.2006, 14:03

O čem to je? A jak se to přesně jmenuje?
Uživatelský avatar

Příspěvky: 504

Registrován: čtv 08.12.2005, 12:57

Bydliště: Č. Budějovice

:re

Příspěvek od icks » sob 20.5.2006, 16:10

Je zmíněno např. TADY .[/url]

Exot fóra
Exot fóra

Příspěvky: 978

Registrován: pon 10.4.2006, 21:56

Příspěvek od Stepan » sob 20.5.2006, 18:15

Našel jsem jen nějaký výtah z té zprávy:
http://www.nraila.org/Issues/Articles/Read.aspx?ID=117

...
In states with widespread gun ownership and tough punishment for gun misuse, criminals surveyed were often unarmed: 54% in Oklahoma, 62% in Georgia, 40% in Maryland, 43% in Missouri, and 35% in Florida. In Massachusetts, however, only 29% of the felon-respondents were unarmed. In that state, it is difficult lawfully to acquire a firearm...

Ve státech s rozšířeným legálním vlastnictvím zbraní a tvrdými postihy za zneužití zbraně byli kriminálníci často neozbrojeni:
54% in Oklahoma, 62% in Georgia, 40% in Maryland, 43% in Missouri, and 35% in Florida
V Massachusetts, kde je obtížné zákonně držet zbraň, bylo neozbrojeno jen 29% zločinců.

....
Significantly, almost 40% said there was at least one time when the criminal "decided not to do a crime because [he] knew or believed that the victim was carrying a gun." ....

Skoro 40% kriminálníků odpovědělo, že se alespoň jednou rozhodli nespáchat zločin protože věděli nebo si mysleli, že je jejich oběť ozbrojena.

...
Fifty-six percent of the felons surveyed agreed that "A criminal is not going to mess around with a victim he knows is armed with a gun;"...

56 % zločinců souhlasilo, že "Zločinec si nebude zahrávat s obětí, když ví, že je ozbrojena."

...
Eighty-two percent of the sample agreed that "Gun laws only affect lawabiding citizens; criminals will always be able to get guns,"...

82% souhlasilo, že "zákony na regulaci zbraní ovlivňují jen spořádané občany, kriminálník si zbraň vždycky opatří"


atd...
Ta zpráva vychází z rozhovorů s 1900 vězni z let 1982-3...
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Příspěvek od S474N » sob 20.5.2006, 19:29

ICKS: cela zprava je tady a probehla jiz na GUNLEXu:

OZBROJENÝ ZLOČINEC V AMERICE

STRACH z ozbrojeného občana a tvrdé postihy za použití střelné (či jiné) zbraně při páchání násilné trestné činnosti jsou závažné faktory při snižování a odrazování od zločinnosti. Tvrdí to výsledky průzkumu uvězněných zločinců, vedeného profesory Jamesem D. Wrightem a Peterem H. Rossem.

Při hlubokých rozhovorech s 1874 uvězněnými zločinci, které byly vedeny mezi srpnem 1982 a lednem 1983, se tito vládou podporovaní výzkumníci ponořili do hluboce zakořeněných přístupů zločinců k výběru zbraní, odstrašujícímu efektu, názorů na kontrolu zbraní, jejich zločinnou historii, a získávání střelných zbraní. Vězňové, studovaní díky grantu od National Institute of Justice z Ministerstva spravedlnosti Spojených Států, byli ve vězení v Arizoně, Floridě, Georgii, Marylandu, Massachusetsu, Michiganu, Minnessotě, Mississippi, Nevadě a Oklahomě.

Wright a Rossi rozdělili narušitele zákona do následujících skupin vzhledem k jejich použití zbraní při zločinu: neozbrojení, improvizující, ozbrojení nožem, použivší střelnou zbraň jednou, používající střelnou zbraň zřídka či občas, a násilníci používající k páchání zločinů pistoli či brokovnici.
Tato poslední skupina páchá široký okruh zločinů, používajíce množství zbraní s nepřiměřenou frekvencí. Pro většinu účelů byl zájem soustředěn na zločince, kteří použili střelnou zbraň při zločinu alespoň jednou, i když Wright připomíná, že skupina násilníků - jedna pětina celkového počtu - je zodpovědná za polovinu přiznaných zločinů.
Ohledně dopadu automatického nepodmíněného vězení za použití střelné zbraně při zločinu je ale spíš zajímavý názor neozbrojených nebo nožem ozbrojených zločinců. Studie ukazuje, že celých 69% responentů, kteří nepoužili střelnou zbraň, ale nože, břitvy, boxery nebo obušky řeklo, že ´tvrdší postihy´ byly ´velmi důležitý´ nebo ´do jisté míry důležitý´ důvod, proč si nevzali zbraň. Strach z ´tvrdšího postihu´ byl ještě větší u zcela neozbrojených zločinců, kde toto uvedlo celých 79%.

Automatický nepodmíněný trest a další zostření postihů pomáhá zneškodnit násilníky, kteří svou činnost opakují, a také odstrašuje jejich méně odhodlané kamarády od použití střelných zbraní při zločinu. Wrightův a Rossův průzkum zdůrazňuje potřebu zvýšené pozornosti u profesionálních zločinců a snížení shovívavosti soudů, zejména u zločinců nosících či používajících zbraně. Wright připomenul:"Je to prostá spravedlnost, trestat zločince, kteří ohrožují lidi tak nebezpečnými zbraněmi".

Wright-Rossiho průzkum jasně ukazuje, že zákonná kontrola zbraní omezuje pouze ty, kteří zákon poslouchají, a že zločinci to vědí. 82% ze vzorku souhlasilo, že "zákonná kontrola zbraní omezuje pouze lidi, kteří zákon poslouchají; zločinci si vždy zbraně dokážou obstarat", a 88% souhlasilo, že "zločinec, který chce pistoli, se ji vždy pokusí sehnat, ať to stojí, co to stojí". K tomu Wright dodává,"Čím více se ponoříme do analýzy černého trhu se zbraněmi, tím víc dojdeme k poznání, že tyto názory jsou v podstatě pravdivé."

Ve státech s rozšířeným držením zbraní a tvrdým postihem za jejich zločinné zneužití byli zkoumaní zločinci často neozbrojeni: 54% v Oklahomě, 62% v Georgii, 40% v Marylandu, 43% v Missouri, a 35% na Floridě. Ovšem v Massachusets bylo neozbrojených pouze 29%. V tomto státě je obtížné získat zbraň legálně, a automatickým nepodmíněným trestem není postihováno zločinné zneužití zbraně, ale její nelegální nošení. Údaje průzkumu ukazují, že obavy zločinců z ozbrojené oběti jsou zjevně závislé na tvrdosti zákonného omezení zbraní ve státě. Tam, kde jsou zákony volnější, jako v Georgii nebo Marylandu, si zločinci dvakrát rozmyslí riskovat střet s ozbrojenou obětí; v Massachusets se bojí mnohem méně.

56% zločinců souhlasili, že "zločinec se nebude zaplétat s obětí, o níž ví, že je ozbrojena střelnou zbraní", 74% souhlasilo, že "jeden z důvodů, proč se zloději vyhýbají domům, je-li někdo doma, je obava z postřelení".
57% většina souhlasila s tím, že "většina zločinců se více obává ozbrojené oběti než policie". Na otázku, na co mysleli, když páchali zločin, 34% odpovědělo, že mysleli na riziko "postřelení policií" nebo "postřelení obětí".
Tato data ukazují, že zločinci při setkání s policií počítají spíše se zadržením a uvězněním než se střelbou, ale setkání s ozbrojeným občanem jasně vyvolává strach ze zastřelení. Tento odstrašující účinek držení zbraní občany se objevoval v jejich odpovědích o skutečných setkáních. I když to, že "napadli oběť ozbrojenou střelnou zbraní", připustilo 37% zločinců, toto číslo u ozbrojených zločinců překročilo 50%, a z násilných zločinců mělo tuto zkušenost 57%. A 34% vzorku připustilo, že byli "odstrašeni, ohroženi, zraněni, či zadrženi ozbrojenou obětí".

Důležitý údaj je, že 40% zločinců uvedlo, že alespoň jedenkrát "se rozhodl nespáchat zločin, protože věděl nebo věřil, že oběť měla střelnou zbraň." Ozbrojení občané pro zločince zjevně představují hrozbu, která je mnoha z nic osobně známa, nebo ji dobře znají od svých známých.

Další výzkumy,prováděné mezi poctivými držiteli střelných zbraní, tvrdí, že střelné zbraně jsou v Americe v sebeobraně použity zhruba 350.000 krát ročně. Údaje získané z Wright-Rossiho výzkumu zločinců, založené na počtu zločinů, které každý zločinec spáchal, a na počtu případů, kdy zločinec přiznal, že byl odrazen či zastrašen - někteří i několikrát či dokonce mohokrát - tento údaj podporují. A zdá se, že zločince mnohem spíše odradí ozbrojená oběť než riziko uvěznění.

Také fyzická kondice zločinců napomáhá úspěchu ozbrojené oběti při odvracení zločinu. Zdá se, že požívání alkoholu či drog je mezi nimi běžné. Více jak čtvrtina připustila alkoholismus či závislost na drogách, a většinou užívali pestrou škálu tvrdých či měkkých drog. Většina (57%) připustila, že během zločinu, za který byli uvězněni, byli pod vlivem alkoholu či drog. Užívání drog se také zvyšuje s počtem spáchaných trestných činů. Zhruba 80% násilných zločinců používá drogy, oproti zhruba polovičce v celém vzorku.
Počet zločinců, páchajících zločiny pod vlivem drog nebo alkoholu, uvádí v pochybnost všeobecně přijímaný názor, že oběť nemůže přemoci schopného, sebevědomého zločince. Názor, že odpor proti útoku zločince je marný, je zjevně mylný, vezmeme-li v úvahu zjevný strach zločinců z ozbrojené oběti a z pravděpodobnosti, že schopnosti a reflexy zločince budou značně sníženy požitím návykových látek. Wright-Rossiho výzkum dále potvrzuje, že politika zacházení s mladistvými zločinci v rukavičkách, nebo nepřihlížení k trestné činnosti spáchané v mladistvém věku při posuzování pozdější trestné činnosti, je chybná. Většina zkoumaných zločinců přiznala, že před 18. rokem spáchala aspoň jedno vloupání a jednu krádež, jedna třetina spáchala loupež, a jedna čtvrtina loupež se zbraní.
Průzkum také popírá často tvrzený mýtus, že zločinci získávají zbraně pro páchání trestné činnosti z legálních zdrojů, jako například prodejci zbraní či zastavárny (v Americe, pozn. překl.). A tím průzkum ukazuje nesmyslnost pokusů omezit přístup zločinců ke zbraním regulací jejich legálních zdrojů. Jak Wright poznamenal, zločinci "získávají zbraně z těžko regulovatelných zdrojů...výměny, koupě a obchody mezi soukromými stranami (přátelé a rodinní členové) představují hlavní princip získávání zbraní na černém trhu."

Průměrný zločinec používající střelnou zbraň předpokládal, že pro něj nebude problém sehnat si zbraň ještě týž den, kdy bude propuštěn z vězení. Padesát procent hodlalo koupit zbraň nezákonně z neregulovaných zdrojů, 25% si ji chtělo vypůjčit, a pouze jedna osmina ji hodlala ukrást. Výběr způsobu obstarání střelné zbraně u ozbrojených zločinců, byl (v tomto pořadí) od přátel, na ulici, od překupníků, na černém trhu, a od jejich dealerů drog. Legální prodejci zbraní v tomto seznamu nefigurují příliš vysoko. A zastavárníci se objevovali pouze v 6% zmínek o možných zdrojích. Tento nízký údaj posporuje nález studie BATF, která tvrdí, že zastavárny nebyly příliš využívány těmi zločinci, kteří se rozhodli získat zbraň legálně.
Krádeže jsou bezpochyby problém, ale jiné způsoby neregulovaného získávání zbraní jsou mezi zločinci ještě populárnější. Zloději jsou samozřejmě také zločinci, a zbraně se pochopitelně také vyskytují mezi krádežemi, ovšem spíš pro prodej než pro osobní použití. Zkoumaní zločinci připustili množství krádeží, přičemž velké procento bylo z legálních zdrojů. Z těch, kteří připustili krádež zbraně (40% celkového vzorku), 37% kradlo z obchodů, 15% od policisty, 16% z nákladu auta, a 8% od výrobce.
Dobře zabezpečené a zákonem kontrolované zdroje jako obchody, dopravci, výrobci a dokonce policie představují značné procento ukradených zbraní, což znamená, že význam krádeží od jednotlivců jako zdroje zbraní mezi zločinci může být značně přeháněný. Na základě těchto údajů lze doporučit jako rozumný přístup učinit krádež střelné zbraně trestným činem nezávisle na ceně ukradené zbraně (což u nás je jako nedovolené ozbrojování, pozn. překl.)

Wright-Rossiho studie také rozbíjí mýtus o tzv. "Saturday Night Specials", že zločinci preferují malé, laciné zbraně a jejich zákazem se zachrání lidské životy. Průzkum ukazuje, že zbraně, které jsou laciné, mají malou ráži, nebo krátkou hlaveň, jsou prakticky opak toho, co zločinci hledají, když si vybírají zbraň ke spáchání zločinu nebo k ukradení.

Oblíbené zbraně, které zločinci skutečně měli, byly prakticky tytéž jako zbraně používané policií: .38 nebo .357 se čtyřpalcovou hlavní od Smith&Wesson, Colt, nebo Ruger s cenou přes 150 dolarů. Zločinci preferovali kvalitní, přesné a snadno ovladatelné zbraně, všeobecně spíše revolvery než automatické pistole. Pouze 14% zločineckých zbraní by se vešlo do klasické definice "Saturday Night Special", kombinace malé ráže (.32 nebo méně) s krátkou hlavní (3 palce nebo méně). 55% kombinovalo ráži .38 nebo silnější s hlavní dlouhou aspoň 4 palce. Pouze 5% připustilo vlastnictví zbraně s ráží .25, ačkoli takové zbraně tvoří 13% prodávaných pistolí a revolverů v USA.

Tento průzkum tedy ukazuje, že představy o tom, že zákaz malých zbraní něčemu pomůže, jsou mylné. Podle Wrighta dali zločinci jasně najevo, že takový zákon "by podnítil násilné zločince k přechodu na větší a nebezpečnější zbraně." Byly by páchány ty samé zločiny, ale s potenciálně nebezpečnějšími zbraněmi. Wright charakterizoval jeho nález o možném dopadu takového zákona jako "velmi pochmurný. Jestli to, co říkají, je pravda, budu radši, když budou mít laciné šmejdy. Ne že bych chtěl, aby měli cokoli, ale když nebudou mít malé zbraně, mohou si sehnat .357 Magnum nebo 9mm automatické pistole, a úmrtnost s stoupá s ráží."
Tento průzkum ukazuje, že plošný zákaz krátkých zbraní by měl za následek noční můru. Většina zločinců používajících střelnou zbraň - a zejména ti, kteří zbraň používají aktivně k páchání trestné činnosti - řekla, že by se prostě obrátili k dlouhým zbraním, které by zkrátili na utajitelnou délku. Zákaz krátkých zbraní by profesionální zločince prostě přimělo přejít na to, co Wright popisuje jako větší, smrtelnější zbraně.
64% zločinců řeklo, že byl-li by zaveden zákaz krátkých zbraní, přešli by na upilované pušky a brokovnice. Prohlásilo to pět osmin těch, kteří už někdy použilo střelnou zbraň při zločinu, a tři čtvrtiny těch, kteří ji používají pravidelně. Wright dodává:"Mimochodem, bylo by dobře, kdybychom tuto odpověď brali vážně; většina násilných pachatelů, kteří odpověděli, že by přešli na uřezanou brokovnici, jinde v dotazníku odpověděla, že to už někdy v životě skutečně udělala a že by pro ně nebyl problém to udělat znovu. Možnost, že by se i jen několik málo pachatelů, kteří se dnes plíží po ulicích s pistolí, plížila po ulicích s upilovanou brokovnicí, je dobrým důvodem si takový zákaz důkladně rozmyslet. Při pomyšlení, že by to udělaly tři čtvrtiny z nich, se člověk třese."

Výsledky a důsledky Wright-Rossova výzkumu by měly přimět zákonodárce, aby se zastavili a přemýšleli, než vydají zákon omezující legálně držené zbraně, které hrají důležitou, prokázanou roli v omezování násilného zločinu. Je také důležité připomenout, že výsledky této studie pocházejí od člověka, který připouští, že bral prospěšnost takových omezujících zákonů jako zcela samozřejmou - než se pustil do pětiletého výzkumu zbraní, zločinu a násilí v Americe. Dnes je Wright zajedno s National Rifle Association, když tvrdí :"Staví se proti regulaci střelných zbraní, protože nevěří, že to pomůže omezit zločinnost, a já také ne."


---------------------------------------------------
Doktor James Wright je profesor sociologie a ředitel Institutu pro sociální a demografické studie (SADRI) při University of Massachusets, odborník na průykum, a původně také zastánce tvrdých zbraňových zákonů. V článku z r. 1975 nazvaném "Vlastnictví prostředků ničení: Zbraně ve Spojených Státech" napadl National Rifle Association a držení zbraní. V roce 1979 se profesor Wright spojil s Peterem H. Rossim (také ze SADRI, a také bývalým prezidentem Americké Sociologické Asociace) v podrobnějším výzkumu otázky zbraní. To dramaticky změnilo jejich názor.


Puvodni odkaz:
:arrow: http://www.gunlex.cz/cti.php?cat=62&cl=393
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 504

Registrován: čtv 08.12.2005, 12:57

Bydliště: Č. Budějovice

Perfekt

Příspěvek od icks » sob 20.5.2006, 21:32

Děkuji mnohokrát. Hned si to jdu přelouskat.

Exot fóra
Exot fóra

Příspěvky: 978

Registrován: pon 10.4.2006, 21:56

Příspěvek od Stepan » sob 20.5.2006, 22:08

Auaaa, to je strašlivý doslovný překlad.

Například

The criminal's physical condition also favors the armed citizens' success in thwarting an attempted crime.
Přeloženo jako
Také fyzická kondice zločinců napomáhá úspěchu ozbrojené oběti při odvracení zločinu.

physical condition znamená "tělesný stav", ne fyzickou kondici, Nezáleží, jestli zločinec uběhne stovku za 15 nebo 20 vteřin

Through in-depth interviews with 1,874 imprisoned felons
přeloženo jako
Při hlubokých rozhovorech s 1874 uvězněnými zločinci

Mělo být podrobných nebo důkladných

atd.

Ještě nějaké údaje:
Český překlad je neúplným překladem článku Dr. Blackmana z roku 1985. Celý viz link http://www.nraila.org/Issues/Articles/Read.aspx?ID=117

U.S. Dept. of Justice, National Institute of Justice (Washington, D.C.) vydal ještě v roce 1985 publikaci The armed criminal in America: A survey of incarcerated felons autorů Wright, James D. a Rossi, Peter H. se zpracovanými výsledky výzkumu.

Nicméně Blackman ještě před vydáním varuje:
"The officially released analysis will likely be edited by Justice bureaucrats seeking to minimize its pro-gun conclusions."

Analýza oficiálně vydaná úředníky Ministersta spravedlnosti bude pravděpodobně upravena tak, aby se oslabily její závěry podporující zbraně.


Ta původní zpráva je asi pořád tajná, zveřejňovány byly jen dílčí výsledky a její převyprávění schválené ministerstvem.

Zpět na „OFF TOPIC - BEZ ZAMĚŘENÍ“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz