Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je ned 02.4.2023, 0:18Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2 ] 
 Noseni zbrane ve skole z hlediska zakona 
Autor Zpráva
VIP člen
Uživatelský avatar

Registrován: 03/2005
Příspěvky: 13302
Bydliště: mám
Příspěvek Noseni zbrane ve skole z hlediska zakona
Na zaklade jednoho zajimaveho pripadu prenasim diskusi i sem. Puvodni dotaz se tykal cloveka cca 50ti let, ktery si doplnoval formou rekvalifikacniho kurzu na stredni skole vzdelani. Pri zaverecne zkousce si jeden ze zkousejicich vsiml "boule" pod oblecenim a na dotaz, zdali ma u sebe zbran dotycny po pravde odpovedel, ze ano. Nasledne byl pod pohruzkou vyvedeni ze skoly za asistence policie vyhozen od zkousky.

Samozrejme se da rici, ze vetsina skolnich radu obsahuje zakaz vnaseni zbrani, nicmene jak jiz vime, tak vlastnik muze omezit drzeni, ale jiz nikoliv noseni.

K teto problematice se podarilo na internetu take vyhledat jeden clanek:
:arrow: http://www.skolskeodbory.cz/mobile/inde ... id_kateg=2

Mgr. M. Kaplán píše:
Omezení vstupu cizích osob do školního areálu

Článek svazového právníka Mgr. M. Kaplána publikovaný v UN. Omezení vstupu cizích osob do školního areálu – do budovy, třídy nebo na školní pozemek. Identifikace osob při vstupu. Nošení a držení zbraně ve školách.

Vzdělávání je podle § 4 odst. 3 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání, ve znění pozdějších předpisů (dále jen školský zákon) veřejnou službou. Okruh osob, kterým je tato služba poskytována, je obecně vymezen v školském zákoně. Z povahy vzdělávání jako veřejné služby však nelze vyvozovat neomezený přístup veřejnosti do objektů, kde je vzdělávání poskytováno. Areály škol a školských zařízení (dále jen školy) tedy nelze považovat za místa přístupná široké veřejnosti. Osoby oprávněné se pohybovat po areálu školy jsou zejména její zaměstnanci, děti, žáci nebo studenti a jejich zákonní zástupci.

Škola tedy může, vymezit jaké podmínky musí osoby splnit, aby jim bylo umožněno do areálů škol vstupovat. Může například požadovat doložení důvodu přítomnosti ve škole, nebo požádat osoby, aby se zapsali do knihy příchodů. Uvedení jména a účelu přítomnosti ve škole tedy může být požadováno, nelze jej však na třetích osobách vynucovat. Třetí osoby nemají zákonem stanovenou povinnost prokazovat svou totožnost na požádání jakémukoliv jinému subjektu. Mohou se však, na základě vlastního svobodného uvážení, identifikovat, i když jim tato povinnost není zákonem výslovně uložena. Odmítne-li osoba splnit podmínky pro vstup do areálu školy, lze ji z objektu školy vykázat. Nelze vyloučit, že se vykázaná osoba bude nadále dožadovat vstupu do školy nebo jednat agresivně. Nelze doporučit, aby se zaměstnanec, typicky vrátný, snažil odpor této osoby překonávat. V případě neuposlechnutí pokynu školy nebo agresivního chování je možné kontaktovat Policii České republiky, jejíž příslušníci jsou oprávnění požádat osobu o prokázání totožnosti (§ 63 zákona č. 273/2008 Sb., o Policii České republiky, ve znění pozdějších předpisů).

Právní řád České republiky neobsahuje obecnou definici zbraně. Dle § 118 zákona č. 40/2009 Sb., trestního zákoníku, ve znění pozdějších předpisů, se zbraní rozumí, pokud z jednotlivého ustanovení trestního zákona nevyplývá něco jiného, cokoli, čím je možno učinit útok proti tělu důraznějším. Je zřejmé, že jde o definici velice širokou a nelze ji tedy aplikovat obecně. Zákaz nošení nebo držení zbraně ve školách nevyplývá z právních norem. Výslovný zákaz vnášení zbraní platí například pro budovy nebo místa jednání soudu (§ 7 zákona č. 6/2002 Sb., o soudech, soudcích, přísedících a státní správě soudů, ve znění pozdějších předpisů) a veřejná shromáždění (§ 6 odst. 3 zákona č. 84/1990 Sb., o právu shromažďovacím, ve znění pozdějších předpisů).

Právní normy regulují podmínky pro nabývání vlastnictví, držení, nošení a používání střelných zbraní nebo střeliva, práva a povinnosti držitelů střelných zbraní nebo střeliva a to v zákoně č. 119/2002 Sb., o střelných zbraních a střelivu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen zákon o zbraních). Jak vyplývá z § 2 odst. 2 písm. a) bodu 1 zákona o zbraních, držení střelné zbraně nebo střeliva uvnitř bytových nebo provozních prostor nebo uvnitř zřetelně hraničených nemovitostí je možné jen se souhlasem vlastníka nebo nájemce uvedených prostor nebo nemovitostí. Z uvedeného ustanovení lze dovodit oprávnění vlastníka objektu omezit držení střelných zbraní v nemovitostech, jenž vlastní. Jelikož výslovnou úpravu nošení a držení zbraní školský zákon neobsahuje, doporučuji, aby byla zapracována do provozního řádu školy, který bude vydán vlastníkem objektu (typicky zřizovatelem).

Provozní řád by měl být zveřejněn tak, aby se s ním osoby, které do školy přicházejí, mohli ještě před vstupem seznámit. Není vyloučeno, aby vlastník objektu zakázal vstup nejen se zbraní střelnou, ale i zbraní jinou (např. nože nebo obušky). Bude-li v objektu školy nošení a držení zbraní zakázáno, mohou být osoby při vstupu dotázány, zda u sebe zbraň mají a ještě výslovně upozorněny na zákaz nošení a držení zbraní. Není přípustné, aby škola podrobovala osoby při vstupu do objektu školy osobní prohlídce proti jejich vůli, za účelem zajištění zda u sebe mají zbraň.

V případě, že osoba vstupující do objektu školy zbraň nese nebo drží, může požádat o její zabezpečení. Upozorňuji, že i když bude v areálu školy nošení nebo držení zbraní zakázáno, nemá škola ani vlastník objektu povinnost zbraň od třetích osob při vstupu do objektu převzít a zabezpečit. Rozhodne-li se vlastník nemovitosti nebo škola, že zbraň od třetí osoby převezme a zabezpečí, upozorňuji, že v případě zbraní střelných, je jejich zabezpečení výslovné upraveno v § 58 zákona o zbraních. Některé střelné zbraně uschované, uložené nebo uskladněné (dále jen "přechovávané zbraně") v počtu do 10 kusů nebo střelivo v počtu do 10 000 nábojů se zabezpečují uložením do uzamykatelné ocelové schránky nebo uzamykatelné ocelové skříně nebo zvláštního uzamčeného zařízení, pokud tato schránka, skříň nebo toto zařízení splňují technické požadavky stanovené prováděcím právním předpisem. Přechovávaná zbraň musí být v nenabitém stavu, to znamená, že zbraň není nabita náboji v zásobníku, nábojové schránce, nábojové komoře hlavně nebo v nábojových komorách válce revolveru. Jelikož není předpoklad, že by školy nebo školská zařízení měli k dispozici uvedené technické vybavení, nelze doporučit, aby v případě zavedení zákazu střelných zbraní tyto zbraně i přechovávali.

_________________
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek


pon 06.6.2016, 8:53
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky
VIP člen
Uživatelský avatar

Registrován: 10/2006
Příspěvky: 563
Příspěvek Re: Noseni zbrane ve skole z hlediska zakona
Zajimave


pon 06.6.2016, 12:18
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 2 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  Powered by phpBB © phpBB Group, designed by STSoftware, český překlad – phpBB.cz

Doporučujeme: XBMC KODI