Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je úte 30.11.2021, 22:29Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 32 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
 Nový ministr vnitra neplánuje ulehčit situaci lidem, kteří s 
Autor Zpráva

Registrován: 03/2007
Příspěvky: 685
Příspěvek Re: Nový ministr vnitra neplánuje ulehčit situaci lidem, kte
Piggy píše:
U střelců jsou psychotesty neúčelné a u soudců najednou nezbytné?


U střelců by byly taky účinné, kdyby byly opravdu náročné a kdyby byly periodicky opakované. Ale vzhledem k počtu držitelů ZP je to nerealizovatelné a náklady by byly enormní. S držiteli ZP je minimum problémů a stejně držitel ZP každých pár let musí donést papír od doktora. Takže škody napáchané tím, že by některé držitele ZP psychotesty (a náklady na ně) odradily by byly větší, než jsou škody způsobené tím, že psychotesty nejsou.

Soudců tady zase tolik není, aby to testování nešlo organizačně zvládnout. Práce soudce/SZ je extrémně náročná na psychiku, zatímco práce běžného držitele ZP je prostě běžná, takže je mnohem pravděpodobnější, že hrábne soudci, než že hrábne držiteli ZP.
Soudci/SZ řeší extrémně náročné až konfliktní situace s obrovským dopadem na osudy lidí každý pracovní den, držitel ZP se do situace s dopadem na osudy lidí dostane v průměru ani ne jednou za život.

Piggy píše:
A co takhle použít obdobné kritérium jako je u střelců či řidičů: kdo v praxi funguje bez problémů, toho netřeba nijak zvlášť prověřovat - zato si důkladně posvítit na ty, co opakovaně narážejí.


Já bych byl pro, jenomže to narazíš na tu naši slavnou nezávislost justice. Takže můžeš buď testovat všechny, nebo nikoho.

Piggy píše:
Takže u soudců, státních zástupců i policejních orgánů by teoreticky mělo být nejlepším ukazatelem, jaké procento usnesení/návrhů/rozsudků jim příslušný orgán hodí na hlavu s tím, že je to nějak špatně (neúplné, nedostatečné, nesprávně hodnocené apod.). Aby nebylo běžné, že třeba odvolací soud výslovně vytkne vážná věcná i procesní pochybení a nejenže nenásleduje sankce, ale stejné chyby se i v budoucnu opakují.
Samozřejmě to předpokládá, že příslušný orgán je sám dostatečně kompetentní a poctivý (pozor, to jsou nezávislé proměnné).


Souhlasím, jenomže to neprojde, dokud soudci sami nepřipustí, že mají problém a že systém není funkční. Dovedeš si představit, že by to, co každý vidí, veřejně přiznali ?


stř 05.2.2014, 19:56
Profil

Registrován: 03/2007
Příspěvky: 685
Příspěvek Re: Nový ministr vnitra neplánuje ulehčit situaci lidem, kte
vodas píše:
Shi+Pařez: hezký názory, ale v praxi absolutně nerealizovatelný, jelikož by to byl takový zásah do nezávislosti soudní moci, že by to ÚS šmahem zrušil. Něco takového tady už v minulosti bylo (přezkušování soudců) a ÚS to zrušil.

Je úžasné, že všechny ostatní významné profese periodické přezkušování mají, jenom soudci to dle US nepotřebují. Kdyby byl soudce jmenovaný na periodu 5 let a pak by musel znovu projít kvalifikačními testy, tak to žádný zásah do nezávislosti justice není.
Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody ...

vodas píše:
To by bylo stejné jako nějaké odvolávání soudců, taky zásah do nezávislosti jako prase, to by pak např. nějaký vlivný člověk, co je souzený mohl lobovat za odvolání soudce, co ho soudí a pouze svým vlivem (např. penězi) by mohl dosáhnout jeho odvolání, aby zmařil či alespoň oddálil svoje odsouzení.


Jak ukazuje případ soudce Havlína, který přijal úplatek 17x, nebo případ soudců Jelínka a Knotka, tak dneska nic podobného možné není, že ?

vodas píše:
A nějaká odpovědnost za rozhodnutí, přece nechcete nějaké soudce nebo státní zástupce trestat za odlišný právní názor? To by pak asi těžko třeba státní zástupci typu Ištávana šli po velkých rybách v kausách, co zde dosud nebyly, protože NŠ má odlišný právní názor než oni a mohlo by je to stát místo.


Ono zase není takový rozdíl rozlišit jiný právní názor od totálního právního a ničím nepodloženého bludu. Špatné rozsudky jsou buď argumentačně velmi chabé (nevyvrací argumenty obhajoby, místo validní protiargumentace je prostě radši ignorují) nebo jsou tam přímo nesmysly, které nemají oporu v žádném zákoně ani ve znaleckém posudku.


stř 05.2.2014, 20:09
Profil

Registrován: 09/2013
Příspěvky: 58
Bydliště: Vysočina
Příspěvek Re: Nový ministr vnitra neplánuje ulehčit situaci lidem, kte
Shi: a co jsou, prosím Tě, významné profese, které se přezkušují? Jo, tchán pracuje s radioaktivním materiálem, tak musí dělat nějaké přezkušování, ale jinak, pokud se nepletu, tak např. advokáti, notáři, exekutoři, lékaři, policisté žádné přezkušování nemají.

Perioda 5let je zajímavá myšlenka, ale chtěl bych pak vidět právníky po škole, co by šli dělat soudce, kdyby neměli jistotu zaměstnání, to by prostě nikdo dělat nešel a dali přednost advokacii, místu podnikového právníka atd. Nehledě na to, že soudce může dělat právník pouze s praxí a složenou odbornou zkouškou (což není žádný med to skládat). Havlín a spol. jsou prostě černé ovce, věřím, že většina soudců úplatných není, líných jo, ale ne úplatných.

A co se týče hodnocení kvality podle rozsudků, opětovně je to zásah do nezávislosti, kdo by to kontroloval? Možná bychom mohli zřídit nějaký kontrolní orgán. Jinak já se v justici pohybuju každý den (pouze na okraj, nejsem soudce), ale i když třeba nad jedním soudcem opakovaně vyhrávám u Krajského soudu (a to jsou věci, které mi jsou třeba jasné úplně od začátku, ale on má jiný názor na věc), nemůžu říct, že by to byl špatný soudce. Za rok mu třeba takhle zruší 3 rozsudky, další stovky rozhodnutí má v pořádku.


stř 05.2.2014, 20:40
Profil

Registrován: 03/2007
Příspěvky: 685
Příspěvek Re: Nový ministr vnitra neplánuje ulehčit situaci lidem, kte
vodas píše:
Shi: a co jsou, prosím Tě, významné profese, které se přezkušují?

Elektrikáři - periodické přezkušování z bezpečnostních předpisů (navíc fyzika se, na rozdíl od práva, nemění).
Řízení letového provozu - periodické přezkušování, psychotesty
Operátoři JE - periodické přezkušování, psychotesty
Piloti - periodické přezkušování
Svářeči - periodické přezkušování
Jeřábníci - periodické přezkušováníi
Revizní technici všech druhů - periodické přezkušování
Profesionální řidiči ADR - periodické přezkušování
...
Jak vidět, přezkušován je skoro každý, kdo něco může podělat.

Lékaři - mají aspoň atestace, pak už se vzdělávat nemusí, což je občas bohužel dost poznat.

vodas píše:
kdo by to kontroloval?

Začal bych tím, že soudy vyšší instance by mohly označovat rozsudky, které vyhodnotí jako mimořádně nekvalitní. Takto označené rozsudky by pak mohla zkoumat komise, jejíž členy by jmenovali třeba děkani právnických fakult.

Prostě by se do systému zavedla zpětná vazba, což je v oblasti řízení (libovolných) systémů zcela standardní opatření zajišťující stabilní činnost společenského, biologického, nebo technického systému.

Zpětná vazba je přesně to, co naší justici chybí jako sůl.


stř 05.2.2014, 21:08
Profil

Registrován: 09/2013
Příspěvky: 58
Bydliště: Vysočina
Příspěvek Re: Nový ministr vnitra neplánuje ulehčit situaci lidem, kte
Ohledne prezkusovani je videt,ze to jsou vicemene technicke profese.To bychom mohli chtit pravidelne prezkusovani na ridicak,zbrojak,rybarsky listek atd. Lekari maji atestace,soudci odbornou zkousku.Jinak souhlas,ze nejaka zpetna vazba by mela byt,ale nelze to resit zanikem funkce.Tady by mohl nastoupit predseda soudu a dotycnemu soudci zmenit rozvrh prace,aby misto treba trestnich veci soudil rozvody.


stř 05.2.2014, 21:19
Profil

Registrován: 03/2007
Příspěvky: 685
Příspěvek Re: Nový ministr vnitra neplánuje ulehčit situaci lidem, kte
"Nelze to řešit zánikem funkce." A proč by to proboha nešlo ?

Co si myslíš, že se stane elektrikáři, svářeči, operátoru JE, nebo ŘLP, kdy tu zkoušku neudělá nebo ztratí zdravotní způsobilost ? Prostě přijde o svou funkci a buď je převeden na jinou, nebo dostane padáka. Proč by pro netechnické profese, které jsou navíc mnohdy mnohem lépe placené, mělo platit něco jiného ?

Advokáta si před mnoha lety, kdy jsme se bavili o stavu justice, posteskla - jak jen mám soudci (který byl mimochodem alkoholik a všeobecně se to vědělo) sdělit, že zákon, na který se soudce odkazuje, už několik let neplati - a to tak, aby se to ctěného soudce nedotklo a on se pak klientovi nepomstil ?

Ad: "To bychom mohli chtit pravidelne prezkusovani na ridicak,zbrojak,rybarsky listek".
Řidič, který jezdí, se dokáže bezkolizně pohybovat v provozu citem a místní předpisy ani znát nemusí, se zbrojákem je to podobné (klíčové jsou návyky bezpečné manipulace, nikoliv to co je na papíře) a rybář asi těžko někoho zabije. Takže co bychom přezkušováním těchto lidí získali ?


stř 05.2.2014, 21:32
Profil

Registrován: 09/2013
Příspěvky: 58
Bydliště: Vysočina
Příspěvek Re: Nový ministr vnitra neplánuje ulehčit situaci lidem, kte
Neslo by to kvuli nezavislosti.Nad soudcem nemuze byt nikdo,kdy by ho mohl ovlivnit v rozhodovani napr.tim,ze rozhodni takhle,vis,ze za pul roku jdes na prezkouseni a muzu zaridit,ze rupnes.Nemuzes srovnavat soudce s elektrikarem.A plat soudce s tim nema vubec co delat.A pokud je soudce hloupy,ze soudi podle stareho zakona,no co,tak se odvola.Ja zase zazil,ze advokat navrhoval neco,co zakon neznal.Tak se ho soudce zeptal na zaklade jakeho zakona to navrhuje a on rekl,ze zadneho.Proste je to o lidech.


stř 05.2.2014, 21:44
Profil

Registrován: 03/2007
Příspěvky: 685
Příspěvek Re: Nový ministr vnitra neplánuje ulehčit situaci lidem, kte
vodas píše:
Neslo by to kvuli nezavislosti.Nad soudcem nemuze byt nikdo,kdy by ho mohl ovlivnit v rozhodovani napr.tim,ze rozhodni takhle,vis,ze za pul roku jdes na prezkouseni a muzu zaridit,ze rupnes.Nemuzes srovnavat soudce s elektrikarem.A plat soudce s tim nema vubec co delat.


Pokud je někdo schopen zařídit, že soudce na objednávku rupne u zkoušky před komisí, která je složená z uznávaných právně vzdělaných osobností, tak je také schopen zařídit, že případ hned na začátku dostane přidělen vhodný soudce. A kde pak je jaká nezávislost ?

Pokud nějaký soudce uvěří, že někdo je někdo schopen ovlivnit celou komisi, tak je to blb a neměl by se vůbec na soudcovské křeslo dostat. Odstranit nepohodlného soudce na zakázku (nájemná vražda, vydírání, hrozba násilím na soudci nebo členech jeho rodiny) bude mnohem jednodušší a levnější, než zkoušet zmanipulovat nadpoloviční většinu zkušební nebo kárné komise, která bude jmenována nějakým rozumným způsobem. A jaksi jsem si nevšiml, že by nám tu někdo likvidoval nepohodlné soudce, zato si všímám, že nám tady celkem beztrestně a celkem dlouhodobě působí pár mimořádně mizerných soudců.

Potřebou nezávislosti justice je možné obhájit jakkoliv nefunkční nebo zvrácený systém. Naopak nad každým musí být nějaká kontrola, jinaK se systém zvrhne. Nám už se zvrhnul. Systém bez jakékoliv reálné kontroly momentálně máme například v oblasti znaleckých posudků a odborná kvalita posudků i osobní kvalita znalců tomu mnohdy bohužel odpovídá.

Mimochodem, kolega (odborně zdatnější než já) se kdysi zajímal, zda by se mohl stát znalcem v našem oboru. Dozvěděl se, že šance na to, že by byl zapsán, je nulová a že to ani nemá zkoušet. (Bez tlačenky prostě ani náhodou). Že by byl v našem oboru znalců takový nadbytek ? Kdyby tomu tak skutečně bylo, tak bych třeba já nedostal svého času nabídku dělat znalecký posudek, protože se v našem kraji prostě nepodařilo najít znalce, který by se byl ochotný jistého problému z našeho oboru ujmout.

Na druhou stranu když jsem se nedávno díval do seznamu znalců, tak mi to (podle příjmení) občas připadalo jako rodinný byznys ...

Když se mému známému dostal do ruky z odborného hlediska totálně zfušovaný posudek, tak známý zjišťoval jakým způsobem takového znalce připravit o jeho razítko. A na krajském soudě zjistil, že to jde pouze teoreticky. Tohle že je funkční systém ? Je to prohnilé skrz naskrz, ale zato je to skutečně dokonale nezávislé na čemkoliv.


stř 05.2.2014, 22:12
Profil

Registrován: 09/2013
Příspěvky: 58
Bydliště: Vysočina
Příspěvek Re: Nový ministr vnitra neplánuje ulehčit situaci lidem, kte
Abychom nebyli moc OT, tak SZ


stř 05.2.2014, 22:34
Profil

Registrován: 05/2006
Příspěvky: 282
Příspěvek Re: Nový ministr vnitra neplánuje ulehčit situaci lidem, kte
ataman píše:
Určitě se dříve či později objeví další obviněný obchodník, přes jehož případ bude snaha veřejně kriminalizovat určité druhy zbraní, viz. nedávný případ s municí 7,62x39 (rozhodně není náhoda, že je v tom zrovna tento typ munice, protože pokud jim to projde, je ke kriminalizaci všech možných 858, SKS apod. už jen krůček.

K tomu Tě poopravím...s tím ČSSD nemůže mít nic společného...


čtv 06.2.2014, 11:21
Profil

Registrován: 03/2012
Příspěvky: 1596
Bydliště: Praha
Příspěvek Re: Nový ministr vnitra neplánuje ulehčit situaci lidem, kte
Mě tak napadá... Ona vlastně ani žádná absolutní nezávislost, a to ani jistice, reálně neexistuje a ani existovat nemůže, protože každý je na něčem, nebo někom závislý. Pak tedy jde o to, jaký typ závislosti budeme preferovat. Nějakou "černou ruku"? Nebo závislost silnější, ale taky průhlednější a nějakým způsobem společensky ovladatelnější? Slovem společnost mám na mysli raději všeobecnou veřejnost veřejnost, než omezený okruh politiků, nebo omezený okruh podnikatelů, nebo omezený okruh marťanů, nebo omezený okruh lumpů...

_________________
ČZ 85, ČZ 50, Walther PPK, NP22, Auto-Ordnance 1911A1 WWII, SIG P239, BARK9


čtv 06.2.2014, 11:38
Profil

Registrován: 12/2012
Příspěvky: 2199
Příspěvek Re: Nový ministr vnitra neplánuje ulehčit situaci lidem, kte
Chlapec si šel pro "konzervu" a nějak se to zvrtlo...Že pane ministře?

Zloděj, který vraždil po odhalení, si odsedí 17 let

http://www.novinky.cz/krimi/327599-zlod ... 7-let.html


čtv 13.2.2014, 15:53
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 32 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  Powered by phpBB © phpBB Group, designed by STSoftware, český překlad – phpBB.cz

Doporučujeme: XBMC KODI