Novy trestni zakonik - noseni zakazaneho streliva


Vše o právu, zákonech, zbrojním průkazu a souvisejících věcech

Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Novy trestni zakonik - noseni zakazaneho streliva

Příspěvek od S474N » sob 13.2.2010, 19:09

Jak si zajiste vetsina z vas vsimla, tak od 1.1.2010 plati novy trestni zakonik. Nyni mi ale dovolte predvest jednu zajimavou vec - jsem zvedav k jakemu zaveru sami dojdete.

Takze zacneme tim, ze mame novy trestni zakonik 40/2009 Sb. a jeho §279 Nedovolene ozbrojovani, odst. 1:
(1) Kdo bez povolení vyrobí, sobě nebo jinému opatří nebo přechovává střelnou zbraň nebo její hlavní části nebo díly nebo ve větším množství střelivo nebo zakázaný doplněk zbraně, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.
Ve stavajicim platnem zakone o zbranich a strelivu 119/2002 Sb. jsou v §76a az §76f definovany spravni delikty, proste prestupky. Nas konkretne bude zajimat §76a, odst. 8, pismeno f)
f) střílí ze zbraně, která není označena zkušební značkou, nebo používá střelivo, které neodpovídá dovolenému výrobnímu provedení.
Osobne tam vidim pomerne velkou diru v rozsahu "vetsi mnozstvi streliva", coz jeden zasobnik asi nebude. Kdyz si tedy drzitel ZP skupiny E vyrobi naboje v mensim mnozstvi, neni tohoto jak postihnout, protoze se nejedna o nedovolene ozbrojovani.

Dalsi veci je prestupek dle zakona o zbranich a strelivu 119/2002 Sb., §76, odst. 1, pismeno a)
(1) Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že
a) vlastní, drží nebo nosí zbraň nebo střelivo v rozporu s § 8,
Ovsem to se tyka pouze fyzickych osob, ktere nejsou drzitelem zbrojni licence nebo zbrojniho prukazu. Za toto jednani je pokuta az 50.000 Kc. Ovsem drzitele ZP se toto NETYKA!

Takze otazka na pravne vzdelane - pokud si drzitel ZP skupiny E opatri mensi mnozstvi zakazaneho streliva, podle ceho bude potrestan, kdyz to neni ani trestny cin a ani prestupek?
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 373

Registrován: sob 27.6.2009, 15:27

Zbraň: Glock 17

Bydliště: Kvérov

Re: Novy trestni zakonik - noseni zakazaneho streliva

Příspěvek od Slim » ned 14.2.2010, 0:34

Možná se do toho trochu zamotám, nicméně...

Troufnu si nesouhlasit s Čertem v otázce definice fyzické osoby - u té je úplně jedno, je-li nebo není držitelem ZP nebo zbrojní licence (zákon o zbraních a střelivu definici fyzické osoby neuvádí a tím pádem je třeba vycházet z obecného chápání pojmu fyzické osoby jak vyplývá ze zásad soukromého práva: "Fyzickou osobou je člověk jako přirozený nositel práv a povinností.").
Tím pádem se citovaný paragraf (§76 odst. 1 písm. a) vztahuje na jakoukoli fyzickou osobu, která "vlastní, drží nebo nosí zbraň nebo střelivo v rozporu s §8".
Shrnuto a podtrženo: pokud fyzická osoba vlastní, drží nebo nosí zbraň nebo střelivo v rozporu s §8 Zákona o zbraních a střelivu, dopouští se přestupku. Pokud bez povolení vyrobí, opatří nebo přechovává střelivo ve větším množství (těžko říct kolik, to asi ukáže až judikatura), dopouští se trestného činu.
V praxi: budu-li vlastnit a nosit plný zásobník JHP (pro zjednodušení usuzuju, že jeden zásobník není větší množství), na který nemám povolení (výjimku), dopouštím se přestupku. Pokud budu JHP doma vyrábět a budu jich mít plný sklep, dopouštím se trestného činu.
Jiná otázka je pak použití zakázaného střeliva, ale o tom je jiné téma...

A jako vždy na závěr opakuju, že mé studium práva ještě není u konce, takže můj názor berte s rezervou.
Nemo contra deum nisi deus ipse
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Novy trestni zakonik - noseni zakazaneho streliva

Příspěvek od S474N » ned 14.2.2010, 12:12

Slim: dovolim si nesouhlasit a zduvodnim proc. Tam je prave dulezity ten odkaz na paragraf 8, ktery si nevim proc, dokonce nekolikrat preskocil a vubec nezohlednil:
§ 8
Nabývat do vlastnictví, s výjimkou dědění (§ 66), a držet nebo nosit zbraň nebo střelivo může pouze ten, kdo je držitelem zbrojního průkazu nebo zbrojní licence, pokud tento zákon nestanoví jinak.
To znamena, ze pokud jsi drzitelem ZP nebo zbrojni licence, tak se te prave ten odkazovany §76, odst. 1, písm. a) vubec netyka *4*
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1163

Registrován: úte 20.12.2005, 22:29

Bydliště: Česká Lípa

Re: Novy trestni zakonik - noseni zakazaneho streliva

Příspěvek od Lukáš Koukal » ned 14.2.2010, 12:47

@čert: a vidíš rozdíl ještě v něčem jiném, než že se snažíš dělat rozdíl mezi "FO" a "Držitelem ZP"? Přestupek se týká jak držitelů tak nedržitelů ZP.
Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 233

Registrován: čtv 25.12.2008, 22:20

Re: Novy trestni zakonik - noseni zakazaneho streliva

Příspěvek od de-luxe » ned 14.2.2010, 12:59

Pokud jde o správní delikt podle § 76 odst. 1 písm. a) zákona o zbraních, má pan Satan pravdu v tom, že toto ustanovení se nevztahuje na držitele zbrojního průkazu, nýbrž na všechny ostatní.

Poněkud mi ale uniká, o co tady jde. Když si vezmeš Čerte předchozí právní úpravu trestného činu nedovoleného ozbrojování, sotva najdeš faktický rozdíl. Viz § 185 odst. 2 písm. b) trestního zákona (nechť je mu země lehká), podle nějž spáchal trestný čin ten, kdo bez povolení hromadí, vyrábí nebo sobě nebo jinému opatřuje zbraně nebo střelivo.

Trestný čin podle "starého" trestního zákona nespáchá ten, kdo bez povolení vyrobí nebo opatří, ale ten, kdo vyrábí a opatřuje. Máš tady znaky skutkové podstaty, které jednoznačně předpokládájí nějakou mnohost, soustavnost, dlouhodobost, cílevědomost. Podle současné úpravy spáchá trestný čin ten, kdo (pochopitelně bez povolení) vyrobí nebo opatří ve větším množství střelivo.

Pokud porovnáš tyto dvě skutkové podstaty a podrobíš je jazykovému výkladu, dospěješ k tomu, že ačkoli jsou jinak formulovány, jejich obsah není odlišný.

Čili právní stav se, podle mě, oproti minulým desetiletím fakticky nezměnil. Nová právní úprava má snad jen upřesňující charakter, a je jen otázka času, kdy se praxí vymezí pojem "větší množství".
Naposledy upravil(a) de-luxe dne ned 14.2.2010, 13:12, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 373

Registrován: sob 27.6.2009, 15:27

Zbraň: Glock 17

Bydliště: Kvérov

Re: Novy trestni zakonik - noseni zakazaneho streliva

Příspěvek od Slim » ned 14.2.2010, 13:12

Ano, špatně jsem si přeložil otázku a ještě hůř jsem se vyjádřil, takže samozřejmě máte pravdu.
Ale jak píše de-luxe - mít doma se ZP E bez výjimky deset kousků jhp se asi těžko dá charakterizovat jako TČ nedovoleného ozbrojování. Nicméně tak tomu bylo i za staré úpravy, takže fakticky je stav stejný.
Tím pádem zbývá otázka, jak je to s tím přestupkem...
Nemo contra deum nisi deus ipse
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Novy trestni zakonik - noseni zakazaneho streliva

Příspěvek od S474N » ned 14.2.2010, 13:17

Lukáš Koukal: dobre, pujdeme na danou vec z druhe strany. Napis prosim, na zaklade ceho se drzitel ZP dopusti prestupku/tr.cinu.

de-luxe: opetovne chyba lavky, dej si stav pred/po vedle sebe a zjistis:
§ 185 Nedovolené ozbrojování
(1) Kdo bez povolení vyrobí nebo opatří sobě nebo jinému střelnou zbraň anebo ji přechovává, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo peněžitým trestem nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.
(2) Kdo bez povolení
a) sobě nebo jinému opatří nebo přechovává výbušninu, zbraň hromadně účinnou nebo součástky, jichž je k užití takové zbraně nezbytně třeba, nebo
b) hromadí, vyrábí nebo sobě nebo jinému opatřuje zbraně nebo střelivo,
bude potrestán odnětím svobody až na tři léta.
(3) Odnětím svobody na jeden rok až pět let bude pachatel potrestán,
a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 2 jako člen organizované skupiny,
b) spáchá-li takový čin ve větším rozsahu, nebo
c) spáchá-li takový čin za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu.
§ 279 Nedovolené ozbrojování
(1) Kdo bez povolení vyrobí, sobě nebo jinému opatří nebo přechovává střelnou zbraň nebo její hlavní části nebo díly nebo ve větším množství střelivo nebo zakázaný doplněk zbraně, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.
(2) Stejně bude potrestán, kdo uvede do střelbyschopného stavu znehodnocenou zbraň nebo na ní provede konstrukční změny směřující k jejímu uvedení do střelbyschopného stavu nebo na zbrani provede konstrukční změny směřující ke zvýšení její účinnosti, nebo kdo padělá, pozmění, zahlazuje nebo odstraňuje jedinečné označení střelné zbraně, které umožňuje její identifikaci.
(3) Kdo bez povolení
a) vyrobí, sobě nebo jinému opatří nebo přechovává výbušninu v množství větším než malém, zbraň hromadně účinnou nebo součástky, jichž je k užití takové zbraně nezbytně třeba, nebo
b) hromadí, vyrábí nebo sobě nebo jinému opatřuje zbraně nebo ve značném množství střelivo,
bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až pět let.
(4) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán,
a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 3 jako člen organizované skupiny,
b) spáchá-li takový čin ve větším rozsahu, nebo
c) spáchá-li takový čin za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu.
Vsechno je to prave o tom "vetsim mnozstvi" *4*
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 233

Registrován: čtv 25.12.2008, 22:20

Re: Novy trestni zakonik - noseni zakazaneho streliva

Příspěvek od de-luxe » ned 14.2.2010, 13:20

Slime, potom to není přestupek, protože není deliktu bez zákonné úpravy. Zákonodárce holt nepovažuje za nutné uplatňovat represi vůči držitelům zbrojních průkazů, kteří budou mít doma 10 kulí na medvěda Baribala. Narozdíl od nedržitelů ZP, kteří jsou postihování za držení jakéhokoli množství čehokoli, protože jsou to laici a neprověřené a nekvalifikované osoby.

Pochybuju, že to je "chyba v zákoně".


edit Satan: No tak si řečti ještě jednou můj příspěvek.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Novy trestni zakonik - noseni zakazaneho streliva

Příspěvek od S474N » ned 14.2.2010, 13:31

de-luxe: nepovazuji za slusne zpetnou editaci prispevku s tim, aby se na ne potom clovek odkazoval. Doufam, ze mas alespon natolik soudnosti, ze to s tim vetsim mnozstvim priznas, ze sis to tam zpetne dopsal.

Nicmene ja tu celou dobu tvrdim, ze pokud si drzitel ZP napaskuje libovolne strelivo, neni mozne jej jakkoliv potrestat - a tos mi zatim nevyvratil.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 233

Registrován: čtv 25.12.2008, 22:20

Re: Novy trestni zakonik - noseni zakazaneho streliva

Příspěvek od de-luxe » ned 14.2.2010, 13:42

ten edit proběhl z jiného důvodu a v uplně jiném čase (stačí se podívat). a navíc jsem měl pravdu. jinak si nech vyjet soslednost editů (předpokládám, že se znáš s adminem). jinak máš opravdu asi problémi se čtením, protože můj poslední příspěvek sisi opět nepřečetl a ten jsem neupravoval (a už vůbec ne z důvodů, z nichž mě neprávem obviňuješ :inlove:


edit: navíc jsem ti neměl v úmyslu nic vyvracet. já vyjádřil svůj názor, stejně jako ty tvůj.

edit2: ano, úplně posdlení větu jsem tam dopsal jako upřesnění, ale to jsem netušil, že tys mezitím reagoval. to se zpětně omlouvám, prže jsem si to uvědomil až ted (editů jsem tam dělal víc, "hláška "upravil celkem 1" byla matoucí, protože editů bylo víc". ale celý ten příspěvek moji myšlenku vyjádřil jasně, a např. slim to pochopil i bez editu :lookround:

jinak to proč se nejedná o přestupek jsem vyjádřil zde:
de-luxe píše:Slime, potom to není přestupek, protože není deliktu bez zákonné úpravy. Zákonodárce holt nepovažuje za nutné uplatňovat represi vůči držitelům zbrojních průkazů, kteří budou mít doma 10 kulí na medvěda Baribala. Narozdíl od nedržitelů ZP, kteří jsou postihování za držení jakéhokoli množství čehokoli, protože jsou to laici a neprověřené a nekvalifikované osoby.

Pochybuju, že to je "chyba v zákoně".
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Novy trestni zakonik - noseni zakazaneho streliva

Příspěvek od S474N » ned 14.2.2010, 14:22

de-luxe: je zbytecne doeditovavat prispevky. Mezitim totiz jini ctou a pripadne sumarizuji sve odpovedi a potom je v tom opravdu bordel - tak jako ted.

V kazdem pripade, at to je ci neni chyba v zakona, proste je to fakt, ze kdo ma ZP, neni mozne ho jakkoliv postihnout - na tom se tedy shodneme?
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 233

Registrován: čtv 25.12.2008, 22:20

Re: Novy trestni zakonik - noseni zakazaneho streliva

Příspěvek od de-luxe » ned 14.2.2010, 14:31

Ano, na tom se shodneme. Není to přestupek ani jíný delikt.

Jinak ty edity byly zapřičiněný mým perfekcionalismem, nikolo záměrem dělat chaos :)
Uživatelský avatar

Příspěvky: 373

Registrován: sob 27.6.2009, 15:27

Zbraň: Glock 17

Bydliště: Kvérov

Re: Novy trestni zakonik - noseni zakazaneho streliva

Příspěvek od Slim » ned 14.2.2010, 14:34

Že není deliktu bez zákonné úpravy je mi samozřejmě jasné, ale v tomto případě se nejedná o otázku změny TZ, protože ten o deliktech nic neříká.
Ale opět se tím pádem dostáváme k tomu, že situace se i po změně zákonů v ničem neliší od té, která byla doteď. Tím pádem držitel ZP, který má napáskováno plutoniové olovo se rtutí či cokoli zakázaného jedná protiprávně, nicméně jeho jednání není možno dle zákona sankcionovat (pokud toto střelivo nebude držet ve zmiňovaném "větším množství" tak aby naplnil skutkovou podstatu nedovoleného ozbrojování).
Nemo contra deum nisi deus ipse
Uživatelský avatar

Příspěvky: 233

Registrován: čtv 25.12.2008, 22:20

Re: Novy trestni zakonik - noseni zakazaneho streliva

Příspěvek od de-luxe » ned 14.2.2010, 15:11

Přesně tak! :thumbsup:

V podstatě můžeš mít doma beztrestně i nedovolené výrobní provedení střeliva. Pokud bys ho ale použil ke střelbě, spáchal bys přestupek podle §76a odst. 8 písm. f) zákona o zbraních. A co se týká toho na začátku zmiňovaného zakázaného střeliva, tak to sice držitel ZP sk. E nemůže ani nabýt do vlastnictví, držet nebo nosit (§9 zákona o zbraních), ale pokud ho má, nemůže být potrestán. V úvahu přichází jedině zabrání věci dle § 18 zákona o přestupcích, což ale není trest, nýbrž ochranné opatření.
Naposledy upravil(a) MujGLOCK.com dne pon 15.2.2010, 15:31, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Sloučeny dva po sobě jdoucí příspěvky!
Uživatelský avatar

Příspěvky: 373

Registrován: sob 27.6.2009, 15:27

Zbraň: Glock 17

Bydliště: Kvérov

Re: Novy trestni zakonik - noseni zakazaneho streliva

Příspěvek od Slim » ned 14.2.2010, 15:33

A už jen na doplnění: u tohoto přestupku je výše pokuty do 50 000 Kč. Při použití takovéhoto střeliva u NO/KO by byla tato posuzována zvlášť - tedy i při oprávněném použití zbraně a eventuálním zastavení trestního řízení by následovalo správní řízení kvůli přestupku podle §76a odst. 8 písm. f.
Nemo contra deum nisi deus ipse
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Novy trestni zakonik - noseni zakazaneho streliva

Příspěvek od S474N » ned 14.2.2010, 19:05

Jenze panove, drive to bylo trestnym cinem - to ted prave neni - pokud to nebude prave ve vetsim mnozsti. A prestupkem to taktez neni (coz ani pro drzitele ZP nebylo drive).
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 373

Registrován: sob 27.6.2009, 15:27

Zbraň: Glock 17

Bydliště: Kvérov

Re: Novy trestni zakonik - noseni zakazaneho streliva

Příspěvek od Slim » ned 14.2.2010, 23:12

Troufnu si tvrdit, že ani za předchozí úpravy to nebylo trestným činem...
Podle staré úpravy: " Kdo bez povolení
...
b) hromadí, vyrábí nebo sobě nebo jinému opatřuje zbraně nebo střelivo, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta"

V této úpravě nebylo řečeno nic o přechovávání, jak je to v úpravě nové. Pokud jsem měl dříve (za staré úpravy a po jejich zakázání) doma deset nábojů EFMJ, nehromadil jsem je, nevyráběl ani jsem je sobě nebo jinému neopatřoval a nedopouštěl jsem se trestného činu nedovoleného ozbrojování. Za nové úpravy jich nepřechovávám větší množství a nedopouštím se TČ nedovoleného ozbrojování.

Ve výsledku žádný rozdíl.
Nemo contra deum nisi deus ipse
Uživatelský avatar

Příspěvky: 233

Registrován: čtv 25.12.2008, 22:20

Re: Novy trestni zakonik - noseni zakazaneho streliva

Příspěvek od de-luxe » pon 15.2.2010, 7:31

Satan: Jak jsem se už vypeckoval výše, myslím si, že se nic zásadního nezměnilo. Tvoje argumentace novým právním pojmem "ve větším množství" není úplně od věci, ale i za předchozí úpravy musely OČTŘ dokazovat znak "mnohosti nebo soustavnosti" při páchání, a tedy ani drobní střadatelé nepovoleného střeliva postihováni v trestněprávní rovině býti nemohli.

Jinak chci doplnit svojí tezi k zakázanému střelivu, v tom směru, že ho můžeš mít jako držitel sk. E beztrestně jen do onoho limitu většího množství. Pak už by mohlo jít o trestný čin.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Novy trestni zakonik - noseni zakazaneho streliva

Příspěvek od S474N » pon 15.2.2010, 9:20

de-luxe: moji tezi? Tam je to o tom vetsim mnozstvi zmineno *4*
S474N píše:Jenze panove, drive to bylo trestnym cinem - to ted prave neni - pokud to nebude prave ve vetsim mnozsti. A prestupkem to taktez neni (coz ani pro drzitele ZP nebylo drive).
Stejne jako je to ztucneno v prvnim prispevku. Proste celou dobu mluvim o vetsim mnozstvi, takze to snad beru jako samozrejmost.

Slim: v kazdem pripade bych rekl, ze je to zajimavy problem a ze ani drzitel ZP skupiny E by nemel mit moznost nosit/drzet zakazane strelivo.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 373

Registrován: sob 27.6.2009, 15:27

Zbraň: Glock 17

Bydliště: Kvérov

Re: Novy trestni zakonik - noseni zakazaneho streliva

Příspěvek od Slim » pon 15.2.2010, 10:46

IMHO je to v pořádku, protože TČ nedovoleného ozbrojování by podle mě měl být de iure vyloučen vlastnictvím ZP, protože s ním se (alespoň v naší zemi) pojí jistá kvalifikace, předpoklady a znalosti a vlastnictví pár nepovolených nábojů by nemělo být házeno do jednoho pytle s držením třeba M4 bez ZP.
Ale to je zas jiná otázka.
Nemo contra deum nisi deus ipse

Zpět na „Právní koutek“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz