Nutna obrana


Ostatní debaty mimo zaměření, vtipy, když se prostě chcete vykecat :-)

Strileli byste pred strelbou na pachatele nejake vystrazne rany?

Ano, samozdrejmne.
12
33%
Ne, je to zbytecne.
24
67%
 
Celkem hlasů: 36

mac

Příspěvky: 5

Registrován: pon 28.5.2007, 18:05

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Praha

Nutna obrana

Příspěvek od mac » pon 28.5.2007, 18:31

Zdravim,
Mam zbrojak a vzpomel jsem si, jak jsem pred par lety, delal zkousku z odborné způsobilosti. Bylo to v takove predvanocni nalade, kolem sami duchodci myslivci a vybavuju si, ze se v kuse straslive dlouho na neco cekalo. V ty dobe jsme tak nejak kecali s tim zkousejicim, tak nejak neformalne a off record.

Zeptal jsem se ho jaky on ma nazor na nutnou obranu a on, jako policista mi jako jako adeptovi na ZP rekl asi tohle:

"Vypadas rozumne, kdyz budes muset strilet, hled, abys utocnika zabil. U nas jsou ted tak zkurvene zakony, ze kdyz mu ublizis, bude to pak u soudu tvrzeni proti tvrzeni, on samozdrejmne nerekne, ze sel k tobe na zahradu krast, ale ze se sel projit a pres plot zabloudil, kdyz hledal cestu pryc nebo zelezo do sberu...a vzhledem k tomu, ze to bude tvzreni proti tvrzeni, on bude poskozeny, pravdepodobne mu budes muset nadosmrti platit bolestne, pojistovne platit nemocnici a podobne. Kazdopadne te budou leta potahovat po soudech a nejspis se z toho skoro zblaznis. Mozna diky tomu prijdes o praci, a vubec nic se nezmneni, ani kdyz on uz bude zpatky v kriminale za nejakou dalsi lumparnu...."

To mne tehdy docela vydesilo a zeptal jsem se jak bych to tedy mel 'spravne' udelat. Odpovedel mi:

"Zadne vystrazne rany, vystrelit pekne 2x, pokud mozno zepredu a ne uplne na blizku, pak udelat par kroku zpatky, dalsi 2 rany do vzduchu a dalsi 2 do zeme, pod svoje nohy...Pak pockat 5-10 minut, dat si trebas cigaro, aby lump dodychal, a zavolat zachranku. Vypovedet, ze jsem na nej volal at zastavi, ze jsem na nej opakovane kricel stuj nebo strelim, pak jsem 2x varovne vystrelil do vzduchu a znova volal, pak jsem znovu 2x vystelil do zeme a protoze se ani potom nezastavil a jeho utok dal trval, byl jsem donucen ho zastavit. pote jsem zavolal rychlou zdravotni pomoc. A vic nerict ani popel, hlavne se moc nevykecavat."

Chtel jsem se zeptat, co si o podobne veci myslite, jako odbornici. Muze byt trebas nejak kriminalisticky zjistitelne, trebas ze zbytku oleje, ze v lumpovi je 1. a 2. kulka, ne 5. a 6.? Muze se to cele rozpadnout? Radil mi ten policajt spatne? Udelali byste to jinak? Je v tom postupu neco spatne?
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Příspěvek od S474N » pon 28.5.2007, 18:43

mac: no takze za prve na tvem miste bych rozhodne hodne brzdil. Polovina toho, cos napsal by se jiz dalo klasifikovat navadeni k trestnemu cinu, ci buhvico.

Za druhe se poradi vystrelu da pomerne presne urcit, takze by sis tim zbytecne nasral do bot.

A za treti, jako civil nemas povinnost vystrazne rany, takze je zbytecne si tim cokoliv komplikovat. Nehlede na to, ze te treba v posledni fazi tveho "popisu situace" muze nekdo zahlednout a chtel bych videt, jak to budes vysvetlovat u soudu.

PS. na tvou otazku v hlasovani se neda zodpovedet, protoze to vzdycky zalezi na konkretni situaci.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 470

Registrován: úte 27.6.2006, 13:27

Bydliště: Západ

Příspěvek od Poli » pon 28.5.2007, 18:50

Někdy stačí zbraň ukázat, někdy stačí hrozba zbraní, někdy stačí varovný výstřel, někdy stačí toho hajzla zastřelit.

Vzpomínám si, co nám říkali, když jsme na vojně šli do stráže: Pánové, míří se od pasu dolů a mrtvý nemluví.
Nejhorší je smrt z vyplašení.

mac

Příspěvky: 5

Registrován: pon 28.5.2007, 18:05

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Praha

Jak?

Příspěvek od mac » pon 28.5.2007, 19:02

S474N píše:mac: no takze za prve na tvem miste bych rozhodne hodne brzdil. Polovina toho, cos napsal by se jiz dalo klasifikovat navadeni k trestnemu cinu, ci buhvico.
Ja tim byl taky trochu prekvapen. Zejmena, kdyz mi to rekl policista, ktery mi 'dal' zbrojni pas.
S474N píše: Za druhe se poradi vystrelu da pomerne presne urcit, takze by sis tim zbytecne nasral do bot.
Jak? Nemyslim, ze by to bylo az tak uplne jednoduche.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 932

Registrován: pon 15.5.2006, 13:59

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Všude a nikde

Příspěvek od provarenec » pon 28.5.2007, 19:11

Pořadí výstřelů se zjistit nedá. A i kdyby, nikdo se tím zabývat nebude... Mě radili: "Zastřel ho a pak mu dej do ruky nůž."
Glock 26, CZ 858 Tactical, Glock 17, Mossberg A590, Glock 27
Uživatelský avatar

Příspěvky: 294

Registrován: úte 06.12.2005, 12:20

Bydliště: WEST

Příspěvek od veselka » pon 28.5.2007, 19:39

Udělal špatně, když ti něco takového vůbec poradil. Vždy se posuzuje X věcí, okolností a vlivů je spousta, náhodní svědci, kamerový systém, počasí, psychika, chování, odhodlanost atd... Hezky plánuješ nutnou obranu (nebo spíše zabití?). Vše se odehrává úplně jinak, než by člověk chtěl... Soudce a znalce čas netrápí aby se "správně" rozhodli. Mimochodem ty objektivní soudci sedí až na nejvyšším soudě (a to je sakra daleko...). Takže rozvíjet tady jakékoli teze, je myslím zbytečné.
*76*
Pacifismus je NEMOC modEUrni doby.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 1444

Registrován: pon 30.1.2006, 18:18

Zbraň: GLOCK

Bydliště: MATRIX, jako všichni

Příspěvek od Smith » pon 28.5.2007, 19:52

mac: To že je někdo policista neznamená nutně, že neplácne nějakou kravinu. Pomineme-li zatím hledisko právní, je to prakticky příšerně překombinované (podle mě ve stresu nerealizovatelné) a celé se to hroutí nikoli na nějaké nové úžasné vědecké metodě moderní kriminalistiky, ale na nejstarším důkazním prostředku vůbec: svědek! Co když bude koukat sousedka přes plot? Co když v parku za křovím někdo venčí psa? Takové místo není, abys mohl svědky vyloučit a navíc pro situaci, kterou popisuješ, si místo sám nevybereš. Na jejich výpovědi ti spadne celá tahle slavná konstrukce, jako domeček z karet, rázem budeš nevěohodný a pak si dělej, co umíš. S trochou štěstí to bude "jen" neposkytnutí pomoci, s trochou smůly vražda: několikrát chladnokrevně střelil do bezbranné oběti a pak upravil situaci na místě činu tak, aby vytvořil zdání použití zbraně v nutné obraně; to vše činil zatímco pozoroval, jak ze jeho oběti pomalu vyprchává život....
Ale co, každý si může takovou inscenaci vyzkoušet a nas..at si do bot! :twisted:

mac

Příspěvky: 5

Registrován: pon 28.5.2007, 18:05

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Praha

Neposkytnuti pomoci?

Příspěvek od mac » pon 28.5.2007, 20:16

Ale kdo dokaze, ze jsi si tu cigaretu na uklidnenou nedal az potom, co jsi zavolal a cekal na to az prijede sanitka. To, ze sis dal napred cigaretu a az pak zacal nekam volat mobilem vis preci jen ty. Potrestat, ze jsi cekal o 5 minut vic nez jsi mel?

A prekombinovane? das 6 ran a chvili pockas, uklidnis se a pak zavolas zachranku, neprijde mi to blby. Asi moc verim policajtum.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Příspěvek od S474N » pon 28.5.2007, 20:20

mac: pokud umis takto s ledovym klidem vyresit situaci, kterou si popsal, mel by ses prihlasit asi jako druha brutalni Nikita. My ostatni bohuzel budeme v takovem rozruseni, ze nas toto ani nenapadne.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1277

Registrován: stř 05.7.2006, 17:10

Zbraň: Glock 17 Gen4

Bydliště: Praha

Příspěvek od para » pon 28.5.2007, 20:27

Koukam další přínosná debata :banana:
"Only the dead have seen the end of war."
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 1444

Registrován: pon 30.1.2006, 18:18

Zbraň: GLOCK

Bydliště: MATRIX, jako všichni

Re: Nutna obrana

Příspěvek od Smith » pon 28.5.2007, 20:33

mac píše:"Zadne vystrazne rany, vystrelit pekne 2x, pokud mozno zepredu a ne uplne na blizku, pak udelat par kroku zpatky, dalsi 2 rany do vzduchu a dalsi 2 do zeme, pod svoje nohy...Pak pockat 5-10 minut, dat si trebas cigaro, aby lump dodychal, a zavolat zachranku. Vypovedet, ze jsem na nej volal at zastavi, ze jsem na nej opakovane kricel stuj nebo strelim, pak jsem 2x varovne vystrelil do vzduchu a znova volal, pak jsem znovu 2x vystelil do zeme a protoze se ani potom nezastavil a jeho utok dal trval, byl jsem donucen ho zastavit. pote jsem zavolal rychlou zdravotni pomoc. A vic nerict ani popel, hlavne se moc nevykecavat."
¨
...lidi nejenom vidí, ale celkem slušně slyší. Navíc, takhle je to hodně pohádkové, protože při vážně míněném útoky tolik času prostě nikdo nemá.
A jestli máš žaludek na to, abys koukal, jak ti u nohou umírá chlap s dírou v břiše a při tom v klidu pokuřoval, potřebuješ IMHO sám odbornou pomoc. *78*

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Příspěvek od cmk » pon 28.5.2007, 22:12

Souhlasim s tim, ze delat az takovyhle hariky kvuli zastrelenymu chlapkovi, to uz je fakt moc. Kdyz strilis, musis si byt jisty, ze jsi natolik ohrozen na zdravi ci zivote (nebo nejen ty, ale kdokoli), ze musis strilet, pokud pri takoveto strelbe utocnika zabijes, jeho smula.

Co se tyce poradi urceni strel... Nevim, jak moc, ale prvni vystrelena strela z vycistene zbrane je rozhodne mene zasvinena od laufu nez vsechny ostatni.
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 112

Registrován: sob 14.10.2006, 3:47

Zbraň: Glock 19

Bydliště: Praha

Příspěvek od Sharkshooter » úte 29.5.2007, 0:05

Jsem rád, že se nenašel nikdo, kdo by nadšeně přikývl na popsaný scénář. Nosit něco takového v hlavě, to zavání už trochu tím, že se člověk podvědomě připravuje na to, někoho zabít. Všichni, kdo nosíme zbraň, musíme samozřejmě být (více či méně) srozuměni s tím, že se to může stát. Možná hodně z nás má stanovenu i nějakou hranici, při jejímž překročení, začne střílet. Ale přemýšlet o postupu, jak někoho odpravím a co všechno udělám, to je moc špatně. Jak již někteří napsali, bude to stres, bude to zřejmě nečekané, bude potřeba bleskově vymyslet co udělat, a hlavně to rychle udělat. A na to jsou asi nejlepší průpravou závody LOS, na které někteří jezdíme. Z toho důvodu mě také přestalo oslňovat IPSC, kde jsem dvě sezony strávil. Střelec někdy vyběhne na plac a tam v klidu 15 sekund postojí a kropí vše kolem sebe. Přitom nese tato střelba v názvu přídomek "praktická střelba". Měla by se ale správně jmenovat "dovednostní". A že to mnozí dovedou, to tedy klobouk dolů. Ale to jsem se nějak moc rozepsal. Takže abych se vrátil k tématu, nevymýšlet jak někoho zabít, abych pak neměl žádné problémy, ale naučit se perfektně ovládat zbraň a trénovat psychiku na řešení nečekaných krizových situací. A být připraven na to, že problémy asi opravdu budou, ale člověk bude díkybohu naživu.

Příspěvky: 36

Registrován: pát 26.1.2007, 16:27

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Radowan » úte 29.5.2007, 0:11

mac: To co ti poradil ten policajt je uplne scestny. Je to jako jeden z tech rozhovoru nad pivem, kdy clovek vsechno vi a vsemu rozumi. Takhle proste jednat v obrane NELZE a uprimne receno bych byl radsi, kdyby se tento thread uzavrel. Protoze pak je mozne ze nekteri lide, jimz lezi v zaludku pravo slusnych lidi nosit zbran, prave tento "navod, jak se branit" pridaji v rozhovoru kdesi s kymsi k lepsimu a razem tu mame palcove titulky, ze Cesko je zeme plna psychopatu a ze zbrane je lepe zakazat.

Teda tohle me fakt zvedlo ze zidle!

Jedina pouzitelna informace je, ze neni moudre spechat s vypovedi, kdyz je clovek pod vlivem prave prozite stresove situace. Je lepe vypovidat az druhy den a rovnou s pravnikem.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 112

Registrován: sob 14.10.2006, 3:47

Zbraň: Glock 19

Bydliště: Praha

Příspěvek od Sharkshooter » úte 29.5.2007, 0:14

Přesně řečeno...
Uživatelský avatar

Příspěvky: 206

Registrován: úte 22.8.2006, 10:56

Příspěvek od Andy » úte 29.5.2007, 9:52

Nojo jsou to takove ty "hospodske reci" co by, kdyby... hosi az se to nekomu stane, pak se o tom muzeme bavit :)

Kazdopadne nutna obrana by nemela byt "planovana vrazda" :shock:

mac

Příspěvky: 5

Registrován: pon 28.5.2007, 18:05

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Praha

planovana vrazda?

Příspěvek od mac » úte 29.5.2007, 19:32

Ale vzdyt nic z uvedeneho preci neni planovana vrazda! Jde 'jen' o to, ze kdyz uz se odhodlamme a rozhodnete branit sebe nebo rodinu pred utocnikem, je v nasem, mozna trochu nedokonalem systemu bohuzel (pro nej) vhodne ho zabit a nikoli pouze zranit. Postreleny udela trable, mrtvy nejspis ne. Ten policajt se s tim asi setkava castej nez my, takze myslim, ze vedel o cem mluvi...

Jde preci jen o minimalizaci nasledku pro slusneho cloveka, ktery se branil. Ja kvuli nejakemu postrelenemu cikanovi nebo vagusovi, co mne prisel okrast a vyloupit nechci leta behat po soudech, prijit o praci, rodinu, nervy a zbytek vlasu...

System je nastaven tak jak je, zmenit to ze sve pozice nemuzu, hledam tedy pouze cestu, ktera bude optimalni pro minimalizaci nasledku pro mne. O nasledcich pro pachatele mel premyslet on sam, nez se vypravil krast. Rozhodl se svobodne, a to skonci v igelitovem pytli je jeho volba, ne moje.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Příspěvek od S474N » úte 29.5.2007, 20:30

mac: reknu ti to takto, jestli chces resit tyhle veci, ukaz se osobne. Tezko ti tady na foru, kde je krasna dohledatelnost nekdo bude kejvat tvym napadum *4*
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2996

Registrován: ned 12.3.2006, 10:18

Zbraň: G17 a další

Bydliště: Praha Západ

Příspěvek od Starosta » stř 30.5.2007, 11:13

mac: Je neco jineho v nutne obrane strilet tak, abys ho co nejrychleji zastavil (treba pet sest zasahu dokud nepadne a nezanecha utoku)...
A neco uplne jineho dve rany a cekat "s cigarem" nez vykrvaci, jak jsi psal - to je neposkytnuti pomoci a podle me (nehlede na zakony CR) vec nemoralni - skoro bych rekl k zbliti.
Starosta
-- Si vis pacem, para bellum --
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2996

Registrován: ned 12.3.2006, 10:18

Zbraň: G17 a další

Bydliště: Praha Západ

Příspěvek od Starosta » stř 30.5.2007, 11:17

Jinak co se tyce ankety, varovny vystrel ano, pokud si budu myslet, ze je to vhodne. Tedy pokud by byl cas a dostatecna vzdalenost, radeji zakoncim utok takto, nez nekoho zabit. Ale obavam se, ze ne vzdy je na tohle posledni a nejefektivnejsi varovani cas a gentlemanstvi a brani ohledu je az na x-tem miste.
Starosta
-- Si vis pacem, para bellum --

Zpět na „OFF TOPIC - BEZ ZAMĚŘENÍ“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz