Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je stř 15.7.2020, 17:46Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
 Občane, jak se ubráníš? 
Autor Zpráva
VIP člen
Uživatelský avatar

Registrován: 03/2005
Příspěvky: 13270
Bydliště: mám
Příspěvek Občane, jak se ubráníš?
ÚHEL POHLEDU

Pondělní rozsudek Okresního soudu v Pardubicích, který člověka, jehož nástražný systém zranil zloděje, naštěstí nepotrestal, nás znovu přivádí k otázce nutné obrany.

Připomeňme si dobře zdokumentovaný debakl naší policie v pražském metru v roce 2002.

Tam jakýsi darebák probodl slušného občana nožem připevněným ke konci hole. Pak ještě probodl přivolaného policistu. Jen díky tomu, že jej náhodný kolemjdoucí včas zpacifikoval, vyvázla živa a nezraněna i policistka, která si se situací - stejně jako předtím její kolega - zřejmě nevěděla rady. Ale i kdyby zasahující policejní hlídka byla jakkoli dokonale vycvičena, nic by se nezměnilo na tom, že ne policisté, ale ostatní občané jsou těmi, kdo čelí násilí darebáků většinou v prvé řadě. Takže: co slušní lidé mohou a smějí učinit pro svou obranu?

Nejjednodušším, nejúčinnějším a zároveň nejhumánnějším prostředkem pro řešení situací, kdy občan brání svůj život nebo zdraví či život nebo zdraví někoho jiného proti nespravedlivému násilí, je pistole nebo revolver.

Pokračování na straně 10

Dokončení ze strany 1

Jich lze totiž použít nejen ke střelbě, nýbrž i k tzv. útoku hrozbou. Obránce nasměruje svou zbraň proti útočníkovi a pod pohrůžkou výstřelu jej přinutí zastavit závadnou činnost a vyčkat příchodu policie. Nic lepšího pro sebeobranu neexistuje.

Psychotesty pro každého?

Mohlo by se zdát, že státní orgány, které mají zajišťovat bezpečí občanů, vyjdou všemožně vstříc těm, kdo zastaví řádění darebáků, a budou si jich vážit, neboť zajišťují to, co státní orgány zajistit nemohou, a činí tak zadarmo. Opak je pravda.

O lžích nebo hloupostech, které někteří politikové, státní úředníci či novináři řekli či napsali v souvislosti s palnými zbraněmi a straší jimi lidi, vyšel v roce 2001 ve Střelecké revui článek Deset mýtů o palných zbraních v sebeobraně, který ukázal, jaká je pravda; stejné lži nebo hlouposti se však objevují stále znova a znova. Když jeden vrah (pardon: pan L. podezřelý z vraždy) zastřelil na Karlově náměstí v Praze jednoho člověka a druhý v lesích tři lidi, kdekdo se začal zajímat o bezpečí občanů; bohužel z té špatné strany.

Řešení problému vidí v šikanování slušných lidí, kteří palné zbraně vlastní a nikoho neohrožují. Podle ministra vnitra je u nás „každoročně spácháno asi osm set trestných činů pomocí střelné zbraně a z toho necelá čtvrtina jsou střelné zbraně, které jsou drženy nelegálně. To znamená ty tři čtvrtiny jsou spáchány lidmi, kteří na to mají zbrojní průkaz a tu zbraň vlastní legálně.“

Ve Zprávě o situaci v oblasti veřejného pořádku a vnitřní bezpečnosti na území ČR v roce 2004 je ale uvedeno něco zcela jiného: ze 790 trestných činů střelnou zbraní, která podléhá regulaci, byla jen v 78 případech použita legálně vlastněná zbraň na speciální povolení nebo podléhající registraci či ohlášení, ne tedy v 600! Ovšem i kdyby pan ministr uvedl správné číslo, ani to by ještě nebyla pravda.

Nejde tu totiž o počet případů, kdy byla použita palná zbraň ke spáchání trestného činu, nýbrž o počet podezření ze spáchání trestného činu. Je možné, že většinou šlo o legální nutnou obranu, a to zjistí až soud. Podle stejného zdroje v roce 2004 použilo třiadvacet lidí palnou zbraň v nutné obraně legálně. Kdyby tito lidé palnou zbraň neměli, mohli dnes být již možná mrtví.

O tom ale pan ministr mlčí. A co by chtěl pro ohrožené lidi učinit? Zavést psychotesty pro posuzování žadatelů o zbrojní průkaz a držitelů palných zbraní, a povolovací princip pro udělování zbrojních průkazů. To je naprosto nepřijatelné. Člověk má - alespoň v nějaké míře -svobodnou vůli. Proto nelze zkonstruovat psychotest, který by umožnil spolehlivě identifikovat lidi, kteří v budoucnu své zbraně zneužijí.

A když psychotesty pro majitele pistolí a revolverů, proč ne také analogické psychotesty pro řidiče automobilů? Na silnicích se u nás přece zabije ročně běžně zhruba 1200 lidí a mnohonásobně více se jich zraní? Nebo pro majitele nožů, kladiv, seker, zápalek, šňůr na prádlo, cigaret, benzinu a mnoha a mnoha dalších věcí, jimiž lze někomu způsobit smrt? A nebylo by nejlepší zavést psychotesty - když jsou tak zázračné - pro všechny naše občany s cílem zjistit, kdo se stane zločincem?

Prý by stačilo, kdyby psychotesty zachránily život jediného člověka. Aby byla zjevná absurdita takového přístupu, je nutno si uvědomit, že kdyby se přestaly vyrábět provazy, několik set lidí ročně by se nemohlo oběsit a snaha vyloučit životní aktivity s cílem zachránit alespoň „jediný život“ by nutně ochromila aktivity lidského společenství.

Proti slušným lidem bránícím se nespravedlivému násilí stojí často i sindefendologicky nevzdělané (sindefendologie je vědecká nauka o sebeobraně) vyšetřovatelky, státní zástupkyně, soudkyně či jejich kolegové, kteří - aniž by vůbec chápali, v jakém nebezpečí se napadený nacházel a jak malé možnosti ke své obraně měl - od něho požadují mnohdy věci nemožné, extrémně nebezpečné nebo nesnadno realizovatelné. A choval-li se při řešení své sebeobranné situace jinak, často ho pošlou do vězení.

Nedávný případ, kdy byl odsouzen spisovatel Jan Beneš za použití startovací pistole k sebeobraně, je alarmující. Státní zástupkyně i soudkyně tím daly násilníkům najevo, že nedovolí, aby se jim slušní lidé bránili byť i jen hračkou. A i když případ nakonec dopadl dobře, takové rozsudky spolu s výše uvedenými záměry pana ministra vnitra - budouli realizovány - maximálně účinný a zároveň humánní způsob nutné obrany znemožňují

JINDŘICH NOVÁK, publicista, viceprezident tělovýchovného a vzdělávacího klubu Alogodos


Puvodni odkaz:
:arrow: http://lidovky.zpravy.cz/obcane-jak-se- ... s=060621_0

_________________
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek


stř 21.6.2006, 14:07
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: 12/2005
Příspěvky: 1162
Bydliště: Česká Lípa
Příspěvek 
Nerad při čtení takového článku váhavě přikyvuji na to, že má vážně pravdu... Měli bychom všichni nakoupit běžecké boty a trénovat a trénovat - kde nejsem, nic se mi nestane a úprk mě jistě vždycky spasí. Doufám. Zbraň pak budu nosit jen pro sichr, střelbou za sebe při úprku budu simulovat forsáž 8)


stř 21.6.2006, 21:22
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky

Registrován: 03/2006
Příspěvky: 101
Bydliště: Brno
Příspěvek 
hmm to není moc dobrý názor přece nebudeš utíkat když by byl na zdraví ohrožován i někdo jiný ne?To ti nepomůže útěk!!!!!!!!!!!!!Útěk je někdy řešení ale pokud budu mít zbran nebudu utíkat


pát 23.6.2006, 13:04
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: 03/2006
Příspěvky: 2979
Bydliště: Praha Západ
Příspěvek 
martin: utikej, je-li to mozne (pokud jsi si jisty, ze uteces a nemas zadne dalsi povinnosti v tom miste), nehlede na to, zda mas zbran nebo ne - je to to nejlepsi, co pro svoje zdravi muzes udelat.
Jsou samozrejme (vetsinou) situace, kdyz se proste nemuzes sebrat a zacit brat drahu - ja jen ze na to spousta lidi zapomina a zbytecne se vystavuje riziku fyzickyho kontaktu :wink:

_________________
Starosta
-- Si vis pacem, para bellum --


pát 23.6.2006, 14:12
Profil

Registrován: 03/2006
Příspěvky: 101
Bydliště: Brno
Příspěvek 
jo to je pravda ale komu se chce utíkat :D ne pokud to pude a nebude tam nic na praci odejdu


pát 23.6.2006, 14:26
Profil

Registrován: 03/2006
Příspěvky: 6
Příspěvek 
Proc utikat? Nas zakon ti v NO nic podobnyho jako je utek neuklada a pokud utok primo hrozi nebo trva, tak se brante. Ono kdyby jste se snazili utect a utocnik byl fyzicky zdatnejsi, tak se vase sance proti utocnikovi znacne snizujou. Zakon uklada se nebezpeci vyhnout napriklad utekem pouze u KN.


pát 23.6.2006, 17:56
Profil

Registrován: 03/2006
Příspěvky: 101
Bydliště: Brno
Příspěvek 
no pokud bude krajni nouze bych strilel ale v běhu si na 100% věřím že bych utekl sice sem kuřák ale fakticky hodně rychlej
ale je to o situaci


pát 23.6.2006, 22:14
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: 10/2005
Příspěvky: 6786
Bydliště: EU :-(
Příspěvek 
Myslis ze uteces sutru hozenymu tvym smerem? Resp. ze je dobre se k nebezpeci jen tak obracet zady? Pokud utek, tak vcas.

_________________
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.


pát 23.6.2006, 22:18
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: 03/2006
Příspěvky: 2979
Bydliště: Praha Západ
Příspěvek 
Mirek: Jak jsem rikal, "pokud jsi si jisty, ze uteces a nemas zadne dalsi povinnosti v tom miste". Ve chvilich, kdy mi jde o zivot neresim, co mi uklada zakon, snazim se pouze minimalizovat svoje ohrozeni. Neresim NO, KN, DPH ani CLO. Resim vzniklou situaci a pak si nesu nasledky.
Smysl meho prohlaseni tkvel v tom, ze v nekterych situacich muze byt lepe prchnout (ac to neuklada zakon o NO), nez se nechat vlakat do konfrontace a resit NO/KZ, jez by mohla mit potencionalne dalsi dlouhodobe dusledky na ARO nebo JIP.
Omlouvam se za zkratkovite podani, snad je to srozumitelne vysvetleni.

_________________
Starosta
-- Si vis pacem, para bellum --


sob 24.6.2006, 0:07
Profil

Registrován: 02/2006
Příspěvky: 90
Příspěvek 
Čau! Chtěl bych se zeptat, jestli můžu použít zbraň k nutné obraně, když mám zbroják B (na sportovní účely)? Sice to asi půjde těžko (protože musím mít zbraň v uzavřeném obalu, nenabitou atd.), ale čistě teoreticky kdyby nějaká taková situace nastala. V zákoně přece není stanoveno, že k nutné obraně mohu použít zbraň pouze když ji mám na zbroják E. Nebo se pletu? A ještě bych se rád zeptal (i když to sem už moc nepatří), jak je to s nošením zbraně na ZP B? V zákoně je napsáno, že ji můžu nosit pouze na střelnici. Znamená to tedy, že pokud jdu se zbraní na střelnic, nemůžu už se při tom cestou tam ani zpátky nikde zastavit? Dík moc za odpovědi!

_________________
Rock hard, ride free!


stř 28.6.2006, 15:53
Profil
VIP člen
Uživatelský avatar

Registrován: 03/2005
Příspěvky: 13270
Bydliště: mám
Příspěvek 
Tobiáš: v ramci nutne obrany muzes pouzit zbran i kdyz nejsi drzitelem ZP. *4*, stejne tak muzes ridit auto, kdyz nemas ridicak apod.

_________________
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek


stř 28.6.2006, 16:00
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: 03/2006
Příspěvky: 2979
Bydliště: Praha Západ
Příspěvek 
Satan: Auto? Ale to je jen v pripade krajni nouze (KN).
Tobias: Pokud se dobre pamatuju, je to jak jsi zminoval.

Modelova situace: jedes na strelnici, zbran mas vybitou, nenapaskovanej zasobnik, v kufru auta (neni to stav "noseni" zbrane).
Dojde napr. prepadeni na parkovisti nebo u pumpy, vidis zbran v rukou utocnika, ohrozuje ji nevinnou obet a bere ji svobodu pohybu, ohrozuje na zdravi, chova se agresivne, atd.
Pokud se nerozmyslis a sikovne utocnika nesrazis vozem, tak pokud otevres kufr, slozis a nabijes zbran a zneutralizujes ozbrojence, pak se jedna o NO. Skoda muze presahnout skodu, ktere jsi svym jednanim zabranil. Nemusis se snazit resit situaci jinak (napr. tim autem), nebo utekem.
Kdybys hypoteticky nemel (ve stejne situaci) zbrojak, muzes po utocnikovi vystrelit i tak - ale jen v pripade, ze jsi si jisty, ze by doslo jeho dalsim jednanim ke stejne (nevyhnutelne zastreleni rukojmi) nebo horsi (postrileni vice rukojmich) skode, nez je Tebou planovana akce. Takove situaci se vsak musis pokusit vyhnout a resit ji jinak. Pokud neni zbyti a z nasilnika se co nevidet stane bez Tveho zasahu vrah, pak je to KN.

Velmi nerad bych se ve svem vykladu mylil, proto me prosim, v pripade neuplnosti nebo chyby opravte, dik.

_________________
Starosta
-- Si vis pacem, para bellum --


stř 28.6.2006, 18:17
Profil
VIP člen
Uživatelský avatar

Registrován: 03/2005
Příspěvky: 13270
Bydliště: mám
Příspěvek 
Starosta: no snazil ses hazet patky, ale je to trosicku jinak *40*.

Ted vazne - s tim autem samozrejme - typicky kdyz se jedna o nejaky uraz, ktery nesnene odkladu.

Jinak s aplikaci krajni nouze je to uplne jine. Rozhodne se to netyka utoku, tam se vzdycky aplikuje nutna obrana. Krajni nouze je typicky treba pri prirodnich katastrofach nebo treba pri utoku psa, nebyl-li tento pes vyzvan majitelem.

Detailne je to rozepsano primo na webu:
:arrow: Krajni nouze
:arrow: Nutna obrana

_________________
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek


stř 28.6.2006, 18:34
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: 03/2006
Příspěvky: 2979
Bydliště: Praha Západ
Příspěvek 
Dekuji panu Satanovi za upresneni pastnutim presnych zneni zakona :wink: Srazim patky a odchazim v pokoji.

_________________
Starosta
-- Si vis pacem, para bellum --


stř 28.6.2006, 18:51
Profil

Registrován: 02/2006
Příspěvky: 90
Příspěvek 
Dík! A jak je to s tím nošením (i když to sem moc nepatří)?

_________________
Rock hard, ride free!


čtv 29.6.2006, 8:23
Profil
VIP člen
Uživatelský avatar

Registrován: 03/2005
Příspěvky: 13270
Bydliště: mám
Příspěvek 
Tobiáš: s jakym nosenim? Pokud nemas skupinu E a pokud nemas ve ZP napsano, ze jsi opravnen nosit zbran kategorie B, tak proste nosit nemuzes. Nicmene pokud uz si drzitelem ZP, tak bys tohle snad mel vedet, ne?

_________________
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek


čtv 29.6.2006, 8:53
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky

Registrován: 02/2006
Příspěvky: 90
Příspěvek 
Mám skupinu B a oprávnění nosit zbraň kat. B. Podle zákona ji smím nosit na sřelnici. Co mě zajímá ale je, jestli se cestou na nebo ze střelnice můžu např. zastavit v nějakém obchodě, u kámoše apod.

_________________
Rock hard, ride free!


čtv 29.6.2006, 9:32
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: 03/2006
Příspěvky: 804
Bydliště: Brno
Příspěvek 
Pokud máš pouze B tak máš oprávnění k držení nikoliv nošení.
Pokud jsi na střelnici či doma tak se zbrań považuje za drženou nikoliv nošenou.
Čili v obchodě se zastav a cestou klidně i u kámoše ale s vybitou zbraní v tašce.


čtv 29.6.2006, 9:47
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: 10/2005
Příspěvky: 6786
Bydliště: EU :-(
Příspěvek 
Tak to uz je fakt zhuleny...
Dost na tom, ze "Opravneni nosit zbran kat. B" se musi zapisovat do zbrojaku - vzdyt prece od toho je skupina E a kdo ma skupinu E a koupi si zbran za ucelem ochrany zdravi, zivota nebo majetku tak automaticky mu zapisi do zbrojaku (pardon, aby to nebylo moc jednoduchy - musi mu vydat novy zbrojak) ze je opravnen to nosit.

Ale ze toto opravneni nekdo napise i na zbrojak B, to uz je uplne mimo jakoukoli logiku... Tim nechci rict, ze bych ti to nepral - naopak... Ale zakon nebo policie tu ma fakt nekde rezervy.

To Mark - zkus to taky :-)

_________________
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.


čtv 29.6.2006, 9:47
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: 03/2006
Příspěvky: 804
Bydliště: Brno
Příspěvek 
Tobiáš píše:
Mám skupinu B a oprávnění nosit zbraň kat. B.......


jakou fyzickou podobu má to Tvé oprávnění ?? běžně se to řeší skupinou E


čtv 29.6.2006, 9:52
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
 cron


Powered by phpBB © phpBB Group, designed by STSoftware, český překlad – phpBB.cz

Doporučujeme: XBMC KODI