Ochrana sluchu


Nezařazené příslušenství (optiky, pouzdra, obaly) a další

HV

Uživatelský avatar

MujGLOCK fotograf

Příspěvky: 1793

Registrován: pát 04.5.2007, 12:52

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Praha 10 - Horní Měcholupy

Ochrana sluchu

Příspěvek od HV » pon 29.3.2010, 10:40

Našel jsem zajímavou věc. Možná to je starý, ale já to vidím poprvé.
Špunty s funkcí potlačení hluku nad určitý limit. Jsou to elektronická sluchátka v menším provedení.
Obrázek
...doplňuji TTD:
NRR: 29dB
Naposledy upravil(a) HV dne pon 29.3.2010, 13:38, celkem upraveno 1 x.
...zbraně, mám zbraně
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Ochrana sluchu

Příspěvek od S474N » pon 29.3.2010, 11:09

Tak to jsem teda taky nevidel, ale na druhou stranu na strileni jsou stejne spunty nevhodne tak jako tak.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

HV

Uživatelský avatar

MujGLOCK fotograf

Příspěvky: 1793

Registrován: pát 04.5.2007, 12:52

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Praha 10 - Horní Měcholupy

Re: Ochrana sluchu

Příspěvek od HV » pon 29.3.2010, 13:23

Prosím podej erudované vysvětlení k tvrzení, že jsou špunty nevhodné k ochraně sluchu při střelbě ;) Díky

Přidávám ještě jednu možnost, jedná se o INDIVIDUÁLNÍ PLAVECKÉ UCPÁVKY AURIS® Jejich útlum je 35dB na všech frekvencích. Pro porovnání, Peltor Tactical Sport mají útlum 20dB a Tactical Pro 26dB.
...zbraně, mám zbraně
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1573

Registrován: stř 26.12.2007, 23:24

Zbraň: 2x HK USP 9x19, 2xM4

Bydliště: Plzen

Re: Ochrana sluchu

Příspěvek od admix » pon 29.3.2010, 15:37

Protoze zvuk se ti prenasi i kosti za uchem. Resil bych to pouze v pripade, ze budu na kryty strelnici s puskou.
"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
Obrázek
Dual HK USP 9x19mm + Colt M4A2 5.56x45mm + PAR15/Dlask A3 .223Rem/5.56x45mm NATO, EOTech 512.A65/1

HV

Uživatelský avatar

MujGLOCK fotograf

Příspěvky: 1793

Registrován: pát 04.5.2007, 12:52

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Praha 10 - Horní Měcholupy

Re: Ochrana sluchu

Příspěvek od HV » pon 29.3.2010, 16:26

Jistě, zvuk se přenáší i hlavovými kostmi, ale pánové, může tudy prolézt v takové intenzitě aby poškodil sluch? Myšleno v souvislosti s výstřelem samozřejmě. Domnívám se, že takto nelze poškodit bubínek. Zkuste mi to vyvrátit ;)
...zbraně, mám zbraně
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Ochrana sluchu

Příspěvek od S474N » pon 29.3.2010, 17:51

HV: no pokud to chces riskovat, tak to muzeme treba za 30 let porovnat *88*.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

HV

Uživatelský avatar

MujGLOCK fotograf

Příspěvky: 1793

Registrován: pát 04.5.2007, 12:52

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Praha 10 - Horní Měcholupy

Re: Ochrana sluchu

Příspěvek od HV » pon 29.3.2010, 18:43

Zvuk přenášený hlavovými kostmi nepůsobí na bubínek. Na tomto principu fungují přislouchátka pro neslyšící co mají srostlé sluchové kůstky ;)
...zbraně, mám zbraně
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1573

Registrován: stř 26.12.2007, 23:24

Zbraň: 2x HK USP 9x19, 2xM4

Bydliště: Plzen

Re: Ochrana sluchu

Příspěvek od admix » pon 29.3.2010, 22:20

Ja nevim, nejsem doktor, ale na kryty strelnici s holejma stenama strilim s puskou se sluchatkama :)
"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
Obrázek
Dual HK USP 9x19mm + Colt M4A2 5.56x45mm + PAR15/Dlask A3 .223Rem/5.56x45mm NATO, EOTech 512.A65/1
Uživatelský avatar

Příspěvky: 99

Registrován: čtv 20.9.2007, 18:27

Bydliště: Západní Čechy

Re: Ochrana sluchu

Příspěvek od urquell » pon 29.3.2010, 23:20

HV píše:Jistě, zvuk se přenáší i hlavovými kostmi, ale pánové, může tudy prolézt v takové intenzitě aby poškodil sluch? Myšleno v souvislosti s výstřelem samozřejmě. Domnívám se, že takto nelze poškodit bubínek. Zkuste mi to vyvrátit ;)
Netřeba vyvracet, protože nikdo zde nemluvil o poškození bubínku. Bubínek je jen membrána zprostředkovávající převod zvuku mezi vnějším a středním uchem a s event. poškozením vnitřního ucha, kde je vlastní sluchový receptor, nesouvisí. Čili bubínek může být OK a přesto se může vyvinout percepční porucha sluchu. Ta může mít řadu forem od omezení vnímání některých frekvencí až po tinnitus (a ten dokáže udělat ze života peklo). Bohužel dopředu nevíme, kolik výstřelů u konkrétního člověka vyvolá za jak dlouho jaké postižení, pokud vůbec. Prostě to to poškození se chová spíše stochasticky. V reálu to ten střelec většinou zjistí, až když to nevratné poškození má a už s tím nic nenadělá. Osobně jsem slyšel či četl popis sluchových problémů třech dlouholetých střelců (aktivně jsem nepátral, možná je to málo, možná moc), kteří si pak ve svém věku říkali, jak byli blbí, že si ty uši nechránili více, že teď už to nespraví.

Jinak u solidnějších sluchátek bývá k dispozici jejich útlumová charakteristika. Jak je tomu u špuntů, to nevím.

Osobně se tedy domnívám, že ochrana roste nějak ve smyslu nechráněné ucho < blbé špunty < kvalitní špunty (materiál a odlitek) =< průměrná sluchátka < kvalitní sluchátka.
G17

HV

Uživatelský avatar

MujGLOCK fotograf

Příspěvky: 1793

Registrován: pát 04.5.2007, 12:52

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Praha 10 - Horní Měcholupy

Re: Ochrana sluchu

Příspěvek od HV » úte 30.3.2010, 7:21

Souhlasím. Útlumové charakteristiky jsem v předchozích příspěvcích uvedl. Shrnu-li to:
Peltor SportTac - 20dB
Peltor ProTac - 26dB
El. pecka - 29dB
Odlitek - 35dB

Nyní je zde debata o tom, jaký má vliv používání více tlumících pecek a odlitků na poruchy sluchu přenosem zvuku přes hlavové kosti v porovnání s méně tlumícími sluchátky chránícími i okolí ucha.
...zbraně, mám zbraně

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Re: Ochrana sluchu

Příspěvek od cmk » úte 30.3.2010, 13:46

S kratkou devitkou na otevrene strelnici v tom problem nevidim.
Do Avimu ci k pusce ale uz radsi vemu klasicky sluchatka...
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 99

Registrován: čtv 20.9.2007, 18:27

Bydliště: Západní Čechy

Re: Ochrana sluchu

Příspěvek od urquell » úte 30.3.2010, 15:30

Pardon, ty decibely jsem tam přehlédl.

Takže podle tohoto pána je to tak, že kostní vedení způsobí útlum o 40-60 dB. To znamená, že i když zabráníme převodnímu vedení zvuku přes vnější a třední ucho, tak mám do sluchového receptoru doputuje původní zvuk oslabený o 40-60 dB a může způsobit poškození sluchu. Nedaří se mi najít, jakou část kostního vedení utlumí správně nasazená sluchátka, protože ta sice kryjí část kosti skalní, uvnitř níž ze vnitřní ucho skrývá, ale nebrání zcela kostnímu vedení (to jde i transkraniálně, přes jiné kosti apod.). V současných publikacích na toto téma jsou dělané výpočtové modely, výstupem je obvykle hromada dat pro různé frekvence, ale žádné jednoznačné závěry (např. zde, zde, sehnal jsem i fulltexty těch článků, ale ke střílení tam toho moc relevantního není, jinak bych to sem přepsal; dělají se i pokusy na mrtvolách; jinak nejlepší z těch článků, co jsem našel, je asi tento).

Je to složité. Různé výstřely v různých podmínkách mohou mít různou frekvenční charakteristiku a různé frekvence mají při různém útlumu různý potenciál poškodit sluchové ústrojí, a to spíše stochasticky než deterministicky (tj. nikdo vám nezaručí, kolikátý výstřel ještě ucho snese OK a odkdy už pohár přeteče). K tomu v reálu různé dispozice jedinců, různá úroveň nošení těch ochranných pomůcek (i kvalitní pomůcky se dají špatně používat), k tomu faktor času a věku...

Asi stačilo napsat "těžko říct" :)
G17

HV

Uživatelský avatar

MujGLOCK fotograf

Příspěvky: 1793

Registrován: pát 04.5.2007, 12:52

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Praha 10 - Horní Měcholupy

Re: Ochrana sluchu

Příspěvek od HV » stř 31.3.2010, 14:53

40 - 60 dB je dost když přihlédneme k tomu, že sluchátka tlumí o cca 20 - 26 dB. Nerozporuji fakt, že sluchátka jsou na kryté střelnici lepší. Špunty bych volil na venkovní střílení. Důvod je jasný. V létě se ti nepotí hlava pod ušníky.
Např. zde doporučují při hlukové hladině > 165 dB použít kombinaci spunty/sluchátka. Zmiňují zde i fakt, že se útlumy nedají prostě sečíst. Špunty zvednou útlum sluchátek o cca 10 dB.
Ochrany není nikdy dost, v tom s vámi souhlasím.
...zbraně, mám zbraně
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1163

Registrován: úte 20.12.2005, 22:29

Bydliště: Česká Lípa

Re: Ochrana sluchu

Příspěvek od Lukáš Koukal » čtv 01.4.2010, 20:40

@HV: útlumy se nesčítají, protože decibelová stupnice je stupnicí logaritmickou. Zjednodušeně rozdíl 3dB = dvojnásobek/polovina předcházející/následující hodnoty. 53db je dvakrát takový rámus jako 50. Sluchátka s nrr 26 tlumí dvakrát lépe než ty s 23.

Pokud jde o ten přenos kostí, ptal jsem se ušaře co mi tvrdil, že impulzní hluk výstřelu má jinou charakteristiku a stricto sensu do toho ohrožení nezapadá, k poškození sluchu takto dochází při nějakém trvalejším, pokračujícím rámusení - pracovník se sbíječkou, hlučný motor v provozu a tak. Těžko prý ale přesně určit tu hranici třeba na závodech kde to všichni praží všude kolem... výsledným doporučením byla radši sluchátka, ať je člověk krytej pro všechny případy - tím si neublížíš.

Mně osobně stromečky do uší vadí, nikdy mi pořádně nesednou. Ty odlitkové špunty jsem řešil asi před rokem s těmihle: http://ochranasluchu.cz/produkty.php ale po té co jsem se dozvěděl, že jejich užitnost je cca ~3 roky (tvar vnějšího zvukovodu se neustále mění a přibližně po téhle době už prostě nebudou pořádně sedět), rozpočítal si to s cenou a tím doktorským doporučením, koupil jsem radši za stejné peníze ty MePaBlu (se silikony by měly mít nejvyšší nrr na trhu, tak to alespoň bylo když jsem je kupoval).
Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 580

Registrován: stř 28.1.2009, 14:34

Zbraň: SHADOW, Walther PPS

Bydliště: MB

Re: Ochrana sluchu

Příspěvek od Albert » čtv 01.4.2010, 23:54

Dovolím si osobní postřeh z vlastní zkušenosti....
Před 15ti lety jsem ukončil pracovní poměr v jedné nejmenované Mladoboleslavské automobilce, kde jsem pracoval jako strojní kovář. Pracovní zařazení bylo mimo jiné označeno jako pracoviště s rizikem hluku... a že tam teda byl kravál ! Jakožto zaměstnanec takto rizikového pracoviště jsem byl pravidelně vyšetřován audiometrem u závodního lékaře.
Díky tomu, že jsem používal naprosto poctivě ochranu sluchu (sluchátka), jsem po cca 4 letech kdy jsem si našel jiné zaměstnání, byl diagnostikován jako zdráv bez sebemenšíno poškození sluchu.
....Následuje 12 let práce s rizikem poškození jater v pohostinství (ale to sem nepatří)...
V současné době opět vykonávám práci kdy mám 8 hodin denně na hlavě sluchátka a to 3 roky. Opět pravidelně navštěvuji audiometrii. Poslední vyjádření lékaře bylo že mám sluch naprosto bez poškození.
Co tím chci vlastně říct...
Předpokládám že nikdo z vás netráví na střelnici 8 hodin denně. Ochrana sluchu by měla být taková že jednoduše hluk "tlumí". Ne třeba tak dokonalích sluchátek které v podstatě úplně vypnou zvuk. Jestliže někdo tráví na střelnici dejme tomu 2 až 5 dní do měsíce třeba i víc, tak stejně tam je hodinu max. 2. Do toho 2 až 3 závody měsíčně, tam je to tedy většinou celý den ale přesto si myslím že je celkem jedno jestli máte špunty, obyč sluchátka za dvě kila nebo elektronická za několik tisíc. Tam už je to o tom kdo je kolik ochoten investovat nebo o pocitu pohodlí co komu vyhovuje...
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1163

Registrován: úte 20.12.2005, 22:29

Bydliště: Česká Lípa

Re: Ochrana sluchu

Příspěvek od Lukáš Koukal » pát 02.4.2010, 0:09

To rozhodně, a i laciná sluchátka jsou lepší než žádná. Ale pořád platí že uši mám jen jedny a koupit si něco lepšího rozhodně nepovažuji za zbytečný přestřel. Já třeba na střelnici trávím času víc, pak do toho vstupuje třeba i faktor toho pohodlí - proč se otravovat s něčím, co tlačí, proč se překřikovat bez elektroniky etc.

A ještě jedna "maličkost" - jednou poškozený sluch nelze uzdravit. Znovupoužitím ochrany apod se zhoršování zastaví/zpomalí, ale NIKDY se to nevrátí zpět. Proto citlivky jako já radši připlatí - v podstatě si kupuju jistotu, že jsem a budu v pohodě.
Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1163

Registrován: úte 20.12.2005, 22:29

Bydliště: Česká Lípa

Re: Ochrana sluchu

Příspěvek od Lukáš Koukal » stř 07.4.2010, 12:04

Ještě jsem našel v záložkách tohle - http://cgi.ebay.com/Radians-Custom-Fit- ... 3043640527 - "udělejej" si sám špunty na míru. Ale nevím co se tomu dá věřit...
Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 28

Registrován: stř 19.1.2011, 16:03

Zbraň: G21

Re: Ochrana sluchu

Příspěvek od jtoxx » čtv 20.1.2011, 19:48

Doporuci nekdo sluchadla do 1000Kc? Spise venkovni strelnice. Diky moc pokud nekdo ma dobrou zkusenost s levnejsimi sluchatky.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Ochrana sluchu

Příspěvek od S474N » čtv 20.1.2011, 21:46

jtoxx: tam toho moc nevymyslis, kup si proste Peltory pro strelbu.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Příspěvky: 664

Registrován: čtv 29.5.2008, 20:57

Bydliště: Praha

Re: Ochrana sluchu

Příspěvek od cityshark » pát 21.1.2011, 15:59

jtoxx - tak Peltory bez elek.priposlechu sezenes pod litr normalne.
S priposlechem jenom z druhy ruky a dost tezko a urcite to nebude spicka...

Zpět na „Ostatní příslušenství“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz