Oprávnění nosit zbraň kategorie B


Vše o právu, zákonech, zbrojním průkazu a souvisejících věcech

Příspěvky: 15

Registrován: stř 23.7.2008, 13:59

Zbraň: ZG 47, IŽ 12/76, G19

Re: Oprávnění nosit zbraň kategorie B

Příspěvek od Lonew » pát 21.5.2010, 10:42

cmk píše:Lonew - jaky opravneni? Na co? Najdi mi to v zakone...
Opravneni mam. Uz se mi to nechce hledat, ale opravneni je dany tim, ze "...muze ze zbrane strilet jen na miste tomu urcenem...". Nic o nutnosti opravneni nosit.
Strileni a a definice drzeni/noseni spolu nesouvisi.
§28/5 "Držitel zbrojního průkazu smí ze zbraně, kterou je oprávněn držet, střílet pouze v místech, kde je k tomu oprávněn podle zvláštního právního předpisu, nebo na střelnici..."
Zákon není úplně nejjasnější, ale nevykládejte mi, že na držení/nošení potřebujete oprávnění a na střílení ne. Pokud člověk nemá oprávnění nosit/držet, těžko může střílet (vyjma výjimek v §59)
cityshark píše:Opravneni ti nevzali, protoze jsi zadny nemel.
Akorat ti do novyho zbrojaku nenapsali vetu, ktera tam nemela co delat.
Opravneni ti nevzali, protoze jsi zadny nemel.
Akorat ti do novyho zbrojaku nenapsali vetu, ktera tam nemela co delat.
§ 12
zákon není úplně nejjasnější, ale najdi mi §, podle kterýho je povolení nosit zbraň kat. B vázáno na konkrétní zbraň

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Re: Oprávnění nosit zbraň kategorie B

Příspěvek od cmk » pát 21.5.2010, 13:22

Ad strelnice - tam sisi odpovedel. Pokud mas zbran a muzes ji drzet/nosit, tak s ni muzes strilet za uvedenych podminek. Kdyz to otocim, na to, abys z ni strilel staci, kdyz ji smis drzet.

Ad vztazeni noseni na zbran - zakon pravi, ze jako majitel Ecka "...smis nosit zbran, na kterou mas povoleni..." - tim je to dano "na zbran".
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 8

Registrován: pát 05.8.2011, 13:06

Zbraň: GLOCK 17

Bydliště: Děčín

Re: Oprávnění nosit zbraň kategorie B

Příspěvek od JenikCZ » pon 30.4.2012, 23:09

Ahoj. Rad bych se zeptal zkusenejsich. Kamarad ma ZP skupina D a E. Svoji zbran nema, takze nema ani povoleni nosit. Ted bude nastupovat k Mestske Policii, kde bude samozrejme nosit zbran, ktera je vlastnictvim MP. Musi mit na zadni strane ZP zapsano "Opravnen nosit zbran kategorie B" ?
G17 3. generace + Rossi M851 4" .38spec

Příspěvky: 138

Registrován: úte 03.4.2012, 2:48

Re: Oprávnění nosit zbraň kategorie B

Příspěvek od Alci » pon 30.4.2012, 23:47

rekl bych, ze ne. Viz. §28 odst 3:
Držitel zbrojního průkazu skupiny D je oprávněn při výkonu zaměstnání nebo povolání
a) nosit nebo držet zbraň kategorie A, B nebo C, na kterou má jeho zaměstnavatel vydán průkaz zbraně k účelům, pro které byla vydána zbrojní licence; k této zbrani je oprávněn držet nebo nosit i střelivo, a
b) nosit nejvíce 2 zbraně uvedené v písmenu a) a střelivo do těchto zbraní na veřejnosti nebo na místě veřejnosti přístupném; zbraň a střelivo do této zbraně nesmí nosit viditelně.
vzhledem k tomu, že v dalším odstavci je zmíněn majitel ZP-E, který potřebuje povolení nosit konkrétní zbraň, tak D toto povolení nepotřebuje.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Oprávnění nosit zbraň kategorie B

Příspěvek od S474N » úte 01.5.2012, 7:43

Ten napis vzadu ZP je naprostym nesmyslem bez legislativni opory. Jeste bych pochopil, kdyby tato veticka byla na prukazu zbrane, kde by alespon bylo jasne, zdali je zbran povolena na noseni nebo treba pouze sportovni strelbu. Se ZP skupiny D samozrejme nosit zbran zamestnavatele muze.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 8

Registrován: pát 05.8.2011, 13:06

Zbraň: GLOCK 17

Bydliště: Děčín

Re: Oprávnění nosit zbraň kategorie B

Příspěvek od JenikCZ » úte 01.5.2012, 8:29

Diky za odpoved. Myslel jsem si, ze pokud neni majitelem konkretni zbrane, na kterou ma vydane povoleni drzet a nosit, nemusi to tam mit napsane.
Mejte se fajn. H.
G17 3. generace + Rossi M851 4" .38spec

Příspěvky: 584

Registrován: úte 13.5.2008, 16:44

Re: Oprávnění nosit zbraň kategorie B

Příspěvek od Steiner » úte 01.5.2012, 8:57

S474N píše:Ten napis vzadu ZP je naprostym nesmyslem bez legislativni opory.
§12 odst. 8) Oprávnění nosit zbraň kategorie B se zaznamenává do zbrojního průkazu.

Takže legislativní oporu to má ;-) a policie nemá jinou možnost než zaznamenat (jinak by porušovala zákon) i když ví, že to zákonodárce moc nedomyslel. Je snaha o nápravu a v příští novele by mělo být stanoveno, že se bude zaznamenávat do průkazu zbraně (aspoň to bylo takto navrženo v té letošní prozatím odložené novele).
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Oprávnění nosit zbraň kategorie B

Příspěvek od S474N » úte 01.5.2012, 20:54

Steiner: no vidis to, ani jsem netusil, ze to tam je. Nicmene to stejne nic nemeni na faktu, ze je to nesmysl, protoze to resi maximalne jednu zbran.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

HV

Uživatelský avatar

MujGLOCK fotograf

Příspěvky: 1793

Registrován: pát 04.5.2007, 12:52

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Praha 10 - Horní Měcholupy

Re: Oprávnění nosit zbraň kategorie B

Příspěvek od HV » stř 02.5.2012, 10:00

Pročpak? Vždyť nosit smíš dva kousky. Záznam je jen informace, že jsi oprávněn nosit. Řekl bych, že ten záznam je pro usnadnění identifikace v případě kontroly v terénu.
...zbraně, mám zbraně
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Oprávnění nosit zbraň kategorie B

Příspěvek od S474N » stř 02.5.2012, 10:14

HV: a kde je dano, ze kdyz mas dve zbrane, ze obe dve mas na noseni? *4*
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Příspěvky: 138

Registrován: úte 03.4.2012, 2:48

Re: Oprávnění nosit zbraň kategorie B

Příspěvek od Alci » stř 02.5.2012, 10:46

a az to bude v "prenosnem" prukazu zbrane, tak to bude rikat co presne? :) V ZP to aspon teoreticky rika, ze kdyz uz tebe najdou nabitou zbran, tak splnujes aspon objektivni podminky pro noseni i kdyby se to netykalo jedne konkretni.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Oprávnění nosit zbraň kategorie B

Příspěvek od S474N » stř 02.5.2012, 10:54

Alci: no tak primo v Prukazu zbrane muze byt jasne definovano, jestli ji mas pouze na sport nebo na noseni, ci pouze jako sberatel. Tzn. je to okamzite videt a nemusi to lustrovat.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Příspěvky: 138

Registrován: úte 03.4.2012, 2:48

Re: Oprávnění nosit zbraň kategorie B

Příspěvek od Alci » stř 02.5.2012, 11:09

kdyz je na sport, tak ji nosit muzes. Ale hlavne jsem myslel, ze bys tim dal pravo nosit i kdybys ji nekomu pujcil.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Oprávnění nosit zbraň kategorie B

Příspěvek od S474N » stř 02.5.2012, 11:17

Alci: nemuzes. Prave proto se tam ty duvody pisou, respektive nahore zatrhavas, k cemu ji chces - nabiti vlastnictvi, drzeni a noseni.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Příspěvky: 138

Registrován: úte 03.4.2012, 2:48

Re: Oprávnění nosit zbraň kategorie B

Příspěvek od Alci » stř 02.5.2012, 11:40

§ 12
(5) Příslušný útvar policie vydá povolení vlastnit nebo držet zbraň kategorie B, pokud má k tomu žadatel řádný důvod. Za řádný důvod se považuje
a) provozování muzejnictví nebo sběratelské činnosti,
b) uskutečňování sportovní, lovecké, kulturní nebo jiné zájmové činnosti nebo příprava na povolání,
c) provozování koncesovaných živností v oboru zbraní a střeliva,
d) zajišťování ostrahy majetku a osob,
e) zabezpečování úkolů podle zvláštního právního předpisu,10) nebo
f) ochrana života, zdraví nebo majetku.

(6) Příslušný útvar policie vydá povolení k nošení zbraně kategorie B, uvádí-li žadatel důvod uvedený v odstavci 5 písm. b), c), d), e) nebo f).
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Oprávnění nosit zbraň kategorie B

Příspěvek od S474N » stř 02.5.2012, 11:42

Alci: vsak jsem psal, ze je nejvice dulezite, co clovek zatrhne nahore nakupniho povoleni *4*
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

HV

Uživatelský avatar

MujGLOCK fotograf

Příspěvky: 1793

Registrován: pát 04.5.2007, 12:52

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Praha 10 - Horní Měcholupy

Re: Oprávnění nosit zbraň kategorie B

Příspěvek od HV » stř 02.5.2012, 11:47

Samozřejmě že můžeš se zbraní nakládat pouze tak, jak to vymezuje povolení, které bylo vydáno pro účel nákupu. Je jasný, že ten nápis na ZP je k ho*nu. Já se jen snažil nalézt důvod, k čemu by to mohli potřebovat. V zásadě to znamená, že ti alespoň jedna zbraň byla vydána k nošení. Pokud tě budou lustrovat, zřejmě dojde k zápisu typu a výr. čísla zbraně a někdo to následně ověří. Pro mě to znamenalo pouze to, že po vydání ZP a nákupu první zbraně jsem musel požádat o vydání nového ZP - se záznamem k nošení.
...zbraně, mám zbraně

Příspěvky: 138

Registrován: úte 03.4.2012, 2:48

Re: Oprávnění nosit zbraň kategorie B

Příspěvek od Alci » stř 02.5.2012, 11:59

2SATAN: no psals, ze sportovni nosit nemuzu. Prakticky muzu nosit libovolne B a neexistuje nic, co by cloveka vubec motivovalo natoz nutilo, to noseni na nakupce skrtnout, takze, kdyz je to v ZP, tak je to aspon znak, ze ti to treba doktor nezakazal a je to vic vlastnost osoby, nez konkretni zbrane.

Na prukaz zbrane to dat chteji, ale jak rikam, tam to bude taky nic moc. Nejenze po zmene zakona (jestli projde) vsichni pobezi vymenit prukazy zbrani, ale stejne to budou proverovat, protoze nosit B je podle me fakticky vydane na zbran A osobu.

Teoreticky maji moznost tim ovlivnovat, ze nemuzes nosit treba samonabijeci pusku, ale ted tu moznost snad stejne nemaji a ani v novele jsem naznak neceho takoveho nezaregistroval.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1305

Registrován: stř 30.3.2011, 10:22

Zbraň: G19 4.gen

Bydliště: Praha

Re: Oprávnění nosit zbraň kategorie B

Příspěvek od kolaCZek » stř 02.5.2012, 12:31

Alci: Kdyz jsem kupoval kosu, tak jsem si na nakupce zaskrtl i noseni. Zadny problem s tim nebyl... Jenom se prislusnik za prepazkou zeptal, jakou samonabijeci kulovnici na to budu kupovat. Kdyz jsem rekl, ze CZ858, tak se jen sibalsky usmal... :D
Never argue with an idiot, they drag you down to their level and then beat you with experience.

HV

Uživatelský avatar

MujGLOCK fotograf

Příspěvky: 1793

Registrován: pát 04.5.2007, 12:52

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Praha 10 - Horní Měcholupy

Re: Oprávnění nosit zbraň kategorie B

Příspěvek od HV » stř 02.5.2012, 12:33

Alci: A proč by se samonabíjecí puška nedala nosit? Standardně si zažádáš a není důvod proč by ti to neměli povolit.
...zbraně, mám zbraně

Zpět na „Právní koutek“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz