Parkování před soukromou garáží - občanskoprávní spor


Vše o právu, zákonech, zbrojním průkazu a souvisejících věcech

Příspěvky: 694

Registrován: stř 11.1.2012, 21:13

Zbraň: Glock 26, Steyr L9A1

Bydliště: Ostravsko

Parkování před soukromou garáží - občanskoprávní spor

Příspěvek od Lars » ned 19.1.2014, 0:18

Mám dotaz na někoho s právním vzděláním.
Popíšu situaci: Pracuji na směny a dnes, to je v sobotu 18.1. si jdu ve 21.30 vyzvednout auto z garáže. A ejhle, přímo před vraty mi stojí nějaký blb a brání mi tak ve výjezdu (zadokumentováno, že vyjet opravdu při nejlepší vůli nešlo). Přes velmi nevhodnou dobu obzvoním sousedy, zdali neví, komu to auto patří. Neví, takže volám policii.
Pánové přijedou, hned na fleku vyjeví pochybnosti, zdali opravdu vyjet nejde, takže nabízím klíče od auta, ať to někdo zkusí, že mají moje výslovné svolení. Odmítnou, proběhne krátká výměna informací a následně se dva vydávají poptat se po okolí (mezitím si zjistili, že auto je napsáno na firmu, takže šli nejspíše tak trochu najisto). Po chvíli přicházejí s dvěma týpky, otec a syn (přijel prý na nějakou oslavu), otec silně pod vlivem, kluk se sice omlouvá, ale co z omluvy, s velkými problémy jsem si musel vyřídit v práci dovolenou. Fotíme, měříme, předvádím, že vyjet opravdu nejde, protože se znovu opakuje, že vyjet by snad přeci jen šlo, zadokumentováno, že nešlo.
A teď to důležité - pro příslušníky je v tu chvíli problém vyřešen a není co dál řešit. Mi ovšem vznikla škoda (musel jsem si vzít neplánovaně dovolenou a jen se opravdu "modlím", aby z toho v práci nebylo něco více - přeci jen takové nahlášení pár minut před začátkem směny, že se nedostavím, není v dnešní době jen tak), trvám na sepsání oznámení a odcházím na služebnu. Tam jsem opět přesvědčován, že se vlastně nic nestalo, že je vše vyřešeno a že není důvod cokoliv sepisovat, protože z jejich pohledu prý nedošlo ani k žádnému přestupku - příjezdová cesta ke garážím prý není vedena jako pozemní komunikace a i když je byt v osobním vlastnictví, tak kdoví jak je to zapsáno v katastru a že tohle oni tak jako tak neřeší. Přesto na sepsání trvám a nakonec k němu tedy dojde, i v jeho průběhu jsem ale opakovaně přesvědčován, že to není nic, co by policie měla dále řešit..

Takže se ptám - opravdu to není nic, co by policie mohla a měla šetřit jako minimálně přestupek? Já to vnímám tak, že mi vznikla finanční újma (utracený den dovolené), nemluvě o problémech, které z takovéhoto neplánovaného nahlášení dovolené, můžu mít. Navíc to vnímám jako svým způsobem ohrožení, protože kdyby doma došlo k nějaké nehodě a já potřeboval někoho odvézt k doktorovi (nebo se třeba mohlo přitížit mamince, která na tom ve skoro 70. není se zdravím moc dobře - a všichni víme, jak je to dneska s výjezdy sanitek), nemám se autem jak dostat z garáže kvůli magora, co je mu jedno, kde si zaparkuje.
Jaký by byl podle Vás správný další postup?
(pokud někdo nechce veřejně, klidně i SZ)
Uživatelský avatar

Aspirant na exota
Aspirant na exota

Příspěvky: 320

Registrován: ned 05.1.2014, 22:17

žádost o radu..

Příspěvek od Lock » ned 19.1.2014, 6:35

Přestupek na soukromém dvorku? Proti občanskému soužití... Co měl porušit? Soukromé značení? Se divím, že vůbec přijeli, jsi jim zatajil, že jde o soukromý pozemek nebo jak jsi to udělal? To by mě zajímalo. Pokud ti vznikla škoda, tak máš právo ji uplatnit na viníkovi (tedy pokud jsi majitele ztotožnil, znáš ičo oné firmy), pokud ji ovšem zavinění prokážeš - Máš před garáží značku "neparkovat, odtah"? Pak můžeš na své náklady ho nechat odtáhnout a pak si ty náklady na odtah můžeš uplatnit anebo v tomto případě oprávněně požadovat náhradu škody (např vyčíslit zdržení 1 hodinu zmeškání v práci jako ušlý zisk, doložit potvrzení zaměstnavatele, stejné, jako se dokládá pro soud - svědečné či policii - podání vysvětlení...). Pokud máš dovolenou, tak to máš smolíka, ledaže doložíš, že je vynucená.

Sepisovat to netřeba za předpokladu, že policisti tam byli přivoláni, to jsi jen tratil čas na služebně a tento čas bych ti já jako viník rozhodně neuhradil a soudce nepřiznal. Od 2013 totiž platí obecné, že musíš vyzvat a to jsi mohl už při odparkování vozu :-)

A v katastru to budete mít asi blbě, jako 99,999% SVJ, ale to s tím asi moc nesouvisí, to se týká spíš parkovacích stání, která nejsou psaná na jednotlivé vlastníky...

Stejně jako to, proč jsi obešel ak málo sousedů... To jsi obešel jen pár že? To my jednou obíhali asi 30. Já pamatuju, že se takhle blokačně parkovalo ve 2 řadách a muselo se nechat odbržděno a kdo chtěl odjet, musel si odtlačit auto ve ve druhé řadě... Anebo některá auta mají 2way system a na okně nápis "klepej zde" :-) A jako sra... a ta závislost na práci a systému a ... pak jsme v pr...
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: žádost o radu..

Příspěvek od S474N » ned 19.1.2014, 10:41

Tohle je typicky soukromy spor. Bezne se resi tak, ze vozidlo se nechava odtahnout a penize pozadujes zpetne. Stejne jakoukoliv dalsi nahradu vznikle skody.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 53

Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Zbraň: Glock 19 Gen3

Bydliště: Praha

Re: Parkování před soukromou garáží - občanskoprávní spor

Příspěvek od Johny89 » ned 19.1.2014, 22:57

A kdyz uz tam ty typci od auta byli, tak asi maji klice, ne? Proc s tim nemohl nekdo popojet? To je preci to nejednodusi reseni pro vsechny.. Nebo uz to tve zdrzeni bylo tak velke, ze bys to do prace nestihl? Pak lze snad do prace zavolat a omluva/prijedu pozdeji atd.. Nicmene i ten "blbec" co tam zaparkoval se nemusel niceho dopustit, nevis proc tam zrovna musel zastavit, ab absurdum mohl taky jednat v KN ci NO.. Jen nechapu pristup policie proc to jako nechce resit, dyt sepsat oznameni a poslat na urad je malickost a jsou z toho venku a urad at rozhodne zda jde o komunikaci ci jen nejaky placek.. Pak by to mohlo byt jeste prestupek proti obcanskemu souziti kdyby to udelal naschval..ale jinak asi obcansko pravni spor.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Parkování před soukromou garáží - občanskoprávní spor

Příspěvek od S474N » ned 19.1.2014, 23:49

| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Aspirant na exota
Aspirant na exota

Příspěvky: 320

Registrován: ned 05.1.2014, 22:17

Re: Parkování před soukromou garáží - občanskoprávní spor

Příspěvek od Lock » pon 20.1.2014, 10:19

Mozna to policie nechce aktivne resit, ze jim to nezvysi objasnenost a nemaji body, nevim. Anebo jsou opravdu tak lini a neochotni?
Uživatelský avatar

Příspěvky: 193

Registrován: pon 12.10.2009, 17:42

Re: Parkování před soukromou garáží - občanskoprávní spor

Příspěvek od spideyx » pon 20.1.2014, 20:08

Čert: otázka je, jestli na tom něco mění NOZ...
Uživatelský avatar

Aspirant na exota
Aspirant na exota

Příspěvky: 320

Registrován: ned 05.1.2014, 22:17

Re: Parkování před soukromou garáží - občanskoprávní spor

Příspěvek od Lock » úte 21.1.2014, 1:36

Podle pravidla, ze odpadle sousedovic ovoce k vam na pozemek je vase (drive nebylo:-), tak odpadle auto u vas by mohlo byt taky vase :-d

Příspěvky: 58

Registrován: pon 23.9.2013, 12:29

Zbraň: Glock 26

Bydliště: Vysočina

Re: Parkování před soukromou garáží - občanskoprávní spor

Příspěvek od vodas » úte 21.1.2014, 9:16

Přestupek to není, tudíž Policie nemá co řešit. Jestli Ti vznikla škoda, můžeš ji uplatnit po tom, kdo tam to auto zaparkoval. Musíš však doložit výši škody a souvislost s tím zaparkovaným autem. Potom toho, kdo tam to auto zaparkoval vyzvat k náhradě škody, on to nezaplatí, tak žaloba, tj. spousta práce okolo s nejistým výsledkem, tzn. nechal bych to být. Příště bych takovýmu exotovi vypustil všechny 4 kola a pak se na něj z okna smál s tím, že pokud tam bude parkovat opakovaně, tak se mu to bude stávat pravidelně.
Uživatelský avatar

Partner MujGLOCK

Příspěvky: 2139

Registrován: sob 11.11.2006, 17:40

Re: Parkování před soukromou garáží - občanskoprávní spor

Příspěvek od john.hawk » úte 21.1.2014, 9:35

přestupek to rozhodně není pokud nebyl porušen § zákona č. 361. Pokud byl porušen, tak maximálně parkovačka za stěrač pokud to situace vyžaduje jinak..například odtah protože brání silničnímu provozu a tvoří překážku hrozí únik provozních kapalin atd. Určitě bych zatelefonoval do tý firmy a s dotyčným si slušně promluvil..pokud by to nepomohlo, měl by v druhém kole kratší konec provázku..od vypuštěných kol po vteřinové lepidlo v zámku až po odtah..
Ještě nám dej vědět jak dopadlo to oznámení na PČR ? jestli to šlo do komise nebo to skončilo odložením že se nejedná o přestupek.. lhůta 30 dní od oznámení..
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Parkování před soukromou garáží - občanskoprávní spor

Příspěvek od S474N » úte 21.1.2014, 10:13

john.hawk: takze rikas takovyto scenar jo?
:arrow: Level 1 - vypustene jedno kolo
:arrow: Level 2 - vypustene vsechny kola
:arrow: Level 3 - odebrane ventilky

*3* :lol:

EDIT: jeste me napadlo, ze montazni pena ve vyfuku by taky mohla byt zajimava *47* *40*
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Příspěvky: 58

Registrován: pon 23.9.2013, 12:29

Zbraň: Glock 26

Bydliště: Vysočina

Re: Parkování před soukromou garáží - občanskoprávní spor

Příspěvek od vodas » úte 21.1.2014, 10:24

Satan: montážní pěna ve výfuku už zavání trestným činem poškozování cizí věci, vypuštění kol by mělo být v pohodě, to není snad ani přestupek. Jinak v jednom filmu Eddie Murphy nacpal policajtům do výfuku banán, to by taky docela šlo (v případě nedostatku banánů lze jiný předmět, např. brambory, cibule atd.).
Uživatelský avatar

Příspěvky: 429

Registrován: úte 15.11.2005, 23:05

Zbraň: GLOCK

Re: Parkování před soukromou garáží - občanskoprávní spor

Příspěvek od rostar » čtv 23.1.2014, 18:17

No, proč asi policisté nechtěli řešit zablokované autíčko? Notabene v Ostravě :roll: Že by třeba měli důležitější práci? Zažil jsem, jak týpek volal PČR, že soused kouří na balkóně a jemu to v obýváku smrdí. To je fakt na facku. Takové "těžké případy" si snad normální chlapi řeší sami. Taky mi svého času parkoval frajer na místě s cedulkou vyhrazeno pro SPZ ...... Už neparkuje. R
Si vis pacem, para bellum!
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 3091

Registrován: ned 21.11.2010, 12:57

Re: Parkování před soukromou garáží - občanskoprávní spor

Příspěvek od reddog » čtv 23.1.2014, 19:39

Rostar:
Hovoril jsi s nim jednou nebo vicekrat :mrgreen:

U mne se obcas postesti, ze se nekdo postavi na me misto. Dosud vzdy pomohl muj zubaty usmev (podruhe uz neparkuje). V jednom pripade jsem cekal vice nez trictvrtehodiny. Prede mne a souseda se postavila dodavka. Nahodou na kontrole hlidka PCR a ti dali oznamenku za sterac. Co s tim? Moje otazka: Co kdyz musim odjet? Odpoved hlidky: Vemte taxika a chtejte po majiteli nahradu. My vam rekneme, komu vuz patri.
Po odjezdu hlidky ridic a zavoznik vylezli z baraku a ze teda odjedou. V dobrem rozpolozeni jim rikam: Hosi, tak co mi treba proplatit taxara, kdyz mi tady stojite hodinu pred autem? Oni: A vy jste nekam musel?? Ja, stale s usmevem: Hosi, takze v pondeli ficim do kanclu za vasim sefem a pokecame :mrgreen: . Oni: jak vite, komu patri auto? Ja uz bez usmevu: Kouknete za sterac, takze jak to bude s tim taxarem?? Oni: a kolik to dela???
Prestal jsem je trapit, byl jsem opravdu v dobrem rozpolozeni, ale dodnes ti kluci velmi slusne zdravi a posteji mne pri vyjezdu z parkoviste.
A ted cerstva prihoda. Pri prijezdu jsem zjistil, ze mam na svem miste zaparkovane cizi auto. Nikde nikdo, tak nic, pockam. Deset minut a nic. Tak jsem zaparkoval pred sve parkovaci misto a ostal jsem v aute. Sice jsem zablokoval dalsi tri auta, ale mistni mne znaji a byl jsem v aute. Po dvaceti minutach se dostavil pan ridic. Ze pry jestli muze vyject (zadne prominte, omlouvam se, nevsiml jsem si). Ja na to ze klidne, ale ze ja neuhnu, ze ckam na Mestskou.). Hehe, dokud se mnou mluvil pres na pul stazene okno, byl frajer, ze at uhnu, ze ho blokuju, ze to nesmim. Hehehehe, kdyz jsem vystoupil a zeptal se, zda ma na ocich bryle na dalku (samo ze se svym kouzelnym usmevem), uz tak hrrr nebyl. Prisla omluva, druha, prosba at odvolam Mestskou, dokonce nejaka historka o nemocne rodine. Chlap byl ode mne o dobrych deset let starsi, takze jsem mu rekl, ze ve svem veku bych od nej ocekaval omluvu ihned pri prichodu k autu. Usmal bych se a pustil jej. Ale ted si proste pocka, az dodelam ucetnictvi a uklidim si auto, protoze kvuli jeho ignoranstvi nebudu startovat auto jen tak. V klidku jsem ho nechal sedet v aute asi dvacet minut a pak ho nechal tak.
Bohuzel pro Larsuv pripad radu nemam. Snad jen zavolat majiteli a "po sousedsku" mu predlozit pozadavky na kompenzaci mych nakladu. Porad je zde riziko, ze se to priste bude opakovat s vetsi hrubosti.

Příspěvky: 694

Registrován: stř 11.1.2012, 21:13

Zbraň: Glock 26, Steyr L9A1

Bydliště: Ostravsko

Re: Parkování před soukromou garáží - občanskoprávní spor

Příspěvek od Lars » čtv 23.1.2014, 22:20

Rostar - před pár lety bych to také řešil "po chlapsku", takové pěkné "L" v každé z pneumatik jistě i hloupému napoví, že tady příště parkovat nemá.
Ale nehledě k tomu, že od jisté doby se na mnoho věcí dívám jinak, tak by ten křáp před garáží mohl stát třeba dodneška, já potřeboval aktuálně uvolnit výjezdové místo z garáže, proto jsem volal PČR. Konec-konců - i z mých daní jde část na jejich fungování a ty daně už platím docela dlouho.
A aby nedošlo k mýlce - policie přijela a celou událost na místě docela rychle vyřešila, za což jim patří mé uznání a díky. Mě spíše zaujala ta neochota cokoliv dalšího s tím dělat, jak jsem ale pochopil i ze zdejších reakcí, ono se s tím z jejich strany asi nic dělat nedá..:(
Uživatelský avatar

Aspirant na exota
Aspirant na exota

Příspěvky: 320

Registrován: ned 05.1.2014, 22:17

Re: Parkování před soukromou garáží - občanskoprávní spor

Příspěvek od Lock » pát 24.1.2014, 3:53

Předpokládám, že to "své" místo máte řádně označeno zákazem parkování a vaší RZ, neboť jinak když přijede cizí, nemusí vždy vědět, že jde o problém a někoho může omezit. Setkal jsem se jak s idioty, co vysklívali okno (beze svědků), když jim 4 metry! místa nestačily k vyjetí z garáže, tak i s "lidmi", co rvou stěrač, že jim stojíte na místě a přitom jde o obecní pozemek...
Uživatelský avatar

Partner MujGLOCK

Příspěvky: 2139

Registrován: sob 11.11.2006, 17:40

Re: Parkování před soukromou garáží - občanskoprávní spor

Příspěvek od john.hawk » pát 24.1.2014, 8:21

přiměřeně okolnostem.. :wink:
Uživatelský avatar

Příspěvky: 429

Registrován: úte 15.11.2005, 23:05

Zbraň: GLOCK

Re: Parkování před soukromou garáží - občanskoprávní spor

Příspěvek od rostar » pát 24.1.2014, 17:39

Lars: Příště mi brkni. Vemu pár kluků a to auto mu přeneseme na nějaké "neobvyklé" místo. Třeba mezi dva stromy :D Týpek bude poté hodně přemýšlet, než někde zaparkuje. R

reddog: Napřed v klidu. "Kámo já si to místo platím". Jenže otrlý autobusák (bývalý policajt), že cedulka není platná a blá blá. Nicméně, peníze které za to místo platím, platné jsou. Takže posléze podlehl.....mým pádným argumentům a zřejmě teď prudí někde jinde. R
Si vis pacem, para bellum!

Zpět na „Právní koutek“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz