Plný 10 mm Auto výkon


Doporučení, ceny, zkušenosti, přebíjení

Uživatelský avatar

Příspěvky: 992

Registrován: pon 28.9.2009, 19:00

Zbraň: Glock

Bydliště: Morava-sever

Re: Plný 10 mm Auto výkon

Příspěvek od panvrabec » úte 12.4.2016, 3:37

dancek: SZ přečtena, děkuji.

Příspěvky: 7

Registrován: čtv 07.4.2016, 14:21

Re: Plný 10 mm Auto výkon

Příspěvek od dancek » sob 30.4.2016, 12:00

panvrabec píše: Kdybyste střelu v .45 odlehčili na řekněme 7,5 g (stejná hmotnost jako 9mmL) přičemž byste neměnili navážku, tak se dostanete s výkonem hodně přes 700 J. Naopak 15 gramová 9mmL by byla tak pomalá, že by snad šla vidět za letu, a energie by klesla třeba pod 300 J.
Tři týdny jsem čekal zda se někdo ozve, že s výše uvedeným nesouhlasí nebo že panvrabec opraví svůj příspěvek, ale jak říkáme u nás na Slovácku, "Ani žaba uchem nehne". Copak na tomto fóru nikdo nepřebíjí nebo zdejší přebíječi mají svoji stálou laboraci a nic jiného je nezajímá?

Podle katalogu SaB má 230 grs střela 45 ACP počáteční rychlost ze 127 mm dlouhé hlavně 260 m/s, tj. 504 J. Abych se dostal na přesně stejnou rychlost, zadal jsem do QL 5,67 grs prachu S020. Pak jsem snížil váhu střely na polovinu, rychlost se sice zvedla, ale jen na 291 m/s, takže při lehčí střele vyšla energie jen 317 J. Rychlost se tak málo zvedla proto, že za lehčí střelou vznikl při stejné navážce prachu tlak pouze 650 barů, zatímco za původní 230 grs střelou byl tlak 1134 barů.
Toto je ale zřejmé ze všech přebíječských tabulek, že pod lehčí střelu se sype víc prachu ...

Ačkoli jsem věděl jak to dopadne, zkusil jsem i kombinaci 9 Luger s 230 grs střelou.
115 grs SaB střela podsypaná 6,3 grs prachu D036 dává ze 150 mm dlouhé hlavně
podle QL 390 m/s (stejnou rychlost uvádí i katalog SaB) a tlak něco málo přes 2000 barů.
Když jsem tuto střelu nahradil 230 grs střelou, vyšel tlak něco přes 3350 barů, tedy asi o 1000 barů víc, než je maximální dovolený. Takový náboj bych se bál střílet, ale pokud by se to náhodou bez úrazu povedlo, střela by při tomto tlaku určitě nebyla pomalá.

Na závěr ještě doplním, že v zadání všech výpočtů jsem měnil pouze váhy střel, jejich délky jsem nechával původní.
Kdybych úměrně k vahám střel měnil i jejich délky, v prvním případě by vyšla 7,5 g střela pro 45 ACP kratší, válcová olověná by měla délku pouze 6,4 mm, ogivální o něco víc a při uvažované max. OAL by nebylo možné náboj sestavit.
V druhém případě by 230 grs střela ráže 9 mm vyšla podstatně delší než 7,5 gramová
(pokud by měla čistě válcový tvar, olověná by vyšla 20,6 mm dlouhá a s ogivální nebo kuželovou špicí ještě delší) a ani při maximální OAL by pod ni nevešlo požadované množství prachu.

Zpět na „Střelivo“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz