Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je pon 16.12.2019, 8:33Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ] 
 Policejní střelivo zbytečně ohrožuje lidi v okolí zásahu 
Autor Zpráva
VIP člen
Uživatelský avatar

Registrován: 03/2005
Příspěvky: 13249
Bydliště: mám
Příspěvek Policejní střelivo zbytečně ohrožuje lidi v okolí zásahu
Policie střílí, aby zastavila útočníka. Ten ale ohrožuje okolí i po několika zásazích. Odražená policejní střela navíc zranila člověka stojící poblíž. Kde se stala chyba? Podle odborníků za tím může být druh střeliva. A česká policie používá munici, která se příliš nehodí do obydlených oblastí.

Ohrožení policisté se proto často bojí použít zbraň ve městech. Celoplášťové náboje se totiž po výstřelu mohou odrazit od pevné překážky a ohrozit nevinné.

"Například v metru je střelná zbraň někdy téměř nepoužitelná vzhledem k ochraně lidí kolem," potvrdil iDNES.cz policista, který u podobných akcí zasahuje, ale nepřál si uvést své jméno.

To se stalo v roce 2002 osudným policistovi z ostrahy pražského metra. Šel na pomoc cestujícímu, kterého ve stanici zranil muž s nožem na tyči. Policista Ján Mato ale osudově zaváhal s použitím zbraně na nástupišti plném lidí. Útočník ho jedním bodnutím do srdce zabil.

Tehdejší policejní náměstek konstatoval, že policista vlastně jednal správně, když zbraň v metru nepoužil. "V nebezpečí jsou pak všichni, kteří jsou u zásahu," potvrdil iDNES.cz podplukovník magistr Pavel Černý, který je lektorem pro speciální zbraně a přednáší na policejní škole.

"V situaci, kdy proti policistovi vyrazí člověk třeba se sekerou, je lehké díky obrovskému stresu ho minout. Právě celoplášťová střela pak může být velmi nebezpečná, protože je poměrně náchylná k odrazu. Takto odražená střela pak může trefit někoho i sto metrů daleko," upřesnil Černý, který je také autorem knihy Manuál obranné střelby.

Policista je pak odpovědný i za zásahy odražených střel. Nesmí proto střílet, když nemá jistotu, že nikoho neohrozí.

"To by ale policista nemohl vlastně střílet nikdy a nezasáhl by proti nikomu ani v případě, že střelba bude naprosto neodkladná. Jeho svět, díky takzvanému tunelovému vidění, v tu chvíli sahá deset metrů daleko a obvykle pod obrovským stresem kouká na nejbližší hrozbu, tedy člověka, který se ho chystá rozsekat," potvrdil Černý.

Pachatele nemusí zastavit ani víc zásahů
Právě případ, kdy muži zákona zasáhli kromě ozbrojeného lupiče i člověka stojícího za ním, přinutil Německo zavést do policejní výbavy munici s takzvanou řízenou deformací. Tu dnes také používá už většina policejních sborů EU.

U této munice je málo pravděpodobné, že by prostřelila například několik lidí za sebou či se odrážela od tvrdého povrchu. "Při použití této munice máte přitom větší šanci zastavit ozbrojeného pachatele, a to díky větší zraňující schopnosti," upřesnil policejní odborník Pavel Černý.

Střela s řízenou deformací (někdy nesprávně nazývaná dum-dum) totiž po zásahu zvětší svou plochu (podrobnosti v infografice zde). Pachatel sice bude mít rozsáhlejší zranění, ale zase k jeho zastavení bude stačit i jediný zásah do nohy.

Zahraniční zkušenosti navíc podle Černého dokazují, že celoplášťové střely mohou pachateli v konečném důsledku ublížit mnohem víc.

"Místo toho, aby policista zasáhl útočníka do nohy a způsobil mu jedno závažnější zranění, tak ho musí zasáhnout více ranami. Jediná střela totiž nemusí mít zastavovací účinek," konstatoval odborník.

Něco podobného se stalo před dvěma roky, kdy na zákazníky smíchovského obchodního centra zaútočil 28letý muž se šroubovákem. Když se pak nechtěl při zásahu v garážích vzdát, policisté začali střílet. Násilník přestal klást odpor až po pěti zásazích - dvě střely měl v břiše a tři ve stehnech. Všechno byly průstřely, takže z nemocnice odešel po třech týdnech.

Prezidium: Musíme vyhodnotit poznatky
Policejní prezidium se zavedení střeliva s řízenou deformací nebrání. "Perspektivně se o tom uvažuje. Případné plošné zavedení policejní munice však bude do značné míry záviset na ekonomických možnostech policie. Po vyhodnocení poznatků, které je plánováno na letošní rok, bude rozhodnuto o dalším postupu," sdělila iDNES.cz vrchní komisařka Petra Srnková z tiskového oddělení.

Vše tak zřejmě závisí na penězích. Celoplášťové střelivo je totiž nejlevnější. Nikdo však nechce říci částku, kolik by přechod na dražší munici stál.

Zástupci výrobce iDNES.cz pouze sdělili, že náboje s řízenou deformací jsou zhruba o třicet až čtyřicet procent dražší. Cenu za náboj pro policii ani množství prodaného střeliva ale neprozradili.

Z odhadu redakce iDNES.cz (viz tabulka) vyplývá, že by se náklady na náboje do služebních pistolí zvýšily minimálně ze současných 70 milionů Kč na devadesát. S novou municí by se totiž musel provádět i pravidelný výcvik.

Na lepší munici chybí výcvik i peníze
O lepších vlastnostech munice s řízenou deformací ví i vedení policie. Ve výbavě ji však mají jen speciální a zásahové jednotky.

"Používání této munice bylo schváleno ministrem vnitra s tím, že primárně bude používána u nejexponovanějších útvarů. Například u zásahových jednotek, kde je použití zbraně pravděpodobnější a výcvik těchto policistů je kvalitativně na vyšší úrovni," uvedla mluvčí Srnková.

Odborníci však namítají, že veřejnost volá po tom, aby byli dobře vycvičení a nechybovali především běžní policisté v ulicích. (Nedostatečný výcvik byl také hlavním důvodem smrti policisty Jána Mata v metru, jak se shodli experti. - více zde)

"Policisté přitom na to mají jen rok a půl ve škole a vedení policie je systémem tlačené, aby škola byla kratší a kratší, protože policistů je málo. Ale nikdo už nechce dát ty prostředky a energii k tomu výcviku," potvrdil iDNES.cz důvěryhodný zdroj z policie.

Puvodni odkaz:
:arrow: http://zpravy.idnes.cz/policejni-streli ... domaci_ton

Doporucuji take shlednout INFOGRAFIKU zde (kouknete na zdroj *88*):
:arrow: http://data.idnes.cz/g/zpravy/strelivo_naboje.htm

_________________
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek


úte 10.4.2007, 8:44
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: 01/2007
Příspěvky: 714
Příspěvek 
Nemaj to policajti lehké. To jsem si doteď myslel, že nosí něco účinějšího než celopláště, když se na ně 119ka nevztahuje.

_________________
Jsem jednoznačně pro zavedení povinného psychologického vyšetření ... humanistů.


úte 10.4.2007, 9:10
Profil ICQ

Registrován: 02/2007
Příspěvky: 20
Bydliště: Vysočina
Příspěvek 
To teda nemají. Standartní FMJ 7,5g, zápalka zalakovaná zeleně.

Celou policii nemusí přezbrojovat ( pokud to myslí s tím snížením ohrožení vážně ), stačilo by jen ty co umí střílet a ostatním sebrat zbraně, popřípadě vyměnit za plynovky. V obou případech se ušetří na výcviku.

To jsem zvědav jestli se to bude týkat i ostatních ( nepolicajtů ).


úte 10.4.2007, 19:45
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: 05/2006
Příspěvky: 575
Bydliště: Praha
Příspěvek 
Nebude,protože nepolicajti nemaj co někde střílet. :twisted:

_________________
Zakropíme,uvidíme.
CZ 27,CZ 75 SP-01,CZ 91S,CZ 858,P38,P7M13,Krieghoff K-80


úte 10.4.2007, 21:17
Profil ICQ
Uživatelský avatar

Registrován: 02/2007
Příspěvky: 139
Bydliště: Táborsko
Příspěvek 
Pro začátek třeba JHP Subsonic by je snad nezruinovaly. Jenže je nevyrábí SB, že ...


úte 10.4.2007, 21:23
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: 07/2006
Příspěvky: 521
Bydliště: Praha 10
Příspěvek 
Hezky se tam Pavel vyjadřoval, jsem zvědav, jestli si nezadělal na problémy jako jeho kolega, který kritizoval pouzdra zavedená u PČR 8)


úte 10.4.2007, 23:26
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: 01/2007
Příspěvky: 157
Příspěvek 
I kdyby musel odejít v soukromém sektoru o něj zájem bude a to hodně velkej protože toho moc zná a to se cení :o)))
jinak S&B JHP do 9mm Luger dělá..

_________________
Glock 17


stř 11.4.2007, 7:25
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: 07/2006
Příspěvky: 521
Bydliště: Praha 10
Příspěvek 
igloo : je fakt, že Pavel by si uplatnění našel, stejně jako ten kolega, co testoval ty pouzdra, ale ty problémy, a šikanu, kterou by si musel prožít, než by odešel, to bych s ním neměnil...


stř 11.4.2007, 8:11
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: 10/2005
Příspěvky: 6779
Bydliště: EU :-(
Příspěvek 
Ja bych se zamyslel spis nad tim, jak tohoto stavu vyuzit k jednoznacnemu dotazeni EFMJ do sk. B...
Prosadit je pro PCR?

_________________
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
----------------------------------------------------------------------------------------------------
CZ75TS, Ruger SR1911, G17, G26, Astra, Taurus 905, CZ 858 Tactical, Saiga 12K, Marlin 308


stř 11.4.2007, 8:14
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: 01/2007
Příspěvky: 714
Příspěvek 
cmk: taky se může stát, že FMJ bude přeřazeno do kategorie A :)
Blbců je všude víc než dost.

_________________
Jsem jednoznačně pro zavedení povinného psychologického vyšetření ... humanistů.


stř 11.4.2007, 8:26
Profil ICQ
Uživatelský avatar

Registrován: 12/2005
Příspěvky: 1160
Bydliště: Česká Lípa
Příspěvek 
EFMJ by se asi nepovedlo právě kvůli té ceně. Vždyť patří mezi nejdražší, a o peníze půjde až v první řadě. Každopádně prosadí-li se běžná HP-čka, EFMJ už protlačíš taky. Třeba že nevytváří při expanzi ostré hrany a byla by tím pro užití v civilním sektoru vhodnější (rozuměj zvýšený ranivý účinek není tak "brutální," jak by to asi bylo řešeno...). Každopádně bych v tom zatím nevířil - jen se všichni namlsávají, "co až jednou" - až bude policie SKUTEČNĚ přezbrojovat, to bude čas začít se v tom rejpat.

_________________
Obrázek


stř 11.4.2007, 8:28
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: 01/2007
Příspěvky: 157
Příspěvek 
On je problém v tom, že zásahové jednotky policie a URNa už používají speciální střelivo kategorie A i do samopalů a pistolí jenže je to tak drahé, že se bojej to dát všem přitom EMFJ je 5 x levnější tak že i to by bylo celkem rozumné řešení...

_________________
Glock 17


stř 11.4.2007, 8:32
Profil

Registrován: 05/2006
Příspěvky: 282
Příspěvek 
Vlaďa + Igloo: o Pavla bych se nebál, ve svém oboru je jeden z největších profíků v ČR takže by o něj byl zájem jak tady tak v zahraničí.


stř 11.4.2007, 8:48
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: 01/2007
Příspěvky: 157
Příspěvek 
riskman: na tom se tu shodují všichni ale bude lepší pro policii pokud bude dělat pro ní a povede se mu prosadit kvalitní střelivo a případně i lepší výcvik pro řadové policisty

_________________
Glock 17


stř 11.4.2007, 9:42
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: 03/2006
Příspěvky: 2976
Bydliště: Praha Západ
Příspěvek 
Tomu neverim, to stoji penize.

_________________
Starosta
-- Si vis pacem, para bellum --


stř 11.4.2007, 9:48
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: 02/2007
Příspěvky: 139
Bydliště: Táborsko
Příspěvek 
igloo píše:
jinak S&B JHP do 9mm Luger dělá..

Dělá, ale ne subsonic s těžkou "koulí". Na začátek by to mohla být celkem levná alternativa. Na druhou stranu, proč by nemohli trénovat s běžným střelivem a ve službě nosit třeba CEPP Super.


stř 11.4.2007, 21:32
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: 01/2007
Příspěvky: 157
Příspěvek 
nikdo nechce aby se s tím i trénovalo neboj se .o))) max použít na ukázku at viděj co to udělá.

_________________
Glock 17


čtv 12.4.2007, 7:57
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 17 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  Powered by phpBB © phpBB Group, designed by STSoftware, český překlad – phpBB.cz

Doporučujeme: XBMC KODI