Policisté a vojáci násilně zadrželi mladíka na Florenci


Události o zbraních ve světě i u nás, trestné činy se zbraní, apod.

Uživatelský avatar

Příspěvky: 490

Registrován: sob 20.2.2016, 21:29

Zbraň: CZ-P10 C

Re: Policisté a vojáci násilně zadrželi mladíka na Florenci

Příspěvek od Sedmej » stř 04.5.2016, 14:51

Pařez: ale on se třeba necítí poškozený, třeba vystřízlivěl a uznal, že se taky mohl chovat jinak. ale to neznamená, že policista nepostupoval proti zákonu a mělo by se to přejít. já tu teď nejsem na žádné straně, jen by mě zajímalo, jak to ve skutečnosti bylo a jak to s tou kontrolou občanek vlastně je.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 80

Registrován: ned 03.11.2013, 17:35

Bydliště: Brno

Re: Policisté a vojáci násilně zadrželi mladíka na Florenci

Příspěvek od Tomm45 » stř 04.5.2016, 14:52

To mě baví...dredař byl úplně v pohodě, čisťounkej a slušnej... :D
Asi jsem jediný, kdo postřehl jeho aktivní odpor vůči prováděnému zákroku... :shock:

A taky mám moc rád plačky, které si stěžují na to, že je policie placená z jejich daní a že se podle toho vůbec nechová a vůbec nepomáhá...a ano, i k těmto lidem se vyjíždí, když jim někdo ubližuje a upírá jim jejich posvátná práva...
reddog píše:On už výjezd k ovíněnci je...
Je hezké, že se najdou i tací, kteří přemýšlí...


Sedmej: copak Ti na zjištění totožnosti není jasné?
Uživatelský avatar

Příspěvky: 490

Registrován: sob 20.2.2016, 21:29

Zbraň: CZ-P10 C

Re: Policisté a vojáci násilně zadrželi mladíka na Florenci

Příspěvek od Sedmej » stř 04.5.2016, 15:05

Tomm45: v zákoně je jasně dáno, kdy policista smí chtít občanku. jsou tam konkrétně vyjmenované situace. teď je třeba rozhodnout, zda některá z nich tady nastala. a to tu my dle toho videa na kterém už probíhá nějaký zatýkací zákrok opravdu nevíme. co ti na tom není jasné?
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1842

Registrován: čtv 13.3.2014, 13:38

Bydliště: Plzensko

Re: Policisté a vojáci násilně zadrželi mladíka na Florenci

Příspěvek od Int1m1thy » stř 04.5.2016, 15:11

v zakone neni nic o obcance vole uz....
Naposledy upravil(a) Int1m1thy dne stř 04.5.2016, 15:14, celkem upraveno 1 x.
G17gen4
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Policisté a vojáci násilně zadrželi mladíka na Florenci

Příspěvek od S474N » stř 04.5.2016, 15:13

Sedmej: na strane dve je nahore vyjadreni policie, mas tam konkretni paragraf i odstavec. A bavime se tu o prokazani/zjisteni totoznosti a ne predkladani OP *4*
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1842

Registrován: čtv 13.3.2014, 13:38

Bydliště: Plzensko

Re: Policisté a vojáci násilně zadrželi mladíka na Florenci

Příspěvek od Int1m1thy » stř 04.5.2016, 15:14

Nastavili společnosti rozbité zrcadlo
Je to již po několikáté, kdy reagujeme na tendenční a nepravdivé informace zveřejněné redakcí A2LARM.

Tentokrát si tato redakce vzala na paškál zákrok policistů na Florenci, ke kterému došlo třiadvacátého dubna. Situaci redakce hodnotila, aniž by disponovala relevantními informacemi, aniž by pro názor oslovila pražskou policii.

Předně mi dovolte veřejnost informovat o zákonných normách, které je každý člověk na území České republiky povinen respektovat, a které byly alfou a omegou této situace. Jedná se o ustanovení vyňatá ze zákona o Policii ČR a přestupkového zákona:

§ 63

Prokázání totožnosti

(1) Prokázáním totožnosti se rozumí prokázání jména, popřípadě jmen, příjmení, data narození a v případě potřeby také adresy místa trvalého pobytu, adresy místa pobytu nebo adresy bydliště v zahraničí, rodného čísla a státní příslušnosti. Rozsah a způsob zjišťování osobních údajů musí být přiměřené účelu zjišťování totožnosti.

(2) Policista je oprávněn vyzvat k prokázání totožnosti osobu

a) podezřelou ze spáchání trestného činu nebo správního deliktu,

b) zdržující se v prostoru, o kterém lze důvodně předpokládat, že se v něm zdržují cizinci bez povolení opravňujícího k pobytu na území České republiky,

c) bezdůvodně se zdržující v bezprostřední blízkosti policií chráněného prostoru nebo v místě, z něhož lze tento prostor účinně ohrozit,

d) od níž je požadováno vysvětlení,

e) odpovídající popisu hledané nebo pohřešované osoby,

f) vstupující do policií chráněného objektu nebo prostoru anebo do místa, kam je policistou zakázán vstup, nebo z tohoto objektu, prostoru anebo místa vycházející,

g) která má na místě veřejně přístupném zbraň a je důvodné podezření, že zbraně může být užito k násilí nebo pohrůžce násilím,

h) zdržující se v blízkosti místa, kde došlo ke spáchání trestného činu nebo správního deliktu, k požáru anebo jiné mimořádné události,

i) která má být předvedena na žádost příslušného orgánu podle jiného právního předpisu6),

j) která je oznamovatelem podezření ze spáchání trestného činu nebo správního deliktu,

k) na žádost jiné osoby, která má na zjištění totožnosti právní zájem, jakož i osobu, která o prokázání totožnosti policistu žádá, a zjištěné osobní údaje předat osobě, která o prokázání totožnosti požádala, nebo

l) při plnění jiného úkolu, je-li to nezbytné k ochraně bezpečnosti osob a majetku, veřejného pořádku nebo pro předcházení trestné činnosti.

(3) Odmítne-li osoba uvedená v odstavci 2 prokázat svoji totožnost nebo nemůže-li ji prokázat ani po poskytnutí potřebné přiměřené součinnosti a policista nemůže její totožnost zjistit provedením úkonu na místě, je oprávněn osobu předvést k provedení úkonů směřujících ke zjištění její totožnosti. Potřebnou součinnost k prokázání totožnosti policista poskytne způsobem a v rozsahu, který nezmaří účel úkonu.

(4) Nelze-li totožnost předvedené osoby zjistit na základě sdělených údajů ani v dostupných evidencích, je policista oprávněn získat informace potřebné k jejímu ztotožnění snímáním daktyloskopických otisků, zjišťováním tělesných znaků, měřením těla, pořizováním obrazových, zvukových a jiných záznamů a odebíráním biologických vzorků umožňujících získání informací o genetickém vybavení.

(5) Nelze-li úkon podle odstavce 4 pro odpor osoby provést, je policista oprávněn tento odpor překonat. Způsob překonání odporu musí být přiměřený intenzitě odporu. Překonat odpor osoby nelze, jde-li o odběr krve nebo jiný obdobný úkon spojený se zásahem do tělesné integrity.

(6) Byla-li prokázáním totožnosti zjištěna osoba pohřešovaná, vyrozumí policista se souhlasem této osoby toho, kdo pohřešování osoby oznámil. Bez souhlasu pohřešované osoby policie oznamovateli sdělí, že pátrání po pohřešované osobě bylo ukončeno. Je-li svéprávnost pohřešované osoby omezena, vyrozumí policista o ztotožnění pohřešované osoby toho, kdo pohřešování osoby oznámil, a jejího opatrovníka.

§ 114

Každý je povinen bez zbytečného odkladu a bezplatně uposlechnout výzvy anebo pokynu nebo vyhovět žádosti policie nebo policisty; to neplatí, pokud tento zákon nebo jiný právní předpis stanoví jinak. Nelze-li účelu výzvy, pokynu nebo žádosti dosáhnout pro odpor osoby, je policista oprávněn tento odpor překonat.

§ 47

(1) Přestupku se dopustí ten, kdo

a) neuposlechne výzvy úřední osoby při výkonu její pravomoci,

b) poruší noční klid,

c) vzbudí veřejné pohoršení,

d) znečistí veřejné prostranství, veřejně přístupný objekt nebo veřejně prospěšné zařízení anebo zanedbá povinnost úklidu veřejného prostranství,

e) úmyslně zničí, poškodí, znečistí nebo neoprávněně odstraní, zamění, pozmění, zakryje nebo přemístí turistickou značku nebo jiné orientační označení,

f) poruší podmínky uložené na ochranu veřejného pořádku při konání veřejných tělovýchovných, sportovních nebo kulturních podniků anebo v místech určených k rekreaci nebo turistice,

g) jako návštěvník před zahájením organizovaného sportovního utkání, v jeho průběhu nebo při jeho zakončení má obličej zakrytý způsobem ztěžujícím nebo znemožňujícím jeho identifikaci,

h) poškodí nebo neoprávněně zabere veřejné prostranství, veřejně přístupný objekt nebo veřejně prospěšné zařízení,

i) neoprávněně založí skládku nebo odkládá odpadky nebo odpady mimo vyhrazená místa.

(2) Za přestupek podle odstavce 1 písm. a) až c) lze uložit pokutu do 5000 Kč, za přestupek podle odstavce 1 písm. d) pokutu do 20000 Kč, za přestupek podle odstavce 1 písm. e) a f) pokutu do 3000 Kč, za přestupek podle odstavce 1 písm. g) pokutu do 10000 Kč a za přestupek podle odstavce 1 písm. h) a i) pokutu do 50 000 Kč a za přestupek podle odstavce 1 písm. b), c), d), f), g) a h) lze spolu s pokutou uložit zákaz pobytu.

(3) Dobou nočního klidu se rozumí doba od 22. do 6. hodiny. Obec může obecně závaznou vyhláškou nebo rozhodnutím vydaným na základě obecně závazné vyhlášky stanovit výjimečné případy, zejména slavnosti nebo obdobné společenské nebo rodinné akce, při nichž je doba nočního klidu vymezena dobou kratší nebo žádnou.



Podstatná jsou především ustanovení § 63 odstavec 3 a § 114 zákona o Policii ČR a § 47 odstavec 1 zákona o přestupcích.

Zde je na místě upozornit na § 114, především jeho začátek, tedy že KAŽDÝ JE POVINEN bez zbytečného odkladu a bezplatně UPOSLECHNOUT výzvy anebo pokynu policisty…

Pokud by toto kontrolovaný mladík respektoval, určitě by nedošlo ke všemu následnému, tedy zákroku smíšené policejní hlídky.

A nyní k události samotné.

Třiadvacátého dubna si policejní hlídka všimla mladíka zanedbaného zevnějšku, spícího poblíž prodejního pultu ve fastfoodu na pražské Florenci. Policisté se rozhodli spáče vzbudit, neboť nebylo zcela zřejmé, zda dotyčný nemá například zdravotní problémy, nebo zda nemůže být nebezpečím pro své okolí.

Zde je na místě připomenout, že smíšené hlídky policistů a vojáků jsou jedním z preventivních protiteroristických opatření.

Mladíka se nejprve vzbudit nedařilo, hlídka byla v tomto směru úspěšná až po několikerém pokusu. Poté byl kontrolovaný vyzván k předložení občanského průkazu nebo jiného dokladu totožnosti. Této výzvě ale odmítal opakovaně vyhovět, kdy policistu a vojáky častoval celou řadou hanlivostí, až vulgárností.

Následně byl čtyřiadvacetiletý muž upozorněn, že pokud nepředloží odpovídající doklad, nebo alespoň neposkytne své nacionále k ověření totožnosti v evidenci obyvatel, bude předveden na policejní služebnu. Policista ho vyzval konkrétně slovy "Jménem zákona mi předložte Váš doklad totožnosti, jinak budete předveden k prokázání totožnosti na MOP Karlín! Pokud budete klást odpor, může být použito proti Vaší osobě donucovacích prostředků!"

Ze zveřejněných záběrů je zřetelné, že se kontrolovaný dokonce snaží z místa zákroku odejít, přičemž naráží do zakročujícího policisty a vojáků smíšené hlídky. Tímto jednáním se snažil vyhnout se shora zmíněnému předvedení na policejní služebnu, na které ale i tak skončil, avšak za mnohem dramatičtějších okolností, ke kterým nemuselo vůbec dojít, pokud by se choval k mužům zákona s odpovídajícím respektem a hlavně v souladu se zákonem.

Po předvedení na služebnu byla totožnost mladíka ověřena a ten byl, po zadokumentování celé věci, ze služebny následně propuštěn.

Ještě před svým odchodem předvedený svého jednání ve fastfoodu litoval, kdy sám uznal, že to byla z jeho strany lidsky řečeno hloupost. V samotném závěru se policistům dokonce za své chování omluvil.

Také se musíme ohradit proti tvrzení, že některý z přítomných, tedy policista nebo vojáci, by se od tohoto zákroku jakkoliv distancovali. Z jejich úhlu pohledu se jednalo o zákrok na odpovídající profesní úrovni, kdy si všichni zainteresovaní stojí za tím, že jednoznačně respektovali literu zákona a prováděli zákrok proti člověku, který si počínal protiprávně.

Stejně zní i závěr kontrolních orgánů, které posléze zákrok smíšené hlídky hodnotily. Ty konstatovaly, že hlídka dosáhla účelu sledovaného zákonem v souladu s právními normami a ve svém jednání nijak nepochybila.

Ve světle těchto shora uvedených informací nechám na každém, ať si sám vytvoří názor na informace prezentované v úvodu zmíněným „médiem“.

or. Mgr. Tomáš Hulan 2. 5. 2016


tady to mas kdyz si linej klikat
G17gen4
Uživatelský avatar

Příspěvky: 80

Registrován: ned 03.11.2013, 17:35

Bydliště: Brno

Re: Policisté a vojáci násilně zadrželi mladíka na Florenci

Příspěvek od Tomm45 » stř 04.5.2016, 15:18

Sedmej: pro upřesnění, policista opravdu není povinen Ti vysvětlovat, proč potřebuje znát Tvou totožnost...Ty jsi naopak povinnen ji poskytnout... A slušně se chovajícím lidem určitě většina policistů ráda sdělí důvod...
Uživatelský avatar

Příspěvky: 490

Registrován: sob 20.2.2016, 21:29

Zbraň: CZ-P10 C

Re: Policisté a vojáci násilně zadrželi mladíka na Florenci

Příspěvek od Sedmej » stř 04.5.2016, 15:38

že nejdete dělat právníky. :-D já si počkám na šetření soudu, pokud bude.

Int1m1thy: omlouvám se, myslel jsem tím prokázání totožnosti, máš pravdu.

S474N: to vyjádření jsem tam četl, ale tam přece vůbec nevysvětlili proč po něm to prokázání totožnosti chtěli. to, že měl poslechnout a měl to udělat je jedna věc, ale jestli to po něm mohl chtít je ta věc druhá. zjištění zdravotního stavu je dost nesmyslný důvod.

Tomm45: policista po mě může chtít prokázat totožnost za podmínek uvedených v zákoně viz. ty paragrafy z vyjádření mluvčího co tu je výš. ne bezdůvodně. ano, asi ho musíš poslechnout v tu chvíli i tak, ale on si pak může přece nést následky za porušení zákona.

pochopte prosím už jednu věc. nezastávám se ani dredaře ani policisty. nevím jak to začalo. jen mě po té mediální šaškárně kolem toho teda už zajímá, jestli policista postupoval dle zákona.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Policisté a vojáci násilně zadrželi mladíka na Florenci

Příspěvek od S474N » stř 04.5.2016, 15:52

Sedmej: to si z nas delas legraci, ze? Neverim tomu, ze bys byl takovej trotl a v tom clanku/zakone si to jasne neprecetl:
b) zdržující se v prostoru, o kterém lze důvodně předpokládat, že se v něm zdržují cizinci bez povolení opravňujícího k pobytu na území České republiky,
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 490

Registrován: sob 20.2.2016, 21:29

Zbraň: CZ-P10 C

Re: Policisté a vojáci násilně zadrželi mladíka na Florenci

Příspěvek od Sedmej » stř 04.5.2016, 16:06

S474N: a tys někde slyšel, že policie argumentuje tímhle písmenem? jinak já si to pročítal všechno osobně bych si uměl kromě co jsi napsal ty představit i tohle:
a) podezřelou ze spáchání trestného činu nebo správního deliktu,
.... správní delikt je přestupek a za přestupek lze označit například veřejné pohoršování, což by za určitých podmínek taky šlo.

k tomu písmenu b), nevím jestli někde třeba není definované, jak se takové místo pozná, protože teoreticky bys mohl říct, že to je celá Praha.
jak jsem psal už několikrát, jsem jen zvědavý, jak to rosekne soud. a to soudní rozhodnutí by podle mě potřebovala i policie, jinak kolem toho budou dohady do aleluja.

Příspěvky: 2199

Registrován: ned 23.12.2012, 11:16

Re: Policisté a vojáci násilně zadrželi mladíka na Florenci

Příspěvek od Pařez » stř 04.5.2016, 16:15

Sedmej píše:.. jak to ve skutečnosti bylo a jak to s tou kontrolou občanek vlastně je.
S těmi občankami je to úplně jasné - viz judikatura z doby nedávné :wink:
http://www.nssoud.cz/Vyzva-k-prokazani- ... m/art/2300

Příspěvky: 15

Registrován: stř 27.4.2016, 19:16

Zbraň: G17 4. gen.

Re: Policisté a vojáci násilně zadrželi mladíka na Florenci

Příspěvek od Vici » stř 04.5.2016, 16:22

S474N: Zvláštní, že chtěl občanku jenom po tom klukovi s dredama, podle tohoto výkladu by měl ověřit totožnost všech lidí na nádraží. Trochu to odflákl ten policajt :-)

Čím víc o tom přemýšlím, tím víc mi vychází, že ty kamery by policisté měli vyfasovat a nosit. Ušetřilo by nám to spoustu zbytečného tlachání na fórech.

Příspěvky: 2199

Registrován: ned 23.12.2012, 11:16

Re: Policisté a vojáci násilně zadrželi mladíka na Florenci

Příspěvek od Pařez » stř 04.5.2016, 16:27

Vici: a když bude někoho legitimovat na náměstí, tak by měl legitimovat všechny lidi na tom náměstí?
Dopraváci by měli zastavovat a kontrolovat všechna auta a řidiče jedoucí v řadě za sebou? :D

Příspěvky: 15

Registrován: stř 27.4.2016, 19:16

Zbraň: G17 4. gen.

Re: Policisté a vojáci násilně zadrželi mladíka na Florenci

Příspěvek od Vici » stř 04.5.2016, 16:30

Já jsem tu větičku ze zákona nevytáhl, já jsem jenom reagoval :-) Zpětně se ten správný důvod vždycky najde...

Příspěvky: 2199

Registrován: ned 23.12.2012, 11:16

Re: Policisté a vojáci násilně zadrželi mladíka na Florenci

Příspěvek od Pařez » stř 04.5.2016, 16:41

Vici: to je a musí být na subjektivním posouzení každého policisty koho bude, nebo nebude kontrolovat.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Policisté a vojáci násilně zadrželi mladíka na Florenci

Příspěvek od S474N » stř 04.5.2016, 16:46

Jak to rozsekne soud? No ja uz nemuzu *3* :lol:

Takze podle policie se jim smazenka jeste omluvila a ted to bude resit soud? *3*
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 80

Registrován: ned 03.11.2013, 17:35

Bydliště: Brno

Re: Policisté a vojáci násilně zadrželi mladíka na Florenci

Příspěvek od Tomm45 » stř 04.5.2016, 16:55

Sedmej píše: ...zjištění zdravotního stavu je dost nesmyslný důvod...
Hehe...toto je jeden z poměrně běžných důvodů zjišťování totožnosti...kontrola zdravotního stavu osoby je úkon...a osobu, vůči které provádíš úkon, by jsi měl ztotožnit... :wink:

Ad sdělení důvodu zjišťování identity- opravdu to nemusí sdělovat Tobě...naopak je povinen toto sdělit svému nadřízenému (operačnímu)...kdyby ho chtěl sdělit Tobě, měl by Tě v mnoha případech poučit a zavázat mlčenlivostí...

Jestli by nebylo jednodušší nejdřív přečíst zákon a pak teprve rozvíjet teorie... :D

Příspěvky: 15

Registrován: stř 27.4.2016, 19:16

Zbraň: G17 4. gen.

Re: Policisté a vojáci násilně zadrželi mladíka na Florenci

Příspěvek od Vici » stř 04.5.2016, 18:10

Tomm45: teď jsi mě docela zaskočil, ale ten důvod zjišťování totožnosti by mi policista sdělit měl. Zákon jsem prolétl a našel jsem "jen" tohle:

" § 13
Poučování
Policista je povinen před provedením úkonu poučit osobu dotčenou úkonem o právních důvodech provedení úkonu, a jde-li o úkon spojený se zásahem do práv nebo svobod osoby, také o jejích právech a povinnostech. Pokud poučení brání povaha a okolnosti úkonu, poučí nebo zajistí toto poučení ihned, jakmile to okolnosti dovolí."

Samozřejmě nečekám, že mi policista bude vyprávět jak zase utekl Kajínek a že jsem mu podobný. Nicméně důvod ve smyslu "odpovídáte popisu hledané osoby" nebo "jste podezřelý ze spáchání trestného činu" by měl znát a sdělit. Když budu mít pochybnosti, dodatečně můžu žádat po policii vysvětlení z čeho jsem to vlastně byl podezřelý. Doufám že celý ten § 13 neznamená, že mi policista řekne "Ve jménu zákona ...".

Jestli mi něco uniklo nebo jsem špatně pochopil, prosím o upřesnění či opravu.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 490

Registrován: sob 20.2.2016, 21:29

Zbraň: CZ-P10 C

Re: Policisté a vojáci násilně zadrželi mladíka na Florenci

Příspěvek od Sedmej » stř 04.5.2016, 18:32

Tomm45: já právě četl ten paragraf o poučení, viz. Vici.
S474N: a kdo má rozhodnout, zda došlo nebo nedošlo k porušení zákona?
Pařez: nesmí to být přece na subjektivním posouzení, musí to být dle zákona. někdy holt bohužel.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Policisté a vojáci násilně zadrželi mladíka na Florenci

Příspěvek od S474N » stř 04.5.2016, 18:42

Sedmej: takze budes iniciovat soud? A vezmes to jako obcansko-pravni spor nebo jako co? Proboha chlape, prestan fantazirovat!
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Zpět na „Černá kronika“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz