Pomoc pri výbere - vaše dlhodobé skúsenosti


Ostatní "plastové" pistole

Příspěvky: 4

Registrován: čtv 06.7.2017, 16:45

Pomoc pri výbere - vaše dlhodobé skúsenosti

Příspěvek od MatejSVK » pon 10.7.2017, 15:42

Zdravím všetkých,

chcel by som Vás požiadať o radu. Urobil som si ZP kat. A (nosenie) a teraz sa venujem tej peknej činnosti, a teda výberu zbrane. Len mám z toho hlavu v smútku, preto verím, že ma svojimi názormi a skúsenosťami dokážete správne nasmerovať. Prečítal som už mnoho zahraničných fór, sledujem videá na youtube (smerodajný je pre mňa najmä hickok45, lebo podľa môjho názoru hovorí k veci a nie je zbytočne dramatický), ale predsa sa mi zíde rada od lokálnych CZ/SK strelcov.

Určite chcem pištoľ (nie revolver) a medzi moje požiadavky sú nasledovné:
- chcem pištoľ na nosenie, teda niečo s menšími rozmermi, ideál compact, subcompact je už príliš malá
- kaliber 9mm LUGER
- spoľahlivosť - nemám chuť vyberať zasekané nábojnice z každého zásobníku, bolo by vhodné, ak by pištoľ vedela vystrieľať všetko, čo dám do zásobníka (určite si nebudem sám prebíjať strelivo, chcem používať klasické bežne dostupné náboje)
- chcem mať jednu pištoľ na nosenie ale zároveň by som chcel mať pištoľ, s ktorou dokážem na strelnici trafiť čiernu na 25m (po dostatočnom tréningu a eliminácii ľudského faktoru)
- dobrá dostupnosť náhradných dielov, bezproblémová komunikácia s výrobcom

V prvej fáze som vylúčil Glock iba na základe názoru jedného známeho, ktorý mi o ňom tvrdil, že je to plastový šmejd. Ku Glocku sa ešte vrátim.

Druhú pištoľ som si ihneď zamiloval, a rozhodol som sa, že ju musím mať. Išlo o SIG P320 Compact. Krásne jednoduchá pištoľ, samé vynikajúce recenzie. Avšak na strelnici, kam chodievam ma od nej majiteľ aj inštruktor (ešte som nemal ZP) odhovárali, vraj pištoľ je dobrá, ale pomer cena/kvalita nie je dobrý, ale HLAVNE dostupnosť dielov je viac ako mizerná, na diely sa čaká mesiace, je to nutné všetko voziť z USA, ak sa vôbec s Američanmi na dovoze dohodneš. Preto som od nej akosi upustil, aj keď stále mi občas vŕta v hlave. Celkovo som sa ale týchto exotickejších značiek začal báť kvôli dostupnosti náhradných dielov a aj cene týchto dielov.

Na strelnici mi veľmi odporúčali ČZ. Najskôr som o nich neuvažoval vôbec, ale po zistení, že náhradné diely sú celkom dostupné na území SK/ČR som si prelistoval aj katalóg od nich. Na strelnici som strieľal s CZ P-07 (držala sa mi dobre, ale zasekávala minimálne jednu nábojnicu na zásobník, čo ma dosť vydesilo - inštruktor vravel, že je to preto, že už má za sebou viac ako 50000 výstrelov, ale aj tak mi to je podozrivé), ďalej som strieľal s CZ P-07 (tá sa mi nedržala vôbec dobre, naťahovanie bolo tiež také zvláštne, plus ten vymeniteľný chrbát rukoväte sa akoby hýbal, pri stisnutí rukoväte som cítil vôľu). Preto som o týchto pištoliach vôbec neuvažoval. Do úvahy pripadá nová CZ P-10 C (tá ma tiež vymeniteľný chrbát rukoväte, čoho sa trošku bojím, rukoväť chcem mať bez akejkoľvek vôle) alebo CZ P-01Ω, ktorá sa mi páči aj po dizajnovej stránke, aj má hliníkové telo a pevnú rukoväť. Značku v zahraničí celkom vychvaľujú (dokonca oba modely majú ozaj dobré recenzie), ale tu v oblasti strednej európy som väčšinou čítal len o tom, aké sú výrobky CZ nekvalitné, ako ich treba upravovať, ako nepracujú správne, sú vyrobené bez akejkoľvek precíznosti, vyosené, predražené vzhľadom na kvalitu atď, preto mám celkom obavu ísť do jednej z týchto pištolí. Ak máte k tomuto nejaký relevantný komentár resp. skúsenosti, budem rád, ak sa vyjadríte.

Tesne pred skúškami na ZP som bol na pive s jedným známym od polície, a ten mi poradil, že Glock sú dobré zbrane, nech vyberiem od nich niečo. On to mal ako služobnú zbraň a bol spokojný. On nie je veľmi náročný človek, ale dal mi chrobáka do hlavy, a opäť uvažujem aj nad Glockom. Rozmýšľam nad Glock 19 Gen3 alebo Gen4. Pri Gen4 som čítal, že vyhadzuje nábojnice do tváre, plus sa opäť bojím vymeniteľného chrbáta rukoväte. Tiež som sa dočítal k takým názorom, že Glock je dobrá pištoľ, ale až potom, ako si naň ľudia dokúpia všetky tie možné vylepšováky (lepšie mieridlá atď). Ja by som chcel dobrú pištoľ bez toho, aby som na nej musel niečo meniť alebo ju upravovať.

Preto som teraz v takej zvláštnej situácii, že neviem čo chcem. So zmienenými CZ aj Glockom si pôjdem zastrieľať, ale rád by som počul názory ľudí, ktorý sa zbraniam venujú dlhodobejšie, lebo chcem pištoľ používať dlhšiu dobu a za tých +-100 výstrelov z každej na strelnici zistím akurát to, z ktorej sa mi lepšie strieľa, nie nejakú dlhodobú spoľahlivosť a funkcionalitu. Preto ešte raz vopred ďakujem všetkým, čo si našli čas a dočítali tento sloh dokonca, poprípade poskytli dobrú radu. Všetky komentáre k téme sú vítané.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 490

Registrován: sob 20.2.2016, 21:29

Zbraň: CZ-P10 C

Re: Pomoc pri výbere - vaše dlhodobé skúsenosti

Příspěvek od Sedmej » pon 10.7.2017, 16:19

ten strach z výměnných hřbetů na pažbičkách u Glocka gen. 4 je úplně zbytečný. :-) tam žádná vůle není. navíc tam ani žádný mít nasazený nemusíš, pokud ti bude sedět v ruce bez výměnného hřbetu.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Pomoc pri výbere - vaše dlhodobé skúsenosti

Příspěvek od S474N » pon 10.7.2017, 20:10

At koupis cokoliv, tak stejne driv nebo pozdeji skoncis u Glocka. A to ti dam klidne pisemne *49*
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Příspěvky: 4

Registrován: čtv 06.7.2017, 16:45

Re: Pomoc pri výbere - vaše dlhodobé skúsenosti

Příspěvek od MatejSVK » úte 11.7.2017, 8:47

to S474N: Celkom by si ma potešil, ak by si svoje tvrdenie podložil argumentami. :)
Uživatelský avatar

Příspěvky: 490

Registrován: sob 20.2.2016, 21:29

Zbraň: CZ-P10 C

Re: Pomoc pri výbere - vaše dlhodobé skúsenosti

Příspěvek od Sedmej » úte 11.7.2017, 9:01

MatejSVK: sám jsi napsal argumenty, proč uvažovat o Glocku 19. Všechny tvé požadavky co jsi uvedl ta pistol splňuje. :-)

Příspěvky: 4

Registrován: čtv 06.7.2017, 16:45

Re: Pomoc pri výbere - vaše dlhodobé skúsenosti

Příspěvek od MatejSVK » úte 11.7.2017, 9:40

to Sedmej: To som sa chcel uistiť, že nespravím chybu, ak zoberiem Glock. Lebo ak je nejaká zbraň v tejto kategórii lepšia, kľudne si priplatím. Odporúčal by si Gen3 alebo Gen4?

Příspěvky: 144

Registrován: čtv 06.2.2014, 14:22

Zbraň: CZ83

Re: Pomoc pri výbere - vaše dlhodobé skúsenosti

Příspěvek od pelanj » úte 11.7.2017, 10:40

Já bych za sebe doporučil G26 Gen4, je prostě super a se zásobníkem s botkou +2 má plnohodnotný úchop.

P10C má super spoušť, ale zatím je to novinka a k novinkám z CZUB je lepší opatrnější přístup. Na druhou stranu, během dvou let záruky se musí mouchy projevit.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 490

Registrován: sob 20.2.2016, 21:29

Zbraň: CZ-P10 C

Re: Pomoc pri výbere - vaše dlhodobé skúsenosti

Příspěvek od Sedmej » úte 11.7.2017, 10:56

MatejSVK: pokud budeš kupovat novou, tak generaci 4. získáš výměnné hřbety (včetně těch s "bobřím ocasem"), pokud máš menší ruku, nepoužiješ žádný a máš o malinko kratší úchop. Za mě je i lepší úprava té pažbičky co se týká vybrání pro prsty a "ostřejší" povrch.

Jinak ještě si promysli k čemu tu pistoli převážně budeš mít. Ona devatenáctka je fakt takový kompromis a jestli chceš nosit denně, uvažuj o něčem ještě menším. já s ní jsem spokojený a neměnil bych, ale nenosím denně a sám vidím, že na to bych musel mít něco menšího.

Příspěvky: 52

Registrován: čtv 24.10.2013, 8:37

Bydliště: Chrudim

Re: Pomoc pri výbere - vaše dlhodobé skúsenosti

Příspěvek od LadaN » úte 11.7.2017, 16:26

Já jsem si prošel obdobím, kdy jsem nosil 4" ocelovej revolver, potom full size pistoli s jednořadým zásobníkem, potom full size pistoli s dvouřadým zásobníkem a musím říct, že přestože jsem každou měl na sobě tak cca 3 až 8 hodin každej den, že mě kupodivu nevadili. Ovšem chce to dobré pouzdro.
Před časem jsem začal uvažovat o glocku a zjistil jsem, že nechci devítku. Rozhodoval jsem se mezi G36 a G27. Jenže když jsem z nich střílel, tak mně dost vadil úchop bez malíku. Nakonec to vyhrála G23 g4, kterou mám přes dva roky a jsem fakt spokojenej.
člen LEX o.s. - sdružení na ochranu práv majitelů zbraní

Příspěvky: 4

Registrován: čtv 06.7.2017, 16:45

Re: Pomoc pri výbere - vaše dlhodobé skúsenosti

Příspěvek od MatejSVK » úte 11.7.2017, 17:48

to pelanj: G26 mi príde už veľmi malá, ja som tak všeobecne dosť mohutný človek a taký subcompact je pre mňa asi malý. Ale ďakujem za podnet, skúsim si zastrieľať aj z tejto pištole, možno prekvapí. P10C pôjdem snáď vyskúšať už budúci týždeň, ale nejako po tom všetkom, čo som si o CZ prečítal, mám o nej pochybnosti.

to Sedmej: Píšeš, že G19 je kompromis. V čom? Zbraň nebudem mať so sebou úplne každý jeden deň, bude to často, no nie na dennej báze. Rád by som ju nosil na vnútornom opaskovom púzdre.

to LadaN: Presne tak, tiež chcem držať zbraň všetkými prstami, aj malíčkom, preto o subcompactoch neuvažujem. Ak sa smiem spýtať, v čom je lepší kaliber .40 oproti 9mm?

Příspěvky: 52

Registrován: čtv 24.10.2013, 8:37

Bydliště: Chrudim

Re: Pomoc pri výbere - vaše dlhodobé skúsenosti

Příspěvek od LadaN » úte 11.7.2017, 18:17

50% lidí tvrdí že v ničem, druhá půlka opak, je to podobně nekonečná diskuze jako o vhodné pistoli na nošení.
Pro mě byla rozhodující pro volbu vyšší energie a vyšší hmotnost střely. Kdo občas střílí na gongy tak asi chápe. Ano je dražší, ale naštěstí to nemusím příliš řešit.
člen LEX o.s. - sdružení na ochranu práv majitelů zbraní
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Pomoc pri výbere - vaše dlhodobé skúsenosti

Příspěvek od S474N » úte 11.7.2017, 18:39

MatejSVK: argumenty? Je argumentem to, co mam pod avatarem?
Registrován: 03/2005
Příspěvky: 12893
Co venovat svuj cas a projit si tu x temat na foru? Resi se to porad dokolecka a dokola. Nemusim te presvedcovat, co je nejlepsi, neb vim, ze stejne DRIV nebo POZDEJI u toho stejne skoncis. A potom mi das za pravdu. *4*
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 490

Registrován: sob 20.2.2016, 21:29

Zbraň: CZ-P10 C

Re: Pomoc pri výbere - vaše dlhodobé skúsenosti

Příspěvek od Sedmej » úte 11.7.2017, 21:25

MatejSVK: já to myslel tak, že třeba na pohodlnější střílení na střelnici jsem si ke G19 koupil prodloužený zásobník s botkou+2 k lepšímu držení při střelbě na terče a to mám poměrně malou ruku. a na nošení se sice dá, ale kdybych chtěl nosit fakt denně a pořád, asi by to chtělo něco menšího. ale podotýkám, že to já nechci, takže jsem s tím kompromisem G19 velmi spokojenej. :-)

jinak pouzdro doporučuju kydex. a to říkám jako někdo, kdo z počátku tímhle pouzdrem opovrhoval a zkoušel všelijaké jiné, než dal na to co mě tu většina zkušenějších radila. :-)

Příspěvky: 144

Registrován: čtv 06.2.2014, 14:22

Zbraň: CZ83

Re: Pomoc pri výbere - vaše dlhodobé skúsenosti

Příspěvek od pelanj » stř 12.7.2017, 8:55

Matěji, já jsem taky docela drobeček, takže sice může G26 působit v ruce jako prcek, ale je to plnohodnotná zbraň - až ho budeš zkoušet, tak určitě se zásobníkem s botkou. Mám na něm ten větší hřbet a drží se mi fakt perfektně. Nosím ho v kapse v tomhle: http://www.alabamaholster.com/product/f ... t-holster/ - odkoukal jsem to od Hickok45. V 9mm je to podle mě to nejlepší od Glocka.

V kapse je jediné místo, kde mi během dne ani trošičku nepřekáží a zároveň splňuje kritéria skrytého nošení. A to tak skrytého, že naprosto - nikde se nic nerýsuje a ani zkušený zrak nemá šanci poznat, že je to zbraň a ne mobil. Do kapsy se vejde i s botkou, ale lépe se vejde bez. Na střelnici používám zásobníky z G17, taky 33r a dokonce i buben 50 ran:)

Satan: Taky jsem si k tomu Glocku došel - právě kvůli 26, protože něco takového nikdo jiný nevyrábí. Jak jsem z G26 nadšený, tak s G17 pořád trochu válčím. Ideál by pro mě byl Glock se spouští jako Steyr M9 nebo CZ P10c...
Uživatelský avatar

Příspěvky: 490

Registrován: sob 20.2.2016, 21:29

Zbraň: CZ-P10 C

Re: Pomoc pri výbere - vaše dlhodobé skúsenosti

Příspěvek od Sedmej » stř 12.7.2017, 9:02

pelanj: a není lepší vzít G19, místo 26 a pak nosit zásobník s botkou?

Příspěvky: 144

Registrován: čtv 06.2.2014, 14:22

Zbraň: CZ83

Re: Pomoc pri výbere - vaše dlhodobé skúsenosti

Příspěvek od pelanj » stř 12.7.2017, 11:22

Asi jsem to nenapsal úplně jasně - v kapse se s botkou nosit dá, ale já nosím bez. Jelikož jsem zjistil, že volný malíček mi v podstatě vůbec nevadí. Botku jsem myslel na střelnici, je to přece jen pohodlnější. Nejvíc z něj ale střílím stejně se zásobníky do G17, kdy mám malíček na zásobníku a docela mi to vyhovuje. G19 nemám z toho důvodu, že není ani dost velká ani dost malá. A paradoxně kvůli tvaru rámu se mi 26 drží pohodlněji než 17 i 19. Je to určitě individuální. Nemůžu si pomoct, ale jak jsem psal, pro mě je G26 Gen4 od Glocku prostě to nej.
A další věc, G19 už by se mi do kapsy nevešla.

Ještě mě napadla jedna věc - pistole typu Glock nebo P10C se mi natahují mnohem lépe než třeba P07/09. A to kvůli výšce závěru - u ČZ s vedením závěru uvnitř rámu je méně místa na úchop. Dřív mi to nepřišlo, ale když jsem měl nedávno zase v ruce P07/09 a Shadow, tak jsem při natahování chytal i část rámu a musel jsem upravit "grif".

Příspěvky: 39

Registrován: čtv 19.12.2013, 10:11

Re: Pomoc pri výbere - vaše dlhodobé skúsenosti

Příspěvek od elado » sob 15.7.2017, 8:16

ak chce ma zadavateľ témy kľudný spánok, tak do úvahy pripadajú glock a HK.
Mal som skoro všetko čo je na trhu, od cz po sigy, všetko v niekoľkých kusoch a rážach od každej značky a vo výsledku som skončil u géčok. Napriek tomu, že pred rokmi sa mi z nich nestrieľalo dobre, ale sušením a tréningom som prišiel na chuť aj im.
Nuž a prečo práve glock a HK?
Glock - maximálna variabilita veľkostí a ráží, dostupnosť zbraní a náhradných dielov, množstvo príslušenstva, jednoduchá údržba, spoľahlivosť a trvácnosť.
HK - veľmi pekné strojárske vypracovanie, spoľahlivosť, podstatne lepšia cena ako sigy, nevýhodou je ďaleko menšia dostupnosť náhradných dielov, príslušenstva či cena zásobníkov.
Čo sa týka 9mm vs .40, tak tým sme si myslím prešli všetci, ale väčšina ľudí sa nakoniec aj tak vráti k lugru. Je lacnejší, priemerný strelec je s ním málinko rýchlejší pri dynamickej streľbe, je dostupnejší a menej opotrebováva zbraň.

Zpět na „Jiné plasťáky“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz