Porovnání .45ACP a 9mm Luger


Doporučení, ceny, zkušenosti, přebíjení

Uživatelský avatar

Příspěvky: 190

Registrován: ned 20.5.2007, 19:53

Zbraň: GLOCK

Příspěvek od Ondísek » sob 25.10.2008, 11:49

Měl jsem devítku, měl jsem čtyřicítku. Teď mám .45ACP a plánuji přechod na .40SW nebo 9mm Luger. Ona ta čtyřicítka stojí stejně jako .45ACP..(7,-Kč). Prostě stučně a jasně...Chci zpátky bejvalku Glocka 22.. :D :D

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Příspěvek od cmk » ned 26.10.2008, 16:08

Draven - jenze my se nepohybujeme v KDYBY.
Naboje, ktery u nas koupis ofikl do zbrane mas svym zpusobem omezeny. Nepozitej, ze lehkou naslaplou laboraci s vysokou energii a dutinou uvnitr, aby se to hezky rozeviralo nekdy nekdo schvali.
Pocitej s tim, co je.

EFMJ - ty uz v 9ce maj docela malou prubojnost, sotva clovekem proletej, u 45ky se bojim, aby se nezarazily o prvni kost

FMJ - pomalu letici knedlik .45ACP udela vetsi vstupni diru, ale diky sve hmotnosti (i nejlehci .45ka je snad tezsi nez nejtezsi 9ka) je pomerne stabilni a poleti porad relativne rovne. (ka se zacne vrtet, pravdepodobne i po ruznu odrazet - proto Marshalluv vysledek stejneho zastavovaciho ucinku - ale 2x tolik naboju navic...

Uz se tu asi po dvanacty opakuju - nic proti razi .45 ACP nemam, jen si myslim, ze se z ni dela mytus a leganda, pritom je to uplne normalni raze s zadnejma nadpozemskejma ucinkama.
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.

Příspěvky: 252

Registrován: ned 16.7.2006, 11:27

Příspěvek od Kusha » ned 26.10.2008, 21:02

CMK, no vies co, aj napriek tomu,z e masrhallov index vychadza podobnre pre 45ku aj 9ku, osobne by som 45ku vzdy uprednostnil na sebaobranu. Proste viac verim, tej velkej diere a ako hovoris pomalemu knedliku ako uprimne, pomalej 9mm muske. Volil by som zrejme FPJ s energiou okolo 500-600J a tomuto by som doveroval ovela viac ako Lugeru. Mimo to sa mi naboj 45ACP ako taky viac paci ako 9Luger :)

Příspěvky: 181

Registrován: úte 31.7.2007, 11:37

Příspěvek od Georgus » ned 26.10.2008, 22:04

Víte nejsem si jistý ,ale pořád bych raději volil raději 9mm ,ne ,že bych byl proti .45 ,ale myslím si ,že kdyby byla nevhodná pro obranu nebo jakékoli jiné použití tak by se nerozšířila tak moc ,mimo to jí používali němci za první i druhé světové ,no a nemyslíte si ,že by na její nevýhody o kterých dnes američané tak často mluví nerozpoznali hned po první světové?Američané prostě naříkají jen kvůli tomu ,že nemají svojí .45 a řečí že větší ráže je lepší znamená jen potřebu si něco kompenzovat.Však to znáte ,že i s malým šaškem velké divadlo ,jinak taky velikost není vše a u zbraní to platí dvojnásob.

Příspěvky: 252

Registrován: ned 16.7.2006, 11:27

Příspěvek od Kusha » ned 26.10.2008, 22:57

To s tym kompenzovanim si mi pride uz s prepacenim otrepana kravina. Mozme pouzivat rovno malorazku a 9karom hovorit, ze si kompenzuju nieco. 45ku zas mala USA zavedenu dlhe desatrocia a ti sa mylili? Tokareva sme mali my a rusi ako dlho? aj tu sa nemylili? Toto rozhodne nie su veci podla ktorych by som posudzoval ucinnost streliva :)

Aspirant na exota
Aspirant na exota

Příspěvky: 225

Registrován: stř 23.8.2006, 22:48

Zbraň: G17

Příspěvek od draven » pon 27.10.2008, 14:38

cmk:neroztočí. je příliš stabilní(její dostatečná hmotnost)
.223 otočí se tak jednou, což způsobuje ranivý efekt blízký 7,62x39, díky nestabilní vysoké rychlosti a velmi lehkému projektilu v průběhu změny hustoty prostředí.
některé vojenské střely sou záměrně konstruktované tak, aby jejich těžiště v druhé polovině střely způsobovalo stejný efekt.

nemluvil jsem o obranném užívání nábojů. jinak přistupuji k problematice stejně, bereš co je k mání a z toho vycházíš.

můžu tě ujistit, že dobrá .45acp 230gr se nezarazí o kost a pokud ano, tak něco určitě už na ten výlet půjde(.45acp je velmi průjné střelivo v měkkém materiálu, ač se vám to nezdá).

EFMJ se brzdí velmi rychle.
rozdíl hmotností, rychlostí a velikosti 9 a 45 je například znát v odrazu od nepřekonatelné překážky.

v tkáni,
45 udělá širší dutinu, doslova vymletou,
9 zdálně potrhanou.
tlaková vlna zanechaná oběma kalibry je vesměs stejně široká.

9x19 je precizně laborovaný náboj u jeho horních hranic výkonu, které může nabídnout.
.45acp má bohužel rezervy.

na marshalla se vykašli.


/NEPOUŽÍVEJ citace a místo toho používej mozek a vše piš do jednoho příspěvku
Naposledy upravil(a) draven dne stř 21.1.2009, 23:19, celkem upraveno 1 x.

Příspěvky: 45

Registrován: pon 03.3.2008, 16:40

Příspěvek od Rony Mates » pon 27.10.2008, 18:04

http://stoppingpower.info/index.php?tit ... ainingCube
http://stoppingpower.info/index.php?tit ... ainingCube
Není co řešit, zde je vidět jasné předání energie. Mám zbraně v obou rážích, ale 45ACP je opravdu zážitek střílet skoro 15g bramboru, je to prda a ta přesnost. :D

Příspěvky: 252

Registrován: ned 16.7.2006, 11:27

Příspěvek od Kusha » pon 27.10.2008, 20:03

Myslim, ze tu nie je vidiet nic. NIeje to vobec vypovedajuce videjko. Ukazuje skor nasledok po zasahu do isteho miesta. Ked aj malorazkou dobre trafis napr 2L naplnenu PET tak ti tiez krasne vyleti do vzduchu.

Příspěvky: 257

Registrován: pon 30.1.2006, 16:20

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Jižní čechy

Příspěvek od karel73 » stř 29.10.2008, 17:32

Není to dlouho, co jsem si pro radost koupil 21 a měl jsem vedle sebe na střelnici 17 a 21 a 23. No, a u 17 a 21 nebyl skoro rozdíl ve zpětném rázu - s SB FMJ 14,9 a 7,5g. Zkoušel jsem střelbu rychlou i pomalou. To ta 23 byla trošku vzteklejší, ale nic nezvládnutelného.

Příspěvky: 20

Registrován: úte 17.2.2009, 23:27

Příspěvek od skautik » ned 22.2.2009, 0:39

v tom clanku se taky mimo jine pise...
Velmi překvapivé jsou prakticky shodné účinky ogiválních střel 9 mm Luger a .45 ACP; to v podstatě boří mýtus o „značné“ převaze zastavujícího účinku ve prospěch pětačtyřicítky. Na druhou stranu je jisté, že .45 ACP vytvoří střelný kanál o větším objemu, což způsobí rychlejší kolaps útočníka v důsledku ztráty krve. To také vysvětluje tvrzení amerických vojáků, že k vyřazení protivníka je zapotřebí 1-2 rány ráže .45 ACP a 3-4 kulky ráže 9 mm Luger.
mozna proto jsou ty zasobniky u devitky tak velike :-)
Příklad 18: Jako odstrašující příklad lze uvést případ rakouské policistky, která byla napadena útočníkem ozbrojeným nožem. K obraně použila služební pistoli Glock 17 ráže 9 mm Luger a zasáhla jej celoplášťovou ogivální střelou do ramene. To útočníka v žádném případě nezastavilo, takže mu musela druhou ranou prostřelit hlavu. Bohužel byla první střelou, proniknuvší útočníkovým tělem, usmrcena žena, která se v tu chvíli pohybovala 50 m od místa incidentu.

Příklad 19: Nedávno také došlo k politováníhodné události u Českých Budějovic, kde jeden podnikatel v afektu vystřelil z pistole ráže 9 mm Luger na dva policisty stojící za sebou. Střílel šikmo zespodu, prvního zasáhl do hrudi a střela po proniknutí jeho tělem zasáhla do hlavy a usmrtila druhého. První policista zemřel v nemocnici.

Z tohoto pohledu je tedy žádoucí, aby střela zůstala v těle protivníka, popřípadě, aby v případě jeho prostřelení po jeho opuštění disponovala již jen minimem energie.
toto je taky docela blbe, co? takze minimalne EFMJ

Příspěvky: 252

Registrován: ned 16.7.2006, 11:27

Příspěvek od Kusha » ned 22.2.2009, 14:03

to su vsetko zname veci :) 40ka mne osobne pride ako skutocne idealna volba na osobnu obranu. Pokial si viem zohnat laboracie co davaju energiu okolo 600J aj so stredne tazkou strelou tak je to pomerne univerzalny naboj aj do lesa aj ked...

HB

Uživatelský avatar

Příspěvky: 193

Registrován: stř 10.9.2008, 8:49

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Ostrava

Příspěvek od HB » pon 23.2.2009, 15:38

Jeste ze mam male ruce, ne nadprumerne prijmy, a pistoli potrebuji dobre schovat do vnitrniho pouzdra. Diky tomu odpada problem 9 mm vs .45 a G19 krasne splnuje vsechny me pozadavky :)
"Be nice to America or they'll bring democracy to your country..."

Příspěvky: 63

Registrován: čtv 05.2.2009, 19:03

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Praha

Příspěvek od Belix » čtv 26.2.2009, 13:18

Me presvedcila tato cast clanku Zaklady Skryteho Noseni:

\"Podle mé zkušenosti čím větší střela, tím lépe. Současně ale větší a těžší střela vytváří větší zpětný ráz, zejména při užití lehké, kompaktní zbraně, které se používají pro skryté nošení. Pokud je zbraň tak silná, že nedokážete opakovaně střílet (ne víc než půl sekundy mezi výstřely, nebo ještě lépe třetina sekundy) a zasahovat s rozptylem dvacet, nebo aspoň třicet centimetrů, pak si vyberte takovou zbraň, s kterou to dokážete.\"

Zkusil sem .45 a neslo mi to z ni opakovane rychle strilet s nejakym rozumnym rozptylem, tak sem zkusil 9mm a tam to slo, tim sem mel vybrano.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1573

Registrován: stř 26.12.2007, 23:24

Zbraň: 2x HK USP 9x19, 2xM4

Bydliště: Plzen

Příspěvek od admix » čtv 26.2.2009, 13:56

Coz je variace na tema "neni dulezite CIM se trefis, ale JESTLI se trefis" :)
"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
Obrázek
Dual HK USP 9x19mm + Colt M4A2 5.56x45mm + PAR15/Dlask A3 .223Rem/5.56x45mm NATO, EOTech 512.A65/1

Příspěvky: 20

Registrován: úte 17.2.2009, 23:27

Příspěvek od skautik » čtv 26.2.2009, 21:34

to je dobre, budu muset zkusit :-)

Zpět na „Střelivo“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz