Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je pon 06.12.2021, 7:40Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 
 Portál Evropské unie - výroční zpráva o šíření ručních zbran 
Autor Zpráva
VIP člen
Uživatelský avatar

Registrován: 03/2005
Příspěvky: 13293
Bydliště: mám
Příspěvek Portál Evropské unie - výroční zpráva o šíření ručních zbran
Zpráva je zajímavá, neboť popírá zvěsti o neslučitelnosti českého práva s právem EU v této oblasti.
Článek je veřejný a lze ho volně šířit.
Nejzajímavější je červeně vyznačená pasáž týkající se České republiky
---------------------------------------------------

Čtvrtá výroční zpráva o provádění společné akce EU ze dne 12. července 2002 o příspěvku Evropské unie k boji proti destabilizujícímu hromadění a šíření ručních palných a lehkých zbraní (2002/589/SZBP)
Official Journal C 109 , 04/05/2005 P. 0001 - 0025

Čtvrtá výroční zpráva
o provádění společné akce EU ze dne 12. července 2002 o příspěvku Evropské unie k boji proti destabilizujícímu hromadění a šíření ručních palných a lehkých zbraní (2002/589/SZBP)
(2005/C 109/01)
ÚVOD
1. Dne 26. června 1997 přijala Rada EU pro obecné záležitosti program EU pro prevenci a potírání nedovoleného obchodu s konvenčními zbraněmi a dne 12. července 2002 přijala Evropská rada společnou akci o příspěvku Evropské unie k boji proti destabilizujícímu hromadění a nekontrolovanému šíření ručních palných a lehkých zbraní a o zrušení společné akce 1999/34/SZBP.
.........
ČESKÁ REPUBLIKA
16. Česká republika vydala zákon o střelných zbraních a střelivu č. 119/2002, který nabyl účinnosti dne 1. ledna 2003. Jeho účelem je plně sladit české právní předpisy s acquis EU, pokud jde o výrobu, nabývání a držení zbraní a střeliva. Zákon o střelných zbraních se zakládá na předchozích právních předpisech a přebírá základní prvky zákona č. 288/1995 o střelných zbraních a střelivu ve znění pozdějších předpisů (včetně vydávání licencí k držení zbraní, registrace zbraní a zbrojních průvodních listů).
17. Při vypracovávání návrhu zákona o střelných zbraních přihlédla Česká republika k hlavním právním předpisům ES o zbraních a střelivu, včetně směrnice Rady 91/477/EHS o kontrole nabývání a držení zbraní, směrnice Rady 93/15/EHS o harmonizaci předpisů týkajících se uvádění na trh a dozoru nad výbušninami pro civilní použití, doporučení Komise 93/216/EHS o Evropském průkazu pro střelné zbraně doplněného doporučením 96/129/ES a Evropské úmluvy o kontrole nabývání a držení střelných zbraní jednotlivci.
18. Zákon o střelných zbraních rozděluje zbraně do čtyř kategorií podle smrtonosnosti a možnosti zneužití. Do kategorie A patří zakázané zbraně, včetně vojenských zbraní a vojenských ručních palných a lehkých zbraní. Do kategorie B patří zbraně podléhající registraci, do kategorie C patří zbraně, jejichž držení podléhá ohlášení a do kategorie D patří všechny ostatní zbraně. Na převod a skladování zbraní a střeliva určeného pro nevojenské účely dohlíží ministerstvo vnitra a policie České republiky.
19. Zákon o střelných zbraních nově definuje kompetence Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva, pokud jde o problémy související se zařazením zbraní do určité kategorie. Zavádí rovněž deset skupin zbrojních licencí, které nahrazují zbrojní povolení. Zbrojní licence je veřejná listina, která fyzickou osobu nebo právnickou osobu zabývající se obchodem nebo podobnými činnostmi opravňuje k nabývání vlastnictví a přechovávání zbraní a střeliva v rozsahu oprávnění stanovených pro jednotlivé skupiny zbrojní licence. Dalším dokumentem, který povoluje nabývání a přechovávání zbraní je zbrojní průkaz. Podle zákona o střelných zbraních a střelivu lze vydávat šest druhů zbrojních průkazů. Obdržení zbrojní licence nebo zbrojního průkazu je jednou ze základních podmínek pro zacházení se zbraněmi kategorie A až C.
20. Zákon o střelných zbraních upravuje rovněž informační systémy o zbraních, střelivu a střelnicích, včetně zveřejňování těchto informací.
21. Kromě toho Česká republika vydala zákon č. 227/2003, kterým se mění zákon č. 156/2000 o ověřování střelných zbraní, střeliva a pyrotechnických předmětů, který nabyl účinnosti dne 1. října 2003. Zákon provádí ustanovení dokumentu OBSE o ručních palných a lehkých zbraních, pokud jde o označování nově vyrobených vojenských ručních palných zbraní, které nejsou určeny pro použití armádou České republiky. Podle nového zákona je Český úřad pro zkoušení zbraní a střeliva oprávněn opatřit příslušnou zkušební značkou vyrobené a vyvezené zbraně, které neslouží ozbrojeným silám České republiky, jiným bezpečnostním sborům, ozbrojeným složkám celní správy a zpravodajským službám.

........

Puvodni odkaz s celou zpravou:
:arrow: http://europa.eu.int/eur-lex/lex/LexUri ... 5XG0504(01):CS:HTML


stř 04.1.2006, 13:47
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvek: 1 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
 cron


Powered by phpBB © phpBB Group, designed by STSoftware, český překlad – phpBB.cz

Doporučujeme: XBMC KODI