Pravidla slušného chování na střelnici.


Obecné i konkrétní informace o střelnicích

Příspěvky: 15

Registrován: pát 13.6.2008, 11:29

Pravidla slušného chování na střelnici.

Příspěvek od Iwrin » úte 03.7.2012, 19:09

Ahoj zkušenějsí střelci. Jak se slušně chovat na střelnici abych svým počínáním nepobuřoval nebo nerozhořčoval ostatní přítomné střelce? Tady na fóru jsem nic nenašel a ani UTFG nepřineslo užitečné výsledky. Tak se radši zeptám dopředu abych se nedopouštěl zbytečných fó pá.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 757

Registrován: pon 01.1.2007, 10:31

Re: Pravidla slušného chování na střelnici.

Příspěvek od FRENKY » úte 03.7.2012, 19:59

Iwrin píše:..se slušně chovat ... abych nepobuřoval nebo nerozhořčoval ostatní
Co chceš vědět víc? :)

Ale vážně. Hlavně bezpečnost. Nic tak nenasere přítomné střelce, jako když se tam začne nějaké kopyto točit s kvérem v ruce.

Jinak se liší chování na kryté střelnici, kde jsi ve stavu jen sám za sebe (obvykle) a ostatní tě v zásadě příliš nezajímají a jinak se musíš chovat na venkovní, kde spolu s ostatními sdílíš prostor terčů.
Z toho plyne pár všeobecně přijímaných pravidel. Např nezačít střílet (na té venkovní) dřív, dokud si to s ostatními "neodkývneš" (obvykle otázkou/povelem "Můžem?"). Totéž "odkývnutí" je nutností také než vyrazíš k terčům. Tady platí nepsané pravidlo, že po dostřílení vystoupíš ze stavu (směrem vzad :)), aby ostatní viděli, že skončils.
To je naprostý základ. Zbytek "slušnosti" na střelnici již dle vkusu a společenské socializace každého soudruha, že. :)

Jo a posbírej si po sobě nábojnice. Něvěříl bys, kolik střelců na to prdí.
Jsem jednoznačně pro zavedení povinného psychologického vyšetření ... humanistů.

Příspěvky: 15

Registrován: pát 13.6.2008, 11:29

Re: Pravidla slušného chování na střelnici.

Příspěvek od Iwrin » úte 03.7.2012, 21:03

Bezpečnost je jasně až na prvním místě, právě mě ty věci okolo střelby nikde nepsali. Uklízet nábojnice je hezký zvyk, co sme stříleli na kurzu na ZP kolikrát jsem měl poit že šlápnout na "pár kusů" navíc a padám na krovky. Co jsem našel na internetu byly většinou .pdf s provoznímy řády střelnic, jeden odkaz dokonce vedl na střelnici pro luky a tam chtěli aby se chodilo v papučích. Takže díky a doufám že až se někde náhodou potkáme nebudeš pociťovat nutkání o mě přerazit smeták. :lol:
Uživatelský avatar

Příspěvky: 783

Registrován: stř 17.2.2010, 22:28

Zbraň: glock 17

Re: Pravidla slušného chování na střelnici.

Příspěvek od kuba » úte 03.7.2012, 21:09

frenky : zas nikdy nevis koho potesis ze si ty tvoje muze posbirat! :-D (takze si uklizej ocelaky hlavne.. :-D)
My only worry about death is that my girl will sell my gear for what I SAID I paid for it...
http://www.facebook.com/severoceskygteam
Uživatelský avatar

Příspěvky: 757

Registrován: pon 01.1.2007, 10:31

Re: Pravidla slušného chování na střelnici.

Příspěvek od FRENKY » stř 04.7.2012, 5:52

A ještě možná dvě otcovské rady :)

Nepřiměřeně nezdržuj ostatní.
Tzn., že když ostatní střílejí plusminus pětiranné položky, tak je poněkud hloupé tam* střílet na jeden zátah 30ti rannou mířenku s poctivými 72 sekundami na ránu :)

Když jsou ostatní u terčů a ty z nějakého důvodu zůstals na čáře, tak nesahej** na zbraň. I když ji máš bezpečně vybitou, pro ty vpředu je to krajně nepříjemné a moc rádi tě za to mít nebudou.

Naopak na druhou stranu, např. takové očumování kolegů při střelbě a jejich zbraní (pozor, ale nesahat) není vůbec bráno jako nějaká neslušnost. Každý se rád podívá na zajímavé zbraně ostatních a třeba i na jejich techniku při střelbě. A kolegy jistě potěší, když uznale pokýveš hlavou nad jeho laděným speciálem, byť by to byl jen Glock s vyměněným záchytem závěru :)

---------
* samozřejmě bavíme se o venkovní, kde na sebe musíte vzajemně čekat. Na kryté s pojezdy je to buřt.
** nedejbože hrkat závěrem, to by už mohlo některé citlivější kolegy i položit na zem (doslova) :)
Jsem jednoznačně pro zavedení povinného psychologického vyšetření ... humanistů.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 485

Registrován: ned 01.10.2006, 19:36

Bydliště: Sev. Morava

Re: Pravidla slušného chování na střelnici.

Příspěvek od daveG17 » stř 04.7.2012, 9:11

S tím očumováním při střelbě je to individuální -mi třeba vadí, když mi někdo cizí "dýchá na krk".
A možná bych taky přidal - nekomentuj nahlas techniku a výsledky střelby ostatních. Pokud teda nevidíš, že někdo drží kvér tak, že si asi závěrem brzo amputuje nějaký prst :)
STI Edge, Kimber Gold Match II, K100, Ruger LCP, Remington 870 Action Express, Vostok SM2 - pacifista od kosti!
Uživatelský avatar

Příspěvky: 757

Registrován: pon 01.1.2007, 10:31

Re: Pravidla slušného chování na střelnici.

Příspěvek od FRENKY » stř 04.7.2012, 9:13

Dave: To jo, dýchání za krk by mi taky vadilo. Ale pokud někdo decentně přihlíží z uctivé vzdálenosti, tak žádný problém.
Jsem jednoznačně pro zavedení povinného psychologického vyšetření ... humanistů.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1305

Registrován: stř 30.3.2011, 10:22

Zbraň: G19 4.gen

Bydliště: Praha

Re: Pravidla slušného chování na střelnici.

Příspěvek od kolaCZek » stř 04.7.2012, 9:23

Mozna bych taky pridal, ze je slusnosti pred strelbou hodit okem, jestli maji vsichni sluchatka. Popripade upozornit lidi bez sluchatek, ze budes delat randal. :wink:
Neni nic prijemnejsiho, nez kdyz se zakecas. Nevsimnes si, ze se ti za zady nekdo priplizil na vedlejsi stav. A necekane ti bouchne ze zemedelskeho nastroje urceneho k obourucnimu pokosu travin (kosy) za zadkem.
Never argue with an idiot, they drag you down to their level and then beat you with experience.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2996

Registrován: ned 12.3.2006, 10:18

Zbraň: G17 a další

Bydliště: Praha Západ

Re: Pravidla slušného chování na střelnici.

Příspěvek od Starosta » stř 04.7.2012, 11:59

Možná se to zdá skoro zbytečné dodávat, ale jako slušnost mi přijde pozdravit - stačí kývnout, mávnout.
Takové to bezeslovné prohlášení: "Zdravím! Bacha, jsem tady taky, budeme spolu komunikovat, jo? Tak zatím, ať to střílí..."
Spousta lidí to nedělá.

Když je lidí na střelnici víc, tak se toho v případě potřeby jít k terčům většinou někdo ujme a udělá "velícího čáry" - ale pokud jsou tam dva tři lidi včetně Tebe, je lepší se dohodnout vždy se všemi a kontrolovat se.
Třeba se při přebíjení (ne uprostřed míření) kolegy střelce zeptat, jestli si můžu dojít převěsit terče, až skončí s položkou. Ten většinou hned vytáhne zásobník, stáhne závěr a poodstoupí :)

Je dobré ujistit se jasnými slovními signály, že střelnice je volná, nebo naopak, že můžeme střílet.
Jednostranné vyjádření "volno", "dobrý", nebo "můžem" - to znamená jen možnost průseru, když si to někdo vyloží opačně a zboku nakráčí do prostoru terčů, nebo naopak začne střílet.

Když jsem na široké střelnici sám, tak než jdu k terčům, procházím za všemi stavy, abych se ujistil, že nikdo další nepřibyl (a zrovna nepřebil) :lol: a pak jdu v přímé linii k terči. Možná jsem paranoidní, ale to neznamená, že ji nemůžu dostat :D
Když jsou tam ostatní, dávám bacha na jejich manipulaci a příp. nasupeně urychleně odcházím - to už se mi taky stalo.

Pokud jsem u terčů sám/poslední, nezdržuju ostatní - nebojím se popoběhnout.
Pokud jsou tam ostatní, nesahám na zbraň, max. páskuju zásobníky v uctivé vzdálenosti od zbraně.
Upozornění na uši je dobrý postřeh, "můžu se podívat?" je běžný dotaz, hlasité "kdákání přes sluchátka" a rušení ostatních střelců jsem snad nezažil.

Myslím, že z hlediska slušnosti je střelnice většinou jedno z nejkrásnějších míst na zemi :D
Starosta
-- Si vis pacem, para bellum --
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1305

Registrován: stř 30.3.2011, 10:22

Zbraň: G19 4.gen

Bydliště: Praha

Re: Pravidla slušného chování na střelnici.

Příspěvek od kolaCZek » stř 04.7.2012, 12:04

Robert Heinlein píše:Ozbrojená společnost je zdvořilá společnost.
Neco na tom bude... :D
Never argue with an idiot, they drag you down to their level and then beat you with experience.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 751

Registrován: stř 14.9.2011, 18:56

Bydliště: Praha

Re: Pravidla slušného chování na střelnici.

Příspěvek od maja » ned 08.7.2012, 15:04

S tím souhlasím. Slušné a ochotné lidi jsem mimo rodinu začal potkávat především až na střelnici. I když určité procento exotů a/nebo nezdvořáků se tam najde taky :)
Uživatelský avatar

Příspěvky: 747

Registrován: sob 14.5.2011, 20:19

Zbraň: víc než 1 :-)

Bydliště: Plzeňský kraj

Re: Pravidla slušného chování na střelnici.

Příspěvek od nettik » pon 09.7.2012, 20:21

Pac byt sprostej v hospode dostane clovek tak leda po tlame...ale byt sprosty na strelnici... :-) ale (bohuzel) musim souhlasit. na strelnicich vetsinou fajn lidi,pokec a obecne slusne a vstricne chovani. Jen s tim popobihanim mam obcas problem kdyz jsem jedine s puskou na siroky strelnici tak pistolaci hotovo a ja beham jak tydyt skoro sto metru :-D

Příspěvky: 3

Registrován: čtv 27.6.2013, 18:22

Re: Pravidla slušného chování na střelnici.

Příspěvek od m98k » ned 28.7.2013, 10:09

Bohužel existuje část střelců, kteří se neumí chovat na střelnici (buď to jsou burani nebo debilové a oběma těmto skupinám by se měl ZP sebrat). Naprosto ignorují fakt, že to co mají v ruce není dětská hračka, ale ostře nabitá zbraň. Na druhou stranu jsem se setkal s naprosto super přístupem střelců, kteří se vědí, jak se mají chovat.
Mám dva příklady, které se mě staly na střelnici:
1. Ten je velmi čerstvý, tak 14dní. Dostříleli jsme a vráceli jsme se nazpět od terčů. Byl jsem poslední (měl jsem nejvíce zásahů v terči :D ), podívám se směrem k palebné čáře a tam si maník hraje s SKS a míří směrem na mě. Viděl jsem krásně ústí zbraně. Byl jsem od něho tak 10m, případná rána by šla tak směrem do hrudníku a netřeba zdůrazňovat, co by to se mnou udělalo. Tak jsem na něj zařval, jestli mě chce zastřelit, zatvářil se, jak když mu nadloube a položil zbraň. Omlouval to tím, že nebyla nabitá. Ale tohle je přesně ta chvíle, kdy i jedno za 1/2 roku vystřelí i motyka. Chyba byla na straně střelce i na straně dozoru (ten ho měl následně hned vykázat ze střelnice, ale neudělal to :( ).
2. Tak dva roky nazpět, kdy si dal chlapík do CZ 75 nastřelovací laserový náboj a mířil s tím na dvěře, kudy se vcházelo/odcházelo ze střelnice. Tím mířil na všechny, kteří stáli jeho směrem. Byl napomenut.

Příspěvky: 1596

Registrován: stř 21.3.2012, 9:17

Zbraň: 3 kusy

Bydliště: Praha

Re: Pravidla slušného chování na střelnici.

Příspěvek od Carloss » ned 28.7.2013, 11:18

Já se setkal na střelnicích jen se slušností. Snažím se i já sám být slušný. Chodím většinou na kryté, pozdrav a upozornění na střelbu (kvůlivá hluchátkám) mi přijdou samozřejmostí. Když se chci na něco zeptat/podívat, tak vždy počkám, až onen dostřílí. Pak vyměníme pár slov. Samozřejmostí je bezpečnost. Všech. Při odchodu popřát příjemný zážitek a fajn den... případně pak u kávy vyměnit pár slov... Střelecká společnost je opravdu velmi slušná a ohleduplná.

To s tím laserovým nábojem... "dobrej fór"... By mě vživotě nenapadlo, že se takhle může vůbec někdo chovat...
ČZ 85, ČZ 50, Walther PPK, NP22, Auto-Ordnance 1911A1 WWII, SIG P239, BARK9
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 3091

Registrován: ned 21.11.2010, 12:57

Re: Pravidla slušného chování na střelnici.

Příspěvek od reddog » ned 28.7.2013, 11:47

"Usi", "strelba", "kontrola k tercum", temer vzdy to staci. "Na zemi" jsem zatim lezel nedobrovolne jen dvakrat. Jednou venkovni - odrazene zbytky z
vedlejsi soubezne PRES val. Jednou vnitrni - slecna 42kg se s prstem na spousti kosy otocila od cary dokola k ostatnim.
Co se tyka slusnosti na strelnici, souhlasim, malokde se k sobe lide chovaji tak hezky ;-)

Příspěvky: 2199

Registrován: ned 23.12.2012, 11:16

Re: Pravidla slušného chování na střelnici.

Příspěvek od Pařez » ned 28.7.2013, 11:59

A hlavně by tam člověk neměl chodit nahatej :mrgreen:

Příspěvky: 1596

Registrován: stř 21.3.2012, 9:17

Zbraň: 3 kusy

Bydliště: Praha

Re: Pravidla slušného chování na střelnici.

Příspěvek od Carloss » ned 28.7.2013, 12:04

Proč by ne? Teadaaaa... jak kterej, žáno... ;-)
ČZ 85, ČZ 50, Walther PPK, NP22, Auto-Ordnance 1911A1 WWII, SIG P239, BARK9

Zpět na „Střelnice“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz