ŽUMPA aneb ekonomika historicka i dnesni


Ostatní debaty mimo zaměření, vtipy, když se prostě chcete vykecat :-)

Příspěvky: 694

Registrován: stř 11.1.2012, 21:13

Zbraň: Glock 26, Steyr L9A1

Bydliště: Ostravsko

Re: ŽUMPA !!!

Příspěvek od Lars » stř 18.7.2012, 18:28

Nikdo - Já si celkem nemám co představovat, ekonomie mě nikdy nezajímala, takže žádný svůj model takového převodu nemám (nicméně v bývalé NDR ten převod taky nějak proběhl a zcela určitě mnohem civilizovanějším způsobem)
Mám svůj názor - a ten říká, že slavná kupónová privatizace byla jedna velká zlodějna.., a tom, kolik miliard se ulilo na různé "kajmanské" banky a co to nakonec udělalo s morálkou v naší zemi, o tom spolu snad diskutovat nemusíme.
Můžeš se mnou samozřejmě nesouhlasit, to je Tvé právo, jako to mé je podržet si svůj názor.
A ohledně centrálně plánovaného hospodářství - netuším, nakolik se jím řídí v Číně, ale pokud ano, tak to venkoncem až tak špatný způsob nebude, vzhledem k dnešnímu postavení čínské ekonomiky ve světě.

Nikdo - na p. Klause máme názor velmi podobný, v názoru na p. Havla se dost podstatně lišíme, protože od dob jeho volání po humanitárním bombardování suverénního státu Jugoslávie není nic, díky čemu bych si jej měl vážit.
Takže shrnuto ohledně politických stran: dokáží-li se Svobodní odstřihnout od svého velkého gurua, i pro mě se stanou volitelnou stranou.

Jinak ano - sám princip, nebo myšlenka, kupónové privatizace zřejmě špatný nebyl. Ovšem pokud již v samotných počátcích této privatizace byly mantinely nastaveny rčením, že žádné peníze nejsou špinavé, tak to jinak, než obrovskou zlodějnou a megatunelem dopadnout nemohlo. Nu což, alespoň jsme po Čapkově slově robot zase po letech obohatili světový slovník pojmem "tunel"...
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1240

Registrován: úte 11.9.2007, 6:41

Bydliště: Kvérov

Re: ŽUMPA !!!

Příspěvek od Nikdo » stř 18.7.2012, 20:00

Jasně, ekonomie Tě nikdy nezajímala, ale na KP máš jasný názor. To Ti závidím, na KP nemá jednoznačný názor spousta lidí, co utrpěli ekonomické vzdělání (jako například já :wink: ).
Čína je ekonomicky velmi svobodná země, v tom smyslu, že je velmi jednoduché založit tam firmu, začít vyrábět, poskytovat služby a vyvážet. Právě to je základ jejího hospodářského růstu.
Pracovní místa vznikají a hlavně peníze se vydělávají tam, kde se podniká. Ne tam, kam přijdou prachy z Brusele na nějaký projekt zaměřený na tzv. "tvorbu" pracovních míst.

Ad Klaus a Havel - asi jsi chtěl oponovat panu Shi :wink:

K nedávné historii psal pan Shi, já bych jen doplnil, že Klaus byl a je představitelem tradičního liberalismu, v názorech neměnný, čitelný a předvídatelný. Bohužel, tuto čistou pozici nedokázal uhájit v období transformace mezi mlýnskými kameny začínajících kmotrů a jejich lokálních slouhů z ODS. Otázka je, zda těmto tlakům vůbec bylo možné odolat. Rozdávalo se příliš mnoho státního majetku, proti takovým lákadlům se nějakým programem a poctivostí a morálkou špatně bojuje :evil:

A nakonec: Klaus a lidi okolo něj se prokazatelně umí dostat k moci. Jedna věc je mít pár lidí a program čistý jak lilii, druhá věc je zvládnout média, propagaci a skutečně získat dostatek hlasů. Nevím, koho volíš a podporuješ, ale kriticky zhodnoť možnosti, s jakou pravděpodobností se budou někdy reálně účastnit na moci.

Možná se hloupě a krutě mýlím, nebylo by to poprvé. Dělej a podporuj to, čemu věříš, hlavně se na to nevykašli. Kdo jiný to tu změní k lepšímu, když ne my?

Příspěvky: 694

Registrován: stř 11.1.2012, 21:13

Zbraň: Glock 26, Steyr L9A1

Bydliště: Ostravsko

Re: ŽUMPA !!!

Příspěvek od Lars » stř 18.7.2012, 23:04

Zeptám se Tě na jednu věc, pane Nikdo - Ty jsi se o KP jen učil ve škole, že?
Já si ji docela dobře pamatuji a zajímavé je, že bratři Slováci od tohohle experimentu upustili po rozdělení společného státu - jistě to nebylo jen proto, že se tak chtěli odlišit od "čehůňov" v rámci nově nabytého pocitu nezávisloti.
No a závěrem vypíchnu o KP ještě dvě věty z wikipedie, celý text si tam (budeš-li chtít) jistě najdeš sám: ...Do června 2002 se prokázanou trestnou činností v rámci tunelování ztratil majetek v hodnotě kolem 50 miliard Kč, další odhadem stovky miliard zmizely neprokázanou trestnou činností nebo tunelováním v rámci legálních pravidel....
...Kupónová privatizace jako jedna z metod privatizace se pro transformující ekonomiky ukázala jako nepříliš vhodná a Světová banka proto dnes doporučuje zemím, ve kterých je stát dominantní vlastník podnikové báze, jiné způsoby privatizace státního majetku...
Tohle mi přijde, jako poměrně jednoznačný názor, a jistě se mnou budeš souhlasit, že i ve Světové bance se pár lidí s utrpěným ekonomickým vzděláním najde :) .

A co se týká Tvého posledního odstavce - v 89. jsem si říkal to samé, co píšeš: Kdo jiný to tu změní k lepšímu, když ne my? Po všech těch letech, když vidím, kam jsme se dostali, už tomu nějak přestávám věřit.. :(

Příspěvky: 138

Registrován: úte 03.4.2012, 2:48

Re: ŽUMPA !!!

Příspěvek od Alci » stř 18.7.2012, 23:47

ty uz mi pripominas myho dedu, ten neustale mele neco o 700mld (to je tak magicky cislo, ze netreba vysvetlovat) a poklada ho za zdroj vseho zla. Netusi ani kdo na co komu behem toho transferu prispel, ale kdyby stat mel tech 700mld tak by vsechno bylo naprosto jine a on by mohl mit vyssi duchod :) Tak asi tak.

Kuponova privatizace byl minimalne zajimavy napad. Mozna blbe provedeny, ale coz. To same se da rict i o komunismu a o cem ne, ze? Beztak tu pulka podniku nebyla konkurence schopna a na te druhe pulce lidi z kuponovky vydelali. Ze se o nic neprislo jasne dokazuje, jak se lidi poucili a jak zachazi s penezi dnes. Delaji furt ty samy blbosti porad dokola a dokola a dokola. Takze co by se zmenilo, kdyby to bylo jinak, hmm?

Ze rezim od 68 udelal z lidi prirozene zlodeje, to vlada zmenit nemuze. A ze jsme uz 4 stoleti narod breptu, to se snad uz neda zmenit nicim :)
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1305

Registrován: stř 30.3.2011, 10:22

Zbraň: G19 4.gen

Bydliště: Praha

Re: ŽUMPA !!!

Příspěvek od kolaCZek » čtv 19.7.2012, 8:46

Ajaja... Uz se na foru o zbranich resi politika.
Zanedlouho to prijde. :twisted:
Never argue with an idiot, they drag you down to their level and then beat you with experience.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 751

Registrován: stř 14.9.2011, 18:56

Bydliště: Praha

Re: ŽUMPA !!!

Příspěvek od maja » čtv 19.7.2012, 8:50

kolaczek: Naplníme trezor a nakoupíme železné zásoby jídla. A pak vyrazíme na lov politiků :twisted:
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1240

Registrován: úte 11.9.2007, 6:41

Bydliště: Kvérov

Re: ŽUMPA !!!

Příspěvek od Nikdo » čtv 19.7.2012, 9:49

Lars: Mě bylo 16, a dělal jsem strašně dětsky a amatérsky odhady budoucího vývoje, a porovnávali s cenou v jednotlivých kolech, abychom s tátou rozhodli co za kupóny z celé široké rodiny nakoupit. No, úplně neúspěšní jsme nebyli, na to, že jsme oba byli tehdy nedotčeni tím, čemu se říká finanční gramotnost :wink:

Wiki je otevřená encyklopedie, co tam kdo napíše, to tam je. Odborně je to podobné, jako například mujglock.com. Zajímalo by mne, jak by si privatizaci představovali soudruzi se Světové banky. Aby to bylo dostatečně rychlé (základním cílem bylo rychlé překlopení do tržní ekonomiky, což slibovalo rychlou stabilizaci zejména měny a zaměstnanosti), administrativně zvládnutelné, aby byl majetek nějak férově byť za symbolické ceny prodáván.

V tržní ekonomice stejně rozložení majetku a příjmů bude nakonec podobné, největší příjmy bude mít hrstka nejdravějších a nejschopnějších obchodníků (ekonomické a mocenské elity). Zatím každý pokus toto pravidlo nějak porušit (od pařížské revoluce přes VŘSR až po tzv. "moderní sociální stát") ode$rali nejhůře ti ostatní, kteří se nemohou a neumí bránit.

kolaCZek: :lol: :lol: :lol:

Příspěvky: 630

Registrován: úte 15.11.2011, 12:54

Bydliště: Praha

Re: ŽUMPA !!!

Příspěvek od E-Ryc » čtv 19.7.2012, 10:34

maja> Jaky lov? Vzhledem k tomu, jak nam jejich rozhodnuti zvedaji tlak, to je urcite trvajici utok na nase zdravi (zajem chraneny trestnim zakonem)... ;-)

Příspěvky: 694

Registrován: stř 11.1.2012, 21:13

Zbraň: Glock 26, Steyr L9A1

Bydliště: Ostravsko

Re: ŽUMPA !!!

Příspěvek od Lars » čtv 19.7.2012, 10:53

Jsme sice v sekci Ostatní diskuze, ale v Černé kronice - no, snad nám to admin bude ještě chvíli tolerovat.
Nikdo - jen tak čistě ze zajímavosti, jak proběhlo přerozdělení státního majetku třeba právě v bývalé NDR, nebo státech jako Bulharsko, Maďarsko?
A ještě něco - Tobě připadá majetek všech těch Kožených, Mrázků, Pitrů.. nějak férově nabytý?
Připadá Ti vůči obyčejným lidem férové, jak dopadly kdysi prosperující podniky pod vedením takzvaných "kapitánů českého průmyslu" (Stehlíci, Soudek, Junek, Maroušek, Rázlová...)?
Já Ti tak nějak nevím, ale na základě všeho, co jsem tady doposud uvedl, považuji celou privatizaci v naší zemi za děsně zpackanou - a to v tom lepším případě.
V tom horším pak myslím na jeden obrovský, předem plánovaný megapodvod..
Uživatelský avatar

Příspěvky: 747

Registrován: sob 14.5.2011, 20:19

Zbraň: víc než 1 :-)

Bydliště: Plzeňský kraj

Re: ŽUMPA !!!

Příspěvek od nettik » čtv 19.7.2012, 11:12

E-Ryc píše:maja> Jaky lov? Vzhledem k tomu, jak nam jejich rozhodnuti zvedaji tlak, to je urcite trvajici utok na nase zdravi (zajem chraneny trestnim zakonem)... ;-)
souhlas 8-)

btw: fakt se to tu trochu zvrhlo v reseni politiky...co by na to asi tak rekl (nepoliticky) pan policejni prezident ? :lol:

Příspěvky: 630

Registrován: úte 15.11.2011, 12:54

Bydliště: Praha

Re: ŽUMPA !!!

Příspěvek od E-Ryc » čtv 19.7.2012, 11:15

Jinak jeste obecne k urovni politiku ve svete, ve firme mame lidi ruznych narodnosti (zapad i vychod) a zda se, ze vsude pritahuje politika stejnou sortu lidi se stejnym (ne)moralnim kodexem... (blici_smajlik)
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1240

Registrován: úte 11.9.2007, 6:41

Bydliště: Kvérov

Re: ŽUMPA !!!

Příspěvek od Nikdo » čtv 19.7.2012, 11:26

Jinou formou privatizace se podařilo korupci a hospodářskou kriminalitu eliminovat? Kdy a kde, prosím?

Zrovna Polsko a Maďarsko jsou moc dobré příklady :lol: Bulharsko se pokusilo nejprve privatizovat přímo do rukou dosavadního managementu (tedy stejně jako v Maďarsku, prominentům dosavadního režimu), pak přímo za prachy, a po neúspěších udělali normální kupónovou privatizaci (které myšlenka vznikla v Polsku a ke škodě Poláků se tam nikdy nerealizovala). V Polsku to probíhalo nějak decentralizovaně, co si kdo urval, bylo jeho. Pak to zatrhli, začali připravovat přímý prodej (který se ve většině případů nakonec nerealizoval, a velká část firem jim zkrachovala ve vlastnictví státu, a tedy na náklady daňových poplatníků).

Ve finále, nekonkurenceschopné firmy stejně zkrachovaly, tak funkční část se stala součástí nebo základem nějakého fungujícího byznysu. Mám takový dojem, že u nás to šlo nejlevněji, a navíc ten slavný Paroubkův "obyčejný" člověk měl největší naději, že si podíl ve funkční firmě koupí za kupony.

Když to shrnu: Pán tedy ví kulové, ptá se na elementární věci, nemá žádné srovnání, hlavně že privatizaci považuje za zpackanou a megapodvod. Konstruktivní návrh, co konkrétně se mělo dělat líp, a jak, se asi nedozvíme. Hm. Tak pro začátek pár stránek o tom, jak složitý to byl proces a co vš museli tvůrci KP zvažovat:
http://cepin.cz/docs/dokumenty/sbor13.pdf

Příspěvky: 694

Registrován: stř 11.1.2012, 21:13

Zbraň: Glock 26, Steyr L9A1

Bydliště: Ostravsko

Re: ŽUMPA !!!

Příspěvek od Lars » čtv 19.7.2012, 12:55

Hmm, já tedy vím kulové.
No jasně - a Ty jsi, po Václavu Klausovi samozřejmě, druhá nejchytřejší entita, toho času se vyskytující na naší planetě, že?
Končím diskuzi s Tebou a do budoucna bych Tě poprosil, aby jsi na mne více nereagoval, stejně jako se já budu snažit vyhnout neplodným a nikam nevedoucím polemikám s Tebou.
Vol si dál svoje favority, kteří rozkradli tuto zemi a většinu národa přivedli na hranici chudoby.
A ostatní nech, ať se rozhodnou sami dle sebe a svých zkušeností.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1240

Registrován: úte 11.9.2007, 6:41

Bydliště: Kvérov

Re: ŽUMPA !!!

Příspěvek od Nikdo » čtv 19.7.2012, 13:21

Škoda, myslel jsem, že se konečně dočkám nějakých faktů a věcných argumentů.
Tak nic, pápá :lol:
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2996

Registrován: ned 12.3.2006, 10:18

Zbraň: G17 a další

Bydliště: Praha Západ

Re: ŽUMPA !!!

Příspěvek od Starosta » čtv 19.7.2012, 14:35

Nikdo se popral s Larsem v žumpě kvůli kupónové privatizaci :lol:
Blahopřeju oběma :lookround:
Starosta
-- Si vis pacem, para bellum --
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1305

Registrován: stř 30.3.2011, 10:22

Zbraň: G19 4.gen

Bydliště: Praha

Re: ŽUMPA aneb ekonomika historicka i dnesni

Příspěvek od kolaCZek » čtv 19.7.2012, 22:50

Popravde to tu moc nectu, protoze se nechci zbytecne nasi*at. Ale az to zacne, tak mi dejte vedet. :twisted:
Never argue with an idiot, they drag you down to their level and then beat you with experience.
Uživatelský avatar

Aspirant na exota
Aspirant na exota

Příspěvky: 320

Registrován: ned 05.1.2014, 22:17

ŽUMPA aneb ekonomika historicka i dnesni

Příspěvek od Lock » úte 14.10.2014, 18:27

Jedna pravdiva citace pro dnesek:

"Demokracia je na hovno systém. Volič nič o ničom nevie, volič je hovno. Volič vníma iba absolútny povrch."
- kdo a v jake souvislosti, o uz si najdete ;)

Zpět na „OFF TOPIC - BEZ ZAMĚŘENÍ“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz