Výstražný výstřel - případ z praxe


Vše o právu, zákonech, zbrojním průkazu a souvisejících věcech

Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 3091

Registrován: ned 21.11.2010, 12:57

Re: Výstražný výstřel - případ z praxe

Příspěvek od reddog » pon 27.8.2012, 20:03

Shi:
o to právě jde, že vystoupil z auta. právě proto píšu: před tímto spolu komunikovali z/do auta a ven. zjevně se pan E ohrožený necítil??
viděl/neviděl oponenta? vyhodnotil/nevyhodnotil situaci z hlediska osobního bezpečí? pan E měl u sebe zbraň a byl si toho vědom, ale jak mohl vědět, zda pan K v autě také není železem vybaven? a myslím, že se mýlíš, člověk v autě je pro toho venku kolikrát mnohem nebezpečnější právě proto, že jej není vidět celého a často mu nejni vidět ruce!!! nebezpečí pro obě strany tkví i v neznalosti a špatném vyhodnocení situace. a ano, opět souhlasím s tím, že vystoupením z auta se situace změnila docela zásadním směrem. jen k tomu tolik, že mimo zaznamenané a potvrzené chůze se pan "agresor" K nijak výbojně neprojevoval, takže striktně dle práva nedošlo ani k přestupku (a je jasné, že vis juri to asi nikam nepovede). pro úplnost jen dodám, že pana K neobhajuji.

já s tebou vnitřně souhlasím, je nefér vyject na staršího a slabšího, ale stejně tak je nefér vysírat a chtít to řešit z pozice silnějšího. a kombinace se dají pobrat různě.

a k tomu focení. nejni dobře, když si tě kdokoli fotí "jen tak". takže za mne, fotograf to pěkně slízne vždy (opět pro doplnění, v mezích zákona a slušného chování :mrgreen: )

a závěrem to nejdůležitější z tohoto případu pro mne jednoznačně shrnul čert:
:arrow: OKAMZITE, ale opravdu hned volat 158 s tim, ze bud ohlasit strelbu nebo zajisteni osoby pachatele. Tvrdim, ze je 100% lepsi byt prvni, co to na tisnovou linku ohlasi.

jen na okraj. docela by mne přesně zajímalo, jak kdo z těch dvou vypovídal, hnedle napoprvé - myšleno s/bez právníka, pod/bez tlaku ze strany PČR.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1240

Registrován: úte 11.9.2007, 6:41

Bydliště: Kvérov

Re: Výstražný výstřel - případ z praxe

Příspěvek od Nikdo » pon 27.8.2012, 20:57

reddog píše:...
a k tomu focení. nejni dobře, když si tě kdokoli fotí "jen tak". takže za mne, fotograf to pěkně slízne vždy (opět pro doplnění, v mezích zákona a slušného chování :mrgreen: )
...
Proč?
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 3091

Registrován: ned 21.11.2010, 12:57

Re: Výstražný výstřel - případ z praxe

Příspěvek od reddog » pon 27.8.2012, 21:15

Nikdo:
no právě proto, že nevím, k čemu to potřebuje. už jsem se dvakráte divil, cožepak to dělám u článku s podvodníky (ilustrační foto) a jakpakto jsem se jen tak ocitl jako svědek autonehody (a jejda, opět ilustrační foto). nikdo se mne neptal, nikdo mi nezaplatil :lol: . a já musil vysvětlovat. to je osobní pobrání proč ne fotografovat bez svolení.
ale tak nějak si myslím, že to PROČ bylo spíše jen řečnické.
no a pokud nejsem sám a je se mnou má dcera, tak tím tuplem focení nebude.

tomík
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Výstražný výstřel - případ z praxe

Příspěvek od S474N » pon 27.8.2012, 21:25

Nikdo: protoze je na to pravo?
Občanský zákoník píše:§ 11
Fyzická osoba má právo na ochranu své osobnosti, zejména života a zdraví, občanské cti a lidské důstojnosti, jakož i soukromí, svého jména a projevů osobní povahy.

§ 12
(1) Písemnosti osobní povahy, podobizny, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkající se fyzické osoby nebo jejích projevů osobní povahy smějí být pořízeny nebo použity jen s jejím svolením.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1240

Registrován: úte 11.9.2007, 6:41

Bydliště: Kvérov

Re: Výstražný výstřel - případ z praxe

Příspěvek od Nikdo » pon 27.8.2012, 22:11

S123N: §12 ještě pokračuje, zejména:
(3) Podobizny, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy se mohou
bez svolení fyzické osoby pořídit nebo použít přiměřeným způsobem též
pro vědecké a umělecké účely a pro tiskové, filmové, rozhlasové a
televizní zpravodajství. Ani takové použití však nesmí být v rozporu s
oprávněnými zájmy fyzické osoby.
Takže tvořím umění, trvám na tom, že neporušuji žádný Tvůj oprávněný zájem a zvolna odcházím. Co s tím uděláš?
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Výstražný výstřel - případ z praxe

Příspěvek od S474N » pon 27.8.2012, 22:24

Nikdo: to si bez resit na foto servery, kde se to jiz tisickrat resilo, tady resime situaci kolem vystrazneho vystrelu.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 616

Registrován: sob 19.2.2011, 11:00

Bydliště: Brno

Re: Výstražný výstřel - případ z praxe

Příspěvek od g-relax » pon 27.8.2012, 22:43

Není zatím dostatečně ustálená judikatura k pořizování audiovizuálního záznamu či fotografií fyzické osoby jinou fyzickou osobou za účelem zadokumentování protiprávního jednání - podrobně viz příloha zde: http://www.mvcr.cz/clanek/pouzitelnost- ... ukazu.aspx

Trend je však připouštět takové záznamy jako důkaz.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 3091

Registrován: ned 21.11.2010, 12:57

Re: Výstražný výstřel - případ z praxe

Příspěvek od reddog » pon 27.8.2012, 23:02

je zajímavé, že od výstražného výstřelu přejdeme k diskusi o ochraně osobnosti. tady se fakt vytěží vše :lol:

a to je dobře

g-relax:
ve zmiňovaném článku pana Potměšila se mi docela líbí toto:
(dovolím si citovat, snad se nikdo zlobit nebude)

"Pořízení nahrávky protiprávního jednání bude možno považovat za jednání v krajní nouzi, případně za jednání v nutné obraně, pokud je pořizováním nahrávky deliktu sledován cíl odradit pachatele od přípravy deliktu nebo jej odradit - již v průběhu páchání deliktu - od pokračování v protiprávním jednání. Jistě existuje řada případů, kdy takovýto způsob "obrany" bude účinný."

výklad k pořizování záznamu u přestupků už je trocha jiné kafe. doporučuji přečtení článku také panu RNDr E.

tomík
Naposledy upravil(a) MujGLOCK.com dne stř 05.9.2012, 9:25, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Sloučeny dva po sobě jdoucí příspěvky! Porušení bodu 6 pravidel!
Uživatelský avatar

Partner MujGLOCK

Příspěvky: 2139

Registrován: sob 11.11.2006, 17:40

Re: Výstražný výstřel - případ z praxe

Příspěvek od john.hawk » pon 03.9.2012, 13:32

Můj názor na tento případ je v této notě : Ikdyž mám morální právo, dát někomu výchovnou, ikdyž mám sebevětší chuť.. musím to prostě skousnout, protože i moje výchovná může být vyhodnocena jako útok ( fakticky to útok je..) a dotyčný může vytáhnout na svoji obranu třeba i železo.. a toho se zase můžu leknout já a tasit taky.. patovka jak vyšitá, kdo líp trefí vyhrává.. a kůli čemu ?? nejde o život.. jde jen o ego.. a případy kdy jde o pouhé uražené ego je dle mého úsudku více.. a končí dost na hovno.. buď basou nebo krchovem..
PS: věčná škoda že Kalousek nenatrefil na dobře ozbrojeného studenta.. mohl ho píchnout kružítkem do oka.. :wink:
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Výstražný výstřel - případ z praxe

Příspěvek od S474N » pon 03.9.2012, 14:35

john.hawk: presne jak se pise zde:
:arrow: poznej-sveho-nepritele-jak-vcas-rozpozn ... t9327.html
Být ozbrojený ale není mandát k chvástání se. Právě naopak: nese s sebou povinnost se chovat umírněně a navzdory neurvalosti se vyhýbat konfrontacím, jak jen to jde. A pokud je konfrontace nevyhnutelná, je morální povinností ozbrojeného občana se ji snažit - v rámci rozumných mezí - deeskalovat. Být nekonfrontční. Chovat se slušně a neagresivně, jak jen můžete. A když není zbytí a musíte se uchýlit k útoku, buďte rychlí, rozhodní a naprosto neústupní a udělejte, co je třeba.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Partner MujGLOCK

Příspěvky: 2139

Registrován: sob 11.11.2006, 17:40

Re: Výstražný výstřel - případ z praxe

Příspěvek od john.hawk » stř 05.9.2012, 9:00

Díky Satanovi za pěkný příspěvek, já s tímto musím jedině souhlasit ( vím o Mc Youngovi více..viděl jsem i videa a přesvědčil mně)
Ohledně stínového tance, musím taky plně souhlasit, protože za určitý čas, kdy jsem sloužil v uniformě jsem čelil několika útoků a ani zbraň nošená viditělně nebyla nic platná.. a to když ty kápneš na tyhle mača, si myslím že se nezaleknou..
Jednou jsem byl u případu, kdy kofola ujížděl před nějakými vymahači autem, docela tomu dával na frak, pak přišla ostrá zatáčka a on ji nějak nemohl vybrat.. v tý zatáčce šel nějaký RNDR a viděl jak se na něho řídí auto a auto řídí kofola, dostal fedry že je to nějaký útok a vytáhl kvér a nechal čerta vyplazit z auta ala Clint Eastwood.. podotýkám že to bylo v roce 99 a čertík začal vřískat tak, že RNDR byl chvilku šetřenej pro podezření z násilí proti jednotlivci a chtělo se mu přišít výtržko atd. Nakonec to bylo dle mého úředního záznamu NO a v pohodě.. ale taky tam byli nějaký tlaky které by mohli vést ke špatnému posouzení ze strany orgánů..
RNDR to ale zvádl svojí perfektní výpovědí a kofola se taky do toho zamotal..

Tím chci říc, že odstrašení formou poodhrnutí nemusí fungovat a může se obrátit proti tobě... a nemusí mít požadovaný oučinek..
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Výstražný výstřel - případ z praxe

Příspěvek od S474N » stř 05.9.2012, 9:26

Jak pise john.hawk, proc zbytecne tahat hned vsechny trumfy na stul.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Zpět na „Právní koutek“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz