Lhůta pro vyřízení reklamace zbraně


Vše o právu, zákonech, zbrojním průkazu a souvisejících věcech

Uživatelský avatar

Příspěvky: 201

Registrován: stř 28.9.2011, 21:17

Lhůta pro vyřízení reklamace zbraně

Příspěvek od Quirinus » čtv 13.9.2012, 22:57

Dával jsem prodejci svoji pistoli na reklamaci 18.6.2012. Prodejce zbraň musí předat svému dodavateli (distributorovi pro ČR), ten si musí vyřídit papíry a odeslat ji do zahraničí výrobci k opravě. No a pak celý postup, ale opačně. Byl jsem tedy mezi řečí (pouze slovně) upozorněn, že zákonnou lhůtu 30 dnů na vyřízení asi nestihnou a slovně jsem odsouhlasil, že týden nebo dva navíc nejsou problém.

No, momentálně už to máme skoro 3 měsíce a prodejce se stále neozval, že si můžu zbraň vyzvednout.

Moje otázka teda je, jakou mám asi šanci, že když se zítra objevím u prodejce, že mi na ruku vyplatí původní kupní cenu.
Jsou tu dva háčky. 1) Pistoli jsem nepředával v původní konfiguraci, chyběly zásobníky a naopak přebývala světlovodná moucha. 2) Průkaz zbraně mám já a je na mě napsaná, takže to nebude standardní postup, o jakym si přečtu na stránkách ČOI.

Nějaký zkušenosti nebo aspoň dobrá rada?
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Lhůta pro vyřízení reklamace zbraně

Příspěvek od S474N » čtv 13.9.2012, 23:04

Quirinus: to, jaky s tim maji obtize je problem prodejce, nikoliv tvuj. Pokud mas reklamacni protokol, kde je uvedeno datum a neni tam vyslovne uvedeno, ze prodluzujes dobu, tak bych jim zitra rano zavolal, ze si jedu zpatky pro penize.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 201

Registrován: stř 28.9.2011, 21:17

Re: Lhůta pro vyřízení reklamace zbraně

Příspěvek od Quirinus » čtv 13.9.2012, 23:10

Jo, to souhlasim, že je to jen jejich problém. Reklamační protokol samozřejmě mám. Navíc toho prodejce nemám rád, už si u něj nic nekoupim, protože když jsem chtěl už dříve reklamovat zásobník, tak dělal ofrky, až jsem si to radši zařídil sám s výrobcem.

Vím, že je zákon na mojí straně, otázka je jen ve vymahatelnosti, pokud se "postaví na zadní". A taky, asi by mi teda měl vyplatit prachy a měli bysme vyplnit šedivák, abych mohl zbraň odhlásit, ne?

To bude legrace. :-)
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2996

Registrován: ned 12.3.2006, 10:18

Zbraň: G17 a další

Bydliště: Praha Západ

Re: Lhůta pro vyřízení reklamace zbraně

Příspěvek od Starosta » pát 14.9.2012, 10:24

Pokud jsi to koupil jako fyzická osoba, tak je to zboží jako každé jiné - akorát jsou tam nějaká povolení a zákonné povinnosti navíc (nosit průkaz zbraně, skryté nošení, atd.).

Pokud reklamuješ, zbraň není ničím speciálním, máš právo požadovat vyřízení do 30 dnů, jinak to můžeš posunout ČOI - věřím, že se s obchodníkem dohodneš.

Chápu, že termínově jim to nemusí sednout vzhledem ke komplikovanější dopravě k výrobci... Ale jak psal Satan, je to jejich problém: pokud to nezvládli ani za 5, 6, 8 týdnů, dokonce ani za tři měsíce - tam bych neváhal, sdělil jim své stanovisko po telefonu a druhý den si dojel pro peníze se vším příslušenstvím, co jsi k tomu dostal.
Do zápisu/protokolu o předání dej, že Ti do nějakýho termínu daj Tvou neporušenou mouchu (za ten úkon očekávej nějaký poplatek). A doporučuju si vynutit jednorázovou sankci v ceně cca té mouchy pro případ, že se na to vykašlou - ať se Ti to netáhne roky a nakonec nad tím nemusíš mávnout rukou...

PS. Zjisti si, zda potřebují povolení k nabytí, nebo jim to můžeš nechat "jen tak" na základě podepsaného papíru.
Starosta
-- Si vis pacem, para bellum --
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Lhůta pro vyřízení reklamace zbraně

Příspěvek od S474N » pát 14.9.2012, 10:36

Starosta: prodejce zadne povoleni nepotrebuje, ti funguji na zaklade licence. V kazdem pripade bych jim to hodil na hlavu a potom se jeste nezapomnel zminit, o jakeho prodejce slo.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 201

Registrován: stř 28.9.2011, 21:17

Re: Lhůta pro vyřízení reklamace zbraně

Příspěvek od Quirinus » pát 14.9.2012, 18:51

S474N & Starosta:

Díky za reakce, pomohlo mi to se rozhoupat a dneska jsem to šel řešit. :-)

Jinak k celýmu příběhu, pistole je stará cca rok a půl no a často se mi sekaly nábojnice ve vyhazovacím okénku (četnost záseků se nesnižovala s počtem výstřelů, odvíjela se od použité značky, samozřejmě s drahým střelivem celkem OK, přebíjenky blbý), ale to nebyl důvod reklamace, důvodem byl vyštípnutý maličký kousek závěru u okénka (cca 1x1mm). V podstatě kosmetická vada, ale jelikož už jsem začal uvažovat nad prodejem, a i taková drobnost by snížila při prodeji cenu, tak proč nereklamovat, žejo. Navíc, když už to budou mít ve fabrice, mohli by se podívat i na tu spolehlivost vyhazování nábojnic, což jsem si předem s výrobcem po emailu domluvil.

Po skoro třech měsících od reklamace u mého "oblíbeného" prodejce Zbraně Brymová jsem včera napsal email výrobci a dostal jsem odpověď, že pistoli s mým v.č. k nim ještě nedorazila(!!!), a že se kterým prodejcem jsem to řešil. To mě teda už nasralo, kdyby byla dejme tomu na cestě zpět, tak neřeknu, ale když se ještě ani nedostala od ProArmsu k výrobci, to bych čekal nejmíň do Vánoc.

Ještě k prodejci Zbraně Brymová - prodává tam taková mírně nevrlá paní (ale jinak je celkem OK), pak hubenější pán s brýlemi (ten mi přije taky v normě) a pak ještě jeden, co si ho pamatuju jen podle chování, ne vzhledu. Ten mi zbraň prodával a choval se při tom ke mně jako k debilovi a pak jsem s ním pár týdnů po koupi zbraně přišel řešit zásobník. Dle výrobce na 17 nábojů, ale já tam narval jen 15. Tenhle týpek mi to nejdřív nevěřil a dělal ze mě opět debila, že to tam neumím nastrkat. :roll: Tak jsem mu řekl, ať mi to předvede. Nacpal tam 16. rudej jak rajče a pak teda uznal, že zásobník na 17 není. A že teda reklamovat můžu, že za 3-4 týdny to bude. Slušně jsem se zeptal, jestli by mi nemohli dát jiný zásobník a vyřešit si to s dodavatelem, že to k nim mám z ruky. Zas se na mě díval jako na debila a že to teda možný neni, že dle zákona na to mají 30 dní. Vykašlal jsem se na ně, šel domů a vyřešil si to sám s výrobcem, trvalo to něco málo přes týden.

Píšu to proto, aby nezaujatý čtenář pochopil, jakej k nim mám vztah. :lol: Když jsem před pár lety naběhl 31. den od reklamace hodinek pro peníze (cena cca jako ta pistole), obsluha mě přiznáním chyby, omluvami, nabídkou kompenzace a obecně slušným jednáním celkem snadno ukecala, abych jim počkal ještě 2 týdny.

Dnes jsem si přišel do prodejny pro zbraň. Byla tam ta paní a ten lepší pán. No a že zbraň ještě není, že musím počkat. Tak já na to, že nemusím, že už jsem čekal dost, ať dají peníze. Pak udělal chybu, mimo jiné mi řekl, že v ProArmsu nad tou reklamovanou vadou kroutili hlavou stejně jako on, že to nestojí za řeč a ať mám pochopení a počkám ještě. Tím mě zase trochu nasral, což jsem potřeboval, a řekl jsem mu, že mi teda tu reklamaci měli zamítnout v zákonem daný lhůtě. A že jeho kolega taky nebyl ochotnej dělat cokoli navíc, než říká zákon při reklamaci zásobníku. Odešel, telefonoval, pak se vrátil a bez keců vyplnil papíry a vrátil peníze. Takže nakonec to pro mě dobře dopadlo.

Nabízel jsem ještě, že jim dám součástky, aby měli komplet balení (origo moucha, pojistka, štětka, 2 zásobníky) a oni mi pak vrátí světlovodnou mouchu a záslepku pojistky. Na to mi řekl, že je mu to jedno, že to klidně necháme tak. Takže tyhle věci (a pár dalších) bude brzo v burze. :wink:
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Lhůta pro vyřízení reklamace zbraně

Příspěvek od S474N » pát 14.9.2012, 19:08

Quirinus: hehe, tak se jim to pekne vratilo, kdyz podle zakona, tak pekne podle zakona. Hlavne uz jenom to, ze to neposlali ani vyrobci, tak to nechapu.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

HV

Uživatelský avatar

MujGLOCK fotograf

Příspěvky: 1793

Registrován: pát 04.5.2007, 12:52

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Praha 10 - Horní Měcholupy

Re: Lhůta pro vyřízení reklamace zbraně

Příspěvek od HV » pát 21.9.2012, 15:40

...předpokládám K100?
...zbraně, mám zbraně
Uživatelský avatar

Příspěvky: 201

Registrován: stř 28.9.2011, 21:17

Re: Lhůta pro vyřízení reklamace zbraně

Příspěvek od Quirinus » pát 21.9.2012, 16:01

Jj, ale kompakt - P1.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 992

Registrován: pon 28.9.2009, 19:00

Zbraň: Glock

Bydliště: Morava-sever

Re: Lhůta pro vyřízení reklamace zbraně

Příspěvek od panvrabec » pát 21.9.2012, 19:35

Tam jsou šmejdi, já bych si od nich nekoupil už ani hadr na podlahu. :!:

Zpět na „Právní koutek“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz