Zbraně jsou špatné, ááááno??!!


Ostatní debaty mimo zaměření, vtipy, když se prostě chcete vykecat :-)

Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Zbraně jsou špatné, ááááno??!!

Příspěvek od S474N » pon 24.10.2005, 15:59

Už dlouho sleduji tendence českých médií, stavět se negativně k otázce zbraní, což hrubě koliduje s nejvyšším zákonem žurnalistiky, a sice podávat objektivní informace.

Tentokrát si to za všechny vypijí pánové redaktoři Jan Gazdík a Jakub Pokorný za myšlenkový veletoč v článku Oba šílení střelci unikají policii. Tvrdí v něm, že zločinci se dostanou ke zbraním snadněji, protože si jich slušní lidé kupují stále více.

Okamžiky krátce před vznikem tohoto článku si představuji zhruba následovně:

Hýdkvótr šéfredaktora Spousty Vaty Dnes, Prágl, 9:30 ZULU : Šéfredaktor k Janovi G: „Hele Honzo, toho Lubinu už hledaj policajti 14 dní, a furt ho nemůžou najít, takže vo tom koukejte udělat nějakej článek. A páč to furt vopakujem kolem dokola a ty blb… tedy naši čtenáři by to už nemuseli číst, tak ať to má nějakej náboj, jasný? Třeba jako že byl Velíšek zastřelenej, to znamená pistolí a zbraně jsou tedy špatné, áááááno??!! A vezmi si k tomu Kubu, na to sám nestačíš. A chci to do dnešního čísla!“

V následujících minutách, v ofisu obou redaktorů: Jan G ke Jakubovi P: „Hele Kubo, starej musí zase zaplácnout nějaký místo a chce něco vo tom magorovi z Karláku, a taky že zbraně jsou špatné, ááááno??!! Takže ty se podívej do vnitrácký statistiky jestli jich náhodou není víc a já zavolám policejní mlufčí, jestli ho náhodou nechytli.“

O několik kliknutí myší později. Jakub P: „Mám to, Honzo ty seš génijus, fakt je těch zbraní víc. No to je na Pulicerovu cenu, fakt. A když je jich víc, tak to znamená, že je taky větší nebezpečí, že tě s nima někdo zastřelí, takže zbraně jsou vopravdu špatné, áááno! A třeba bysme mohli taky napsat, že jsou špatné genové modifikace, protože by si lidi mohli nechat narůst čtyři ruce a do každý vzít jednu pistoli a … Co? Ne, byl jsem tam nedávno, všechno v normě. Proč se ptáš. Aha. No tak prostě napíšeme, že je teda jako víc zbraní, je teda větší riziko, to je logický, článek bude dramatickej a navíc si u těch blb… ééé teda našich čtenářů uděláme voko, jako že je všechno špatný a my jsme na jejich straně.“

Máš doma akvárko? Tak jsi …

Tak a ne jinak si dokáži představit okolnosti vzniku článku Oba šílení střelci unikají policii novinářských embryí Jana Gazdíka a Jakuba Pokorného. Na základě informace o tom, že se letos ztratilo 155 střelných zbraní a necelá desítka tisíc nových nakoupila v něm vyvozují, že se k nim tedy zločinci snáze dostanou. Což působí zvláště komicky v kombinaci se souběžně uvedeným faktem, že nelegálně držených střelných zbraní je několik stovek tisíc. To abych se bál plivnout do moře, protože bych mohl zatopit Nizozemsko. Merde!

Nedalo mi to a prošel jsem si statistiky ministerstva vnitra, volně přístupné na jejich stránkách. Je to poučné čtení a račte se jím osvěžit, stojí to za to (viz odkaz). Mimo jiné se dozvíme, že v roce 2004 bylo celkem 308.308 individuálních zbrojních průkazů (ZP), což je pokles o 1777 oproti roku 2003. V roce 2004 také střelecká veřejnost legálně vlastnila 606.169 zbraní, letos jich má už celých 614.552, údaj o počtech ZP jsem nikde nenašel, nepochybuji ale, že zůstal zhruba stejný. U počtu zbraní jde tedy skutečně o grandiózní nárůst, který se zcela jistě projeví na nárůstu zločinnosti, a to se stejně vysokou pravděpodobností, s jakou by se VyVálená Regina nechala přeoperovat na chlapa.

Podobně komický je podiv autorů nad tím, že „ministerstvo vnitra neumí přesně vysvětlit, proč se lidé stále více ozbrojují a někteří mají i několik zbraní“ a uvádějí, že „před deseti lety bylo zaregistrovaných zbraní ´jen´ 204 tisíc, tedy třetina.“ Pomineme-li skutečnost, že vnitro tu není od toho, aby něco takového vysvětlovalo, je příčina prostá a nasnadě. Vláda rudých sviní, stejně jako jakákoliv další totalitní garnitura, vlastnictví zbraní radikálně omezila a po sametu nějakou dobu trvalo, než si lidé zvykli na svobodu a možnost smět vlastnit zbraň, a nemuset se zároveň režimu upsat vlastní krví.

Výše uvedení autoři se nadále pozastavují nad tím, že dvě třetiny držitelů zbrojních pasů uvedly, že chtějí pistoli kvůli sebeobraně. V tomto případě lze pardonovat jejich neznalost, kouzelnou formulkou „k ochraně zdraví, života a majetku, a dříve také na místech, kam má veřejnost volný přístup“ totiž střelci do žádosti o vydání zbrojního průkazu uváděli proto, aby je legislativa omezovala co nejméně a mohli zbraň nosit všude (s výjimkami).

Riziko klesá, stoupá… tsts

Ponořme se tedy do statistik ještě hlouběji (a pokud mi někdo v diskusi hodlá předhodit obehraný argument o falšování, ať mi tam rovnou připíše důkazy a dodá skutečná data) a podívejme se na to, jak moc se u nás v posledních letech vraždilo a páchaly trestné činy, a to zvláště se zbraní, konkrétně střelnou a dále legálně drženou podle příslušného zákona. Koho zajímá zdroj, najde ho na stránkách ministerstva vnitra pro jednotlivé roky především pod názvem Zpráva o situaci v oblasti veřejného pořádku a vnitřní bezpečnosti na území České republiky. Protože nejsem otrok světa, prošel jsem pouze roky 2001 až 2004 a nezabíhám do rozličných jemných nuancí hodnocení, kterých statistika nabízí dost a dost. Tím ať se zabývají lidé, kteří jsou za to placeni. Například redaktoři MF Dnes.

Vezměme tedy mordy za výše uvedené časové období. V jednotlivých letech jsme jich měli celkem 234, 214, 232, 227, s legálně drženou střelnou zbraní 14, 16, 16, 6. Statistiky nás poučují o tom, že zhruba polovina vražd je motivovaná osobními vztahy, většina je spáchána se zbraní a asi 50 se zbraní střelnou. V tomto bodě jsem pevně přesvědčen, že kdyby Franta neměl v šupleti pistoli, pravděpodobně by Mařenu umlátil pohrabáčem, spolu s Karlem, co mu na ni vlez, adekvátně i v ostatních případech. Tady je již na čase vysvětlit, co je to zbraň. Zbraň je cokoliv, čímž lze učinit útok proti tělu důraznějším, jak říká zákon. Když vás tedy umlátím pytlíkem bonbonů, zabil jsem vás se zbraní (pokud jsem je ale koupil f akci a nabídnu vám je k ochutnání, půjde vzhledem k použité výrobní technologii a marketingové strategii o travičství). Bylo by dobře, kdyby si to už konečně publicisté zapamatovali nekončily svoje články o tom, jak jsou legálně držené střelné zbraně špatné (áááááno??!!) patetickým zvoláním, že většina trestných činů je spáchána pomocí zbraně, jako onehdy jedna redaktorka Týdne. Průměrný vohnout s IQ srovnatelným se stupňovitostí piva, co si zrovna leje do hlavy, si z toho dokáže nanejvýše odvodit, že se u nás střílí jako na divokém západě a každý kdo má zbroják je vrah (a mimochodem, střelné zbraně se při páchání tr. č. používají poměrně málo, jak uvidíte dále, a počet trestných činů je podle statistik s určitými výchylkami přibližně konstantní).

Takže mordy se nám nijak nezvyšují, podívejme se tedy na trestné činy se zbraní. |Celkem bychom to měli následovně: 3367, 3734, 3762, 4228 z toho se střelnou zbraní 997, 916, 814, 790, z toho s legálně drženou 244, 195, 148, 183. (Ovšem tady pozor! Jde o činy spáchané se střelnými zbraněmi obecně, tedy včetně kategorie D, kam patří například flobertky, plynovky, historické zbraně, některé mechanické hračky a podobné záležitosti, na které nepotřebujete ZP a koupit si je smíte bez omezení, nahlašování atd., když dosáhnete věku 18 let. Pokud tuto kategorii odečteme, kriminalita s legálně drženou střelnou zbraní skupin A, B, C klesne na 93 v roce 2003 a 78 v roce 2004). Takže jak vidíme, trestné činy klesají, kolísají, ale v průměru žádné podstatné změny. A teď jedeme dál. V roce 2001 jsme tu měli 321.215 zbrojních průkazů a 562.320 registrovaných (tedy legálně držených) zbraní. V roce 2004 to byl u zbrojáků plynulý pokles na 308.303 a u zbraní nárůst na 606.169. Co z toho plyne? Prd! Věřím tomu, že pokud bychom příslušná čísla prohnali statistickým testem, tak nám možná nějaká korelace vyjde, ale její průkaznost bude nulová. Tvrzení z výše uvedené komické scénky jsou tedy naprosto mimo mísu. Nadále statistiky uvádějí, že se ročně „ztratí“ asi 500 zbraní. Mimo toho, že zbraň zmizí při krádeži tu máme ještě jeden důvod „ztráty“. Pokud vám z nějakého důvodu seberou zbroják, přijdete i o zbraň. Jedním z řešení, jak se tomu vyhnout, je „ztratit“ ji.

Zbraň? No a proč ne!

Soudím, že vlastnit zbraň je základním právem každého slušného občana. Já osobně ji mám už zhruba sedm let, a ví to málokdo. Nemám totiž touhu, stejně jako většina mých střeleckých známých (a to samé předpokládám u většiny ostatních střelců), honit si ego tím, že nosím železo (resp. plast) za opaskem. Proč si lidé zbraně kupují? Nevylučuji, že existuje malé procento magorů, co se nad pistolí večer ukájení a průměr a délku laufu si připočítávají k číslům získaným měřením vlastního pinďoura. Gaussova křivka platí všude. Někdo si splnil svoje sny z dětství, zbraně se mu líbí, tak je sbírá, jiný rozhodl využít svoje právo svobodného člověka. Někdo se setkal s tak ošklivým zločinem ve své blízkosti, že se rozhodl udělat všechno proto, aby něčemu podobnému zabránil, pokud bude moci (můj případ). Někdo se ve svém podnikání dostal tak daleko za hranu zákona, že mu šlo o kejhák. Jiný má střelbu jako koníček. Nic záhadného.

Kdo se cítí bezpečný, nechť se zamyslí nad následujícími údaji z roku 2004: mimo zmíněných vražd a nárůstu tr. č. se zbraní tu bylo 23579 násilných trestných činů, 687 znásilnění, 64695 vloupaček, přičemž krádeží označovaných jako prosté bylo 162139. To je myslím dost důvodů k tomu, postarat se o svoje bezpečí, nehledě na to, že dle zmíněných zdrojů roste brutalita pachatelů. Osobně to přičítám především přílivu uzenáčů ze zemí bývalé Jugoslávie a bývalého Sovětského svazu, kde lidský život, jak je obecně známo, nemá velkou hodnotu. Ostatně se o tom přesvědčili nedávno tuším v Belgii.

Zákon vyhovuje

Za velmi podařený považuji platný zákon o zbraních a střelivu, protože evidentně úspěšně odfiltroval naprosté množství magorů. Kdo si chce pořídit zbraň kat B, což je to, co se obecně rozumí pod pojmem pistole nebo revolver (pro laiky: pistolí střílel James „protřepat nemíchat“ Bond, levolvérem pak kofbojové, to je takové to s bubínkem), potřebuje zbrojní průkaz (platí max. 5 let). Ten dostane na základě posudku o zdravotní způsobilosti (může být doplněn psychologickým či dalším vyšetřením) a především glejtu o tom, že úspěšně absolvoval zkoušku odborné způsobilosti před komisařem. Mimo to musí být žádající osoba bezúhonná a spolehlivá. Zbroják by neměl dostat například ten, kdo nadměrně chlastá a obecně vzato dělá bordel (v posledních třech letech pravomocně uznán vinným za přestupky proti veřejnému pořádku, občanskému soužití, majetku atd., ale například také pokud budete úmyslně chytal ryby v době hájení). Co je důležité, pokud se již jako majitel ZP začnete uvedeným způsobem chovat, policie vám ho na základě zákona může sebrat. Takže když uvidíte, že vohnout v knajpě frajeří se svým železem, uvědomte neprodleně příslušné oddělení policie, a pokud vám kdokoliv bude vyhrožovat tím, že zbraň má a že vám s ní zatopí, udělejte totéž. Když budete důslední, rychle o ni přijde. Mimochodem, nikdo nesmí nosit zbraň, pokud má upito případně jsou jeho schopnosti sníženy v důsledku léků, nemoci nebo návykových látek. Stejně tak, až na výjimky, ji nikdo nesmí mít na rozličných veřejných shromážděních, slavnostech, sportovních podnicích a lidových zábavách.
A ještě finální chyták. Dosud jsme se bavili o střelných zbraních. To je ovšem věc, která uvede projektil do pohybu prostě uvolněním energie v době výstřelu (což může být třeba prak). Správně bychom se měli bavit o palných zbraní, kde se tato energie uvolní chemickou cestou – spálením směsi v nábojnici. Tato drobná hříčka může poměrně značně zkreslit ledasjaké výklady statistiky.

Nebuďte ovce!

Lidumilové nechť dle libosti diskutují o tom, jestli je počet trestných činů spáchaných s legálně drženou střelnou zbraní velký nebo malý. Já tvrdím jedno: Nulové riziko neexistuje! Počty tr. č. spáchaných s legálně drženou střelnou zbraní, vydaných na základě vlastnictví ZP, považuji vzhledem k celkovému počtu ZP za nepatrné. Věřím, že je více než dostatečně vyvažují počet případů, kdy se podařilo díky zbrani trestnému činu zabránit. Můžeme si hrát různé hry na kdyby, například kdyby si majitel nenechal ukrást zbraň, kterou Lubina následně vraždil, byl by Velíšek na živu. Oproti tomu můžeme tvrdit, že kdyby Lubinovi onehdá v autobuse, kde máchal zbraní, pomohl nějaký střelec rozptýlit myšlenky, žádná vražda by se nekonala.

Navíc jsem v otázce svého zdraví a především života extrémní egoista. Považuji se za slušného člověka, daně platím, ač nerad; důchodce v tramvaji pouštím sednout, pokud to nejsou maskovaní zmrdi; k okolí se chovám ohleduplně, málo piju, nekouřím, sportuji a mám užitečnou práci. Můj přínos pro společnost a hodnota mého genomu je mnohem větší, než u nějakého sígra, co se živí tím, že okrádá ostatní lidi. Nevidím nejmenší důvod k tomu, nechat se někým takovým domlátit na kolečkové křeslo nebo se dokonce nechat zabít proto, že se mu zrovna chtělo.

S pozdravem: Nechte zmrdy bít.

Zdroje:
http://zpravy.idnes.cz/krimi.asp?r=krim ... 8_krimi_ad
http://www.mvcr.cz/statistiky/krim_stat ... 2_00_1.xls
http://www.mvcr.cz/sbirka/2002/sb052-02.pdf


------------------------------
Puvodni odkaz:
:arrow: http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2005102303
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Příspěvek od S474N » pon 24.10.2005, 15:59

Velmi zajimava reakce pod clankem, dovolim si take opastovat:


Komentář ze dne: 24.10.2005 12:00:57 Reagovat
Autor: Milan (vagner.milan(at)seznam.cz)
Titulek:Už to jede
Znovu se ozvali lidé, kteří hlavně z neznalosti nebo z nějakého jiného důvodu (pseudohumanisté, odtržení od života, atd.) začínají vyjadřovat své názory na legální držení zbraní. Moje zkušenosti s nimi shvrnu do těchto bodů:

1. Téměř absolutní neznalost způsobu legálního nabývání zbraní v ČR.
- v žádné jiné zemi, kde je přístup ke zbrani povolen, není nabývání tak časově a odborně složité, jako v ČR;
- všude v těchto zemích stačí, aby byl občan řádný a jak bylo uvedeno v tisku, jen ve 2 dalších existuje něco, co se dá nazvat zkouškou;
- v ČR je potřeba zvládnout testy (487 otázek), předvést bezpečnou manipulaci se zbraní a splnit limit ostré střelby, to fakt nikde není;
- kdyby vše nadmíru klapalo (úředníci by chtěli pracovat a měli lidem přístupnou provozní dobu, občan od podání žádosti ke zkoušce, se dostane ke zbraní nejdříve za 2, ale pravděpodobněji za 3 měsíce.
- to nemluvím o evidenci člověka, dokládání papírů a podřízení života zbrani - kontrole na střelnicích, závodech a prověřování při zločinech, atd.;
- legální držitelé zbraní jsou nejprověřovanějšími občany státu;
- z těch, co to kritizují to nikdo nezkoušel a asi by to nebyl ochoten absolvovat;

2. Tlak na zavedení psychotestů

O snaze zavést psychotesty zase nejvíce mluví lidé, kteří nemají představu, co to je a o co jde. Proč v žádné zemi na světě v tomto směru nejsou psychotesty zavedeny? Jsou jinde hloupější než v ČR? V sousední zemi je na krátkou dobu zavedli a výsledek? Propadák, protože je nezvládl ani ten, kdo to prosadil. S ostudou byl zákon zrušen. K věci:

- kdo by takový test sestavil? Psychiatr? A byl by odpůrce zbraní nebo jejich příznivec?;¨
- jaký by byl výstup z psychotestu? Agresivita? Psychopatické znaky?;
- kdo by test hodnotil a rozhodoval o výsledku?;
- kolik by test stál a tím pádem, pro koho by byl přístupný?
- kdy člověk něco vyvede? V klidu u testu nebo v životní krizi?
- o zbrojní průkaz žádají potenciální zločinci, aby mohli být všichni zaevidování, kontolováni a rychle chyceni?;
- jak by byla hodnocena kladná odpověď na otázku "máte rád zbraně?"
- nejvíce jsou psychotesty zavedeny u PČR, AČR, řidičů MHD, atd. a výsledek? I zde se čas od času objeví gauner a násilník, včetně organizovaného zločinu;
- nikdy žádný psychotest nezaručí odhalení zkratového jednání ve vážných životních situacích. Násilí se může projevit u ideálního politika, policisty, lékaře, profesora, psychiatra i kohokoliv jiného.

3. Zbraně nezabíjejí

- zneužití zbraně vždy může udělat jen člověk, nikdy ne zbraň;
- zbraně samy nepřemýšlí, nechodí a jejich konstrukce neumožňuje náhodnou nebezpečnou funkci, to vždy zapříčiní člověk;
- procento trestných činů legálních držitelů zbraní je statisticky nevýznamné.

4. Kdo s bojem proti legálnímu držení zbraní vždycky začne?

Lidé z médií formou tendenčního zaúkolování k negativnímu cíli.
- charakteristická je vždy téměř absolutní neznalost legálního nabývání zbraní v ČR;
- polidšťování zbraní = samy přemýšlí, jednají, náhodně spouští a jiné nesmysly;
- dovíme se že "zbraň vystřelila", "zbraň zabila" a jiné výplody chorého mozku;

Politická objednávka před volbami, atd.
- naprostá většina legálních držitelů zbraní jsou řádní občané, neútočí a nepoužívají lživé argumenty, atd.
- většině lidí v ČR útok na legalní držitele zbraní nevadí, jich se to netýká, protože o tom nic neví.

Množství seriozních diskusí už proběhlo a na tomto fóru jsem shrnul jen některé důležité závěry, které normální člověk pochopí nebo je vezme v úvahu.

Milan Vágner
Uživatelský avatar

Příspěvky: 25

Registrován: pon 15.8.2005, 11:13

Zbraň: GLOCK

Příspěvek od specnaz » pon 24.10.2005, 19:00

Nákupní povolení je naprostá kravina. To bych zrušil hned, ale na druhou stranu bych drasticky přitvrdil s podmínkamy pro získání ZP. Je naprosto ubohý vidět jaký kreténi dostanou naprosto bez nějakého problému zbraň. Žádná znalost bezpečné manipulace nic.
Ani psychotestům bych se nebránil.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Příspěvek od S474N » pon 24.10.2005, 19:29

specnaz: no nevim, dle meho jsou psycholove sarlatani a tudiz to nelze brat jako bernou minci. Osobne to vidim pouze jako dalsi vec kde by bujela korupce. Ja jsem spise pro pritvrdeni postihu - napr. ses nalitej a mas zbran, tak ti nejenom sebereme zbrojak, zabavime zbran, ale pujdes si treba sednout na mesic dva.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 276

Registrován: stř 14.9.2005, 17:36

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Praha

Příspěvek od abeille » pon 24.10.2005, 19:38

Celkem dobrej článek až na ten termín uzenáči, to bych od někoho, kdo se považuje za slušného člověka a kdo se staví nad kdejakého sígra, nečekal.
G17, a když ne G17 pak G10 nebo G12.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 25

Registrován: pon 15.8.2005, 11:13

Zbraň: GLOCK

Příspěvek od specnaz » pon 24.10.2005, 19:49

S474N - možná máš pravdu, ale pohled na zkoušky ZP je hroznej možná je to někdy jiný , ale kde jsem je viděl tak by se mě chtělo brečet.
Plně stebou souhlasím, jsi nalitej odevzdej zbraň a třeba deset let na ní zapomeň + krásná pokuta .....
Moje zkušenosti jsou takové, že minimálně 60 % lidí by zbroják mít vůbec nemělo, protože jsou nebezpeční sami sobě i nám okolo. Oni klasičtí mířenkáři to je štěstí je potkat.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Příspěvek od S474N » pon 24.10.2005, 20:14

specnaz: na jednu stranu souhlasim, nicmene na druhou bych radeji zacal u ridicaku. Nevim jak ty, ale ja se denne navztekam diky dementnim ridicum. Dementa se zbrani jsem na verejnosti jeste nemel tu cest potkat.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 25

Registrován: pon 15.8.2005, 11:13

Zbraň: GLOCK

Příspěvek od specnaz » pon 24.10.2005, 20:19

máš pravdu, snad pomůže onen bodový systém.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Příspěvek od S474N » pon 24.10.2005, 20:23

No nevim, rekl bych, ze ten vubec nic neresi. Jak jsem psal vyse, je to dalsi nastroj na korupci policistu. Spise to bude buzerace tech slusnejsich.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 276

Registrován: stř 14.9.2005, 17:36

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Praha

Příspěvek od abeille » úte 25.10.2005, 10:09

S474N: Jednoho takového dementa máme v ulici, jedněm sousedům vyhrožoval, že když budou venčit psa okolo jeho domu, tak jim ho zastřelí. A svým vlastním sousedům povídal v reakci na to, že občas doma hrají na fujaru nebo co to je, že má doma devítku a válka je válka...

Bohužel žádný z těchto sousedů to neoznámil, protože jen tyto dva skutky by už byl opakovaný přestupek na úseku střelných zbraní, a neměl by co otravovat.
G17, a když ne G17 pak G10 nebo G12.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Příspěvek od S474N » úte 25.10.2005, 10:24

Neni nic jednoduzsiho, nez si to vztahnout na sebe a jit to ohlasit. Oni si to pozjistuji sami v miste bydliste a frajer o tu bouchacku prijde *4*. Takze je to i na tobe.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 276

Registrován: stř 14.9.2005, 17:36

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Praha

Příspěvek od abeille » úte 25.10.2005, 12:34

Abych pravdu řekl, vůbec mě nenapadlo, že bych to mohl ohlásit i já, když jsem toho nebyl přímým svědkem. S tím psem už to je ale asi 1.5 roku a s těmi sousedy půl roku. Není to dlouho?
Určitě před tím, než bych to ohlásil, bych ale požádal o souhlas ty, kteří mi to sdělili - ty postižené. Jde totiž o to jestli by to byli ochotni potvrdit policajtům.
G17, a když ne G17 pak G10 nebo G12.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Příspěvek od S474N » úte 25.10.2005, 15:17

abeille: ber to tak, ze to ohlasis ty, vysetrovatel si vyslechne i sousedy a ty mu radi potvrdi, ze jim vyhrozoval taky. A je to vyresene. *52*
Uživatelský avatar

Příspěvky: 25

Registrován: pon 15.8.2005, 11:13

Zbraň: GLOCK

Příspěvek od specnaz » úte 25.10.2005, 15:24

To víš, že jo nahlaš to. Přesně tenhle typ lidí co se ohánějí zbraní při takových příležitostech by ji opravdu asi nikdy mít neměly.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 498

Registrován: pát 01.4.2005, 17:02

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Praha

Příspěvek od ikar » úte 25.10.2005, 17:08

Jj to vis hlavne, ze se dobre prodavaji dane noviny a to slo v prvni rade, ze nekomu ublizi, pche na to ser....
--- IkaR ---

!!! Radeji byt souzen jednim, nez nesen ctyrmi !!!
kdo jinemu jamu kopa, ten si prijde na docela slusne penize
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2996

Registrován: ned 12.3.2006, 10:18

Zbraň: G17 a další

Bydliště: Praha Západ

Příspěvek od Starosta » čtv 01.6.2006, 10:42

Drasticky pritvrdit testy? Rozhodne. Spis je ale kompletne predelat.
Vyhazet nesmysly typu "Jaky je format fotografii prikladanych k zadosti o zbrojni prukaz", "Kolik cini zakonna odmena pro zkusebniho komisare?", nebo "Ktery urad schvaluje podobu zadosti o vydani zbrojniho prukazu?" - to jsou podle me takove sra*ky, ze jim neni rovno. Kdyz jsem se ucil na zkousky, u jiste serie (asi 10 otazek), kde se vyskytovalo zabezpeceni objektu pomoci mrizi si pamatuju jedine: tloustka prutu 10mm. Vubec netusim, o co tam slo, jen vim, ze kdyz byla rec o mrizich, spravna odpoved byla 10mm. To jsou, uznejte, testy na hodve veci.
Namisto toho bych pridelal dalsich 50 plnohodnotnych otazek na nutnou obranu, krajni nouzi, postihy za poruseni zakona o zbranich, otazky na zdravovedu, apod.
A co hlavne, testy jsou testy. Daji se naucit a i prumerne inteligentni clovek muze snadno takove testy udelat. Testy jsou (a mely by byt) pouze overenim znalosti, ktere jsou nutne a potrebne pro budouciho drzitele zbrane.
Co povazuju za rozhodujici v ramci "bezpecnosti zbrane" (tzn. zneuziti k trestne cinnosti, bezpecna manipulace), je potom zkouska odborne zpusobilosti.
Muj kamarad delal zbrojak v Nachode na trikrat. Pritom slo vzdy o nejakou drobnost, jako ze se pri vybijeni pistole po vytazeni zasobniku nepodival pri stazenem zaveru do zasobnikove sachty a dival se jen do komory, apod. Proste porod.
Jiny muj "velmi blizky znamy" zas manipulaci prakticky nemel - a test bylo mozno opsat, coz rada ucastniku s radosti ucinila. A to tam, prosim, byla oficialne pritomna inspekce shora! Tohle me veru nepotesilo a jsem pro tvrde zprisneni, klidne i v ramci prezkusovani. Lidi, kteri maji zbran leta v nocnim stolku jako sberac prachu jsou dle meho behem vykradeni nejvetsim zdrojem presunu zbrane do kategorie nelegalnich.

Optimalni postup pro ziskani zbrojaku?
Zadost, vypis z rejstriku, doktor (prip. psychotesty dle potreby), testy (prepracovane, smysluplne), povinny kurz manipulace se zbrani (vcetne ostre strelby v rozsahu nekolika stovek naboju), zkouska z odborne zpusobilosti (posouzeni zvladnuti vycviku, overeni bezpecne manipulace, plus napr. reseni stage s rukojmim), pak zbrojak, prezkusovani po 5-10 letech (testy, prip. obnovovaci kurz manipulace).

O kolik by to bylo drazsi?
O povinny kurz manipulace (1000-2000Kc) a prezkusovani radove (500-1000Kc) kazdych 5 nebo 10 let.
Starosta
-- Si vis pacem, para bellum --
Uživatelský avatar

Příspěvky: 294

Registrován: úte 06.12.2005, 12:20

Bydliště: WEST

Příspěvek od veselka » čtv 01.6.2006, 11:05

Já jsem testy dělal před 3 lety v Sokolově - pro toho kdo neví kde to je -je to k Karlovarském kraji ccca 20km od Karlových Varů. Odborná zkouška a testy probíhaly za vysoké odborné vzdělanosti. Co se týše testů, plně se ztotožňuji s názorem, že je tam hodně kravin a věci, které by člověk potřeboval v životě tam naopak chybí. (Je tam několik otázek týkající se zdravotní přípravy, ale jak by se měl člověk zachovat při použití, nebo po použití střelné zbraně tam vůbec nejsou - to si musí "střelec" selským rozumem odvodit a pídit se v článcích a knížkách...) Současný testy prostě nejsou adekvátní potřebám. Jsem zastáncem, že samotný proces schvalování bych rozšířil o hluboké psychické testy.
Čo se týče statistiky trestních činů a přestupků "s legální zbraní", také jsem se díval na stránky mvcr na statistiky - počet těchto činů je celkem kolem 1% !!! Mnohem nebezpečnější je vydávání řidičských oprávnění... takové osobní auto - to je sakra rychlá smrt ( a když smete pár lidí na chodníku - není co řešit). a nikdo nezkoumá, zda je nebo není budoucí řidič ožrala, násilník atd...
Pacifismus je NEMOC modEUrni doby.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1122

Registrován: čtv 29.9.2005, 21:33

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Wien8, Praha8 ______________________ »» zbranekvalitne.cz ««

Příspěvek od MarK » čtv 01.6.2006, 11:27

2starosta: Já jsem tvůj blízký známý? :D
Uživatelský avatar

Příspěvky: 421

Registrován: pát 01.4.2005, 18:57

Zbraň: GLOCK

Příspěvek od SINCITYMAN » čtv 01.6.2006, 11:32

Psychotesty se řešili nalexu,snad tam něco bude,ale nemaj ve skutečnosti cenu,jinak změna testů by prospěla směrem k technice a zacházení se zbraní...
Uživatelský avatar

MujGLOCK team

Příspěvky: 2411

Registrován: úte 29.3.2005, 15:34

Zbraň: G17, G43, CZ858

Bydliště: doma

Příspěvek od Jasik » čtv 01.6.2006, 11:43

A jsme zase u otázky, kdo by ty případné kurzy zacházení se zbraní dělal? Střelnice, které dělají přípravky na získání ZP nebo nějací policejní "specialisté", kteří jsou na tom s ovládáním zbraně mnohdy hůře než průměrný střelec na závodech LOS ???

Zpět na „OFF TOPIC - BEZ ZAMĚŘENÍ“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz