Systém fungování pojistek


Debata o pistolích GLOCK

Shi

Příspěvky: 685

Registrován: ned 04.3.2007, 13:13

Příspěvek od Shi » čtv 10.1.2008, 16:51

Když si fantiazii pustím hodně na špacír, tak si dokáži představit "nehodu", před kterou mě uchrání dlaňová pojistka. Pokud spouštová pojistka glocku není součást nějaké ochrany proti nechtěnému výstřelu při pádu nebo úderu, tak mi její smysl také uniká. Jenomže Gaston a jeho konstruktéři nebyli žádní blbci a proto by i mě zajímalo, jaký má ten nesmysl na spoušti smysl čistě z důvodu přirozené technické zvědavosti.

HV

Uživatelský avatar

MujGLOCK fotograf

Příspěvky: 1793

Registrován: pát 04.5.2007, 12:52

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Praha 10 - Horní Měcholupy

Příspěvek od HV » čtv 10.1.2008, 19:33

cmk: já ji odstraněnou z výroby nemám, já si ji dával pryč sám ;) Ale je fakt, že výrobce tuto úpravu ofiko nabízí a dodává i díl k zaslepení, bez kterého to není funkční.
rostar: nárazník tam určitou funkci má, pohlcuje kynetickou energii v okamžiku nárazu ;)
Shi: já zkouším vymyslet nehodu, při které by mohla zafungovat ta pojistka ve spoušti, ale zatím mi má fantazie nepřihrála žádnou ideu.
...zbraně, mám zbraně
Uživatelský avatar

Příspěvky: 429

Registrován: úte 15.11.2005, 23:05

Zbraň: GLOCK

Příspěvek od rostar » pát 11.1.2008, 0:34

HV: Ta pojistka tam taky určitou funkci má.Má zabránit nechtěnému zmáčknutí spouště a následnému výstřelu. Kdybych si měl představit(vymyslet) situaci kdy by mohla mít platnost, napadá mně např.: Tasení zbraně v krizové situaci kdy jsem ve stresu a ve snaze o rychlý výstřel cpu prst do lučíku aniž bych zbraň už držel pevně a hlavně správným směrem. Nebo: Kontakt s útočníkem který se mi snaží vzít zbraň a cpe prsty do lučíku. Nebo: Z nějakého důvodu mi zbraň vypadne z ruky(nešikovnost,napadení,úlek atp.), snažím se jí ve vzduchu chytit a neplánovaně vrazím prsty do lučíku. V těchto případech je snad určitá šance, že se spoušť nepodaří zmáčknout tak snadno jako kdyby tam pojistka nebyla. Taky mně napadá určitý psychologický efekt. Musím mít vžité nebo podvědomě cítit, že když chci opravdu vystřelit, musím zbraň držet správně a zmáčknout vše co zmáčknout mám. Tím se možná nováčci vyhnou chybám jako je špatný úchop a následné nepřebití nebo ještě hůř, vypadnutí zbraně z ruky. Ale to jsou jen spekulativní teorie a původně jsem se do takových polemik nechtěl vůbec pouštět. Protože jak už jsem psal, mně ta pojistka neruší a prostě patří k mé oblíbené bouchačce.
Jedině pan Gaston je kompetentní vysvětlit jak to vlastně myslel....R
Si vis pacem, para bellum!

HV

Uživatelský avatar

MujGLOCK fotograf

Příspěvky: 1793

Registrován: pát 04.5.2007, 12:52

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Praha 10 - Horní Měcholupy

Příspěvek od HV » pát 11.1.2008, 7:01

Ale jo, beru to, asi to nebude zbytečná věc i když jako nejpravděpodobnější se mi jeví to vysvětlení, že to tak projde u ozbrojených složek a pro civil se to neřeší jinak.
Někoho může ten jazýček rušit, třeba při mířené střelbě (vím, že G na mířenku primárně není). Třeba dlaňovou pojistku u 1911 neřeším, tu prostě nevnímám, ale tu věc ve spoušti... Určitě je to věc zvyku. Vím, že je mnoho lidí, kteří s G střílí o mnoho lépe než já s čímkoliv jiným 8-) :oops:
Tak nezbývá, než oslovit Gastona :lol:
...zbraně, mám zbraně
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1240

Registrován: úte 11.9.2007, 6:41

Bydliště: Kvérov

Příspěvek od Nikdo » pát 11.1.2008, 12:55

O tom, že má G spušťovou pojistku jsem se dověděl asi rok po tom, co jsem s ním poprvé střílel, dnes mám svůj G17 a pojistka mi v ničem nevadí. IMHO dlaňová pojistka je ještě lepší myšlenka - když nedržíš zbraň v dlani, nevystřelí ani když ji taháš z pouzdra za spoušť.
Na druhou stranu revolvery nemají žádnou pojistku a nikdo se nediví, když ho nosíš nadrcnutý. A proti pitomci s prstem na spoušti 100% pojistka stejně neexistuje.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1240

Registrován: úte 11.9.2007, 6:41

Bydliště: Kvérov

Příspěvek od Nikdo » pát 11.1.2008, 13:03

rostar píše:Připadá mně to jako řešit, že nárazník na autě toho moc při srážce nezachrání tak ho sundáme :roll: R
Však se podívej, jaký pásek gumy mají dnešní auta místo nárazníku.
Stejně tak na většině zbraní lze všechny vnější pojistky odstranit a nic moc se nestane. Tedy mimo palcové pojistky 1911, bez ní se blbě drží :P

Příspěvky: 1

Registrován: stř 26.12.2007, 23:49

Zbraň: GLOCK

Příspěvek od G19919 » pát 11.1.2008, 14:25

Na Walther P99 DAO a P99C DAO tiež pridali spúšťovú poistku, iné P99 s inými sp. mechanizmami (AS a QA) ju nemajú

Shi

Příspěvky: 685

Registrován: ned 04.3.2007, 13:13

Příspěvek od Shi » pát 11.1.2008, 14:28

Trochu jsem zagooglil a idkyž jsem nikde nenašel jasné vyjádření, tak se všichni zmiňují, že spoušťová pojistka je mimo jiné součást ochrany proti nechtěnému výstřelu při pádu nebo nárazu pistole na tvrdý povrch.

Co se týče nárazníku aut, tak bych konstruktéry tolik nepodceňoval. Nárazník je součást řízené deformace deformačních zón a co se týče mých omezených zkušeností, tak svou funkci plní celkem dobře :-)
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 1444

Registrován: pon 30.1.2006, 18:18

Zbraň: GLOCK

Bydliště: MATRIX, jako všichni

Příspěvek od Smith » pát 11.1.2008, 16:10

G19919 píše:Na Walther P99 DAO a P99C DAO tiež pridali spúšťovú poistku, iné P99 s inými sp. mechanizmami (AS a QA) ju nemajú
...ale mají, jenom trochu jiné konstrukce. Není tam ten jazýček uprostřed (á la Glock), ale spoušť je dělená na dvě části jakoby horizontálně (podobně SW Sigma). Pokud nezmačkneš spodní půlku, nestřílí.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 43

Registrován: pon 02.7.2007, 15:37

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Slovensko

Příspěvek od colo » pát 11.1.2008, 17:28

Staci energia predpateho zapalniku na to aby odpalila zapalku alebo musi byt zapalnik uplne natiahnuty ?
T.j. keby sa predpaty udernik "vysmykol" (viem ze to nie je mozne kvoli poistkam pytam sa cisto teoreticky).
Ak nie - je mozne aj toto pokladat sa akysi bezpecnostny prvok...?

Shi

Příspěvky: 685

Registrován: ned 04.3.2007, 13:13

Příspěvek od Shi » pát 11.1.2008, 17:59

Obávám se, že to za bezpečnostní prvek příliš vážně považovat nelze - je to jako považovat tenké dráty v rozvodu elektriky jako ochranný prvek proti požáru způsobenému zkratem.

Příspěvky: 97

Registrován: sob 09.3.2013, 22:51

Zbraň: Glock 19 4 gen.

Bydliště: Chomutov

Re: Systém fungování pojistek

Příspěvek od GeorgK » stř 26.6.2013, 15:06

tak to tu trošku oživím, a jde se té pojistky na spoušti nějak zbavit, výměna za verzi bez pojistky, demontáž, po výměně pružin řeším problém s drhnutím spouště, dle pana Pekaříka nutná úprava této spouště, další zbraň bych zase vzal G ale takhle fakt ne, už mě to stálo dost peněz zkoušel sem různé pružiny a stejně musí pryč nebo nechat drhnout spoušť a to je etrémně nepříjemné při střelbě, pro mě to je jediná chyba kterou G má, takže co s tím, jde to odstranit? Zásadně nenosím s nábojem v komoře.

HV

Uživatelský avatar

MujGLOCK fotograf

Příspěvky: 1793

Registrován: pát 04.5.2007, 12:52

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Praha 10 - Horní Měcholupy

Re: Systém fungování pojistek

Příspěvek od HV » čtv 27.6.2013, 11:15

GeorgK: myslíš "pojistkou na spoušti" jazýčkovou pojistku nebo pojistku zápalníku? Jazýčkovou můžeš vyndat, zápalníkovou taky ale doporučuji zachovat obě. Spíše si pohraj s pružinkou pojistky zápalníku. Já ji mám střiženou takže má menší odpor. Taktéž není od věci poleštit na stojně plochu, která se po této pojistce "prochází" při spouštění.
...zbraně, mám zbraně
Uživatelský avatar

Příspěvky: 192

Registrován: čtv 06.6.2013, 22:43

Zbraň: G26

Bydliště: Brno

Re: Systém fungování pojistek

Příspěvek od SEIKEL » čtv 27.6.2013, 11:33

... většinou se do těchto diskuzí nezapojuji, ale tady mi to nedá .... "včom" Ti ta pojistka vadí? ... jazýček na spoušti je jediná z venku viditelná a přístupná pojistka ... u zbraně tohoto typu obzvlášť platí (=platí to pro všechny střelné zbraně, ale u Glocka dvojnásob) že při manipulaci se zbraní nešahat na spoušť, prst na jazýček položím až před výstřelem ... i když přenášiš z cíle na cíl tak dáš prst dolů ... když si zkrátíš reset, tak je to pak kurde VWostrý ... takže za mě na pojistky nešahat ... poladit spoušť - snížit odpor, zkrátit reset ... to jo, ale pojistky vnitřní i ta vnější musí být funkční ... když vyhodíš nadrclýho Glocka z jedoucí šaliny na dlažbu, tak nesmí spustit ... a VWotom to je ... s jazýčkem se bez problémů střílí i soutěže ... nevidím v tom problém ...

Máš-li správné návyky - je to spolehlivej pracant a můžeš nosit nadrcnuto ... já si na to chvíli zvykal, přecházel jsem z CZ75, sice poladěná spoušť, ale furt je tam venkovní kohout, a i s nábojem v komoře je DA systém v klidu, překonat chod vnějšího kohoutu se Ti při spánku pod polštářem těžko podaří ... ale u Glocka? Kurde šáhnout si v noci pro kapesník a pak s pískáním v uších vysávat peří z polštáře po celé ložnici ... chce to správné návyky a nevymýšlet co už někdo dobře vyřešil před náma ...

HV

Uživatelský avatar

MujGLOCK fotograf

Příspěvky: 1793

Registrován: pát 04.5.2007, 12:52

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Praha 10 - Horní Měcholupy

Re: Systém fungování pojistek

Příspěvek od HV » čtv 27.6.2013, 12:00

Myslím si, že mu jde o ty hrby při spouštění, když jede táhlo po pojistce zápalníku. To se dá odstranit opravdu jen poleštěním odemykací plochy na táhle, popř. změkčením pružiny této pojistky.
Když jsem testoval pružiny od druhovýrobce (táhla + zápalníku) také to přidávalo trochu "drhnutí". Může to tedy být částečně způsobeno i stykem pružiny s táhlem.
...zbraně, mám zbraně

Příspěvky: 97

Registrován: sob 09.3.2013, 22:51

Zbraň: Glock 19 4 gen.

Bydliště: Chomutov

Re: Systém fungování pojistek

Příspěvek od GeorgK » čtv 27.6.2013, 23:36

asi takto. ad1. šalinu tu nemáme a nadrclýho ho nenosím takže nespustí, ani nehodlám odstraňovat pojistku úderníku která zajistí i kdybych do Brna zavítal a měl nadrcnuto a vyhazoval jí z tramvaje ,že nespustí :-) , jen tam mám redukovanou pružinu pojistky úderníku která ničemu nevadí ad2. stojinu mám origo 2kg a samozřejmě přeleštěnou brusný papír 1400 a 2000 zrnitost ad3. prostě když tam dám silnější pružinu pojistky nebo slabší úderníku, popř. obě najednou dochází při zmáčknutí spoště k výraznému zadrhnutí ale opravdu je to nepříjemné - dle pana Pekaříka k tomu může docházet a je nutná úprava spouštové pojistky , doufám že to říkám dobře bo se mi ty jednotlivý pojistky dost pletou, prostě pokud by tam byla spoušť bez té potvory co z ní vyčnívá uprostřed nedocházelo by k tomu a proto se ptám, dá se ta potvora odstranit trvale popř. jak to udělat??? Kdyby byl Glock bez téhle vychytávky tak je to pro mě geniální zbraň, nikdo mě nepřesvědčí že pokud už o něco zachytím tak nezachytím tak abych to vzal i o tuto pojistku mě tam prostě přijde zbytečná

Když tam mám origo pružiny tak ten odpor spouště je výrazný a tenhle problém se neobjeví i když se snažím sebevíc
Naposledy upravil(a) GeorgK dne čtv 27.6.2013, 23:47, celkem upraveno 2 x.

Příspěvky: 97

Registrován: sob 09.3.2013, 22:51

Zbraň: Glock 19 4 gen.

Bydliště: Chomutov

Re: Systém fungování pojistek

Příspěvek od GeorgK » čtv 27.6.2013, 23:40

HV píše:Myslím si, že mu jde o ty hrby při spouštění, když jede táhlo po pojistce zápalníku. To se dá odstranit opravdu jen poleštěním odemykací plochy na táhle, popř. změkčením pružiny této pojistky.
Když jsem testoval pružiny od druhovýrobce (táhla + zápalníku) také to přidávalo trochu "drhnutí". Může to tedy být částečně způsobeno i stykem pružiny s táhlem.
zkoušel jsem jak spoušťovou tak úderníku, Ghost kit i Wolfa a u všech to zlobí je to jakoby zadrhnutí a je to docela nepříjemné, dá se to trošku nasimulovat když normálně lučík nezmáčkneš uprostřed ale jakoby bokem prostě začne tam pracovat ta pojistka, chtěl bych si časem pořídit G17 popř. G21 ale tohle mě odrazuje, asi se to nestává vždy při výměně jak jsme pochopil z komentářů tak jsem měl holt pechfógla, spíš by mě zajímal jak jsi tento problém vyřešil, máš origo pružiny nebo ti to drhnutí zmizelo, nebo jsi se s ním smířil?

HV

Uživatelský avatar

MujGLOCK fotograf

Příspěvky: 1793

Registrován: pát 04.5.2007, 12:52

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Praha 10 - Horní Měcholupy

Re: Systém fungování pojistek

Příspěvek od HV » pát 28.6.2013, 9:41

To by chtělo vidět. Ale jazýčková pojistka tohle dělat nemůže. A kdyby ano (po ladění dorazů), tak to přeci uvidíš. Když odmačkáváš, koukni na to z boku jestli ti západka jazýčku pojistky nedrhne o rám.
...zbraně, mám zbraně
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1305

Registrován: stř 30.3.2011, 10:22

Zbraň: G19 4.gen

Bydliště: Praha

Re: Systém fungování pojistek

Příspěvek od kolaCZek » pát 28.6.2013, 14:28

Ze by spoust sla lehceji, nez zatlacit jazycek na spousti? :D
Pak by teoreticky dochazelo k zakopnuti, kdyz se spoust opre pojistkou,
kterou pak zamacknes a spoust pokracuje vesele dal...
Never argue with an idiot, they drag you down to their level and then beat you with experience.

Příspěvky: 97

Registrován: sob 09.3.2013, 22:51

Zbraň: Glock 19 4 gen.

Bydliště: Chomutov

Re: Systém fungování pojistek

Příspěvek od GeorgK » pát 28.6.2013, 23:13

kolaCZek: zkoušel jsem to asi stokrát, když rozev´bereš mechanismus tak ta pojistka, jazýček na spoušti má zevnitř nahoře jakoby sadu výstuplů asi se nějak při slabší pružině úderníku, popř. silnější spouště dostávají do kontaktu s lučíkem zevnitř, bylo mi to yvsvětleno že se to může stát ale vadí mi to, no teď možná stejně koupím již upravenýho G21 kde tohle bude upraveno přímo z dílny G19 buď nechám v záloze se stand. pružinami nebo půjde z domu, uvidíme není nad osobní zkušenost

Zpět na „Pistole GLOCK“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz