Grammar nazis aneb jazykový koutek


Ostatní debaty mimo zaměření, vtipy, když se prostě chcete vykecat :-)

Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 3091

Registrován: ned 21.11.2010, 12:57

Re: Grammar nazis aneb jazykový koutek

Příspěvek od reddog » úte 25.6.2013, 23:43

No, vystihnul jsi to hezky, Larsi. A s Certem take nelze, nez souhlasit.
Uživatelský avatar

STD člen

Příspěvky: 141

Registrován: pát 01.3.2013, 17:50

Re: Grammar nazis aneb jazykový koutek

Příspěvek od Nazír El Cid » stř 26.6.2013, 2:16

Chlapi, já jsem levák, přeučený na praváka, oběma psát neumím a kompilace mi je ukradená.
nějak jsem si myslel, že se zde jedná o zbraně a vše kole nich a CZ, či C-shit se nějak moc neřeší.... :wink:
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 3091

Registrován: ned 21.11.2010, 12:57

Re: Grammar nazis aneb jazykový koutek

Příspěvek od reddog » stř 26.6.2013, 6:23

Pechta:
Vidis, a napsal jsi to do spravneho oddeleni, hehe. Pochopil jsi vyznam, zaradil jsi se a vyjadril svuj nazor.

Příspěvky: 19

Registrován: pon 18.2.2013, 18:14

Zbraň: CZ75TS

Re: Grammar nazis aneb jazykový koutek

Příspěvek od drevomorka2 » čtv 27.6.2013, 18:58

To mě může vždy trefit šlak ,když nějakej iteligent začne na forech upozorňovat na gramatické chyby ostatních.Přijde mi to jako nehorázná stupidita přechytralých inteligentů.Né každý je gramaticky zdatný a do fora se chce zapojit.Nehledě na to existují nemoci jako např.disleksie a tomu podobné, kdy si clověk třeba neuvědomuje jestli tam patří I,nebo Y.Tak prosim tě Larsi raději slintej a mlč.

Příspěvky: 694

Registrován: stř 11.1.2012, 21:13

Zbraň: Glock 26, Steyr L9A1

Bydliště: Ostravsko

Re: Grammar nazis aneb jazykový koutek

Příspěvek od Lars » čtv 27.6.2013, 20:12

Dyslexie - porucha učení, respektive porucha čtení, způsobující následně poruchu učení.
To co máš na mysli, milý "Dřevokaze", je zřejmě dysgrafie,takže až zase budeš mít pocit, že máš co sdělit, doporučuji si pro příště něco nastudovat alespoň podle wikipedie, jinak ze sebe akorát děláš hlupáka - a jednoho takového už tu máme, co chtěl oslňovat znalostí cizích slov a nějak se nepovedlo :lol:
Navíc - moje výtka byla adresována velmi konkrétně, konkrétnímu členu fóra, ale to Ti asi uniklo.

Příspěvky: 19

Registrován: pon 18.2.2013, 18:14

Zbraň: CZ75TS

Re: Grammar nazis aneb jazykový koutek

Příspěvek od drevomorka2 » pát 28.6.2013, 8:14

Promiň jsem jen hloupý dyslektik,ne disgrafik a nemůžu se rovnat sečtělému ostravákovy.A vím co jako dislektikovy mi dělá problém.Nemusím to hledat na wikipedii. A když už jsme u slova disleksie,tak je to cizí slovo které mužeš psát s tak i tak pane ostravský chytrolíne.Ale zřejmě si nepochopil proč jsem vůbec do této diskuze zasahoval.

Příspěvky: 694

Registrován: stř 11.1.2012, 21:13

Zbraň: Glock 26, Steyr L9A1

Bydliště: Ostravsko

Re: Grammar nazis aneb jazykový koutek

Příspěvek od Lars » pát 28.6.2013, 8:55

Ne nepochopil, asi to bude tím, že jsem holt ten "sečtělý ostravský chytrolín", což Tobě evidentně leží silně v žaludku :lol: .
Takže mi prosím napověz, proč se najednou cpeš do diskuze, když do této chvíle (od zhruba poloviny února) jsi se zajímal pouze o inzeráty.
Nemohu si pomoci, ale něco (spíše někoho) mi to silně připomíná - záliba v nákupu a prodeji, pletení si významu původem cizích slov.., navíc jsi vytáhl do boje v okamžiku, kdy jsem nabídl pomoc jedné slečně, co ji její bývalý přítel mlátil.
Jistě, nemusí jít o nic jiného, než o velmi zajímavou shodu náhod.
Nicméně - pokud jsi jen náhodný návštěvník fóra, nemíním s Tebou dále ztrácet čas.
Pokud si fórum pročítáš pravidelněji, měl by sis uvědomovat, že zase až tak často s češtinou "neprudím", naopak někoho, kdo prokazatelně dysgrafii má, jsem se zastal. A znovu opakuji, moje připomínka, kvůli které vzniklo celé tohle vlákno, byla adresována jednomu konkrétnímu člověku, který dysgrafii ani dyslexii prokazatelně (mohu-li to tvrdit na základě všech jeho předchozích příspěvků - a že jich není zrovna málo) nemá.
A konec konců - i když už někdo má tyhle problémy (a záleželo-li by mu na jeho písemném projevu), existují různé gramatické editory, že?

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Re: Grammar nazis aneb jazykový koutek

Příspěvek od cmk » pát 28.6.2013, 10:06

Lars píše:Víš Tomíku - ať si každý mluví jak chce, je to na každém jednotlivci na kolik mu záleží na kultivovanosti jeho projevu a jak ho vnímá jeho okolí.
Nicméně - sám za sebe prostě nemám rád týpky, co se snaží ostatní ohromovat a působit na ně tím, co dělají, čím jsou.. atd, a na druhé straně se vyjadřují jako někde v nádražním bufetu z 80. let.
Asi nejlépe to vystihuje věta (spíše taková slovní hříčka), kterou si budou pamatovat jen "pamětníci" jako já, je to věta z dávných "Sešlostí" Luďka Nekudy: lidé by měli být, jací se zdají, anebo nejsou-li, se nezdát...
Navíc - moje výtka byla adresována velmi konkrétně, konkrétnímu členu fóra, ale to Ti asi uniklo
Snazim se myslet a cist v souvislostech...

Fakt 1: Napsal jsem solvo nejt a na tos reagoval, jak strasny Ti to prijde (tim ta diskuze zacala)
Fakt 2: Nemáš rád týpky, co se snaží ostatní ohromovat a působit na ně tím, co dělají, čím jsou..
Fakt 3: Ve téže diskuzi jednoznačně píšeš: "moje výtka byla adresována velmi konkrétně".

Tedy - mám to brát tak, že já (podle Tebe) se tu snažím ohromovat lidi a působit na ně tím, co dělám a čím jsem, ale vyjadřuji se jako v bufetu z 80. let?
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.

Příspěvky: 694

Registrován: stř 11.1.2012, 21:13

Zbraň: Glock 26, Steyr L9A1

Bydliště: Ostravsko

Re: Grammar nazis aneb jazykový koutek

Příspěvek od Lars » pát 28.6.2013, 10:18

Cmk:
ad1) Ano, slovo "nejt" mi přijde jako opravdu strašné
ad2) Ano, mám určitou averzi vůči týpkům, co se snaží ostatní ohromovat tím, co dělají (viz Tvé několikeré připomínky, jak jsi se svého času pracovně netovým diskuzím věnoval) - a přitom nejsou schopni (nebo ochotni - pro mě to vyjde nastejno) se gramaticky korektně vyjádřit
ad3) reakce viz výše
Shrnutí - přirovnání k bufetu z 80. let je příměrem k Tvému slangovému stylu vyjadřování.
Je to můj problém, že mi tohle vadí, u někoho se nad tím nepozastavím, u jiného to vnímám hůře.

Edit: Někde na začátku jsem Ti (z nějakého svého důvodu) adresoval určitou připomínku.
Ty jsi ji (z nějakého svého důvodu) nepřijal. Fajn, tím by to přece mohlo skončit, ne?
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1240

Registrován: úte 11.9.2007, 6:41

Bydliště: Kvérov

Re: Grammar nazis aneb jazykový koutek

Příspěvek od Nikdo » pát 28.6.2013, 10:30

Pche, nejt: Věděl bys, co znamená cajzlovsky "vovejvat"?

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Re: Grammar nazis aneb jazykový koutek

Příspěvek od cmk » pát 28.6.2013, 11:05

Lars > skoncit by to mohlo, kdybys na to nenabalil pomerne slusny zobecneni a naslednou konkretizaci, na koho to vztahujes.

Takze - chceme-li byt konkretni, uved prosim priklad pro vetu: "viz Tvé několikeré připomínky, jak jsi se svého času pracovně netovým diskuzím věnoval" (optimalne v kontextu - tedy ne, ze vyskubnes 3 slova z nejakeho prispevku).

Každopádně si nastuduj něco o jazyku českém, než ty naopak ze sebe začneš dělat "vzdělaného intelektuála, kterého bolí oči při pohledu na nespisovné tvary slov".
"Nejt" není slang, nýbrž hovorový výraz obecné češtiny. Možná, pokud bych středojihočeskou oblast (Sedlčansko a okolí a níž - spíše tedy jihočeskou) mohl označit za oblast s nářečím, tak ad absurdum by to mimo jiné mohlo být součástí nářečí (protože tato oblast vyniká náhradou EJ za Y) - zeptej se někoho z Týna nad Vltavou, když jede domů, kam jede... Jestli do Tejna nebo do Týna.

"SLANG" je nespisovný útvar jazyka, který je charakteristický pro mluvčí náležející k určité zájmové nebo profesní skupině. Rozdíly oproti spisovnému jazyku spočívají především ve slovní zásobě (tato definice z Wiki mi přijde poměrně jasná).

Slangový pojem je třeba "ramka" pro počítačovou pamět typu RAM, "esesdéčko" pro pevný disk typu SSD, "ajťák" pro technického pracovníka v oboru IT - to je ajťácký slang a ani na něm není nic závadného.

Já nemám zase rád, když někdo na neformálním prostoru (ať už je to virtuální datový prostor typu fórum, nebo hospoda...) dělá chytrého na jazykových drobnostech.
Rozumím tomu, když někdo napíše příspěvek, který nelze pro své zpracování skoro rozluštit a někdo mu to vytkne. Ale otáčet se na použitém slově či slovech, kterým každý rozumí - to já osobně beru jako nahánění patrně pošramoceného ega.
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2996

Registrován: ned 12.3.2006, 10:18

Zbraň: G17 a další

Bydliště: Praha Západ

Re: Grammar nazis aneb jazykový koutek

Příspěvek od Starosta » pát 28.6.2013, 11:24

Lars: Zdá se mi to, nebo když Ti kdokoli oponuje, jdeš hned po něm? :roll:
Btw. Myslíš, že mně taky leží v žaludku, že jsi z Ostravééé a proto mám tendenci se ozvat... Anebo že je to kvůli tomu, jak reaguješ na ostatní? :crazy:
Starosta
-- Si vis pacem, para bellum --

Příspěvky: 694

Registrován: stř 11.1.2012, 21:13

Zbraň: Glock 26, Steyr L9A1

Bydliště: Ostravsko

Re: Grammar nazis aneb jazykový koutek

Příspěvek od Lars » pát 28.6.2013, 15:37

Nikdo - "vovejvat", to je ještě česky? Jen hádám, ale snad je tam nějaká vzdálená fonetická podoba se slovem ovívat, z toho snad "vovívat", následně "vovejvat"?

Starosta - moc jsem nepochopil, co jsi vlastně chtěl říci. Takže pokud máš něco na srdci, zkus to nějak konkrétněji.

Cmk - vidíš, tohle je přesně to, nač jsem narážel, když Ti na tom záleží, děláš chytráka, otáčíš se na slovíčkáš, ale obecně mluvíš, pardon píšeš - alespoň pro mě - jako v tom nádražním bufetu.
Takže se dál vyjadřuj jak chceš, mysli si o mně co chceš, já si zase budu myslet své o Tobě.
A s tím bych naši polemiku uzavřel.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2996

Registrován: ned 12.3.2006, 10:18

Zbraň: G17 a další

Bydliště: Praha Západ

Re: Grammar nazis aneb jazykový koutek

Příspěvek od Starosta » pát 28.6.2013, 16:32

Starosta píše:Zdá se mi to, nebo když Ti kdokoli oponuje, jdeš hned po něm? :roll:
Tohle je málo konkrétní?
Zajímalo by mě, co Tobě leží na srdci - tohle už dávno není diskuse o češtině... :bomb:
Starosta
-- Si vis pacem, para bellum --

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Re: Grammar nazis aneb jazykový koutek

Příspěvek od cmk » pát 28.6.2013, 19:52

Lars píše:Takže se dál vyjadřuj jak chceš, mysli si o mně co chceš, já si zase budu myslet své o Tobě.
A s tím bych naši polemiku uzavřel.
Mysli si co chces, ale zcela konkretne jsi napsal: "viz Tvé několikeré připomínky, jak jsi se svého času pracovně netovým diskuzím věnoval" - rad bych, abys toto cimkoli podlozil.
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1251

Registrován: pát 07.9.2007, 13:47

Bydliště: LKPR

Re: Grammar nazis aneb jazykový koutek

Příspěvek od Biggles » pát 28.6.2013, 19:56

Radši bejt v nádražním bufetu s chytrejma lidma, než si kazit den s přechytralejma. Fakt řešit, jestli je lepší "votevři vokno, vole" nebo "otevři okno, ole" mi přijde mimo. Jó bejt někde v prostředí vyžadující dekórum, na vobchodním jednání nebo třeba u soudu, neřeknu ani popel, ale abych v rámci volnočasovejch aktivit řešil, jestli se někdo z mojí češtiny nevomeje, tak to mne ani nehne 8-)
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 3091

Registrován: ned 21.11.2010, 12:57

Re: Grammar nazis aneb jazykový koutek

Příspěvek od reddog » pát 28.6.2013, 22:44

Hehe, no a mne na tom celém baví hlavně to, že když mne to začne trápit, tak to prostě přestanu číst.

A jak už jsem napsal jinde a dříve. Je dobře, že když někdo něco má, tak to napíše. Je-li to problém, může se dát vyřešit. Není-li to problém, dá se pobavit :mrgreen:

Příspěvky: 1523

Registrován: stř 02.8.2006, 14:14

Zbraň: GLOCK

Re: Grammar nazis aneb jazykový koutek

Příspěvek od Mistral » sob 29.6.2013, 13:11

Nwim, esli se v době google speelchecku někdo ještě vůbec může kvůli chybám v chatech a podobných fórech vymlouvat na dysgrafii.
Mysli globálně, střílej lokálně. Nejsi kompetentní!
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1266

Registrován: sob 19.6.2010, 22:39

Zbraň: Weaponized sarcasm

Re: Grammar nazis aneb jazykový koutek

Příspěvek od jry2000 » ned 30.6.2013, 21:13

Muze. Respektive muze to zkusit :)
Lajte mi lhu-li

Příspěvky: 694

Registrován: stř 11.1.2012, 21:13

Zbraň: Glock 26, Steyr L9A1

Bydliště: Ostravsko

Re: Grammar nazis aneb jazykový koutek

Příspěvek od Lars » stř 03.7.2013, 0:47

cmk píše:
Lars píše:Takže se dál vyjadřuj jak chceš, mysli si o mně co chceš, já si zase budu myslet své o Tobě.
A s tím bych naši polemiku uzavřel.
Mysli si co chces, ale zcela konkretne jsi napsal: "viz Tvé několikeré připomínky, jak jsi se svého času pracovně netovým diskuzím věnoval" - rad bych, abys toto cimkoli podlozil.

Cmk - podívej, není mým koníčkem někde hodiny dohledávat to, co kdo kdy řekl. V mé paměti zůstalo, že jsi se někde tímhle "holedbal". Pokud tvrdíš, že tomu tak není a že jsi nic takového (ani nějak podobného) neříkal, beru svá slova - s omluvou - zpět.


Biggles - mi zase přijde "mimo" takhle mrzačit náš jazyk.
Asi jsem v tomhle trochu divný, ale když porovnám češtinu s tupě nesklonnou angličtinou a jen o něco méně tupější němčinou, pak na naši řeč cítím opravdu hrdost. Škoda, že ten pocit neznáš..

Zpět na „OFF TOPIC - BEZ ZAMĚŘENÍ“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz