„Aktivní střelec“ na Florenci


Události o zbraních ve světě i u nás, trestné činy se zbraní, apod.

Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: „Aktivní střelec“ na Florenci

Příspěvek od S474N » pát 05.7.2013, 10:13

Self-Def-Enthusiast píše: Už to vidím, MP je na místě první, jsou slyšet výstřely a výkřiky obětí, žen, dětí......a měšťák vytáhne z kapsy pásku, obtočí vchod do metra páskou a čumí, poklepává chodidlem o zem a čeká, než přijede PČR.
No nevim, ale po tom, co predvedl straznik v Duchcove bych se ani nedivil tomu, kdyby ta situace byla "Hele neslysel si strelbu Franto?" "Serem na to, jedem radsi jinam, je to vo pruser."
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 747

Registrován: sob 14.5.2011, 20:19

Zbraň: víc než 1 :-)

Bydliště: Plzeňský kraj

Re: „Aktivní střelec“ na Florenci

Příspěvek od nettik » pát 05.7.2013, 10:49

pablb pablb... certe nech je uz byt. mozna by sis mel zkusit mesic slapat chodnik a prestal bys drzkovat.
Ja chapu tve komplexy a tvou zast vuci MP za to ze te k nim tenkrat nevzali, ale ze budes mit takovej problem se pres to prenest bych zrovna u tebe necekal :-D
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: „Aktivní střelec“ na Florenci

Příspěvek od S474N » pát 05.7.2013, 10:51

nettik: projekce? A z jakyho duvodu te nechteli? *88* *40* *49* *3*
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 70

Registrován: úte 12.3.2013, 16:07

Bydliště: Ostrava

Re: „Aktivní střelec“ na Florenci

Příspěvek od rotmistr » pát 05.7.2013, 11:23

Ale no tááááááák, člověk by doufal že se zodpovědní držitelé střelných zbraní vyvarují takovéhohle generalizování. Že je někdo měšťák vůbec nemusí znamenat že by byl člověk neschopný lempl, stejně jako výsadkář z chrudimi nemusí být vygumované hovado a člen PMJ sadistická domina v uniformě...
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris.

Příspěvky: 694

Registrován: stř 11.1.2012, 21:13

Zbraň: Glock 26, Steyr L9A1

Bydliště: Ostravsko

Re: „Aktivní střelec“ na Florenci

Příspěvek od Lars » sob 06.7.2013, 11:58

Zvykneš si, tady to tak prostě chodí.
Alespoň můj postřeh - za dobu co tady chodím - je, že "střelci" (většinově, i když jsou i světlé výjimky) jsou natolik vyhranění individualisté, že jen velmi těžce snášejí vlastní kritiku a jen velmi neochotně jsme ochotni tolerovat názory druhých..
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 3091

Registrován: ned 21.11.2010, 12:57

Re: „Aktivní střelec“ na Florenci

Příspěvek od reddog » sob 06.7.2013, 19:07

Lars:
Ja s tebou tak uplne nesouhlasim. Drtiva vetsina tech, ktere odtud z fora znam, jsou naopak tolerantni a s prijimanim nahledu tech ostatnich problem nemaji. Ale jinak mas pravdu v tom, ze vetsinou jsme individualiste. Myslime a vyhodnocujeme. Malokdo z nas se nechava jen tak vlacet osudem. Proto tady taky rozebirame treba tu "Florenc", abychom snad nasli pripadnou moznost obrany, kdyby nahodou. Proto nejen tady na foru diskutujeme i o spouste jinych vecech.

Za OT se omlouvam. Ale Larse znam osobne, tak to take osobne beru. On je Lars vcelku pohodar ;-)
Uživatelský avatar

Příspěvky: 109

Registrován: čtv 19.5.2011, 8:28

Zbraň: ČZ 75 Compact

Re: „Aktivní střelec“ na Florenci

Příspěvek od Self-Def-Enthusiast » ned 07.7.2013, 10:14

S474N píše:
Self-Def-Enthusiast píše: Už to vidím, MP je na místě první, jsou slyšet výstřely a výkřiky obětí, žen, dětí......a měšťák vytáhne z kapsy pásku, obtočí vchod do metra páskou a čumí, poklepává chodidlem o zem a čeká, než přijede PČR.
No nevim, ale po tom, co predvedl straznik v Duchcove bych se ani nedivil tomu, kdyby ta situace byla "Hele neslysel si strelbu Franto?" "Serem na to, jedem radsi jinam, je to vo pruser."
No nevim, ale po tom, co předvedl střelec v Newtownu, bych se ani nedivil tomu, kdyby všichni střelci vzali kvéry a šli vyvraždit školy..............měli by se zakázat zbraně....
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: „Aktivní střelec“ na Florenci

Příspěvek od S474N » ned 07.7.2013, 21:04

SED: dost chabej pokus na to, kdyz si vezmeme procentualni zastoupeni idiotu se zbrani (tech prokazanych) vuci prokazanemu pomeru zastoupeni idiotu u ruznych obecnich policii. *4*
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 109

Registrován: čtv 19.5.2011, 8:28

Zbraň: ČZ 75 Compact

Re: „Aktivní střelec“ na Florenci

Příspěvek od Self-Def-Enthusiast » ned 07.7.2013, 22:21

pokus? :roll:

Asi bych to uzavřel s tím, že si obrázek udělá každý sám *6*
Uživatelský avatar

Příspěvky: 299

Registrován: pon 23.7.2007, 13:12

Zbraň: Glock 17,26

Bydliště: Praha

Re: „Aktivní střelec“ na Florenci

Příspěvek od DeadlyOne » pon 30.9.2013, 8:57

Jakým směrem se ubírá USA, kde maj dost velké zkušenosti s aktivníma střelcema? Tím směrem, že "ozbrojený civilista" je klíčovou a dost zásadní osobou pro eliminaci aktivního střelce. Už tam maj tři prdele všech možných seminářů a střeleckých kurzů zaměřených přímo na "civilisty se zbraní" během incidentu s aktivním střelcem. I snaha bezpečnostních složek je podpořit vůli civilisty se zbraní zasáhnout. Důvod ja jasný. Během desítky incidentů s aktivním střelcem se ukázalo, že většina byla vyřešena právě "civilistou se zbraní" neb "off-duty" poldou. A o tom se moc nepíše, o tom se anu u nás nepíše. Občas mi u nás přijde, že "státní bezpečnostní složky" se pořád snaží neustále vtloukat civilistům že jediný kdo pomůže jsou právě "bezpečnostní složky", že jediný kdo může situaci vyřešit jsou "bezpečnostní složky" a civilisti by se měli schovat, držet hubu a čumět na to jak magor kolem nich vraždí jejich kolegy spolužáky, kamarády a počkat na příjezd hochů od PČR. Tak sorry ale já se zabít nenechám, ja nedopustim aby kolem mě někdo zbíjel děti, ženy, moje kolegy, nebo nedejbůh rodinu. Bezpečnostní složky nedorazí včas, nebudou všude a hlavně již neni doba kdy se dá na ně spolehnout. Tím nikoho neodsuzuji, nezapojuji se do diskuse PČR vs MP a podobně. Respektuju všechny státní složky, sám jsem tam chvilku byl, takže vim jako to chodí.

Aktivní střelec a reakce civilisů samozřejmě je to hodně problematické a ožehavé téma. Každý kdo nosí si musí sám své priority nastavit, vyhodhonit zda na to má ale to už je jeho problém. Vlastně když na to nemáš tak pro máš a vůbec nosíš kvér? Jak dlouho trvá průměrný incident aktivního střelce? Většinou 5-10 minut, 1-3 minuty jsou kritický po 5 minutách doráží první hlídka PČR ať už jsou to PMJ neo OHS nebo MP, to je úplně jedno. Než zjistí kde přesně střelec je, kde se pohybuje tak to taky vhvilku bude trvat. Jde se většinou do místa posleního známého výstřelu. To může trvat další třeba 2-3 minuty. Naše budova má 8 pater, na každém patře je tři prdele kanceláří, dělící dveře atd., k otmu připočtu lhostejnost, nevědomost a jasnoou rezignaci zaměstnanců během krizové události a mám z toho 8 minut řádění aktivního střelce, který chodí kancl po kancl a kosí jednoho po druhym, celkem do 10 minut počítám 15 mrtvých minimálně a 20 zraněných minimálně. Za mě určitě říkám, já čekat nebudu, a půjdu po něm. Ne jen z důvodu že mám na starosti ochranu a bezpečnost zaměstnanců, ale lidsky by mi to taky prostě nedalo.

Nácviky v metru jsou dobrý, je to potřeba aby se trénovalo, aby PČR cvičila s MP, ano to je jasný. Metro mi moc jako dobrá volba však pro aktivní střelce scénáře nepřijde . Škola, nákupní centrum, open space kancelářské prostory, zábavné arky, kino atd. To je místo pro masové vraždy aktivních střelců. Proč by si aktivní střelec, tedy psyhcicky narušená osoba, nebo nespokojený a nasraný zaměstnanec atd. vybíral metro? Aktivní střelec se chce někkomu pomstít (škola, pracoviště) atd. Je jasný že do toho spadají i akty teroristů jako střelba v nedávném nakupním centru v Keni. Zajímalo by mě proč třeba v TV včera zabývající se reportáží o tomot útoku v Keni, nezmínili fakt, že civilista se zbraní, tam zachránil desítky lidí a mnohokrát se do budovy vrátil aby odvedl lidi? Ono to pak vypadaá blbě, když média ukazují civilisty se zbraní.

Takže to byl můj osobní názor na situace aktivních střelců v ČR. Na pracovišti se snažím delší dobu prosadit cvičení na toto téma, ale vedení je zásadně proti. Tak jediný co mi zbývá je vydat doporučení jak se v takovémto případě chovat, formou dokumentu který si na intranetu přečte tak 5 % zaměstnanců a stejně řeknou že jsem paranoik a že nejsme v Iráku tak jako když jsem vydal ddoporučení na zvýšenou pozornost, ostražitost a jak se chovat v případě teroristického útoku na železnicích po EU (díky vydanému varování před cca měsícem). Jsem paranoik? No asi jsem když říkám že inženýři do Iráku bez ochrannýho týmu nepojedou a že mě nezajímá že klient říká že Irák je bezpečná země a nic se tam něděje (5000 mrtvých civilistů za poslední rok, nárůst útoků na vozidla, nárůst bojů mezi jednotlivýma skupinami muslimů). Super. Jsem paranoik když říkám že do Nigérie inženýři bez bezepčnostních opatření a bezpečnostního školení nepojedou a nezajímá mě že vedoucí divize říká že Nigérie neni Afghánistán (zvýšené útoky na pracovníky humanitárních ogranizací a civilisty, vraždy, únosy zahraničních pracovníků). To samé platí pro šíleného střelce. Jsem paranoik? No ono až jendou někdo opravdu vystřílí školu, kino nebo nákupní centrum, tak se pak budou všichni divit a budou říkat "jak je to možný? Jako u nás v ČR? To neni možný, to se přece stát nemůže". Znáte to ne?

Já jen doufám a předpokládám že začnou naše topškoly zabývající se střeleckým výcvikem zahrnovat specializované kurzy pro civilisty (a i bezpečnostní složky) právě se zaměřením na aktivní střelce. Seminář aktivní střelec co proběhl v Brně byl prý dobrý, mrzí mě že jsem se nemohl zůčastnit. Ale chce to víc, chce to aby si člověk vyzkoušel kompletní situaci od zhodnocení, tasení a střelby, uložení zbraně, zavolální PČR a komunikace, poskytnutní první pomoci na místě a komuniace s již prvními hlídkami PČR, zamezení situace kdy PČR považuje ozbrojeného civilistu za aktivního střelce atd. Je to velice důležité, hlavně pro lidi co se rozhodnou zasáhnout.

Jestli JohnHawk a bojové simulace něco podobného připravují tak s hlásím jako účastník všemi deseti prsty.

Exot fóra
Exot fóra

Příspěvky: 978

Registrován: pon 10.4.2006, 21:56

Re: „Aktivní střelec“ na Florenci

Příspěvek od Stepan » pon 30.9.2013, 9:44

DeadlyOne píše: Já jen doufám a předpokládám že začnou naše topškoly zabývající se střeleckým výcvikem zahrnovat specializované kurzy pro civilisty (a i bezpečnostní složky) právě se zaměřením na aktivní střelce.
To je sice zajímavá myšlenka, ale počet lidí vlastnící zbroják je v ČR konstantní a nízký, ještě nižší je počet těch, kteří pravidelně nosí. I ve velkém shromáždění lidí nebo velké budově pravděpodobně nebude NIKDO, kdo by mohl rychle zasáhnout.

Počet lidí se zbrojákem skupiny E je asi 230 000, kolik z nich pravidelně nosí? Tak polovina? Kolik z téhle poloviny je přinuceno na pracovišti nenosit? Odhaduju, že ozbrojených civilistů bude tak 50 - 100 tisíc. V průměru teda jeden člověk na asi 100 - 200 bezmocných neozbrojených. A ten jeden člověk ze sta stejně nezasáhne, pokud nepůjde o život jemu samotnému, protože si nebude chtít způsobit problémy. U nás v ČR nemáme žádné hrdiny, jenom samé sobecké posery.

Je otázka, jestli je výrazné zvýšení počtu lidí nosících zbraně možné v jednom z nejožralejších národů světa. Věřím ale, že je ještě dost dostatečně odpovědných lidé, kteří by byli schopní a měli by nosit zbraň.

Předpokládá to ale určitou podporu ze stranu státu. Stát by měl mít zájem na tom, aby mezi lidmi bylo co nejvíce odpovědných a dobře trénovaných lidí schopných zasáhnout v nouzi. Dovedu si dokonce představit dotace na nákup zbraně a proplácení výcviku. Je zároveň potřeba změnit způsob výkonu spravedlnosti. Část sobecké posranosti, kterou jsem zmínil výše, může být jenom důsledek toho, že žijeme v systému nastaveném spíš na ochranu zločinců než slušných lidí.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1266

Registrován: sob 19.6.2010, 22:39

Zbraň: Weaponized sarcasm

Re: „Aktivní střelec“ na Florenci

Příspěvek od jry2000 » pon 30.9.2013, 10:05

Ty ses teda material ty kluku :)
Lajte mi lhu-li

Exot fóra
Exot fóra

Příspěvky: 978

Registrován: pon 10.4.2006, 21:56

Re: „Aktivní střelec“ na Florenci

Příspěvek od Stepan » pon 30.9.2013, 10:08

jry2000 píše:Ty ses teda material ty kluku :)
:roll:
Uživatelský avatar

Příspěvky: 299

Registrován: pon 23.7.2007, 13:12

Zbraň: Glock 17,26

Bydliště: Praha

Re: „Aktivní střelec“ na Florenci

Příspěvek od DeadlyOne » pon 30.9.2013, 10:26

Stepan: Mas pravdu. Muj prizpevek byl jen za me, a jak bych se ja zachoval, nebo chtel zachovat. Hrdina nejsem, neni to o hrdinstvi branit vlastni rodinu, kamarady nebo kolegy v praci. Kazdopadne mas v mnoha vecech pravdu. Ja si vsak myslim, ze vetsina lidi co treba chodi sem na forum, co pravidlne strili, co pravidelne chodi na strelecke kurzy a co se o problematiky strelby, obrany a vseho kolem zajimaji, urcite pravidelne nosi, a jsou pripraveni aspon nejak ragovat. Jak jsem rekl, je to velice individualni vec se rozhodnout reagovat na aktivniho strelce. Situacni pozornost, orientace v prostoru, ovladani adrenalinu a stresu, znalost vlastnich schopnosti zasahout cil pod stresem na treba 20m nakupnim centru, v kanclu je to uz tak max 10m a nekde 5m a hlavne odhodlani do toho jit, snaha o preziti atd. Ne kazdy na to ma, ja to asi poznam v pripade opravdoveho incidentu, jeste po me nestrileli (diky bohu) a jeste jsem po nekom strilet nemusel (diky bohu).

Nepredpokladam ze bude nejaka snaha statu o osvetu. I kdyz na stranky policie.cz by mohli dat nejaky zakladni info jak se zachovat v pripade aktivniho strelce, tak jak je tam info pro pripad teroristickeho utoku (a to info je hodne dobre). Vidim v tom vice ulohu soukromeho sektoru ve spolupraci s jednotlivci od PCR. Firma CSAT v USA ma 3 denni kurz zahrnujici teorii a praxi. Vede to Paul Howe, veteran Black Hawk Down a hodne dobry instruktor. Videl jsem od nej instruktazni videa k takticke pistoli, pusce a taky ke combat mindset. V soucasne dobe se pripravuej ve spolupraci s Panteoproductions a HaleyStrategic Partners instruktazni video se zamerenim na aktivniho strelce. Tak jsem na to zvedavy.

Příspěvky: 170

Registrován: pát 27.7.2012, 12:05

Zbraň: glock

Bydliště: Praha

Re: „Aktivní střelec“ na Florenci

Příspěvek od josuk » pon 30.9.2013, 12:56

Deadly: pravda , osvětu by to chtělo, ale víš sám jak je to s lidma komplikovaný. Na školení, na kurzu odkývaj co je potřeba, kurz skončí a jedou si dál podle svého ;-)
Od pravidelného nosiče ke střelci zachránci je strašně dlouhá cesta, tvořená spoustou nejistot a náhod. Získat správný přehled v tom zmatku jako jednotlivec bez spojení je skoro nemožný, identifikovat kdo je kdo je taky těžký, pokud se nejdná o šílence na první pohled útočník může být ten nejklidnější, nejracionálnější, navíc klidně v uniformě... Navíc pokud má člověk v ruce zbraň velmi snadno se stane cílem pro dalšího podobně „postiženého“ zachránce a samozřejmě i pro policii. Je to těžký, a proto moc nevěřím, že by to nějaké kurzy pro tu masu lidí mohly významně změnit. Zbraň sebou jistě, proč ne, ale vytáhnout jí a střílet z ní nemusí být imho často to nejlepší řešení.

Příspěvky: 380

Registrován: pon 05.11.2012, 17:30

Zbraň: vícero

Re: „Aktivní střelec“ na Florenci

Příspěvek od Piggy » pon 30.9.2013, 13:12

Možnost aktivní obrany ovšem vytváří další problém pro zasahující složky - od pochůzkáře přes hlídku po specializovaný SWAT tým: pokud dorazí na místo probíhající přestřelky, vyvstává potřeba rozlišit útočníka/y a obránce.
Postřílejí-li všechny na jednu hromadu, pochvala nebude. :(
Josuk: nepředbíhej :evil:
Uživatelský avatar

Příspěvky: 299

Registrován: pon 23.7.2007, 13:12

Zbraň: Glock 17,26

Bydliště: Praha

Re: „Aktivní střelec“ na Florenci

Příspěvek od DeadlyOne » pon 30.9.2013, 13:34

Presne jak rikate, je zde hrozba ze dalsi uvedomeli obcan si zrovna vas splete se strelcem, je zde hrozba ze po prijezdu PCR si vas zrovna spletou. Ted mi to ale prijde, ze jste tady vsichni odpurci jakyhokoliv zasahu pro aktivnimu strelci ze stran civilistu. Logicke je ze jako prvni vec zavolam nebo nekomu naridim zavolat PCR. Ale nebudu sedet v koute, a koukat na masovou vrazdu kdyz vim, ze bych mohl situaci zmenit ne? Aktivni strelec jedna nepromyslene, nahodne, vetsinou nevi jak funguje jeho telo pri stresove situaci plne adrenalinu. Provedu li z dobre pozice umoznujici me kryti a presny zasah bez toho abych ohrozil nekoho dalsiho, dobry zasah a strelce eliminuji jiz treba behem prvni minuty, zabranim dalsim obetem. Nerikam ze pobezim v nakupnim centru z prizemi do tretiho patra abych sejmu aktivniho strelce. Ale kdyz zrovna bude nekde kolem me, tak se nenecham sam zabit, nenecham aby zabil rodinne prislusniky nebo kamarady a zahajim po zvazeni moznostech eliminaci. Pote pekne ulozim zbran zpet do pouzdra a poskytnu prvni pomoc zranenym. Nebudu na miste strelby pobihat se zbrani. I kdyby aktivniho strelbe moje strelba vykolejila, ja ho nezasahl, tak porad prerusim jeho jasny zamer vrazdeni kolem sebe, bude mit ted problem, a treba toho necha, nebo se rovnou streli do palice. Vetsina incidentu stejne konci sebevrazdou. Situace aktivniho strelce trva par minut a i vyreseni "civilni osobou" muze trvat jen par minut a dalsich nekolik minut bude trvat nez nekdo prijede, takze riziko ze si me PCR splete je male, jelikoz uz nebude rizikova situace. Horsi to bude kdyz tam bude vice aktivnich strelcu, nebo spise teroristu, to uz je horsi a asi by se clovek zachoval jinak. Ale resime tady aktivniho strelce, jednoho magora kterej se rozhodne na verejnosti, nebo ve skole nebo v kanclech vrazdit.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 3091

Registrován: ned 21.11.2010, 12:57

Re: „Aktivní střelec“ na Florenci

Příspěvek od reddog » pon 30.9.2013, 13:38

Spravne. Netrenovany, byt ozbrojeny a odhodlany jedinec je v neprehledne situaci v pr...i stejne, jako ti ostatni. Jasny rozdil je zde videt v situaci A) jedinec jasne identifikuje utocnika (zjevne se snazi zabijet, nicit, likvidovat) B) jedinec si neni stoprojisty osobou utocnika (zjevne neumi/nemuze odhadnout jeho chovani)
Vsechny reakce pak vychazeji z vyse zjisteneho. A) strelba, teleskop, mistni podminky a prostredky
B) vyckavani, pozorovani, ochrana hlavne sebe a zajmovych
Pruser pak je, kdyz jednotlivec-obrance proste mava v davu pistoli, pusobi zmatene a navic ho nekdo vyhodnoti jako hrozbu. Toto riziko se zvysuje poctem ozbrojenych osob a snizuje kvalitnim vycvikem a pristupem. No a pak jsou tady i taci, kteri jsou schopni resit s uspechem ozbrojeneho i beze zbrane. Rukama, nohama, plechovkou, popelnici, cimkoli (Pitt a jemu podobni ;-) ), a co potom s nima? Kdyz pred vama borec jinemu zlomi vaz rukama?
At se tim probiram jak chci, nejak mi z toho nic univerzalniho proste nevychazi, uz jen proto, ze na mne obvykle v Tescu nestrileji, v metru nelikviduji bojovym plynem a v bance neprepadaji s pumpou. Kazda jedna situace ma mnoho reseni. Takze nezbyva nez donekonecna trenovat vsechny moznosti nebo se pripravovat na elementarni bazi a pocitat s rizikem. Poucit se z jiz predeslych utoku a ptat se svych instruktoru.

Shi

Příspěvky: 685

Registrován: ned 04.3.2007, 13:13

Re: „Aktivní střelec“ na Florenci

Příspěvek od Shi » pon 30.9.2013, 20:21

Zkušenosti z USA ukazují, že ozbrojený civilista nepředstavuje problém, ale často představuje řešení. Všechny ty katastrofické "coby kdyby" o tom, jak se civilisti navzájem postřílí a nakonec je ještě zastřelí SWAT se prostě nestávají.

Exot fóra
Exot fóra

Příspěvky: 978

Registrován: pon 10.4.2006, 21:56

Re: „Aktivní střelec“ na Florenci

Příspěvek od Stepan » pon 30.9.2013, 21:14

Zbraň se vytahuje pouze v nejvyšší nouzi kdy jde o život a je nutné střílet.

Když nejde o život používají se jiné obranné prostředky.

Zbraní se nevyhrožuje a nevyjednává se. Civilista k takovýmhle věcem nemá vůbec žádné oprávnění a často ani výcvik.

Pokud se střílí, tak se střílí v takové situaci, která umožňuje zlikvidování útočníka s velkou pravděpodobností a rychle několika málo výstřely, žádné desetiminutové přestřelky se nekonají.

Když se dostřílí, zbraň se ihned schovává.


Při dodržení těhle zásad hrozí zasahujícímu malé riziko. Svědci, kteří viděli útok od začátku, proti vám nezasáhnou. Pokud vás někdo uvidí těsně po tom, co jste začal řešit situaci, vidí, že střílíte na jednoho ozbrojeného člověka, nejste šílenec co střílí na všechny okolo a bude mít tendenci se do vašeho konfliktu nemotat, protože neví, co se děje.

Když je někdo blbec a bude se zmateně motat v dějišti útoku se zbraní v ruce, tak si následky musí nést sám.

Tady je vidět, co se stane, když se zasahující lidský a dává útočníkovi šanci a kecá
místo toho, aby dělal, co má dělat:

http://en.wikipedia.org/wiki/Tacoma_Mall_shooting
Naposledy upravil(a) Stepan dne pon 30.9.2013, 21:17, celkem upraveno 1 x.

Zpět na „Černá kronika“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz