Mačetu či vrhací hvězdici si u stánku může koupit i dítě


Události o zbraních ve světě i u nás, trestné činy se zbraní, apod.

Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Mačetu či vrhací hvězdici si u stánku může koupit i dítě

Příspěvek od S474N » ned 04.8.2013, 20:11

Mačetu či vrhací hvězdici si u stánku může koupit i dítě

Praha - Česká obchodní inspekce (ČOI) požaduje, aby se zpřísnila pravidla prodeje nebezpečných zbraní. Ve spoustě stánků na trzích je zboží, jako třeba nože, mačety, samurajské meče či vrhací hvězdice, běžně k dostání. Bez jakéhokoliv omezení si je mohou koupit i děti. Nebezpečné zbraně volně prodávají například trhovci na západě Čech.

V rukách násilníků jsou kovové meče, vrhací hvězdice či mačety účinné zbraně, pro ostatní skýtají obrovské nebezpečí. "Kromě pořezání může dojít i k smrtelným úrazům," upozorňuje inspektor České obchodní inspekce pro Plzeňský a Karlovarský kraj. Paralyzéry, které jsou běžně k dostání, mohou do lidského těla pustit tisíce voltů. Pro člověka se slabým srdcem to znamená smrtelnou dávku.

Inspektoři smí zkontrolovat, zda jsou u mačet nalepené cenovky a zda mají paralyzéry český návod k používání. Tím ale jejich práce končí, víc dělat nemohou. "Z hlediska možné kontroly těchto zbraní kompetence jsou ČOI omezené," přiznává ředitel západočeské pobočky inspekce.

Víc na tržištích nezmohou ani kontroloři úřadu pro zkoušení zbraní. "Úřad není nad tímto sortimentem dozorovým orgánem. Nemá tedy žádné pravomoci činit opatření při prodeji tohoto druhu zboží, jako jsou boxery, nože a paralyzéry," uvedl Pavel Koblasa z Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva. Úřady mohou stíhat prodejce airsoftových pistolí, kteří podnikají bez koncese. Musí je ale chytit při prodeji.

Podle mluvčího ministerstva vnitra nože, mačety a hvězdice nejsou v zákoně o zbraních nijak regulovány. Mohou si je koupit i malé děti. Jejich nošení není žádným způsobem omezováno. "Na tomto stavu, pokud nebude existovat společenská objednávka, zatím v tuto chvíli nic měnit nebudeme," konstatoval mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Inspektoři odhadují, že například jen na tržišti v západočeském Svatém Kříži stánkaři nabízejí stovky zbraní. V celém západočeském příhraničí pak počty útočných nožů a paralyzérů odhadují na tisíce.

Puvodni odkaz:
:arrow: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci ... it-i-dite/
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Příspěvky: 630

Registrován: úte 15.11.2011, 12:54

Bydliště: Praha

Re: Mačetu či vrhací hvězdici si u stánku může koupit i dítě

Příspěvek od E-Ryc » ned 04.8.2013, 20:15

Nejak jim vypadl konec, kde karlovarsky poslanec za TOP09 Rudolf Chlad (doufam, ze si to pamatuju dobre) rika, ze to, ze nemame omezeni na noze je fuj.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 169

Registrován: pát 08.6.2012, 19:21

Zbraň: Alfa 641

Bydliště: Brno-venkov

Re: Mačetu či vrhací hvězdici si u stánku může koupit i dítě

Příspěvek od Beaver » pon 05.8.2013, 8:56

Pokud by zavedli omezení stejného typu, jako je třeba na prodej alkoholu (18+), tak to bude OK. Plus by mohli zakázat prodej mačet cigošům :D
Almighty 6mm

Příspěvky: 1523

Registrován: stř 02.8.2006, 14:14

Zbraň: GLOCK

Re: Mačetu či vrhací hvězdici si u stánku může koupit i dítě

Příspěvek od Mistral » pon 05.8.2013, 10:35

What? Omezení na 18+? A to jako proč? Co je na tom OK, kurva?
Mysli globálně, střílej lokálně. Nejsi kompetentní!

Příspěvky: 630

Registrován: úte 15.11.2011, 12:54

Bydliště: Praha

Re: Mačetu či vrhací hvězdici si u stánku může koupit i dítě

Příspěvek od E-Ryc » pon 05.8.2013, 10:46

Vic bych se bal nemeckeho "opravneneho pouziti". Az by mi policajti v kufru auta nasli skladaci lopatku, tak bych musel prokazat, ze s ni fakt chci zahrabat mrtvolu a ne ji pouzit jako zbran...
Uživatelský avatar

Příspěvky: 751

Registrován: stř 14.9.2011, 18:56

Bydliště: Praha

Re: Mačetu či vrhací hvězdici si u stánku může koupit i dítě

Příspěvek od maja » pon 05.8.2013, 11:46

Musíš v tom kufru vézt i mrtvolu a bude to v pořádku. Nebo ne? :)
Uživatelský avatar

Příspěvky: 169

Registrován: pát 08.6.2012, 19:21

Zbraň: Alfa 641

Bydliště: Brno-venkov

Re: Mačetu či vrhací hvězdici si u stánku může koupit i dítě

Příspěvek od Beaver » pon 05.8.2013, 16:28

Mistral píše:What? Omezení na 18+? A to jako proč? Co je na tom OK, kurva?
Tak ZP se taky nedává hned od narození. Prodat pubertálnímu dítku katanu nebo mačetu by přece jenom chtělo aspoň za asistence jeho rodiče, stejně tak máš třeba luky nebo kuše jako zbraně kat. D a neprodávají se každýmu. Nevidím v tom nějaký brutální omezování. Problém by nastal, pokud by se u nás začaly skutečně zavádět manýry z okolních států, kde se omezuje nošení, délka nožů nebo dokonce vlastnictví. Já už teda svoji katanu z Číny mám pár let, ale myslím i na blaho ostatních... :mrgreen:
Almighty 6mm
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2996

Registrován: ned 12.3.2006, 10:18

Zbraň: G17 a další

Bydliště: Praha Západ

Re: Mačetu či vrhací hvězdici si u stánku může koupit i dítě

Příspěvek od Starosta » pon 05.8.2013, 17:38

Beaver: A ty myslíš, že když se zakáže prodej nožů mladistvým, že klesne kriminalita?

Nebo že když zakážeš prodej této skupině, že tím neomezuješ vlastnictví?
(Anebo to zamýšlíš tak, že nůž může jen starší 18 let - ale pak ho může věnovat a i mladistvý jej může nadále vlastnit? Co by to bylo za logiku?)

Nějak tomu Tvému přispěvku nemůžu přijít na kloub: omezovat prodej jo, ale chraň bůh dotýkat se vlastnictví...?

Myslím, že je špatně, když dojde k nějakému excesu a mladistvý někoho cíleně zraní nožem.
Ale to neznamená, že by se měl omezovat prodej rybiček, nožů na koberce, čínských rambo-šmejdů apod. až od osmnácti.

To bychom za chvíli mohli háčky na ryby kupovat jen od 30ti a řetězy do motorovky jen od 50ti.
"Co kdyby" ;)
Starosta
-- Si vis pacem, para bellum --
Uživatelský avatar

Příspěvky: 169

Registrován: pát 08.6.2012, 19:21

Zbraň: Alfa 641

Bydliště: Brno-venkov

Re: Mačetu či vrhací hvězdici si u stánku může koupit i dítě

Příspěvek od Beaver » pon 05.8.2013, 18:29

Nějak se v tom ztrácím. Proč teda omezujeme prodej plynovek, luků, kuší, předovek a síranu měďnatého, druh B ? Já jen říkám, že postavit zákon tak, aby tyhle sečné a bodné nástroje a zbraně umožňoval prodávat jen svépravným a zletilým není vysloveně na škodu. Kriminalita samozřejmě neklesne, s mačetama stejně útočí dospělí a žádný mladistvý mě s katanou taky nepřepadnul.

Jde čistě o to, aby se učinilo zadost požadavkům na zabezpečení tohoto druhu zboží. Že otec koupí synovi nůž je naporsto v pořádku, je to zodpovědnost toho otce, že ratolest nožem vybavil a ideálně se očekává, že synka s tím naučí zacházet a nebude mu radit, aby to nosil do školy a bodal do spolužáků.
Almighty 6mm

Příspěvky: 601

Registrován: sob 02.6.2012, 19:13

Bydliště: blízko Brna

Re: Mačetu či vrhací hvězdici si u stánku může koupit i dítě

Příspěvek od cipis » pon 05.8.2013, 22:57

Proč? Vždyť samotná mluvčí říkala (nebo kdo to byl), že není na tohle žádná "společenská objednávka". Tak proč do toho vrtat ...
Ono to totiž nepomůže. Stejně jak s tím řidičákem. Před pár dny tu popojížděl se zaparkovaným autem nějaký blonďatý klučík, klíčky sebral tátovi doma. Naštěstí neodjel a rozbil na autě jen mlhovku a nárazník, auta okolo nepobouchal.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2996

Registrován: ned 12.3.2006, 10:18

Zbraň: G17 a další

Bydliště: Praha Západ

Re: Mačetu či vrhací hvězdici si u stánku může koupit i dítě

Příspěvek od Starosta » pon 05.8.2013, 23:49

Beaver píše:Jde čistě o to, aby se učinilo zadost požadavkům na zabezpečení tohoto druhu zboží.
Nemyslím, že by aktuálně byly zabezpečeny špatně.
Je totiž rozdíl (ze strany zákonodárců) něco zakázat nebo si nějaké chování vynutit, třeba na základě trestání neodpovídajícího chování...

Když zakážeš nože (ad absurdum: plošně), kriminalita s nimi vzroste, protože zlý hoši se nebudou bát - budou vědět, že nože mají sami.
Když si naopak vynutíš odpovídající (eticky přijatelné) chování od mladistvých - např. tak, že jejich rodičům napaříš pořádný trest za to, že jejich zmrdeček někomu otevřel játro na diskošce, je to něco jiného.

Mám pocit, že na základě pocitu "mladý by neměli mačetami ubližovat" z toho vyvozuješ "měli bychom omezit prodej a držení mačet".
A s tím se nemůžu ztotožnit...

Podle mě by to mělo vyplynout spíš ve "zpřísněme tresty pro pravomocně a spravedlivě(!) odsouzené, kteří těmito zbraněmi spáchali zločin".
Konkrétně u těch mladistvých je to z 95% otázkou výchovy - ne všechno je třeba hned regulovat zákonem. Aspoň podle mého názoru.

Ještě konkrétní případ - jako dítě jsem měl několik "věkově přiměřených" nožíků a nožů, až po velké nože, něco sekerek a rádoby tomahawků. Neublížil jsem s nimi nikdy nikomu. Sloužily mi na "hraní" včetně budouvání respektu a opatrnosti ke zbraním.
Kdybych měl rodiče z opačného konce společnosti, tak - třeba bych nikdy neměl přístup k jedinému nožíku - mlátím dneska nejspíš lidi klackem po hlavě a obírám je o peníze nehledě na jejich zranění.

Chápeš, co tím myslím?
Starosta
-- Si vis pacem, para bellum --
Uživatelský avatar

Příspěvky: 169

Registrován: pát 08.6.2012, 19:21

Zbraň: Alfa 641

Bydliště: Brno-venkov

Re: Mačetu či vrhací hvězdici si u stánku může koupit i dítě

Příspěvek od Beaver » úte 06.8.2013, 0:10

Ale já nemyslím, že se přímo názorově rozcházíme. V zásadě bych to taky zuby nehty nijak neomezoval (pokud do toho nebude někdo rýpat, jako začaly média). Navíc nikde nepíšu, že by se měly zakazovat nože :wink: Mimochodem, ty nože, nožíky a sekyrky ti beztak tehdy pořídili rodiče, určitě sis je nekupoval sám. Proto taky říkám, že KDYBY mělo dojít k nějakému omezování, jsem JENOM pro zavedení hranice pro NÁKUP, nikoliv pro použití nebo nošení a to čistě jen z toho úhlu pohledu, že rodič nezletilého by u takových ostrých hraček měl aspoň vědět, že je dítko má (za měsíc se mi narodí kluk a piš si, že jak správně zacházet s nožem ho naučím hned, jakmile zjistí, že něco takovýho je doma a že to udrží v ruce, ale nelíbí se mi určitě scénář, že ve 14ti letech nakráčí do baráku s mačetou a slovy "hele taťko, co jsem koupil u stánkařů"). OK ? :D
Almighty 6mm

Příspěvky: 1523

Registrován: stř 02.8.2006, 14:14

Zbraň: GLOCK

Re: Mačetu či vrhací hvězdici si u stánku může koupit i dítě

Příspěvek od Mistral » úte 06.8.2013, 8:55

Rýpat v tom začal nějaký kokot z čoiky, od médií jsi dostal informaci, že se v tom rýpe. Na tobě je, co s tím uděláš, já stylizuji nasraný dopis řediteli čoi, esli takovouhle píčovinu myslí vážně. To samé bych si dovolil doporučit ostatním.

(ve čtrnácti letech jsem měl několik nožů, vzduchovku, sekeru a starou mačetu z listu pily. a bajonet z hakenkreutzem po němcích.)
Mysli globálně, střílej lokálně. Nejsi kompetentní!

Příspěvky: 584

Registrován: úte 13.5.2008, 16:44

Re: Mačetu či vrhací hvězdici si u stánku může koupit i dítě

Příspěvek od Steiner » úte 06.8.2013, 9:26

Do působnosti ČOI rozhodně nespadá aby řešili jestli někteří jednotlivci z řad spotřebitelů používají tyto výrobky v rozporu s návodem k použití nebo dokonce v rozporu se zákonem.

Příspěvky: 297

Registrován: úte 14.12.2010, 16:10

Bydliště: Praha

Re: Mačetu či vrhací hvězdici si u stánku může koupit i dítě

Příspěvek od Stenny » úte 06.8.2013, 9:48

První nůž jsem měl snad v devíti letech, nebo ještě dřív. Druhý už jsem si koupil sám a prodavač neprotestoval... Luk ve dvanácti jsem si taky koupil sám, za peníze, které jsem dostal k narozeninám. A někdy o rok nebo dva později jsem si vyrobil první mačetu.
Takže bez rodičů to šlo docela dobře. Ale nikdy jsem s tím nikomu (krom sebe - na rukou mám pár jizev) nic neudělal a z principu jsem proti regulaci čehokoliv, co není podle evidentnícxh faktů problém. Gangy mladistvých s mačetami, které si členové sami nakoupili, se tu neprohánějí, tak bych to neřešil.
Uživatelský avatar

MujGLOCK team

Příspěvky: 2411

Registrován: úte 29.3.2005, 15:34

Zbraň: G17, G43, CZ858

Bydliště: doma

Re: Mačetu či vrhací hvězdici si u stánku může koupit i dítě

Příspěvek od Jasik » úte 06.8.2013, 21:18

Starosta to napsal přesně. Proč by měl stát regulovat něco, co by dětem měli vtlouct do hlavy doma rodiče správnou výchovou.
A u těch, kde výchova není, stejně žádný zákaz nepomůže, protože taková individua na něj stejně nehledí.

Shi

Příspěvky: 685

Registrován: ned 04.3.2007, 13:13

Re: Mačetu či vrhací hvězdici si u stánku může koupit i dítě

Příspěvek od Shi » pát 09.8.2013, 12:34

Beaver píše: Tak ZP se taky nedává hned od narození. Prodat pubertálnímu dítku katanu nebo mačetu by přece jenom chtělo aspoň za asistence jeho rodiče, stejně tak máš třeba luky nebo kuše jako zbraně kat. D a neprodávají se každýmu. Nevidím v tom nějaký brutální omezování. Problém by nastal, pokud by se u nás začaly skutečně zavádět manýry z okolních států, kde se omezuje nošení, délka nožů nebo dokonce vlastnictví. Já už teda svoji katanu z Číny mám pár let, ale myslím i na blaho ostatních... :mrgreen:
1) Není to brutální omezování, ale je to brutální průlom do legislativy v tom smyslu, že se vytvoří nový zákon definující pravidla pro prodej chladných zbraní, který bude v následujícíh letech novelizován (=zpřísňován). Nakonec bude zakázán i prodej švýcarských nožů, rybiček a i šroubovák si budeš moci koupit jen pokud prokážeš, že máš na jeho držení kvalitifkaci k jeho držení důvod. Přepravovat jej budeš muset tak, abys jej neměl připraven k okamžitému použítí (tj. v kufru vozidla) - viz Německo či UK a jejich pravidla pro transport nožů.
Tady ten pán měl v autě švýcarský nůž:
http://www.dailymail.co.uk/news/article ... cnics.html
Zastaven byl pro podezření z řízení pod vlivem, sice nic nenadýchal, ale auto mu prohledali v palubní přihrádce našli útočnou zbraň - Švýcarský nůž.

A když půjdeš po ulici a při osobní prohlídce u tebe najdou v tašce šroubovák, tak budeš obviněn ze skrytého nošení zákeřné zbraně a skončíš před soudem - viz pravidla v UK.

Proč osobní prohlídky ? Ze stejného důvodu jako kontroly lékárniček v autě. Aby byla kontrola, že lidé dodržují zákon a nenosí chladné zbraně / mají v autě lékárničky.

2) Incidentů s chladnými zbraněmi, které by se daly řešit omezením jejich prodeje, je nula - takové incidenty prostě nejsou. Myslíš si, že dítěti, které rodiče posílají na ulici přepadat lidi, ti samí rodiče nepořídí nůž ? Správné řešení je trestat činy, nikoliv trestat nošení běžných nástrojů.

3) Že ZP je až od 18+ je něco, na co jsem si zvykli, ale současně je to něco, co nedává příliš smysl. Taliban nám ukazuje, že i pětileté dítě je schopné zvládnout sřelbu z pistole. Opár let starší zvládá i AK47. Z méně než patnáctiletých byly sestaveny celé armády. Takže všechno ostatní už je jen věcí výchovy. Na počátku 20 století v USA děti běžně vlastnily pušky menších ráží, chodili s nimi na lov a problémy s tím nebyly naprosto žádné. V 21 století rodiče nezvládají výchovu, darebáky a zločince omlouváme, místo abychom je trestali, snažíme se je upláet sociálními dávkami, místo abychom jim zajistili práci a především předstíráme, že se špatná výchova a netlumené sklony k násilí se vyřeší nějakým zákonem regulujícím prodej zbraní. Přepadat lidi se zbraní je zakázané už nyní, tak na co další zákaz.

4) Pokud máš doma děti, tak je racionální naučit je zacházet se zbraněmi, aby pro ně zbraně neměly kouzlo zakázaného ovoce a aby si neustřelily hlavu, pokud by se nedejbože k nějaké zbrani někde dostali. Jenomže to, díky lidem, co to myslí s ostatními dobře, legálně nemůžeš. A pak, díky pachatelům dobra, čteš takovéto titulky: " V Heřmanicích u Jaroměře se chtěl v polovině července dvanáctiletý chlapec pochlubit svému o rok staršímu kamarádovi otcovou loveckou puškou a nechtěně jej zastřelil." Takovou chybu by dítě s výcvikem a správnou výchovou hned tak neudělalo.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 169

Registrován: pát 08.6.2012, 19:21

Zbraň: Alfa 641

Bydliště: Brno-venkov

Re: Mačetu či vrhací hvězdici si u stánku může koupit i dítě

Příspěvek od Beaver » pát 09.8.2013, 17:56

A no jo furt :lol:

Vy tu zas úplně obracíte význam toho, co jsem napsal. Já jsem uvedl, že omezení prodeje mačet nezletilým není takové zlo a dostane se mi tu článku na téma "konec společnosti a držení šroubováků tak jak ho známe" :mrgreen:
Almighty 6mm

Shi

Příspěvky: 685

Registrován: ned 04.3.2007, 13:13

Re: Mačetu či vrhací hvězdici si u stánku může koupit i dítě

Příspěvek od Shi » ned 11.8.2013, 16:44

Beaver píše:A no jo furt :lol:
Vy tu zas úplně obracíte význam toho, co jsem napsal. Já jsem uvedl, že omezení prodeje mačet nezletilým není takové zlo a dostane se mi tu článku na téma "konec společnosti a držení šroubováků tak jak ho známe" :mrgreen:
Jakmile jednou připustíš přijatelnost malého zla, tak tím otvíráš vrata pro velké zlo.
Vládneš-li angličtinou, tak si sežeň knihu Unintended Consequences od Johna Rosse. Tam je příkladů původně malého zla, které se dostalo ze řetězu, celá řada.

Třeba dnes je nejspíš turista, který navštíví New York a má v zavazadle "švýcarák" zralý na basu.

New York - Penal Law Section 265.01. A person is guilty of
criminal possession of a weapon in the fourth degree when:
...
(5) He possesses any dangerous or deadly weapon and is not a
citizen of the United States...

Příspěvky: 716

Registrován: čtv 16.11.2006, 17:48

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Teplicko - Osek

Re: Mačetu či vrhací hvězdici si u stánku může koupit i dítě

Příspěvek od Kmoch Vladimír » ned 11.8.2013, 20:19

Mnoho nástrojů vytvořil člověk k tomu ůčelu,aby mu usnadnily vykonávat různou činnost jeho konání.Mnoho znich,je multifunkčního použití a nelze je nahradit,jsou "nepostradatelné".I nože patří mezi nepostradatelný a užitečný nástroj.Vidí-li v noži či mačetě nebo v zahradnické žabce někdo hlavně zbraň,potom je jeho myšlení pokřivené a společensky závadné!I když jednou z jeho funkcí může být i prostředek pro NO,či KN.Funkci pouze zbraně,může přiřknout noži jenom psychopat!
Něco jiného jsou ovšem např.vrhací hvězdice či nože a pod.!To jsou prostředky vyrobené pouze jako zbraně,a jako takové by měli být mladistvím nedostupné,protože nemají jiný než útočný a ranivý efekt!Proto bych neprotestoval je omezit až od 18 let!Zdravím.
V nouzi poznáš -Jericho FB!

Zpět na „Černá kronika“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz