O buranství a nesvobodě. A o Karlově mostě.


Ostatní debaty mimo zaměření, vtipy, když se prostě chcete vykecat :-)

Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

O buranství a nesvobodě. A o Karlově mostě.

Příspěvek od S474N » úte 10.9.2013, 10:44

A o tom, jak městská policie posluhuje jednomu občanskýmu sdružení, který si zprivatizovalo Karlův most a zákony si vykládá podle svýho.

Co se stalo?

Koupil jsem s kamarádem tesco skicák a vyrazili jsme na nejfrekventovanější místo v Praze. Na Karlův most. Vytrhli jsme ze skicáku jeden papír A3, napsali na něj “Free portraits, 5 minutes” a čekali, co bude. Spousta mladých turistů se se zájmem zastavovala, tak jsme s nima pokecali a při tom je nakreslili. Když se jim skica líbila, dali jsme jim jí jako dárek. Zadarmo.

Netrvalo dlouho a Občanské sdružení Karlova mostu (SVKM) se přihlásilo o slovo. Následovaly dohady, urážky, příjezd hlídky městský policie a zákaz nejen toho, co jsme dělali, ale zákaz kreslení obecně. Zákaz takovýho rozsahu, že zahrnuje například i skicy domů do vašeho skicáku (Zazní ve videu od hlídače mostu pověřenýho SVKM hájením jejich zájmů) nebo například skicy soch, který si do svýho skicáku bude chtít za chůze pořídit procházející turista (Řekl příslušník městský police. Bohužel už mimo videozáznam). Logicky mi z toho vyplývá, že když nesmí turista, nesmí ani vaše dítě a když si do sešitu bude chtí nakreslit sluníčko, může až za mosteckou bránou.

To by tak hrálo, aby si každej kreslil co chce a kde chce. Ordnung muss sein voe.

Proč jsme to udělali?

Důvody jsou dva.

1) Ten vedlejší je bezesporu provokace. SVKM pomáhá na mostě udržovat pořádek a přispívá na opravy jeho sochařský výzdoby, což je opravdu chvályhodný a cenim tuhle aktivitu – bez ironie, ale současně s tím taky na Karlově mostě otravuje vzduch, ochraňuje ho jako svojí vlastní dojnou krávu, omezuje moje svobody a mně to pije krev. Město svěřilo Karlův most do správy SVKM a z toho všechno pramení. Totiž aby si nějakej výtvarník mohl na mostě pronajmout několik metrů čtverečných, vystavovat a prodávat svoje díla, musí nejdřív komise SVKM uznat, že jsou jeho díla dostatečně reprezentativní, jeho věci schválit a vystavit mu povolení. (Pro výtvarníky je to komise složená ze sedmi lidí) Už vystavující výtvarník pak SVKM platí 350 Kč za m2 denně + 500 Kč za jedno čtvrtletí. (Ano, přesně tak, platí SVKM a ne městu.) Přičemž podle vyhlášky MČ Praha 1 si za zábor 1 m2 v nejatraktivnějších lokalitách město účtuje 60 Kč. A to je celý podle mě úplně špatně.
Chtěli jsme pár turistů potěšit a SVKM nakrknout tím, že prostě jen rozdáme pár skic a nic za to nebudem chtít. Provokace, nebo řekněme spíš průzkum bojem, je nejefektivnější způsob, jak vyzkoušet a ukázat, jak to na mostě vlastně funguje.

2) Prostě rádi kreslíme. Opravdu rádi. To byl pro mě hlavní důvod. Říkali jsme si s kámošem, že v neděli si půjdem zakreslit někam ven, když už jsme oba v Praze. “Hele, tak pudem na Karlův most, budem skicovat lidi, je jich tam hodně.” – “A když to budou chtít, tak jim to dáme.” – “Tak jo.” – “Tak jo.” Jsme ilustrátoři, kreslení nás baví, figurální kresba obzvlášť a potřebujeme trénovat – pořád a všude. Kresba totiž neni jako jízda na kole, kterou se ček jednou naučí a už jí nezapomene. Ruku je potřeba procvičovat neustále. A přesně jak se praví na tomhle obrázku, veškerej náš volnej čas je vyplněnej pocitem viny z toho, že nekreslíme. A to naprosto vážně. :) A kdo je taky kreslíř, moc dobře tenhle pocit zná. :)

Záznam celýho incidentu a komentáře k shitstormingu ve videu.

Průběh je zaznamenannej na videu. Vše se událo v neděli 1. 9. 2013 odpoledne.

Video během jednoho dne vidělo cca 5 000 lidí. Na fejsbuku ho sdílelo necelých 90 lidí. (Viz seznam sdílení včetně komentářů.) Nejspíš díky Tomáši Baldýnskýmu – když něco sdílí celebrita, jde to pak rychleji. :)

Docela mě překvapily reakce lidí, čekal jsem, že budou hejtovat převážně nás (pokud to vůbec někdo uvidí a vyjádří se k tomu), nebo teda hlavně mě, protože moje argumentační schopnosti v podobnejch situacích nejsou zrovna hitparáda. :) Ale neni to tak, většina hejtů míří na SVKM, nebo spíše na konkrétní fyzický osoby, který mu ve videu dělají reklamu. A část hejtů na samotnej imho neexistující předpis zakazující kresbu. Jsem rád, že spoustu lidí si všimlo, že to všechno, co se na Karlově mostě děje, asi neni uplně OK. A několik lidí i řeklo, že by se rádo zúčastnilo kreslícího srazu na mostě, což je super a z toho mam radost největší.

Chování lidí ze Sdružení výtvarníků Karlova mostu imho nemá žádnou oporu v zákoně. Navíc jsou to burani a jejich argumenty jsou naprosto dementní. A povšimněte si prosim, která strana všem zúčastněnejm tyká a která strana všem zúčastněnejm vyká.

A já jsem ten arogantní revolucionář, komunista a rozvraceč státu v modrý mikině. Kreslíř ve žlutym tričku je můj soudruh narušitel veřejnýho pořádku a kubánskej agent jménem Longy.

Puvodni odkaz:
:arrow: http://plumm.cz/2013/o-buranstvi-a-nesv ... ove-moste/

Odkaz na video:
:arrow: http://www.youtube.com/watch?v=5h2sxl-7ayU
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: O buranství a nesvobodě. A o Karlově mostě.

Příspěvek od S474N » úte 10.9.2013, 10:45

Nektere veci me opravdu dovedou spolehlive zvednout tlak. Banda komunistickych pohrobku, co si mysli, ze Karluv most je jenom jejich a jeste navic nici cizi majetek, je urcite jednou z nich.

Dalsi komentar si necham na pozdeji, az se tu objevi i par dalsich.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Shi

Příspěvky: 685

Registrován: ned 04.3.2007, 13:13

Re: O buranství a nesvobodě. A o Karlově mostě.

Příspěvek od Shi » úte 10.9.2013, 13:10

Předpokládám, že v této "demokracii" autoři nakonec ještě budou popotahováni za zveřejnení videa, protože tím zasáhli do osobnostních práv osob, které si zprivatizovaly Karlův most. Právní štvanici proti nim bude financovat bezedné konto magistrátu. Kapytalizmus si, soudruzi, nějakýma študentama rozvracet nedáme!
Uživatelský avatar

Příspěvky: 53

Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Zbraň: Glock 19 Gen3

Bydliště: Praha

Re: O buranství a nesvobodě. A o Karlově mostě.

Příspěvek od Johny89 » úte 10.9.2013, 21:40

To jako fakt? Muzu jit taky kreslit i kdyz to vubec neumim? Tohle je masakr, vzdyt se skicakem si tam muzu stat a kreslit co chci..kdyz to nebudu prodavat nic neporusuju..jdu taky.. :D

Zpět na „OFF TOPIC - BEZ ZAMĚŘENÍ“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz