Dopravni nehoda


Vše o právu, zákonech, zbrojním průkazu a souvisejících věcech

Uživatelský avatar

Příspěvky: 17

Registrován: pon 07.10.2013, 9:19

Zbraň: G19

Bydliště: Tábor

Dopravni nehoda

Příspěvek od Mkopp » úte 12.11.2013, 7:31

Ahoj,
pred par dny si takhle jedu autem, qér za pasem a jel jsem kolem ošklivé dopravni nehody. V tu chvili jsem pomyslel na to jaky by to bylo, kdybych v tom aute byl ja (to asi napadne kazdyho).
Ale napadlo me co v takove situaci s bouchackou?
Je mi jasne, ze idealni je to predat policii, ale co kdyz me sanitka odveze driv, nez prijedou? Muzu byt i ve stavu, kdy nebudu moc vnimat nebo nebudu mluvit. Mavat na ne qerem asi neni idealni takze jim to nechat jako prekvapko do nemocnice?

Sorry za takovou "cernou" otazku, ale muze se to stat kazdemu z nas. Tech nehod je docela hodne.

Dik

Příspěvky: 1596

Registrován: stř 21.3.2012, 9:17

Zbraň: 3 kusy

Bydliště: Praha

Re: Dopravni nehoda

Příspěvek od Carloss » úte 12.11.2013, 7:39

Taky jsem nad tím přemýšlel. Ale mohou se stát i banálnější věci. Náhlá nevolnost s bezvědomím. Prostě se sesuneš k zemi někde na chodníku. Nějaká dobrá duše zavolá RZ a poskytne PP. Docela překvápko, když roztáhne bundu ležícího člověka s quérem za pasem. Slušného člověka jen napadne asi "co je to zač"... ale to je tak všechno.. Ale co když "zachránce" takový slušňák nebude??
ČZ 85, ČZ 50, Walther PPK, NP22, Auto-Ordnance 1911A1 WWII, SIG P239, BARK9
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2996

Registrován: ned 12.3.2006, 10:18

Zbraň: G17 a další

Bydliště: Praha Západ

Re: Dopravni nehoda

Příspěvek od Starosta » úte 12.11.2013, 9:52

No, pokud už tě bude někdo zachraňovat, tak co se může stát nejhoršího?
1) Začne se bát, tak od zachraňování upustí.
2) Ukradne kvér a uteče.
3) Bude se snažit dát kvér stranou, abych na něj příp. nemohl - vyndá ho z pouzdra a postřelí mě nebo sebe.

Ovlivním něco z toho? Ne.
Tak to nemá cenu řešit :wink:
Starosta
-- Si vis pacem, para bellum --

Příspěvky: 297

Registrován: úte 14.12.2010, 16:10

Bydliště: Praha

Re: Dopravni nehoda

Příspěvek od Stenny » úte 12.11.2013, 10:55

Ohledně dopravních nehod bych možná spíš řešil pravděpodobnost, že pistole a náhradní zásobník na opasku ti ve spolupráci se zapnutým pásem přivodí zlomeniny pánve. Takže pokud hodně jezdíš autem, zamyslel bych se nad pouzdry s pádlem nebo klipsem, které v autě jdou vyndat.

Příspěvky: 601

Registrován: sob 02.6.2012, 19:13

Bydliště: blízko Brna

Re: Dopravni nehoda

Příspěvek od cipis » úte 12.11.2013, 11:17

Nemyslím si, že bychom tu měli (zatím) situaci takovou, že bychom museli počítat s IED a přemýšlet, co všechno v autě nám může ublížit, když vyletíme do vzduchu. Myslím, že daleko zákeřnější, než předměty na těle, budou předměty (i lidi), volně nebo nedostatečně pevně uchycené v autě, na sedačce, na zadním platu atd., které v případě havárie mohou např. pozabíjet osazenstvo vpředu.

Příspěvky: 297

Registrován: úte 14.12.2010, 16:10

Bydliště: Praha

Re: Dopravni nehoda

Příspěvek od Stenny » úte 12.11.2013, 12:50

cipis: Naprosto neřeším, co by mi mohlo ublížit v případě IED. Jde o to, že pokud máš na opasku zbraň/šuple/mobil, tak tě pás v dopředném pohybu po nárazu nezadrží plynule rozloženým tlakem, ale vzniknou hodně zatížené body tam, kde máš nestlačitelné věci mezi pásem a tělem. Kamarád byl u lehkého "klepnutí" v nízké rychlosti, pás ho zadržel minimálně (stihl se zapřít nohama) ale pod pouzdrem na boku měl důkladnou modřinu a bok samotný ho asi týden bolel. Jinde pod bezpečnostním pásem neměl ani odřeninu. Já sám jsem si s plným pouzdrem na zbraň a zásobník experimentálně skočil do sedacího horolezeckého úvazu (zadrželo to pád, který měl dráhu asi 150 cm) a taky jsem o tom ještě pár dní věděl. I proto si myslím, že při havárii ve větší rychlosti je reálné riziko zlomenin/vnitřních zranění kvůli nošeným předmětům.
Zavazadla na zadním sedadle poutám pásem a věci se mi volně v autě neválí. :)
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 3091

Registrován: ned 21.11.2010, 12:57

Re: Dopravni nehoda

Příspěvek od reddog » úte 12.11.2013, 13:01

Nekdo uz se na podobne procesy pri havarii auta ptal i Jardy D. Nejsem si jist, ale tusim ze cover72 byl zvedav uz na Velkem letnim srazu. Mozna bylo neco v diskuzich na kurzu 02-03-11-2013-tactical-emergency-casual ... 10920.html
(nebyl jsemuplne ve sve kuzi, tak si nepamatuji, jestli ty dotazy na zraneni v aute nahodou nepadly i tam)
V kazdem pripade, kdo ma nejaky ten kilometr odsezeny v aute tak vi, ze cokoli na sobe tvrdeho a nepoddajneho umi hodne zabolet i pri prudkem brzdeni. A to nemluve o naprostem nepohodli s cimkoli za pasem a vice nez parminutovou cestou (cokoli = od G26 po 1911 ;-) )

Příspěvky: 601

Registrován: sob 02.6.2012, 19:13

Bydliště: blízko Brna

Re: Dopravni nehoda

Příspěvek od cipis » úte 12.11.2013, 13:17

No původem tahle informace je ze srazu, jenže se to probíralo pak na jiném školení a tam bylo zase řečeno, že je to spíše záležitost havárie v boji než v civilním provozu.
Navíc tak nějak se asi ani nepředpokládalo, že si někdo dá pás přímo přes něco na sobě. Vždyť i blbá spona na opasku je pěkně nepříjemná, když je pod pásem.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 3091

Registrován: ned 21.11.2010, 12:57

Re: Dopravni nehoda

Příspěvek od reddog » úte 12.11.2013, 14:19

Jo, nicmene kdyz se tak opiras v sedadle o pouzdro se zbrani a dojde k prudkemu posunu tela treba pri narazu, pak tva vlastni vaha "udela" svoje. Otazka pasu pak vubec nemusi nastat.

Příspěvky: 601

Registrován: sob 02.6.2012, 19:13

Bydliště: blízko Brna

Re: Dopravni nehoda

Příspěvek od cipis » úte 12.11.2013, 14:42

No jo, ale co jsem to tak pochopil, tak hlavní problém je, že při pyrotechnickém přitažení pásu to k tělu přimáčkne ten předmět, co je pod pásem. Pokud je ten náraz menší, tak se zase ty přitahovače pásu neaktivují, a je z toho max. ta modřina.
Pokud bude ten předmět např. vzadu, nebude přitažen pásem, tak při nárazu zepředu letí člověk dopředu, takže se to tam neprojeví. Jedině, když dojde k nárazu zezadu, tak je pak mezi sedačkou a tělem a zde by to něco málo mohlo udělat. Nárazy z boku, pokud to nebudu mít jako trotl opět pod pásem a ještě na kraji sedačky, tak tam se to také neprojeví.
Myslím, že nějaký vážný důsledek to bude mít opravdu až bude tělo plachtit vzduchem a prostě vrazí tak šikovně, že bude ten předmět lámat kosti. Ono totiž zase na druhou stranu, když vrazí třeba nějaká trubka do toho předmětu, tak naopak se to rozloží a bude na tom líp, než když vletí trubka přímo do těla.

Jo a ještě jedna věc - pokud uvažujeme o vlastní váze, tak je už něco špatně hned na začátku, v sedačce mám sedět tak, že jsem v ní opřený a ne že tam mám prostor pro pohyb.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 3091

Registrován: ned 21.11.2010, 12:57

Re: Dopravni nehoda

Příspěvek od reddog » úte 12.11.2013, 15:34

Při pohybu těla vpřed a následně vzad - čelní náraz - máš pravdu. Při nárazu zboku tě pás přidrží jen částečně. Hodně tedy záleží na tom, kde máš umístěno pouzdro. Ono nejde jen o zbraň, protože pokud nemám pushpack nebo batoh, mám v kalhotách svítilnu, nůž, příp i teleskop a to už jsme někde jinde. Asi i dost záleží na tom, v jakém autě sedím. V dodávce mám polohu dolních končetin mnohem níž proti tělu než v osobním voze, dále pak jiný úhel v opěrce zad.
Co je ale pešek, tak žebra to prostě vzít může. Spodní dvě a ty mohou jít do orgánů.

V každém případě si to zkusím vypozorovat a párkrát si vezmu pádlo, abych to v autě mohl podle umístění na opasku alespoň trochu zhodnotit. Takže díky za inspiraci :wink:

Shi

Příspěvky: 685

Registrován: ned 04.3.2007, 13:13

Re: Dopravni nehoda

Příspěvek od Shi » úte 12.11.2013, 16:22

Při nehodě je to taková šupka, že když se jakákoliv kost dostane do styku s čímkoliv, co se nebude chtít deformovat, tak kost dostane solidně zabrat. Já v autě vozím ledvinku, protože se trochu sportovníma sedačkama se mi nepovedlo najít způsob jak mít v pouzdře zbraň tak, aby se někde nezarývala do těla a při nárazu nenapáchala větší nebo menší paseku. Stačilo mi jednou mít hloubkové otlaky od bezpečnostních pásů v oblasti kyčlí, abych věděl, že zbraň přitaženou bezpečnostmím pásem rozhodně na těle mít nechci.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 367

Registrován: úte 03.1.2012, 21:19

Bydliště: Na stromě

Re: Dopravni nehoda

Příspěvek od cover72 » pát 15.11.2013, 11:57

Jo, to jsem se ptal já -- na srazu MG i kurzu, který zminil cipis.

Na tom kurzu, co o něm mluví cipis, mne zviklali, že jsem to přestal tolik řešit; ale když je tu empiricky vyzkoušeno, že zbraň je při záchytu KE problém, tak jsem byl zviklán nazpět a do auta půjde zbraň do tašky. Díky, pánové :)

Příspěvky: 148

Registrován: ned 05.2.2012, 2:06

Re: Dopravni nehoda

Příspěvek od ZrušenýUživatel » pát 15.11.2013, 12:14

Stále jste mne nepřesvědčili. Posledních 15 let mají všichni na opascích mobily, taštičky, pikačoviny. Zatím jsem nikdy ani v odborných periodicích nečetl o zraněních způsobených uvedenými předměty. Pokud je někdo trotl a nepřipoutá se nebo dostane takovou šlupku, že se lámou kosti a trhají sleziny, je celkem jedno, co měl na opasku. Proč to teda neřeší aspoň služební předpisy US policajtů, kteří kvůli sporům s pojišťovnami v některých sborech ani nesmí nosit pouzdro na kříži, protože si můžou zlomit kostrč, když spadnou na prdel.

Příspěvky: 601

Registrován: sob 02.6.2012, 19:13

Bydliště: blízko Brna

Re: Dopravni nehoda

Příspěvek od cipis » pát 15.11.2013, 13:41

Já z toho všeho, co bylo řečeno zde a jinde, tak dospěl k názoru, že to může přitížit tomu, kdo si chytře přes tu zbraň dá pás. Tedy za a) se k té zbrani ani nedostane a za b) bude mít asi větší bebí, když se něco stane. Jak píše výše Rimmer, tak mají lidi na opasku a po kapsách tuny věcí, dále si také hromada lidí mašlí všechno možné, vždyť i taková navigace na palubovce nebude v případě nárazu držet a poletí po autě. To ani nemluvím o těch expertech, kteří na kryt airbagu u spolujezdce zvládnout naskládat různé věci, či se u auta bez vypínání airbagu nepřipoutají. A což teprve my, zrakově horší, co máme na očích brýle? Copak asi udělají v kontaktu s vystřeleným airbagem?

Jinak ještě vůbec k tomu prvnímu - když bych se připletl k nějaké nehodě, tak bych asi tu zbraň, jakožto osoba (snad) znalá zajistil a pak předal příslušníkům, samozřejmě, pokud by na to byl čas. Prioritou je ten zraněný, ale v dnešní době, kdy zvládnou nějaké hyeny vykrást i zasahující sanitku, tak je potřeba dát pozor i na toto.

Jo a ještě, nemyslím si, že by byli zdravotníci na příjmu až tak moc překvapení, když by u zraněného našli zbraň, dle mého názoru s tím musí snad i počítat, přece jenom, na příjem se dostane kdovíco :)

Shi

Příspěvky: 685

Registrován: ned 04.3.2007, 13:13

Re: Dopravni nehoda

Příspěvek od Shi » pát 15.11.2013, 13:49

Mobil mám v kapse, přes kterou bezpečnostní pás nepřechází. Stejně tak klíče a jiné kapesní harampádí. Mobil je v porovnání s G19 zcela miniaturní a navíc se bude mnohem ochotněji deformovat, než G19. S vnějším pouzdrem pro neskryté nošení se možná dá pás vést tak, aby nešel přes zbraň, možná navíc mají v USA sedačky policejních aut modifikované tak, aby zbraň nezavazela. Policajti tam navíc často nosí neprůstřelné vesty a ty pomáhají tlak od pásu rozložit na větší plochu.

V případě dopravní nehody předpínače bezpečnostních pásů vyvíjejí tah který odpovídá hmotnosti přes 300 kg (uvádí se něco jako 3 až 4 kN). Takže si sedni do auta a představ si, že naviják najednou začne vyvíjet sílu jako by ti na páse viselo 300 kg. Co to udělá s tvou zbraní ? V případě mé bouračky se navíječe neaktivovaly a i tak jsem měl na kyčli a hrudníku solidní otlaky. Na kyčli hloubkový, zřejmě k tomu přispěly shrnuté jeansy v oblasti kyčle, na hrudníku jsem měl otlak od shrnuté a přeložené bundy. Pokud kus bundy stačil při celkem lehké kolizi (30 km/h) na to, aby bylo citelně poznat bylo pod pásem něco zmuchlaného, tak nechci vidět co by mi udělala taková zbraň přimáčklá bezpečnostním pásem po aktivaci pyrotechnických předpínačů.

Po těch pár nehodách, které jsem zažil (většinou jako spolujezdec), už si dávám sakra pozor na to kudy mi pás vede, jak si v autě sedám a jak mám seřízenou hlavovou opěrku. V zimní bundě se snažím v kapsách, přes které jde bezpečnostní pás, nenosit nic tvrdého.

Cipis: V okamžiku, kdy se tvoje hlava potká s airbagem, tak už se tvoje brýle dávno budou drtit o čelní sklo. Prostě ti z hlavy uletí dřív, než se nafoukne airbag.

Příspěvky: 601

Registrován: sob 02.6.2012, 19:13

Bydliště: blízko Brna

Re: Dopravni nehoda

Příspěvek od cipis » pát 15.11.2013, 14:01

No, to znamená, že budou trosky brýlí lítat po autě, v okamžiku aktivace airbagu.
Jednou jsem napral v autě do stromů, po nezvládnutém smyku, bylo to hodně pomalu (naštěstí), ale všechno v kabině, co nebylo přišroubované, tak letělo. Byl to Forman Praktik, bez airbagů atd.
Jinak asi bude záležet, při jakém nárazu se ten airbag aktivuje, že by mi padaly brýle při prudkém pohybu, to zase ne. A už párkrát někdo říkal něco o aktivovaném airbagu při minimálním nárazu.
Na hlavovou opěrku atd. si dávám také pozor, hromada lidí je má optimálně nastavené na zlomení vazu :(
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2453

Registrován: stř 10.8.2005, 15:33

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Brno

Re: Dopravni nehoda

Příspěvek od pitt » pát 15.11.2013, 14:46

upřímně řečeno, pokud se u havárky něco zlomí, nebo rozřízne kvůli tomu že jsem to měl v kapse, nebo za pasem, tak je to jenom dobře, protože mě to přinutí jít do špitálu a tam mě můžou najít vnitřní zranění, který je u dnešních nehod hodně častý.
Osobně : havárka v cca 60km/h bez brzdění do auta z vedlejí....já padl do airbagu jak do peřin,ale věci ze zadních sedadel byli až na palubce.
Večer mě začala lehce cukat noha a bolelo za krkem.
Když jsem předtím mluvil s kámošem z havárek, tak říkal že kdyby něco, tak hned špitál. Tak jsem volal do špitálu kam bych měl jako dojet a sestřička mě po telefonu usadila do křesla u mě doma a poslala mě rychlou.........jsou zesraní, protože na to už pár lidí zakalilo.

Příspěvky: 380

Registrován: pon 05.11.2012, 17:30

Zbraň: vícero

Re: Dopravni nehoda

Příspěvek od Piggy » pát 15.11.2013, 17:29

Fyzika je sviňa :twisted:
Při čelním nárazu by opaskové pouzdro na pravé kyčli nemělo vadit, páč je mimo osu, ale jinak jakýkoliv tvrdý předmět kdekoliv je potenciálně rizikový, páč setrvačnost a tak.
Pitt: spousta lidí má bezprostředně po nehodě pocit, že vyvázli bez úrazu, a potom se diví, co všechno v těle dokáže bolet a jaké úžasné modřiny jim vykvetou - no a vnitřní zranění ani nejsou vidět :(

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Re: Dopravni nehoda

Příspěvek od cmk » pon 18.11.2013, 18:27

"Nejdrsnejsi" (v uvozovkach) jsem zazil naraz cca v 50ti - protijedouci vozidlo najednou odbocilo doleva (krizovatka kriz, oba jsme byli na hlavni, ja jel rovne).
Trefil jsem svym levym predkem jeho pravej predek. Jeho jsem otocil o 180 stupnu, sam jsem se vychylil o 45 supnu a druhou jsem chytil o sloup verejnyho osvetleni.
Vyletely oba pytle, co jsem v tom tehdy mel.
Ja nebyl pripoutanej, takze jsem to musel udrzet rukama na volantu a nohama...
Kdyz jsem vystupoval z auta, cejtil jsem jedinou bolest - stipalo me bricho od airbagu :-)
Druhej den me bolely obe ruce, za krkem a pravej kotnik mam nejakej krupaci dodneska :-(

Jak jsem byl tehdy zblblej, ak kdyz prijeli policajti a cheli doklady, sahnul jsem na opasek a polozil ruku na G17, nez jsem si uvedomil, ze tam doklady doopravdy nejsou (3 roky pred tim jsem je tam nosil)... Policajt to musel videt, ale nic nerekl...
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.

Zpět na „Právní koutek“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz