Lupič v Praze postřelil muže, který se zastal sousedů


Události o zbraních ve světě i u nás, trestné činy se zbraní, apod.

Příspěvky: 716

Registrován: čtv 16.11.2006, 17:48

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Teplicko - Osek

Re: Lupič v Praze postřelil muže, který se zastal sousedů

Příspěvek od Kmoch Vladimír » sob 28.12.2013, 17:55

Já tu celou situaci s pronásledováním trochu zkomplikuji!!Pronásledující může pokračovat v pronásledování,pokud by NEBYL býval zraněn,ale nesmí lupiče zranit a střílet po něm,kdyby byl ozbrojen taktéž stř.zbraní?Lupič vystřelí a dále prchá,je dále pronásledován,opět vystřelí a prchá,atd.Půjde o NO,pokud pronásledovatel,vystřelí taktéž?Půjde o přestřelku?Jaké to nese rizika? :) Zdravím.
V nouzi poznáš -Jericho FB!

Příspěvky: 2199

Registrován: ned 23.12.2012, 11:16

Re: Lupič v Praze postřelil muže, který se zastal sousedů

Příspěvek od Pařez » sob 28.12.2013, 18:23

Přes všechna možná preventivní opatření je tu vždy riziko zasažení střelou :)
Uživatelský avatar

Příspěvky: 440

Registrován: pát 04.3.2011, 21:13

Bydliště: Opava

Re: Lupič v Praze postřelil muže, který se zastal sousedů

Příspěvek od Fox4077 » sob 28.12.2013, 18:29

Láďo, vždyť je to jasný. Pronásledovatel smí vystřelit pouze v momentu, kdy pronásledovaný na něj zamíří. Kdykoli jindy, je to ze strany pronásledovatele, pomsta, vražda a pod.
Byť se mi dostane jíti roklí šeré smrti, nebudu se báti ničeho zlého. Neboť já budu ten nejhorší bastard, který v tom zatraceným údolí bude.
Jsem zlej, hnusnej a unavenej. Žeru ostnatej drát, chčiju napalm a trefím dávkou bleší řiť na 200 metrů.

Příspěvky: 1596

Registrován: stř 21.3.2012, 9:17

Zbraň: 3 kusy

Bydliště: Praha

Re: Lupič v Praze postřelil muže, který se zastal sousedů

Příspěvek od Carloss » sob 28.12.2013, 18:35

Kmoch Vladimír: Taky si myslím, že pokud na mě nemíří/nestřílí, nemůže jít o NO.

Popíši taky teoretickou situaci. Jde ozbrojený občan parkem. Najednou spatří, jak jiný ozbrojený občen míří zbraní/drží v šachu jiného občana. Více informací první zmiňovaný nemá. Druhý říká o třetím, že třetí je lump a žádá pomoc, ovšem totéž říká třetí o druhém. Co teď?
ČZ 85, ČZ 50, Walther PPK, NP22, Auto-Ordnance 1911A1 WWII, SIG P239, BARK9

Příspěvky: 2199

Registrován: ned 23.12.2012, 11:16

Re: Lupič v Praze postřelil muže, který se zastal sousedů

Příspěvek od Pařez » sob 28.12.2013, 18:35

Fox:pokud lupič nese lup (viz obrázek) tak to podle zákona pomsta apod. není.
Ovšem podle našich soudů bohužel ano..
Přílohy

[Přípona jpg byla deaktivována a nadále nebude zobrazována.]

Příspěvky: 716

Registrován: čtv 16.11.2006, 17:48

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Teplicko - Osek

Re: Lupič v Praze postřelil muže, který se zastal sousedů

Příspěvek od Kmoch Vladimír » sob 28.12.2013, 20:59

Foxi- ano,já vím.Díky. :)
Ale já to opět "zkomplikuji".Vše je v pohybu.Lupič potom co vystřelí,stále prchá,atd.§NO-"...odráží útok hrozící..-"!Je opakovaný útok(více výstřelů)ze strany lupiče (třeba po třetím výstřelu)opravdu ukončen,nebo reálně "hrozí "dále?Tedy kromě hrozby,stále neočekávaně i trvá!Je slovo "hrozba-hrozící",myšleno jen v okamžiku výstřelu a nebo lze hrozbu a následný útok odvrátit ještě před útočným a x krát opakovaným výstřelem?Jaké riziko jsem povinen snášet?Bylo by to nutně do zad útočníka a lupiče!Nebylo by to porušení rozhodnuí NS o zákazu střelby na prchajícího lupiče,či zloděje?Nebo by se prvním výstřelem pachatele přestalo jednat jen o "zlodějnu",a šlo by i o pokus vraždy,ze strany pachatele?A "zlodéjna"by byla tímto pokusem vraždy až zástupná a pronásledování a pokus zadržení pachatele o pokus vraždy by neodporovalo rozhodnutí NS?To jsou komplikace co? :)Víc už to komplikovat nebudu-slibuji. Zdravím.
V nouzi poznáš -Jericho FB!

Příspěvky: 170

Registrován: pát 27.7.2012, 12:05

Zbraň: glock

Bydliště: Praha

Re: Lupič v Praze postřelil muže, který se zastal sousedů

Příspěvek od josuk » sob 28.12.2013, 21:02

btw: nějak se to zamotalo, nebo ne?
Přece i kdyby lupič měl ukradený pytel ještě mnohem mnohem větší, nic neopravňuje občana aby si za: a) dělal z obytné čtvrti střelnici a za b) způsobil nám ostatním pojištěncům i několikamilionovou škodu za úhradu operací a léčení postřeleného!!
(naštěstí vůbec žádnou zbraň nemám a ani jí nikdy vůbec nenosím, tak se snad pokušení si aspoň trochu vystřelit mimo KN, NO nebo střelnici i po letech vyhnu.. :-D)
(„ochrana majetku“ je sice uvedena jako důvod pro udělení E a pro nošení ale asi to bude v praxi nějak jinak, protože nemůžu si vybavit případ, že by jako důvod ke střelbě stačil útok na majetek - resp. se za to obvykle dává okolo 10 let..)

Příspěvky: 1596

Registrován: stř 21.3.2012, 9:17

Zbraň: 3 kusy

Bydliště: Praha

Re: Lupič v Praze postřelil muže, který se zastal sousedů

Příspěvek od Carloss » sob 28.12.2013, 21:13

Mno.. Kmocháček nám to pěkně zamotal... Ale něco na tom bude. S tím pronásledováním pachatele nejprve krádeže (nebo loupeže), po jeho prvním výstřelu již vraha ve stádiu pokusu... Mno... ale s tím opakováním... to fakt nevím... Ale obecně jsem to už napsal...

Je dobře, že se tu o tom bavíme... Třeba to aspoň někomu z nás pomůže, kdyby se do nějaké podobné situace nachomejt, nějak si to urychleně srovnat v hlavě, než neco podnikne...
ČZ 85, ČZ 50, Walther PPK, NP22, Auto-Ordnance 1911A1 WWII, SIG P239, BARK9

Příspěvky: 2199

Registrován: ned 23.12.2012, 11:16

Re: Lupič v Praze postřelil muže, který se zastal sousedů

Příspěvek od Pařez » sob 28.12.2013, 21:39

Vidím,že někteří by lupiči pomohli i s odnosem věcí.Možná i manželku či dceru mu zapůjčili, taxi by mu pak zaplatili a na rozloučenou kapesníčkem zamávali.. :mrgreen:

Příspěvky: 584

Registrován: úte 13.5.2008, 16:44

Re: Lupič v Praze postřelil muže, který se zastal sousedů

Příspěvek od Steiner » sob 28.12.2013, 22:29

Myslím že vím, kam Vláďa míří ;-)

Komentář k Trestnímu zákonu, Šámal:
4: Útok musí bezprostředně hrozit nebo trvat. Podle okolností případu musí tedy být jasné, že útok musí bez prodlení a určitě následovat za hrozbou, přitom však nemusí být neočekávaný. Hrozba nemusí být vyslovena, postačí, když z okolností případu vyplývá. Útok nesmí být však ukončen ani přerušen. Jestliže byl útok ukončen nebo přerušen a nebezpečí již přímo nehrozí, nepřichází nutná obrana v úvahu. Pouhá přestávka v boji, po níž lze očekávat pokračování (např. útočník upadl, ale je nadále bojeschopný), by však nestačila.
Takže je otázka, jestli lze očekávat pokračování útoku (střelbou) ozbrojeného pachatele na útěku (který již na pronásledovatele vystřelil a opět prchá) v případě, že budete pokračovat v jeho pronásledování. Čekat až se k vám znovu otočí s namířenou zbraní (a trefí vás), nebo ho radši hned osolit do zad? ;-)

Pro ty, kdo argumentovali "odnášením kořisti" přidám ze stejného zdroje ještě jeden odstavec:
Ukončení útoku není totožné s dokonáním činu (tj. s naplněním všech znaků skutkové podstaty trestného činu, pokud jde o trestný čin). Proto lze použít nutné obrany i vůči pachateli krádeže, který odnáší ukradené věci, neboť útok na majetkové zájmy trvá, i když je trestný čin dokonán a útočník odchází. Koncový moment nutné obrany je tedy tam, kde pomíjí nebezpečí pro napadené zájmy anebo tyto zájmy jsou již definitivně porušeny a nehrozí nebezpečí dalších škod.
Tady ale narážíme na proporcionalitu NO, tedy zda újma působená útočníkovi při použití palné zbraně je/není zcela zjevně nepřiměřená majetkové újmě z krádeže, viz. případ Bašta (střelba, zranění, pokus o vraždu) versus okradený prodavač v Kroměříži (střelba, zranění, nutná obrana).

Příspěvky: 1596

Registrován: stř 21.3.2012, 9:17

Zbraň: 3 kusy

Bydliště: Praha

Re: Lupič v Praze postřelil muže, který se zastal sousedů

Příspěvek od Carloss » sob 28.12.2013, 23:22

Jestliže tedy pachatel na pronásledovatele vystřelí, řekněme, že se netrefí, palbu přeruší a dále prchá, a pronásledovatel ve svém konání, tedy v pronásledování, pokračuje, lze objektivně očekávat, že bude palbu opakovat. Lze tedy uplatnit ustanovení o NO.

Rozumím tomu správně?

Otázkou samozřejmě zůstává, jak to bude posuzovat případný soud (což si jistě dovede většina z nás živě představit, že)...
ČZ 85, ČZ 50, Walther PPK, NP22, Auto-Ordnance 1911A1 WWII, SIG P239, BARK9

Příspěvky: 2199

Registrován: ned 23.12.2012, 11:16

Re: Lupič v Praze postřelil muže, který se zastal sousedů

Příspěvek od Pařez » sob 28.12.2013, 23:35

Já bych řekl,že jsou dvě situace:
a)pachatel nese pytel/utíká s pytlem s kradených věcí (ne s kaštany pro zvěř :lol: ) = jeho zneškodnění je NO
b)pachatel odhodil pytel a prchá dále bez pytle = jeho zneškodnění není NO

Je-li to tak správně?

Neřeším teď paragrafy o zadržení pachatele TČ a už vůbec ne práci státního zástupce + "naší" justice..
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Lupič v Praze postřelil muže, který se zastal sousedů

Příspěvek od S474N » sob 28.12.2013, 23:48

A pod pojmem "zneskodneni" si predstavujes presne co?
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Příspěvky: 2199

Registrován: ned 23.12.2012, 11:16

Re: Lupič v Praze postřelil muže, který se zastal sousedů

Příspěvek od Pařez » ned 29.12.2013, 0:03

Třeba chycení do lasa apod.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 429

Registrován: úte 15.11.2005, 23:05

Zbraň: GLOCK

Re: Lupič v Praze postřelil muže, který se zastal sousedů

Příspěvek od rostar » ned 29.12.2013, 11:22

Já se zeptám, jak to s náma tady dopadne, když budeme nechávat pachatele beztrestně utíkat? A to třeba jen proto, že se bojíme ať neporušíme nějaký zákon. V prvé řadě porušil pachatel, tak ať nese následky. Kurva snad by se měli bát ti pachatelé a ne my. Něco jiného je, vyhodnotím-li situaci jako nad mé možnosti a bojím se ať nemám bebíčko. Nikoho samozřejmě nelze nutit. Za sebe, budu-li svědkem takové situace (nebude to poprvé) udělám vše proto aby pachatel nebyl úspěšný. Bude-li ozbrojen (paranoicky toto předpokládám u všech pachatelů) budu to adekvátně řešit. Snad budu rychlejší. R
Si vis pacem, para bellum!

Příspěvky: 716

Registrován: čtv 16.11.2006, 17:48

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Teplicko - Osek

Re: Lupič v Praze postřelil muže, který se zastal sousedů

Příspěvek od Kmoch Vladimír » ned 29.12.2013, 17:45

V podstatě zde bylo vše řečeno,hlavně (Fox a Steiner).
Doplním jen to,že pro civila existují jen dvě okolnosti vylučující protiprávnost činu,ato:§§ Tz č.28 KN, a 29NO ve vztahu k násilným Tč.Takže zadržet osobu podezřelou,podle §76Tř,odst.2,lze beztrestně provést ve znění §28-KN.
Pokud se osoba podezřelá začne bránit zadržení útokem na osobu oprávněnou toto zadržení provést,může se osoba oprávněná takovému útoku bránit za podmínek §29-NO,a útok odrazit.Odráží tedy "útok"!Nezadržuje.Zadržení proběhne až po odražení útoku,kdy má osoba oprávněná "převahu",ale jedná za podmínek KN.Pokud by os.podezřelá byla zraněna,a utrpěla by škodu stejné závažnou nebo ještě závažnější než která hrozila,bylo by takové zadržení vybočením z ustanovení §28 Tz.Pokud toto hrozí,je lépe se zadržení vyhnout!Vždy je nutno vědět,že osoba podezřelá skutečně spáchala Tč,aby nemohlo dojítk obvinění z omezování osobní svobody.
11/67:...kdo se popř.dá s útočníkem do vzájemné půtky,takže již u něho nejde o obranu,ale o vypořádání se s útočníkem,nemůže se dovolávat beztrestnosti. :) .Zdravím.
V nouzi poznáš -Jericho FB!

Příspěvky: 143

Registrován: úte 29.10.2013, 12:59

Re: Lupič v Praze postřelil muže, který se zastal sousedů

Příspěvek od kregan » ned 29.12.2013, 17:51

Jako malej kluk si pamatuju, jak šel táta chytat zloděje, co vykrádal sousedovi auto. Chlápek se zastavil až po varovnym výstřelu a těch 15 min. kdy ho táta držel na kapotě auta s pistolí u hlavy a čekal na policajty byla asi nejdelší čtvrthodinka v životě celý naší rodiny.
Táta pak strávil skoro celu noc na policii, kde naštěstí byli docela rozumní policajti a tak s odřenejma ušima vybruslil z problémů (zadrženej se nějak dokázal zbavit lupu a tvrdil, že šel jen tak okolo a ten pán po něm začal střílet). Zlodějíčka samozřejmě krátce po zadržení propustili.
Uživatelský avatar

Partner MujGLOCK

Příspěvky: 2139

Registrován: sob 11.11.2006, 17:40

Re: Lupič v Praze postřelil muže, který se zastal sousedů

Příspěvek od john.hawk » pon 30.12.2013, 8:48

jo jo, takových případů jsem zažil hodně, ikdyž to někdy bylo motivováno v dobrém úmyslu, nedopadlo to pro dobrokonajícího obránce zrovna ideálně, protože se v tom sám zamotal a svojí nešikovnou výpovědí si jen uškodil..
PS: ne vždy je ten utíkající zrovna pachatel TČ občas dojde k náhodné záměně a občas to pro obránce skončí sdělovačkou za výtžnicví a omezování na osobní svobodě..
Já osobně bych za utíkajícím a občas vystřelujícím pašíkem šel v určité bezpečné vzdálenosti..přece jen jednoruč na 100 metrů to by musel bejt nějakej zoufalej kriminální olympionyk nebo co..
do zad bych ho nestřílel, blbě se to vysvětluje..a troufám si trdit že takový profesionál soudce Lněnička to není schopen nikdy rozumově obsáhnout.. a to je štandopéde cesta do árestu..

Příspěvky: 170

Registrován: pát 27.7.2012, 12:05

Zbraň: glock

Bydliště: Praha

Re: Lupič v Praze postřelil muže, který se zastal sousedů

Příspěvek od josuk » pon 30.12.2013, 9:23

pozn. podle mě tu nikdo neprosazoval nechat pachatele utéct. Lišíme se možná v názorech na způsob. Se zadržením lasem souhlasím! I kdyby se chudáček oběsil, asi by se to dalo uhrát na nešťastnou náhodu. ;-) Ovšem s použitím GLOCKa?? Náhoda asi těžko!
Loni jsme s rodinkou vlezli do skoro prázdného domu, kde ženská neurčitého věku kradla nějaký kovový věci.. zkrátím to, byla zadržená policií při pokojném odchodu ;-), v igelitce nějaká mosazná kování, kukátka atp. a sekera! Důkazy jasné, byla odsouzená, na pár měsíců ale aspoň to. (kdyby měla čistý rejstřík tak to byla asi jen podmínka :-D)
Kdybych vytáhl GLOCKa (kterého teda stejně nemám ;-)) tak co? Zadržení možná OK ale důkazy zřejmě žádný a spoléhat na hladinu levného vína v krvi a aktuální psychické rozpoložení magora, co má sekeru v igelitce..? A že se magor bude řídit teorií a paragrafy o tom, že se nemá bránit oprávněnému zadržení, tak o tom taky docela pochybuju.. ;-)
Jasně, kdo na to má, ať zadržuje pachatele, já nejsem rváč, výhodu mám jen když se bojuje bezkontaktně hlavou, pak už ne. I na pohled neškodná ženská může být ozbrojená. A jak bylo cítit, z uniformy mají tihle recidivisti respekt!
Nejhorší je lhostejnost! Podle mě je úplně v pohodě, když z místa zdrhnu a jen zvednu telefon!
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Lupič v Praze postřelil muže, který se zastal sousedů

Příspěvek od S474N » pon 30.12.2013, 9:32

josuk: jsem presvedcen, ze drtiva vetsina majitelu kratkych palnych zbrani by v takoveto situaci kver urcite nevytahovala, ani neni duvod proc. Na takovou babiznu staci bohate i teleskop a ten muze byt uschovan, aby ho nevidela a zbytecne ji neznervoznoval.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Zpět na „Černá kronika“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz